Wbrew hasłu „Zakochaj się w Warszawie” stolica nie jest najbardziej romantycznym miastem w Polsce. W rankingu, oprócz niespodzianek jak Katowice i Częstochowa, znalazło się jeszcze siedem innych miejscowości. We wszystkich romantycznych miastach sprawdziliśmy ceny mieszkań, gdyby zakochani chcieli w nich zostać na stałe.

Portal satkurier.pl stworzył ranking 10 najbardziej romantycznych miast w Polsce. Znalazły się w nim miejscowości bardziej lub mniej oczywiste. Według alfabetu to Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Poznań, Warszawa i Wrocław. Według portalu kolejność jest całkowicie inna – sprawdź, które miasto jest najbardziej przyjazne zakochanym!

A jeśli zakochasz się w którymś z tych miast – w przenośni i dosłownie – sprawdź naszą ściągawkę cen dla wybranych produktów i usług, które ułatwią (lub utrudnią) zakochanym parom wspólne życie na co dzień. W oparciu o dane z różnych źródeł (szybko.pl, numbeo.com) porównaliśmy, ile zapłacisz za kawę, ile za kilkudaniowy posiłek w restauracji z drugą połówką, ile będzie kosztował przejazd komunikacją publiczną i taksówką oraz jak wysokie są ceny mieszkań – w przeliczeniu na przeciętną wartość lokalu i stawkę za 1 mkw.

Najbardziej romantyczne miasta w Polsce

Ranking satkurier.pl, na podstawie danych wyszukiwarki apartamentów i domów wakacyjnych Holidu ze wszystkich miast powyżej 100 tys. mieszkańców, wybrał 10 miejscowości w Polsce, które najlepiej kojarzą się zakochanym. Zestawienie uzupełniamy cenami, w tym mieszkań i polis mieszkaniowych, pokazując, które miasta romantyczne miasta są drogie, a które bardziej przyjazne dla kieszeni.

10 miejsce Kielce

centrum kielc

W Kielcach zakochani mogą szybko przedostać się na Łysicę, najwyższe wzniesienie Gór Świętokrzyskich, ale w samym mieście też jest sporo ciekawych miejsc, gdzie miło spędzą czas. To nie tylko restauracje i kawiarnie przy ulicy Solnej, ale także Rezerwat Kadzielnia, Ogród Botaniczny czy Kielecki Park Miejski z Pałacem Biskupim. Każda z tych lokalizacji to okazja na wyjątkowy romantyczny spacer.

A jak wyglądają ceny w Kielcach? Według portalu numbeo.com, gdzie sami mieszkańcy mogą podawać wartość określonych produktów i usług, koszt wizyty w restauracji dla 2 osób waha się od 90 do 250 zł. Średnia cena za kilkudaniowy posiłek to wydatek 120 zł. Filiżanka cappuccino kosztuje średnio 10,50 zł. Jeśli zakochani przemieszczają się komunikacją miejską, jeden bilet normalny kosztuje średnio 3,80 zł, a taksówka 8 zł (6 zł start i 2 zł każdy kilometr).

Ceny mieszkań w Kielcach zależą oczywiście od lokalizacji. Obecnie średnia stawka za 1 mkw. mieszkania z rynku wtórnego to 8015 zł, a na zakup mieszkania potrzeba przeciętnie 478 tys. zł.

9 miejsce Częstochowa

centrum częstochowy

Miasto kojarzone z Jasną Górą przyciąga nie tylko pielgrzymów, ale i zakochanych. Oprócz Sanktuarium i Klasztoru Paulinów w „mieście świętej wieży” warto wybrać się z drugą połówką w nieoczywiste miejsce typu Muzeum Produkcji Zapałek. Niecodzienny widok na miasto gwarantuje wejście na szczyt Złotej Góry zwanej też Górą Miłości.

Cenowo Częstochowa jest podobna do Kielc. Cappuccino kosztuje średnio 11 zł za filiżankę. Jednak kilkudaniowy posiłek w restauracji to już większy wydatek, bo 140 zł, a skrajne ceny wynoszą od 100 do 250 zł. Przemieszczanie się po mieście kosztuje ok. 3,60 zł za jednorazowy przejazd komunikacją miejską i 9 zł za taksówkę (7 zł start i 2 zł za każdy kilometr).

