Podczas lotu na wakacje czeka Cię przesiadka na inny samolot? Międzylądowanie nie musi być stresujące! Sprawdź, jak najlepiej przygotować się do lotu z przesiadką. Oto rzeczy, które warto wiedzieć, zanim wsiądziesz na pokład samolotu.

Choć lot bezpośredni to najwygodniejsza opcja podróży, nie zawsze będziesz mieć taką możliwość - zwłaszcza jeśli wybierasz się na wakacje w niezbyt popularne lub odległe rejony świata. Kiedy brakuje bezpośredniego połączenia do wybranego przez Ciebie miejsca, możesz jednak skorzystać z innego rozwiązania - lotu z przesiadką.

Na czym polega lot z przesiadką?

Lot transferowy, zwany także lotem z przesiadką, to podróż, podczas której musisz przesiąść się z jednego samolotu na inny, aby dotrzeć do miejsca docelowego. Jak już wspomnieliśmy, wybór takiej formy lotu najczęściej wynika z braku bezpośrednich połączeń między wybranymi lotniskami. Często jednak bilety na lot z przesiadką są tańsze niż bilet na lot bezpośredni, a pasażerowie decydują się na taką podróż właśnie ze względu na cenę.

Lot przesiadkowy może też wynikać z chęci zrobienia sobie przerwy w podróży (tzw. stopover) i odwiedzenia innego miejsca po drodze. Niektóre linie lotnicze i lotniska przygotowały nawet specjalną ofertę dla osób, które podróżują w ten sposób. Więcej na temat stopover piszemy w artykule: Nowy trend w lataniu. 5 najlepszych miejsc na stopover w 2024 r. | Rankomat.pl.

Co ważne, przesiadki mogą obejmować różne linie lotnicze. Podczas międzylądowania musisz też liczyć się z koniecznością ponownego przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa oraz znów odprawić bagaż. Ale nie zawsze.

Jak wygląda lot z przesiadką krok po kroku?

Lot z przesiadką można zorganizować samodzielnie (tzn. kupić bilety na każdy z lotów osobno) albo (o ile oczywiście system rezerwacyjny dopuszcza taką opcję) od razu zarezerwować bilet na tzw. lot łączony. Wybór tej drugiej opcji zwykle okazuje się dużo bardziej komfortowy.

Numer (lub numery) rezerwacji otrzymasz na maila. Wydrukuj potwierdzenie z numerem rezerwacji lub miej do niego dostęp online. Niezależnie od tego, czy sam organizujesz lot z przesiadką czy też korzystasz z lotu łączonego, rozpoczynasz od odprawy, gdzie okazujesz dokumenty podróży i nadajesz bagaż.

 • Odprawa na lotnisku początkowym. Przygotuj numer swojej rezerwacji oraz paszport. W przypadku lotu łączonego, obsługa podczas pierwszej odprawy wyda Ci od razu karty pokładowe na wszystkie odcinki lotu. W tym momencie nadajesz również bagaż. Jeśli masz bilet na lot łączony, Twój bagaż poleci bezpośrednio do miejsca docelowego.

 • Przelot do miejsca przesiadki. Przejdź do kontroli bezpieczeństwa, a po jej zakończeniu udaj się do właściwej bramki i wsiądź na pokład samolotu do miejsca przesiadki.

 • Przesiadka. W przypadku podróży na bilecie łączonym, zazwyczaj odprawę przechodzi się tylko na lotnisku startowym. Jeśli jednak jest inaczej, zwykle masz zagwarantowany optymalny czas na przesiadkę i odprawę przed kolejnym lotem. Jeśli organizujesz lot z przesiadką samodzielnie, wybierz połączenia tak, aby na lotnisku przesiadkowym mieć odpowiedni zapas czasu na odprawę i ponowne nadanie bagażu. Przed kolejnym lotem znów będziesz musiał bowiem przejść przez te procedury.

 • Drugi lot. Po zakończeniu procedur, możesz wejść na pokład drugiego samolotu, który zabierze Cię do miejsca docelowego.

Lot z przesiadką – odprawa

W przypadku lotów z przesiadką na bilecie łączonym, odprawę zwykle przechodzi się tylko raz - na lotnisku startowym. W niektórych przypadkach możesz się jednak spotkać z koniecznością odprawy także w miejscu przesiadkowym. Co ważne, o takim fakcie obsługa lotniska informuje zawsze na pierwszym stanowisku check-in.

Przesiadka na drugi lot – co z bagażem?

Jeśli lecisz na bilecie łączonym i nadajesz bagaż rejestrowany, zwykle robisz to tylko na lotnisku początkowym. Podczas przesiadki nie musisz natomiast odbierać swojego bagażu z taśmy i nadawać go ponownie. O to, aby trafił on do właściwego samolotu, zadbają pracownicy lotniska. Jeśli ponowna odprawa bagażowa byłaby jednak konieczna, dowiesz się o tym na pierwszym stanowisku check-in.

