W Polsce jest niedostatek prawie 3 000 000 mieszkań, a częściową receptą na te braki miał być rządowy program Mieszkanie Plus. Według obietnic już w 2019 roku powinno być gotowych ok. 100 000 lokali. Sprawdzamy, jak jest rzeczywiście.

Z różnych zapowiedzi na razie niewiele wynika. Według prognoz na stronie rządowej mieszkanieplus.gov.pl w latach 2019–2025 łączne efekty budownictwa gminnego osiągną ponad 150 000 lokali mieszkalnych.

Nasza analiza poglądowa opiera się na danych Krajowego Zasobu Nieruchomości z zastrzeżeniem, że stan faktyczny może się nieznacznie różnić od pokazanych liczb. 

Gdzie powstają mieszkania z programu Mieszkanie Plus?

W Krajowym Zasobie Nieruchomości znajdziemy dane z podziałem na województwa. Dysproporcje pomiędzy poszczególnymi regionami są dość duże. Województwo wielkopolskie ma otrzymać prawie 100 razy więcej lokali, niż świętokrzyskie. Różnice wynikają po części z gęstości zaludnienia danego województwa.

Najwięcej mieszkań powstaje łącznie w województwach wielkopolskim (20 077), dolnośląskim (19 353) i mazowieckim (18 871). 

Najmniej lokali w ramach programu Mieszkanie Plus będzie oddanych do użytku w województwie łódzkim (1054), lubelskim (940) i w świętokrzyskim zaledwie 212.

mieszkanie plus według województw

Na jakim etapie realizacji jest program Mieszkanie Plus?

Ukończonych i trwających inwestycji budowlanych jest aktualnie 1525 (867 ukończonych, 658 w budowie) – według dokumentu Krajowego Zasobu Nieruchomości. Największym beneficjentem programu jest Jarocin. Z uwagi na proporcje liczby mieszkańców do liczby mieszkań z programu Mieszkanie Plus to aż 258 ukończonych i kolejne 108 na ukończeniu. Drugim obszarem inwestycji w Wielkopolsce jest Kępno, ale tam powstało zaledwie 36 mieszkań.

Na liście miejscowości, które posiadają już gotowe Mieszkania Plus jest Wałbrzych (215 lokali), Biała Podlaska (186), Gdynia (172) i wspomniane Kępno.

Najwięcej mieszkań w budowie jest na terenie Katowic (509), a najmniej w Kępicach (41).

mieszkanie plus gotowe i w budowie

Znacznie lepiej wyglądają liczby mieszkań na etapie planowania. W tej statystyce przodują, co nie dziwi, duże miasta, jak Warszawa (6 313), Wrocław (2 561) czy Kraków (2 086). Jednak rządowe inwestycje w najbliższej przyszłości nie obejmą wszystkich dużych miast, a niektóre z nich jedynie symbolicznie, jak Łódź (160 mieszkań), czy niewiele mniejsze Gdańsk (408) i Szczecin (548).

Na prowincji sporo mieszkań jak na liczbę mieszkańców jest zaplanowanych w Sianowie (168), Nakle nad Notecią (190) czy Zgorzelcu (220). Najmniej powstanie w Jedlinie Zdrój (42), Ruścu (48) i Zakliczynie (70).

mieszkanie plus planowana budowa

Podsumowanie

Lokale z rządowego programu Mieszkanie Plus powstają wolno, co widać w porównaniu z danymi Głównego Urzędu Statystycznego. W całym 2020 roku oddano w Polsce do użytku 221 978 mieszkań, czyli znacznie więcej niż ma powstać państwowych mieszkań do 2025 r. Oprócz powolnego tempa program Mieszkanie Plus trapi też brak ujednoliconych danych.

Zweryfikowanie nawet dotychczasowych efektów programu Mieszkanie Plus jest dość trudne. Wokół inicjatywy z 2016 roku, choć z samego założenia słusznej, panuje pewien chaos informacyjny. Brakuje ujednoliconych raportów z postępów realizacji, część opracowań włącza do statystyk realizacje w budowie i w przygotowaniu, a zestawienia obejmują Mieszkanie Plus i Mieszkanie na Start, co powoduje rozbieżność w danych

- pokreśla Michał Ratajczak, ekspert Rankomat.