Z kolei mieszkania w Częstochowie są znacznie tańsze w porównaniu z Kielcami – to średnio 6108 zł za 1mkw. i 339 tys. zł za przeciętne mieszkanie.

8 miejsce Bydgoszcz

centrum bydgoszczy

Miasto nad Brdą oferuje zakochanym przede wszystkim Wyspę Młyńską, która jest idealnym miejscem na spacery. Przechadzkę można połączyć z wizytą w Bydgoskiej Wytwórni Mydła i romantyczną kolacją w jednym z lokali  przy ulicy Jatki.

A skoro mowa już o gastronomii, trzydaniowy posiłek w restauracji dla 2 osób dorosłych to wydatek średnio 180 zł, a skrajne ceny wynoszą między 150 a 200 zł. Kawiarnie oferują cappuccino średnio za 12 zł. Na obiad czy kawę można wybrać się pieszo, skorzystać z komunikacji miejskiej (pojedynczy bilet to przeważnie koszt 3,80 zł) lub zmówić taksówkę za 10,90 zł (8 zł start i 2,90 zł pierwszy kilometr).

Cenowo Bydgoszcz jest zatem droższa od Kielc i Częstochowy – a jak wypada pod względem stawek za mieszkanie w porównaniu z tymi miastami? Dokładnie pośrodku, bo 1kmw. kosztuje średnio 7591 zł, a całe mieszkanie przeciętnie 399 tys. zł.

7 miejsce Katowice

centrum katowic

Największe miasto Górnego Śląska to wiele atrakcji dla zakochanych par, które łączy muzyka czy aktywność sportowa. Realizację obu pasji umożliwia Spodek – centrum koncertów przez cały rok, a zimą także miejskim lodowiskiem. Zabytkowe kolonie robotnicze (Nikiszowiec) i Stare Miasto z mnóstwem restauracji są dodatkowym magnesem nie tylko w Walentynki.

Ceny za jedzenie w Katowicach są umiarkowane. Średnio 150 zł kosztuje kilkudaniowy posiłek na mieście dla 2 osób, najmniej 120 zł, a najwięcej 200 zł. Cappuccino kosztuje ok. 11 zł za filiżankę. Komunikacja w Katowicach to wydatek odpowiednio 3,60 zł (bilet na autobus lub tramwaj) i 11,50 zł za taksówkę (9 zł start i 2,50 zł pierwszy kilometr). 

Mieszkania w Katowicach póki co są najdroższe z dotychczasowych miast w rankingu – 8271 zł za 1mkw. i przeciętnie 485 tys. zł za zakup całego lokalu.

6 miejsce Gdańsk

centrum gdanska

Jedyne miasto w rankingu położone nad morzem, ale z ogromnym potencjałem dla zakochanych, którzy mogą przebierać w ofercie turystycznej. Do wyboru są plaże, molo na Brzeźnie, wzgórza morenowe czy Park Oliwski, a to tylko kilka bezpłatnych atrakcji. Na starówce i w okolicach Motławy jest już bardziej komercyjnie.

Kilkudaniowy obiad dla 2 osób kosztuje w Gdańsku ok. 150 zł, najtańszy tego typu posiłek można znaleźć za 120 zł, górne stawki sięgają 250 zł. Filiżanka cappuccino w kawiarni to z reguły wydatek ok. 12 zł. Gdańsk, jak i całe Trójmiasto, jest dosyć rozciągnięty, więc zakochani nie obędą się bez transportu. Pojedynczy bilet na komunikację publiczną kosztuje średnio 4,80 zł, a taksówka 10,90 zł (8 zł start i 2,90 zł pierwszy kilometr). 

Mieszkania w Gdańsku to już niestety inna półka cenowa – 11 327 zł średnio za 1mkw. Na zakup mieszkania w Gdańsku trzeba mieć przeciętnie 592 000 zł. 