Wypowiedź eksperta

Pasażerów stresuje często wizja zagubienia bagażu podczas lotu z przesiadką. Za każdym razem, gdy nadajesz bagaż, warto więc sprawdzać kod lotniska na naklejce przyklejonej do Twojej walizki przez obsługę i upewnić się, że faktycznie leci on w to samo miejsce, co Ty. Aby zapewnić sobie bezstresowy lot, dobrym rozwiązaniem będzie także rozszerzenie ochrony w ramach polisy turystycznej o ubezpieczenie bagażu.
Wojciech Piesta, Specjalista ds. produktów finansowychWojciech Piesta, Specjalista ds. produktów finansowych
 

Oto przykładowe koszty polisy turystycznej rozszerzonej o ochronę bagażu dla jednej osoby na tygodniową podróż do Włoch:

Ubezpieczenie podróży do Włoch na 7 dni z ochroną bagażu
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
ERGO Ubezpieczenia Podróży
Koszty leczenia
86 481 zł
Ratownictwo
-
Bagaż
800 zł
28,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złSporty objęte polisą: 20 Zdarzenia pod wpływem alkoholu RankoPomoc Prawna
Uniqa
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
29,40 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złSporty objęte polisą: 52 Zdarzenia pod wpływem alkoholuZachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
129 722 zł
Ratownictwo
21 620 zł
Bagaż
1 297 zł
30,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 12 972 złZdarzenia pod wpływem alkoholu ]Sprzęt sportowy: 1 297 zł Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna
Signal Iduna
Koszty leczenia
172 962 zł
Ratownictwo
30 268 zł
Bagaż
1 000 zł
33,93 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złZdarzenia pod wpływem alkoholu Sprzęt sportowy: 1 000 zł Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna
ERGO Ubezpieczenia Podróży
28,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
86 481 zł
Ratownictwo
-
Bagaż
800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złSporty objęte polisą: 20 Zdarzenia pod wpływem alkoholu RankoPomoc Prawna
Uniqa
29,40 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złSporty objęte polisą: 52 Zdarzenia pod wpływem alkoholuZachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna
Europa Ubezpieczenia
30,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
129 722 zł
Ratownictwo
21 620 zł
Bagaż
1 297 zł
Dodatkowo: NNW: 12 972 złZdarzenia pod wpływem alkoholu ]Sprzęt sportowy: 1 297 zł Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna
Signal Iduna
33,93 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
172 962 zł
Ratownictwo
30 268 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złZdarzenia pod wpływem alkoholu Sprzęt sportowy: 1 000 zł Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna

Gdy jednak zarezerwowałeś dwa osobne bilety na swoją podróż, będziesz musiał nadać bagaż ponownie na danym lotnisku przesiadkowym. Bagaż podręczny wnosisz na pokład samolotu zgodnie zasadami obowiązującymi aktualnie w danych liniach lotniczych. O wymaganiach stosowanych przez konkretnych przewoźników piszemy w artykule Bagaż podręczny – jakie są wymagania poszczególnych linii lotniczych? | Rankomat.pl.

Spóźnienie na lot z przesiadką. Co robić?

Na największych lotniskach międzynarodowych bardzo łatwo się zgubić, a tym samym spóźnić na kolejny lot. Przed podróżą warto więc zapoznać się z topografią lotniska, na którym będziesz się przesiadać, aby móc swobodnie się po nim poruszać. Jeżeli mimo wszystko nadal nie wiesz, w którą stronę się kierować, nie wahaj się też prosić obsługi lotniska o pomoc w dotarciu do stanowiska odprawy. Pasażerowie lecący na bilecie łączonym, w przypadku spóźnienia, do boardingu będą dodatkowo nawoływani z głośników.

Czasami warunki atmosferyczne lub jakieś inne, niezależne od Ciebie czynniki zewnętrzne spowodują, że spóźnisz się na przesiadkę. Jeśli wina za Twoje spóźnienie leży po stronie przewoźnika, podróżując na bilecie łączonym, możesz liczyć na pomoc ze strony linii lotniczych. Pomoc ta polega zwykle na zorganizowaniu kolejnego lotu lub też zapewnieniu posiłku i miejsca w hotelu (jeśli kolejny lot możliwy będzie np. dopiero następnego dnia). Podobnie będzie w przypadku, kiedy Twój następny lot zostanie opóźniony.

Jeśli jednak każdy Twój lot traktowany jest jako osobna podróż, sam ponosisz odpowiedzialność za swoje spóźnienie - niezależnie od tego, co było jego przyczyną. Oznacza to, że sam będziesz musiał zorganizować sobie kolejny lot i ponieść związane z nim koszty.

Uwaga!

