Podróżujemy coraz częściej i coraz chętniej. Sprzyjają temu otwarte granice, tanie loty i obszerna baza noclegowa na całym świecie. Co jednak jeśli do naszych podróży zakradnie się nuda, a my nie chcemy spędzić kolejnego urlopu, sącząc drinka przy basenie? Rozwiązaniem mogą być wyjazdy w stylu experience travel.
- Experience travel – co to jest?
- Wyjazdy w stylu experience travel – dla kogo?
- Przykłady wyjazdów experience travel – co można robić?
- Wyjazd experience travel – samodzielnie czy z biurem podróży?
- Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd experience travel?
- Ubezpieczenie na wyjazd w stylu experience travel – klauzule, które zapewnią pełne bezpieczeństwo
- Podróżuj i doświadczaj!
Experience travel to zbiorcze określenie, którego używamy w stosunku do wyjazdów, których głównym celem jest uprawnianie różnego rodzaju aktywności. Celem tym mogą być naprawdę różne formy spędzania czasu – od aktywności sportowych, poprzez mindfulness, aż po gotowanie. Sky is the limit! Mogą to być zarówno wycieczki organizowane przez biura podróży lub lokalnych przewodników, a także wyjazdy na własną rękę.
Experience travel – co to jest?
Destynacje w stylu experience travel to często miejsca mało znane. Osoby, które decydują się na tę formę podróży, raczej omijają najpopularniejsze kurorty. Na miejscu dużą wagę przywiązuje się do tego, aby korzystać z usług lokalnych specjalistów, którzy najlepiej znają dany region. W przypadku wyjazdów zorganizowanych wycieczki formowane są zwykle w niewielkie, kilkuosobowe grupy. Wszystko po to, aby nadmiar bodźców nie przeszkadzał w tym, co najważniejsze – byciu tu i teraz oraz odkrywaniu tego, co nieznane!
Wyjazdy w stylu experience travel – dla kogo?
Experience travel to propozycja dla osób, które lubią spędzać czas w nieszablonowy sposób. To szansa na nauczenie się czegoś zupełnie nowego i spędzenie urlopu produktywnie. Przez kilkanaście dni urlopu przecież można nabyć całkiem sporo nowych umiejętności – i bardzo dużo przeżyć!
Bez wątpienia to również ciekawa opcja dla wszystkich podróżników, którzy nie lubią powierzchownego zwiedzania najpopularniejszych atrakcji turystycznych, a zamiast tego wolą „wsiąknąć” w dane miejsce i przebywać wśród lokalsów. Tego typu podróżowanie pozwala na dogłębne poznanie danego miejsca, jego zwyczajów i kultury. Pozwala doświadczyć więcej!
Choć w Polsce trend experience travel dopiero się rozwija, w Europie Zachodniej wyjazdy takie nie mają ani wieku, ani innych ograniczeń. Liczy się przede wszystkim pozytywne nastawienie, a w przypadku niektórych aktywności – także przygotowanie fizyczne.
Na wycieczki experience travel decydują się zarówno osoby dorosłe i starsze, które korzystając z wolnego czasu chcą nauczyć się czegoś nowego, jak również spragniona przygód młodzież. W wyjazdach mogą brać udział także całe rodziny, aby udoskonalać razem nowe umiejętności, ale przede wszystkim – wspólnie spędzać czas.
Przykłady wyjazdów experience travel – co można robić?
Obecnie możliwości jest bardzo dużo, a wyjazdy experience travel mogą dotyczyć niemal każdej formy aktywności – od tych bardzo spokojnych, po te całkiem ekstremalne. W praktyce najczęściej spotykane są wyjazdy, których motywem przewodnim są:
- Sporty wodne. Może to być np. kitesurfing i windsurfing, nurkowanie, a także żeglarstwo, czy kajakarstwo. Popularne destynacje to np. Grecja, Cypr, czy Egipt. Wyjazdy dotyczące żeglarstwa i kajakarstwa to często wycieczki krajowe.
- Survival. Wyjazdy na szeroko rozumiany survival... nie mają granic! Miłośnicy bardziej ekstremalnych form spędzania wolnego czasu często wybierają bliższe kierunki, jak np. Czarnogóra, Rumunia, Andaluzja lub Tyrol, a także bardziej odległe destynacje, np. Meksyk, czy popularną w ostatnim czasie Islandię.
- Kulinaria. Kulinarne wyjazdy experience travel często dotyczą kursów gotowania w stylu konkretnego regionu. Nierzadko połączone są także np. z degustacją lokalnych win. Zwykle dotyczą kierunków takich jak Grecja, Francja, Włochy, czy Hiszpania.
- Joga i mindfulness. Propozycja dla osób, które w codziennym pędzie potrzebują wyciszenia. Popularne kierunki dla szeroko pojętych wyjazdów rozwojowych to zwykle Bali, Tajlandia, a ostatnio również Zaznibar.