5 miejsce Lublin

centrum lublina

Ile wspólnego ma Lublin ze słowami w piosence „W kinie w Lublinie kochaj mnie”? Okazuje się, że niekoniecznie musi być to kino. Zakochane pary mają do wyboru gokarty, trampoliny, gry wideo, ogród botaniczny, escape room, a nawet kocią kawiarnię. 

A skoro już jesteśmy przy gastronomii, to Lublin oferuje niewysokie ceny. Przeważnie 120 zł trzeba wydać na obiad dla 2 osób w restauracji, przy czym najniższy rachunek to 100 zł, a najwyższy 200 zł. Filiżanka cappuccino w kawiarni kosztuje średnio 9,50 zł. Ceny transportu po mieście też są niewygórowane – 4 zł za bilet komunikacji zbiorowej i ok. 9 zł za taksówkę (7 zł start i 2 zł każdy kilometr). 

Pod względem cen mieszkań w Lublinie jest minimalnie drożej niż w Katowicach. Przeciętnie za całe mieszkanie trzeba wydać 459 tys. zł, a to z kolei mniej niż w Kielcach. Pojedynczy metr kwadratowy mieszkania kosztuje średnio 8292 zł.

4 miejsce Poznań

centrum poznania

Jeśli romantyczny spacer po Poznaniu, to koniecznie w Parku Sołackim, wokół jeziora Malta, mostem Jordana czy z wizytą w Palmiarni Poznańskiej. Jeśli zakochani zgłodnieją, mają do dyspozycji dziesiątki kawiarenek i restauracji. Najwięcej z nich znajduje się w ścisłym centrum.

Koszt wizyty w jednej z poznańskich restauracji to wydatek średnio 150 zł dla 2 osób dorosłych. Najniższy rachunek wyniesie 120 zł, a najwyższy 200 zł. Za jedno cappuccino trzeba zapłacić średnio prawie 13 zł. Podróż po mieście to z kolei 5 zł za pojedynczy bilet na komunikację zbiorową i 11 zł na taksówkę (8 zł start i 3 zł kilometr). 

Średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w stolicy Wielkopolski jeszcze nie przekroczyła magicznej bariery 10 000 zł i wynosi obecnie 9470 zł. A na zakup całego mieszkania wystarczy przeciętnie pół miliona, a dokładnie 484 tys. zł.

3 miejsce Warszawa

centrum warszawy

Z uwagi na rozmiar, Warszawa jest miastem z największą ilością atrakcji dla zakochanych. Mimo tego zajmuje w rankingu ostatnie miejsce na podium. Pary mogą wybierać w ofercie wystaw i muzeów, spędzić czas na Starym Mieście, odwiedzić Łazienki, Wilanów czy pospacerować brzegiem Wisły.

Czy jednak ceny w stolicy są przyjazne dla zakochanych? Oferta gastronomiczna jest bardzo szeroka i konkurencyjna, co sprawia, że średni koszt za kilkudaniowy posiłek w restauracji dla 2 osób wynosi 180 zł. Najmniej 120 zł, a najwięcej 300 zł. Średnia cena cappuccino przekracza 13 zł za filiżankę. Przemieszczanie się po Warszawie (metrem, tramwajem, autobusem) to koszt średnio 4,40 zł za pojedynczy bilet. Stołeczne taksówki kosztują średnio 11 zł (8 zł opłaty początkowej i 3 zł za kilometr).

Metr kwadratowy mieszkania w Warszawie kosztuje średnio 13 489 zł. Na zakup tego typu nieruchomości trzeba dysponować budżetem w wysokości ok. 685 tys. zł, czyli o 200 tys. zł więcej niż w Poznaniu.

2 miejsce Kraków

centrum krakowa

Jeśli Warszawa ma statystycznie najwięcej miejsc spacerowych, to Kraków może poszczycić się ich wyjątkowością. Zakochani poczują się wyjątkowo w Zaułku Niewiernego Tomasza, na Plantach, w dzielnicy Kazimierz czy na kładce Bernatka. Klimatycznym miejscem są też Ogród Mehoffera czy Bulwary Wiślane.

