Klęska żywiołowa jest to zjawisko naturalne o dużej skali, które powoduje poważne zniszczenia i jest niebezpieczne dla ludzi. Stan klęski żywiołowej to obok stanu wojennego i wyjątkowego jeden ze stanów nadzwyczajnych, który mogą w Polsce wprowadzić rządzący. Przeczytaj, co warto wiedzieć o stanie klęski żywiołowej.

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym jest stan klęski żywiołowej?

Stan klęski żywiołowej jest jednym ze stanów nadzwyczajnych opisanych w konstytucji. Zasady obowiązywania tego stanu określa ustawa z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej, która określa tryb wprowadzenia i zniesienia stanu klęski żywiołowej, a także zasady działania organów władzy publicznej.

W ustawie jest także opisany zakres ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu klęski żywiołowej. Stan klęski żywiołowej może być wprowadzony dla zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia.

Co mówi prawo?


Art. 228.
1. W sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, może zostać wprowadzony odpowiedni stan nadzwyczajny: stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej.
Art. 232.
W celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia Rada Ministrów może wprowadzić na czas oznaczony, nie dłuższy niż 30 dni, stan klęski żywiołowej na części albo na całym terytorium państwa. Przedłużenie tego stanu może nastąpić za zgodą Sejmu.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, Rozdział XI Stany nadzwyczajne

Jakie ograniczenia i nakazy mogą się wiązać ze stanem klęski żywiołowej?

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej umożliwia szybszą i skuteczniejszą pomoc poszkodowanym, przyspiesza działania ratownicze oraz usprawnia koordynację służb. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie skutków powodzi i ochrona życia oraz mienia.

W czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej możesz liczyć się, np. z:

  • Ograniczeniem swobody przemieszczania się. Władze mogą wprowadzić zakazy przemieszczania się w określonych obszarach, co ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa ludzi oraz umożliwienie służbom ratunkowym swobodnego działania. Służby mogą także zakazać przebywania w określonych miejscach. W przypadku nakazu ewakuacji z określonych miejsc, musisz się bezwzględnie podporządkować.

  • Ograniczenia praw obywatelskich. Czasowe ograniczenie prawa do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń, imprez masowych oraz strajków.

  • Ograniczenia w korzystaniu z infrastruktury. Mogą zostać ograniczone lub zawieszone dostawy wody, prądu, gazu, a także korzystanie z dróg i mostów.

  • Ograniczenia w działalności gospodarczej. Mogą zostać wprowadzone ograniczenia lub zakazy działalności dla niektórych przedsiębiorstw, szczególnie tych zlokalizowanych w obszarach zagrożonych.

  • Rekwizycja mienia. W wyjątkowych sytuacjach może dojść do rekwizycji prywatnego mienia, np. pojazdów lub sprzętu, niezbędnego do prowadzenia akcji ratowniczych.

  • Obowiązek opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń. W razie potrzeby, dokonanie przymusowych rozbiórek i wyburzeń budynków lub innych obiektów budowlanych albo ich części.