- Trekking. Wyjazdy trekkingowe to zdecydowanie opcja dla osób, które mogą pochwalić się dobrą kondycją fizyczną. Destynacje w przypadku wyjazdów trekkingowych często są naprawdę wymagające – od Tatr, poprzez Alpy, aż po góry Nepalu.
- Aktywności mieszane. Rano medytacja, w południe wycieczka szlakami parku narodowego, a wieczorem degustacja lokalnych win? Dlaczego nie! Experience travel nie musi skupiać się wyłącznie na jednej, konkretnej aktywności. Zorganizować można również wyjazd – w dowolne miejsce – dzięki któremu kompleksowo poznamy dany region, a także nauczymy się czegoś nowego.
Wyjazd experience travel – samodzielnie czy z biurem podróży?
Wycieczki w stylu experience travel przybierają na popularności. Wiele biur podróży (zarówno tych dużych, jak i mniejszych, lokalnych) ma już więc tego typu propozycje w swojej ofercie. Zanim jednak zdecydujemy się skorzystać z możliwości wyjazdu zorganizowanego, warto poznać plusy i minusy takiego rozwiązania.
Wady wyjazdu w stylu experience travel z biurem podróży | Wady wyjazdu w stylu experience travel z biurem podróży |
Brak możliwości indywidualnego decydowania o przebiegu wycieczki. Program jest z góry ustalony. | Wyjazd jest już zorganizowany pod kątem transportu, noclegów i wyżywienia. Turysta nie musi przejmować się tymi aspektami, dzięki czemu oszczędza naprawdę dużo czasu. |
Brak wpływu na środek transportu i miejsce noclegu. Są one przypisane do konkretnej oferty, bez możliwości modyfikacji. | Szanse na poznanie osób o podobnych zainteresowaniach i nawiązanie przyjaźni. |
Stosunkowo niewielka mobilność. Transport na miejscu zwykle odbywa się autokarem. W przeciwieństwie do indywidualnego wypożyczenia auta, znacznie ogranicza to możliwości transportu. | Pewność co do odbycia się zaplanowanych atrakcji oraz ich jakości. Biura podróży zwykle korzystają ze wsparcia sprawdzonych dostawców – dzięki temu wycieczki zwykle przebiegają zgodnie z planem. |
Atrakcje dodatkowe. Biura podróży, aby zwiększyć atrakcyjność ofert, często proponują również atrakcje dodatkowe, niezwiązane z motywem przewodnim wyjazdu. Nie zawsze zdobędą one aprobatę turysty, a nie równocześnie nie zawsze można z nich zrezygnować. | Możliwość korzystania z pomocy przewodników i rezydentów. |
Ceny. Biuro podróży, bez względu na jego wielkość, musi na takim wyjeździe zarobić – to oczywiste. |
Wyjazd w stylu experience travel z biurem podróży to przede wszystkim najwygodniejsza opcja dla osób, które nie potrafią lub nie chcą samodzielnie zajmować się organizacją wycieczki. Ceną, jaką niestety trzeba zapłacić za tę wygodę (oprócz oczywistych aspektów finansowych), jest też brak możliwości decydowania o szczegółach podróży.
Dla podróżników, którzy cenią sobie niezależność, może to być uciążliwe. Warto więc, przed podjęciem decyzji, rozważyć wraz z pozostałymi uczestnikami podróży wszystkie za i przeciw... i zadecydować świadomie. To ma być przecież wspaniale spędzony czas!
Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd experience travel?
Wycieczki w stylu experience travel mogą (choć oczywiście nie muszą) być bardziej ryzykowne niż „zwykłe” wycieczki. Jedną z pierwszych rzeczy, o które warto zadbać przed wyjazdem, jest więc dobra polisa ubezpieczeniowa.
Jak zatem wybrać ubezpieczenie na wyjazd experience travel? Przede wszystkim: przeanalizować swoje potrzeby. Innej ochrony może potrzebować para, która wybiera się na romantyczny tydzień kulinarny z degustacją win, a innej – paczka znajomych wyjeżdżająca na trekking w wysokich górach.
Każda polisa turystyczna, w tym również na wycieczkę experience travel, powinna jednak zawierać:
- Koszty leczenia. Dzięki nim ewentualne koszty leczenia turysty, również w placówkach prywatnych, pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe. Ich suma gwarantowana powinna być dostosowana do miejsca, do którego się wybieramy (zasadniczo nie mniej niż 30 000 euro na podróże po Europie, a czym bardziej egzotyczny kierunek – tym powinna być wyższa).
- Koszty ratownictwa. Dzięki nim podróżnik w przypadku kryzysowej sytuacji nie będzie musiał z własnej kieszeni pokrywać wydatków na akcję ratowniczą (które poza granicami Polski są bardzo wysokie!).
- Ubezpieczenie NNW. Zapewnia wypłatę odszkodowania, gdy podróżnik ucierpi na skutek nieszczęśliwego wypadku. Odszkodowanie takie uwzględnia koszty leczenia i rehabilitacji, a także rekompensatę za ból i cierpienie.