Cenowo Kraków jest nieco tańszy od Warszawy, ale zależy w jakiej kategorii. W restauracji 2 osoby zapłacą za parodaniowy posiłek od 120 do 300 zł. Filiżanka cappuccino to koszt 12 zł. Nieco droższe od warszawskich są bilety komunikacji miejskiej – średnio 6 zł. Za to tańsze są taksówki – 10 zł (7 zł na początek i 3 zł za każdy kilometr). 

W porównaniu cen mieszkań Kraków jest tańszy od Warszawy, ale średnia stawka za 1 mkw. przekracza 10 000 zł. Dokładnie wynosi 11 618 zł, natomiast przeciętnie 563 tys. zł trzeba wydać na zakup całego mieszkania w Krakowie.

1 miejsce Wrocław

centrum wroclawia

Słusznie czy niesłusznie, to właśnie stolica Dolnego Śląska jest najbardziej romantycznym miastem według rankingu. W „mieście spotkań” zakochani mogą się spotkać pod Pręgierzem, pod pomnikiem Aleksandra Fredry czy  Szermierza i stamtąd ruszyć na spacer wzdłuż miejskiej fosy, odwiedzić Park Słowackiego, a w nim Panoramę Racławicką czy nieodległy Ostrów Tumski.

Spotkanie zakochanych we wrocławskiej restauracji kosztuje średnio 160 zł. Maksymalnie za kilkudaniowy posiłek dla 2 osób trzeba wydać 300 zł, a najmniej ok. 130 zł. Wizyta w kawiarni to koszt 12 zł za pojedyncze cappuccino. Ceny za przemieszczanie się po Wrocławiu są podobne do innych miast – średnio za bilet trzeba wydać 4,40 zł, a za taksówkę 11 zł (9 zł start i 3 zł kilometr).

Zakup mieszkania we Wrocławiu to wydatek przeciętnie na poziomie 546 tys. zł. Średnio metr kwadratowy nad Odrą kosztuje 10 083 zł.

Ceny mieszkań w romantycznych miastach Polski

Podsumowując, ceny mieszkań w najbardziej romantycznych miastach Polski nie pokrywają się z rankingiem satkurier.pl. Jedynie Kraków w obu zestawieniach zajął drugie miejsce.

Najdroższymi miastami w Polsce pod względem cen nieruchomości są od dłuższego czasu Warszawa, Kraków, Gdańsk i Wrocław. Stawki w stolicy odstają od pozostałej trójki, ale wszędzie 1 mkw. mieszkania kosztuje średnio ponad 10 000 zł – jak wynika z danych portalu z ogłoszeniami nieruchomości szybko.pl. Do tej granicy zbliża się Poznań, natomiast w Lublinie, Katowicach i Kielcach trzeba zapłacić średnio ponad 8000 zł za 1mkw. Zestawienie romantycznych miast zamykają Kielce, natomiast w rankingu cen mieszkań ostatnia jest Częstochowa, gdzie 1mkw. kosztuje nieco ponad 6000 zł, czyli prawie dwukrotnie taniej niż w Krakowie.

Stawka za 1 mkw. przekłada się automatycznie na przeciętną wartość mieszkania. W większości z poniżej sklasyfikowanych trzeba dysponować kwotą ok. pół miliona złotych. Wyraźnie od tego poziomu odbiegają Warszawa (685 tys. zł) oraz Bydgoszcz (399 tys. zł ) i Częstochowa (339 tys. zł), która i pod tym względem zamyka stawkę.

W Częstochowie i we Wrocławiu przez ostatnie 12 miesięcy mieszkania podrożały najbardziej (+4 proc.). Najmniej w Warszawie, Poznaniu i Katowicach (+1 proc.), w Gdańsku nie uległy zmianie, a w żadnym nie potaniały – pokazuje analiza szybko.pl.

