Wyjątkowo posiadacze biletów na mecze piłkarskich mistrzostw świata w piłce nożnej nie mają obowiązku posiadać wiz turystycznych. Zamiast nich, aby przekroczyć rosyjską granicę, muszą wyrobić tzw. “paszport kibica” (FAN-ID). Kartę wraz z wejściówką należy okazać przed wejściem na stadion.

Jak wyrobić i jakie przywileje zapewnia  tzw. “paszport kibica” (FAN-ID)? Dlaczego wybierając się na Mundial można niespodziewanie trafić na inny kontynent? W jaki sposób w razie wypadku uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela będąc pod wpływem alkoholu? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w naszym poradniku, w którym w 8 krokach podpowiadamy, jak przygotować się do wyjazdu do Rosji  na jedną z największych imprez sportowych na świecie.

1. Przygotuj komplet dokumentów

Na co dzień, aby przekroczyć rosyjską granicę, turysta musi posiadać paszport ważny co najmniej sześć miesięcy po planowanej dacie wyjazdu, wizę turystyczną oraz ubezpieczenie zdrowotne na kwotę 30 000 euro. Jednak na czas piłkarskich mistrzostw świata (od 4 czerwca do 25 lipca 2018 r.), nieco złagodzono te wymogi.

W efekcie każda osoba, która posiada bilet na jeden z meczów, jest zobligowana wyrobić tzw. „paszport kibica” (FAN-ID). W tym celu należy złożyć wniosek na stronie internetowej www.fan-id.ru, a następnie otrzymać potwierdzenie za pośrednictwem SMS-a lub pocztą elektroniczną. Kartę można odebrać pocztą lub osobiście w jednym z Centrów Wizowych VFS Global. FAN-ID uprawnia do:

  • przyjazdu do Rosji bez konieczności posiadania wizy i ubezpieczenia zdrowotnego na kwotę 30 000 euro,
  • wejścia na stadion wraz z okazaniem biletu,
  • bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej w dni meczowe w miastach, w których będą rozgrywane spotkania.

Jednocześnie wciąż trzeba posiadać paszport ważny w chwili wjazdu do Rosji oraz przez okres pobytu na terytorium tego kraju.

2. Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym

W Rosji nie jest honorowana Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dotychczas dłuższy pobyt w szpitalu lub skomplikowane zabiegi były finansowane w ramach obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego do kwoty 30 000 euro. Na czas mistrzostw świata ten obowiązek został zniesiony.

Jednak rezygnacja z polisy turystycznej może być bardzo kosztowna. W razie wypadku nieubezpieczony turysta tylko za transport helikopterem lub karetką do Polski może zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy euro z własnych środków. Aby nie narażać się na wysokie wydatki, warto samodzielnie się ubezpieczyć. Minimalna suma gwarantowana kosztów leczenia powinna wynosić przynajmniej 40 000 euro, a optymalna od 60 000 do 100 000 euro.

– Państwowa służba zdrowia w Rosji nie stoi na najwyższym poziomie. Dodatkowo w czasie Mundialu czas oczekiwania na wizytę u lekarza może się wydłużyć. W takiej sytuacji optymalnie dobrane ubezpieczenie turystyczne może okazać się bardzo pomocne. Oprócz refundacji kosztów leczenia, warto zadbać, aby polisa w ramach assistance zawierała pomoc na wypadek utraty bagażu, dokumentów czy konieczności skorzystania z usług tłumacza – mówi Tomasz Masajło, dyrektor ds. marketingu i e-commerce w rankomat.pl.

3. Sprawdź na jaki kontynent się wybierasz

Reprezentacja Polski wszystkie trzy mecze grupowe rozegra w miastach znajdujących się w europejskiej części Rosji. Jednak niektóre ze spotkań odbędą się po azjatyckiej stronie tego kraju. Oznacza to, że jeśli kibic planuje podróżować po całym terytorium naszych wschodnich sąsiadów, to powinien zakupić ubezpieczenie turystyczne z opcją terytorialną obejmującą cały świat.

4. Zmniejsz skutki nieszczęśliwego wypadku

36% Rosjan obawia się w związku z mistrzostwami świata przyjazdu agresywnych kibiców – wynika z badania przeprowadzonego przez serwis bonusowykod.com. W miastach, w których mecze grupowe rozegrają Polacy, sympatyków naszej drużyny najmniej chętnie przyjmą mieszkańcy Kazania (7%), Wołgogradu (10%) oraz Moskwy (12%).

Ponadto w ostatnich latach pomiędzy Polską a Rosją panuje napięta sytuacja polityczna. W efekcie podczas kibicowania możemy nie z własnej winy doznać uszczerbku na zdrowiu. Aby zminimalizować jego skutki, warto rozszerzyć polisę turystyczną o ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Dzięki niemu towarzystwo wypłaci nam odszkodowanie w wysokości procentowo określonej w tabeli znajdującej się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

5. Nie płać za nieumyślny wypadek z własnej kieszeni

Podczas kibicowania możemy również nieumyślnie wyrządzić szkodę osobie trzeciej. Jeżeli nas pozwie i wygra sprawę, to będziemy musieli zapłacić jej odszkodowanie z własnych środków. Aby uniknąć zbędnych strat finansowych czy niepotrzebnych batalii sądowych, warto rozszerzyć polisę turystyczną o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC). W jego ramach rekompensata zostanie wypłacona poszkodowanemu do wysokości sumy gwarantowanej  określonej w umowie.

6. Zabezpiecz się na wypadek utraty bagażu

W Rosji często dochodzi do rozbojów czy kradzieży z włamaniem – ostrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ). Do utraty bagażu może dojść zarówno w wyniku tego typu zdarzeń, jak i zaginięcia podczas transportu – np. na lotnisku. Polisa turystyczna z odpowiednim rozszerzeniem może zrekompensować poniesione straty.

7. Dokup do polisy turystycznej klauzulę alkoholową

W czasie kibicowania podczas Mundialu w Rosji może dojść do wypadku pod wpływem alkoholu. Jednak nawet w takiej sytuacji poszkodowany może otrzymać świadczenie od ubezpieczyciela. Wystarczy za dopłatą rozszerzyć pakiet o tzw. klauzulę alkoholowątaka opcja dostępna jest w kalkulatorze rankomat.pl. Rozszerzenie zakresem ochrony obejmuje dwa elementy polisy turystycznej – koszty leczenia oraz ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Oznacza to, że towarzystwo pokryje wszelkie opłaty medyczne bez względu na stan nietrzeźwości, a także wypłaci odszkodowanie w razie doznania uszczerbku na zdrowiu.

8. Nie zapomnij o Zielonej Karcie

Kibice podróżujący własnym samochodem muszą posiadać Zieloną Kartę. Jest to międzynarodowy certyfikat potwierdzający objęcie ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej (OC) właściciela pojazdu, który w Rosji jest obowiązkowy. Zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe wydają go bezpłatnie w ciągu kilku dni.

Co warto wiedzieć o Mundialu 2018?

  1. Posiadacze biletów na mecze Mundialu nie mają obowiązku wyrabiania wiz.
  2. Aby wejść na stadion wraz z biletem należy okazać tzw. "paszport kibica" (FAN-ID).
  3. Dokumentem, który uprawnia do przekroczenia rosyjskiej granicy jest paszport. 
  4. Osoby podróżujące do Rosji samochodem muszą posiadać Zieloną Kartę.