Co z ubezpieczeniem lokalu z Mieszkania Plus?

Formalnie takie mieszkanie jest wynajmowane od państwa, więc lokator jest w nim najemcą. Powinien on wziąć pod uwagę ryzyko wyrządzenia szkody czy kradzieży z włamaniem, dlatego najbardziej odpowiednią polisą będzie taka, która zawiera:

 • OC w zyciu prywatnym,
 • ruchomości domowe - od zdarzeń losowych i kradzieży,
 • home assistance - pakiet serwisowy,
 • NNW lokatora - przydatne w razie wypadku,
 • rabunek - ochrona drobnego mienia poza miejscem zamieszkania.

Roczny koszt polisy mieszkaniowej zależy od liczby wykupionych ryzyk i kwot odszkodowania. Wartościowe ubezpieczenie można już mieć w przedziale 100zł - 150 zł za 12 miesięcy ochrony.

Ważne informacje

1. Mieszkanie Plus to program umożliwiający osobom o ograniczonym, ale stabilnym dochodzie wynajem mieszkań oraz wynajem z opcją przejęcia własności

2. Najwięcej rządowych lokali w przeliczeniu na liczbę mieszkańców powstaje w Jarocinie

3. Najmniej Mieszkań Plus ma powstać w województwie świętokrzyskim

4. Ubezpieczenie Mieszkania Plus to polisa mieszkaniowa dla najemcy - przynajmniej do czasu wykupienia lokalu

FAQ – najczęściej zadawane pytania o program Mieszkanie Plus

 1. Kto może skorzystać z programu Mieszkanie Plus?

  Program adresowany jest głównie do młodych rodzin, którym warunki mieszkaniowe utrudniają posiadanie dzieci, a także do tzw. imigrantów ekonomicznych, czyli osób chcących przenieść się do innej miejscowości za pracą, których nie stać na zakup nieruchomości lub płacenie rynkowego czynszu.
 2. Czym różni się Mieszkanie Plus od Mieszkania na Start?

  Według założeń Narodowego Programu Mieszkaniowego z 2016 roku Mieszkanie Plus to program dedykowany osobom o umiarkowanych dochodach i obejmujący najem mieszkań oraz najem z dodatkową opcją dojścia do własności. Równocześnie powstały program Mieszkanie na Start polega na dopłatach do czynszu dla rodzin o niskim uposażeniu, których nie stać na zakup nieruchomości czy opłacanie czynszu rynkowego. Od 2019 roku program dotyczy również mieszkań poddanych rewitalizacji i nowych, m. in. mających powstać w ramach Mieszkanie Plus. Z dopłat mogą skorzystać jedynie osoby nie posiadające żadnej nieruchomości oraz o określonym limicie dochodu – kwotę tę oblicza się w oparciu o liczbę osób w gospodarstwie domowym oraz średnie wynagrodzenie podane przez GUS.
 3. Jakie kryteria trzeba spełnić, aby skorzystać z programu Mieszkanie Plus?

  Wymogi ustalone przez rząd zakładają, że lokator Mieszkania Plus nie może być właścicielem żadnej nieruchomości oraz musi posiadać stabilne dochody. O pozostałych wymogach decydują już władze samorządowe. W pierwszej kolejności brane są pod uwagę, w zależności od lokalizacji Mieszkania Plus, rodziny z dziećmi, osoby niepełnosprawne, rodziny z osobami niepełnosprawnymi, seniorzy powyżej 65 roku życia i osoby przyjezdne.
 4. Ile wynosi czynsz w Mieszkaniu Plus?

  Szacunkowa stawka czynszu przy najmie powinna mieścić się w granicach 12-20 zł za m2. W przypadku najmu z docelowym wykupem mieszkania opłaty będą wyższe i wyniosą 15-24 zł za m2. Stawki te będą regulowane na poziomie samorządów i dostosowywane do realiów lokalnego rynku nieruchomości. W założeniu mają być jednak konkurencyjne w stosunku do komercyjnych ofert, bo taka jest główna idea całego programu.