W dwóch miastach z tego samego województwa różnice sięgają nawet 7000 zł na 1 metrze kwadratowym mieszkania z rynku wtórnego. Najbardziej zbliżone stawki za 1m2 mają miasta w śląskim.

Oczywiście w stolicach województw ceny mieszkań są najwyższe. Znacznie bardziej może zaskakiwać dystans, jaki dzieli najdroższe miasta w województwie od reszty. Czy wybierając mieszkanie we Wrocławiu jesteśmy skazani na płacenie za taki sam metraż 2-3 razy więcej niż w Wałbrzychu? Gdzie jest prawdziwa przepaść cenowa, a gdzie ceny mieszkań są najbardziej zbliżone?

Aby się o tym przekonać, porównaliśmy średnie stawki za 1m2 mieszkania z drugiej ręki. W oparciu o dane portalu z ogłoszeniami nieruchomości adresowo.pl zrobiliśmy to w 2 kategoriach:

 • między najdroższym miastem a drugim pod względem cen w każdym województwie,
 • między najdroższym i najtańszym miastem w każdym z województw.

Zasady: każde miasto liczy co najmniej 50 tys. mieszkańców, a ceny mieszkań dotyczą średnich kwot ofertowych w II kw. 2021 r.

Najmniejsze kontrasty cenowe w miastach śląskiego

Najpierw porównanie pierwszego miasta pod względem cen mieszkań w województwie do drugiego. Pod uwagę bierzemy więc 16 par miast.

Największe różnice widać w 3 województwach. W małopolskim różnica między stawką w pierwszym z zestawienia Krakowie (9891 zł) a drugim Nowym Sączu (5948 zł) to aż 3934 zł.

Dysproporcja na podobnym poziomie występuje w mazowieckim (3549 zł). Warszawa ma średnią stawkę 11 757 zł, a drugi w kolejności Pruszków 8208 zł.

Tak jest też w dolnośląskim, gdzie różnica między Wrocławiem (8682 zł) a Jelenią Górą (5520 zł) wynosi 3162 zł na 1m2 – wynika z danych adresowo.pl.

Na przeciwnym biegunie są miasta z województwa lubuskiego. Tam różnica wynosi 461 zł, bo stawki za 1 m2 mają zbliżone zarówno Zielona Góra (5574 zł), jak i Gorzów Wlkp. (5113 zł).

W kujawsko-pomorskim różnica jest jeszcze mniejsza i wynosi 413 zł – między najdroższym Toruniem (6714 zł) a drugą w kolejności Bydgoszczą (6301 zł).

Najlepiej sytuacja wygląda w województwie śląskim, gdzie między pierwszymi Katowicami (6279 zł) a drugą Bielsko-Białą (6135 zł) różnica wnosi zaledwie 144 zł na 1m2.

Różnice cen mieszkania w dużych miastach

Płock czy Warszawa? Prawie 7000 zł różnicy na 1m2

Gdy pod uwagę weźmiemy co najmniej 50-tysięczne najdroższe i najtańsze miasto z danego województwa, okazuje się, że kontrasty cenowe są jeszcze bardziej wyraźne. Najbardziej w mazowieckim (6928 zł za 1m2), gdzie skrajnymi cenowo miastami są Warszawa (11575 zł) i Płock (4829 zł).

W trzech innych województwach różnica jest nieco mniejsza, ale nadal spora. W dolnośląskim to 4748 zł, w małopolskim 4683 zł, a w pomorskim 4642 zł,  – wynika z danych adresowo.pl za II kw. 2021 r.

Różnicę powyżej 3000 zł notuje wielkopolskie. Tam na 1m2 mieszkania trzeba wydać średnio od 4583 zł w Koninie do 7929 zł w Poznaniu.

Najmniejsze kontrasty w stawkach za 1m2 są w województwie lubuskim (461 zł). Tu jednak pod uwagę były brane te same miasta, co w zestawieniu wyżej. Druga najmniejsza notowana różnica jest w podlaskim (1340 zł na 1m2), a kolejna w warmińsko-mazurskim (1429 zł).

Różnice w cenach mieszkań w województwie

Gdzie polisa mieszkaniowa jest najtańsza i najdroższa?

Bez względu na cenę 1m2 mieszkania, warto mieć ubezpieczenie. Dla lokatorów równie cenne będzie mienie warte 1 mln zł czy 200 tys. zł.

Od ceny mieszkania zależy wysokość składki w polisie mieszkaniowej. Inne czynniki brane pod uwagę to zakres ochrony, zabezpieczenia własne uprawniające do zniżek, liczba lokatorów, a nawet kondygnacja

– zaznacza Leszek Drozdalski, ekspert Rankomat.

Z naszej analizy średnich stawek płaconych w II kw. 2021 r. wynika, że najmniej za roczną polisę mieszkaniową płacili mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego (182 zł), a najwięcej Warszawy (548 zł).

W skali województw najniższą składkę zanotowano w podlaskim (średnio 415 zł rocznie), a najwyższą w mazowieckim (557 zł).

Ważne informacje

1. W drugim kwartale 2021 r. największe różnice w cenach mieszkań w dużych miastach były w województwie mazowieckim

2. Najmniejsze za ten sam okres zanotowało województwo lubuskie

3. Ceny mieszkań w dużych miastach są najbardziej wyrównane w śląskim

4. Przepaść cenowa ma związek z odpływem mieszkańców do większych miejscowości w regionie   

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ceny mieszkań i polis mieszkaniowych

 1. Z czego wynikają różnice w cenach mieszkań w dużych miastach?

  Przyczyn jest co najmniej kilka. Przykład Warszawy - stolica ma najwięcej ofert pracy, czym przyciąga do siebie nowych mieszkańców. To z kolei powoduje rosnący popyt na mieszkania i wzrost ceny za metr kwadratowy tak lokali nowych, jak i używanych. Nie bez znaczenia są również czynniki typu prestiż danej dzielnicy, warunki do rozwoju czy skomunikowanie.

 2. Czy w mieście z droższymi mieszkaniami zapłacę więcej za ubezpieczenie?

  Nie jest to żelazną zasadą, ale faktycznie cena mieszkania wpływa na wysokość składki za ubezpieczenie. Na pewno więcej za taką samą polisę zapłaci lokator mieszkania wartego 700 000 zł niż 350 000 zł. Różnica w obrębie tego samego towarzystwa to zwykle 100-300 zł w skali roku.

 3. Jak mogę uniknąć przepłacania za polisę mieszkaniową?

  Można to zrobić na kilka sposobów. Najlepszym z nich jest wcześniejsze porównanie ofert i obliczenie składki w kalkulatorze online. Ten sam zakres w różnych TU może kosztować nawet kilkaset złotych mniej. Inną metodą jest dobranie tylko tych ryzyk, które rzeczywiście zagrażają naszej nieruchomości, a także prawidłowa wycena domu czy mieszkania, aby uniknąć tzw. nadubezpieczenia.