- OC w życiu prywatnym. W razie nieumyślnego wyrządzenia szkody osobie trzeciej, uczestnik wyjazdu w stylu experience travel nie będzie musiał rekompensować tej szkody z własnych środków.
- Assistance. Gwarantuje szybką pomoc w trudnych, kryzysowych sytuacjach. Podróżnik, kontaktując się z centrum alarmowym ubezpieczyciela, szybko uzyska wsparcie m.in. tłumacza, prawnika lub innego specjalisty. To bardzo przydatna możliwość, zwłaszcza w przypadku odległych destynacji!
Ubezpieczenie na wyjazd w stylu experience travel – klauzule, które zapewnią pełne bezpieczeństwo
Bardzo ważnym elementem dodatkowym ubezpieczenia, na który powinien zwrócić uwagę podróżnik rozważający wyjazd w stylu experience travel, jest klauzula sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych. Sporty uznawane za wysokiego ryzyka zwykle zwiększają wysokość składki o 100%, a sporty ekstremalne – o 300%.
Do sportów wysokiego ryzyka mogą być zaliczane także pozornie „niewinne” aktywności, jak np. kolarstwo, nurkowanie, czy nawet jazda na nartach. Za ekstremalne większość towarzystw ubezpieczeniowych uważa natomiast ukochane przez turystów skoki na bungee, paralotniarstwo, a także aktywności górskie: wspinaczkę, kajakarstwo górskie czy speleologię.
Na szczęście – nie jest trudno dowiedzieć się, czy aktywność, którą zamierzamy uprawiać, wymaga rozszerzenia o dodatkową klauzulę. Takie informacje znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Wymienione są często w przejrzystej graficznie formie od myślników lub punktorów.
Co jednak ważne, polisa turystyczna, nawet rozszerzona o odpowiednie klauzule – nie zrujnuje portfela podróżnika. Ceny dobrego ubezpieczenia turystycznego, w zależności m.in. od długości, czy kierunku wyjazdu, rozpoczynają się już od kilku złotych dziennie. Kilkanaście różnych propozycji, w tym także z dodatkowymi klauzulami, można w kilka minut odnaleźć przy pomocy naszego kalkulatora.
To oferty na każdą kieszeń, z możliwością dostosowania zakresu ubezpieczenia do potrzeb konkretnego podróżnika. Poniżej kilka przykładów (kalkulacje dla jednej osoby dorosłej, która nie cierpi na żadne choroby przewlekłe):
Wycieczka | TU | Zakres ryzyk | Ochrona w razie zachorowania na COVID-19 | Cena za jeden dzień ochrony |
14-dniowa do Grecji | Koszty leczenia (SU:150 000 zł) | ✓ | 4,60 zł | |
7-dniowa do Hiszpanii w celu nauki paralotniarstwa | Axa Assitance | Koszty leczenia (SU: 600 000 zł) | ✓ | 7,27 zł |
7-dniowa wycieczka na Zaznibar w celu uprawiania jogi | Proama | Koszty leczenia (SU: 100 000 zł) | ✓ | 4,57 zł |
Podróżuj i doświadczaj!
Wycieczki w stylu experience travel będą cieszyły się coraz większym powodzeniem – to pewne. Jeśli tylko taki sposób spędzenia urlopu wydaje nam się interesujący, warto pomyśleć o tego rodzaju wypoczynku już teraz – zanim stanie się on tak powszechny, jak wyjazdy all inclusive.
W przypadku każdej podróży priorytetem powinno być bezpieczeństwo. Dotyczy to w szczególności wycieczek experience travel, które często wiążą się z uprawianiem nietypowych sportów. Dobra polisa ubezpieczeniowa pozwoli w spokoju cieszyć się wycieczką i zapewni poczucie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom podróży.
Co warto wiedzieć?
- Experience travel dotyczy wyjazdów, których głównym celem jest uprawnianie różnego rodzaju aktywności.
- Mogą to być różne opcje, od zwiedzania niedostępnych miejsc, przez praktykowanie jogi aż po uprawanie sportów ekstremalnych.
- Taki wyjazd można zorganizować samodzielnie lub z biurem podróży.
- Trzeba jednak pamiętać, by go ubezpieczyć.
Najczęściej zadawane pytania
Czym jest experience travel ?
To nowy trend w turystyce. Polega na podróżach połączonych z doświadczaniem różnych aktywności.Co można robić w ramach experience travel?
Aktywności do wyboru jest bardzo wiele. Wśród nich można wymienić sporty wodne, survival. podróżne kulinarne, trekking, jogę oraz wiele innych.Jak ubezpieczyć wyjazd w stylu experiece travel?
To zależy od rodzaju planowanej aktywności. Klasyczne zwiedzanie nie wymaga dodatkowych rozszerzeń, ale już uprawianie sportów czy wycieczki górskie trzeba objąć dodatkową ochroną.