Ceny mieszkań w najbardziej romantycznych miastach Polski

miejsce

miasto

1m2

wartość mieszkania

zmiana cen w ostatnim roku

pozycja w rankingu romantycznych miast

1

Warszawa

13 489 zł

685 tys. zł

+1%

3

2

Kraków

11 618 zł

563 tys. zł

+2%

2

3

Gdańsk

11 327 zł

592 tys. zł

bez zmian

6

4

Wrocław

10 083 zł

546 tys. zł

+4%

1

5

Poznań

9 470 zł

484 tys. zł

+1%

4

6

Lublin

8 292 zł

459 tys. zł

-2%

5

7

Katowice

8 271 zł

485 tys. zł

+1%

7

8

Kielce

8 015 zł

478 tys. zł

+2%

10

9

Bydgoszcz

7 591 zł

399 tys. zł

+2%

8

10

Częstochowa

6 108 zł

339 tys. zł

+4%

9

Na podstawie szybko.pl i satkurier.pl.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w romantycznych miastach?

Dzięki danym szybko.pl znamy przeciętną wartość mieszkania w każdym z 10 najbardziej romantycznych miast Polski. Czy wartość mieszkania wpływa na cenę polisy mieszkaniowej? Okazuje się, że tak, a dzięki sprawdzeniu cen w porównywarce ubezpieczeń, możemy zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie, co pokazuje poniższa przykładowa kalkulacja.

Ranking miast pod kątek cen polis mieszkaniowych wygląda nieco inaczej od tego, którym pokazaliśmy wartość 1 mkw. Gdańsk i Kraków zamieniły się pozycjami, Katowice okazały się tańsze, a Kielce droższe. Tam, gdzie mieszkania są droższe zarówno minimalna, jak i maksymalna oferta ubezpieczenia kosztuje więcej. Chociaż nie zawsze jest to żelazna reguła, jak w przypadku Wrocławia, gdzie mimo tańszych mieszkań, polisa kosztuje nieco więcej niż w Krakowie.

Koszt rocznego ubezpieczenia mieszkania 50 m2 dla 2 osób

miejsce

miasto

wartość mieszkania

cena rocznej polisy

1

Warszawa

685 tys. zł

317 – 1075 zł

2

Gdańsk

592 tys. zł

289 – 971 zł

3

Kraków

563 tys. zł

262 – 922 zł

4

Wrocław

546 tys. zł

270 – 946 zł

5

Katowice

485 tys. zł

271 – 904 zł

6

Poznań

484 tys. zł

274 – 891 zł

7

Kielce

478 tys. zł

232 – 920 zł

8

Lublin

459 tys. zł

226 – 868 zł

9

Bydgoszcz

399 tys. zł

267 – 835 zł

10

Częstochowa

339 tys. zł

170 – 788 zł

Na podstawie kalkulacji rankomat.pl z 13.02.2023 r. dla mieszkania 50 m2 z 2003 r. na piętrze pośrednim z 2 lokatorów. Ubezpieczenie ścian, stałych elementów i wyposażenia (50 000 zł) od kradzieży.

PORÓWNAJ CENY

W symulacji cen ubezpieczeń mieszkania widać wyraźnie, że stawki za polisę zaczynają się od ok. 200-300 zł za rok ochrony. Taka stawka dotyczy ochrony wszystkich części mieszkania, czyli ścian, stałych elementów i wyposażenia od zdarzeń losowych typu pożar, zalanie czy wybuch i dodatkowo kradzieży z włamaniem. Składka będzie rosła, jeśli zdecydujemy się na inne wartościowe rozszerzenia typu stłuczenie przedmiotów szklanych, pakiet medyczny dla lokatora czy pakiet pomocowy w razie awarii

Leszek Drozdalski, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości rankomat.pl

Ważne informacje

1. Ocena miast pod względem romantycznych miejsc nie zawsze idzie w parze cenami nieruchomości

2. Najtańsze mieszkania spośród najbardziej romantycznych miast w Polsce ma Częstochowa, a najdroższe Warszawa

3. Im droższe mieszkania w danym mieście, tym również wyższe stawki za usługi, np. gastronomiczne czy transportowe

4. Cenę polisy mieszkaniowej w dużej mierze generuje wartość ubezpieczanego mieszkania, kolejnym z kryteriów jest zakres ochrony