Z uwagi na powyższe, bardzo ważne jest więc zaplanowanie lotów tak, aby mieć min. 2 godziny na przesiadkę (tzw. minimum connecting time).
 

Czy można opuścić lotnisko podczas międzylądowania?

Jeśli podczas międzylądowania masz przynajmniej kilka godzin do kolejnego lotu, warto zdecydować się na opuszczenie lotniska i przeznaczenie tego czasu np. na zwiedzanie miasta, w którym aktualnie się znalazłeś. Pasażer podróżujący z przesiadkami może swobodnie opuścić lotnisko - tak, jakby wylądował w miejscu docelowym. Trzeba tylko pamiętać o obowiązujących w danym kraju warunkach wjazdu.

Przykładowo, jeśli jest to kraj, który wymaga wizy, musisz ją wcześniej wykupić. Przed wyjazdem warto sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jakie są zasady wjazdu do kraju, w którym planujesz przesiadkę.

Jak przygotować się do lotu z przesiadką? [Checklista]

 1. Sprawdź wymagania wizowe. Upewnij się, czy nie potrzebujesz wizy tranzytowej w kraju, w którym wsiadasz na pokład drugiego samolotu.

 2. Dokładnie zaplanuj czas przesiadki. Sprawdź minimalny czas przesiadki zalecany przez linie lotnicze. Upewnij się, że na lotnisku przesiadkowym będziesz miał wystarczająco dużo czasu, aby spokojnie zdążyć na następny lot. Jeśli panujesz opuszczenie lotniska, pamiętaj aby odpowiednio wcześniej wrócić na kolejny samolot.

 3. Zapoznaj się z topografią lotnisk. Przed podróżą sprawdź mapy lotnisk przesiadkowych i terminali, aby łatwiej się po nich poruszać.

 4. Miej ważne dokumenty pod ręką. Zanim wejdziesz na pokład kolejnego samolotu, upewnij się, że masz przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak karty pokładowe i paszport.

 5. Uważaj na bagaż. Sprawdź, czy Twój bagaż jest prawidłowo oznaczony i zarejestrowany do miejsca docelowego.

 6. Przestrzegaj zaleceń przewoźnika. Postępuj zgodnie z informacjami podawanymi przez linie lotnicze i pracowników lotnisk.

 7. Przygotuj się na ewentualne kontrole. Bądź gotowy na przejście przez kontrolę bezpieczeństwa i paszportową.

 8. Bądź czujny i zachowaj spokój. Sprawdź, czy dane z karty pokładowej zgadzają się z informacjami, które wyświetlają się na tablicy informacyjnej na lotnisku. Staraj się unikać stresu, zachowując czujność i dobrze planując swoje kroki na lotnisku.

Warto wiedzieć:

1. Loty przesiadkowe to nie to samo co loty tranzytowe. W przypadku lotów tranzytowych kontynuujesz podróż tym samym samolotem, a przerwa w locie wykorzystywana jest na przykład na zatankowanie samolotu. Pasażerowie lotów tranzytowych nie mogą opuszczać lotniska i oczekują na kolejny lot w wyznaczonej strefie.

2. Jeśli planujesz pierwszy lot z przesiadką, warto zdecydować się na zakup wszystkich biletów na jednej rezerwacji. Dzięki temu, w problematycznych sytuacjach np. gdy lot zostanie opóźniony, będziesz mógł liczyć na pomoc linii lotniczych.

3. Jeżeli podróżujesz na bilecie łączonym, na pierwszym stanowisku check-in obsługa udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji dotyczących Twojej przesiadki. To właśnie wtedy dowiesz się np. czy Twój kolejny lot będzie opóźniony lub czy na lotnisku przesiadkowym musisz ponownie przechodzić odprawę.

4. Jeśli masz dużo czasu na przesiadkę, do bagażu podręcznego warto spakować szczoteczkę i pastę do zębów, koszulkę, bieliznę i skarpetki na zmianę, a także coś z długim rękawem (gdyby było zimno) oraz leki.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy przy przesiadce trzeba przejść kontrolę bezpieczeństwa?

  Jeśli posiadasz tzw. bilet łączony i Twoje loty traktowane są jako jedna podróż, zwykle nie będziesz musiał przechodzić ponownej kontroli bezpieczeństwa przy przesiadce. Jeśli jednak będzie to konieczne, obsługa lotniska poinformuje Cię o tym na pierwszym stanowisku check-in.

  Jeśli jednak organizujesz lot z przesiadką samodzielnie, będziesz musiał przejść kontrolę bezpieczeństwa także przy przesiadce na samolot do miejsca docelowego.

 2. Czy przy przesiadce jest odprawa?

  Jeśli posiadasz tzw. bilet łączony i Twoje loty traktowane są jako jedna podróż, zazwyczaj nie będziesz musiał przechodzić ponownej odprawy podczas przesiadki. Jeśli jednak okaże się to wymagane, obsługa lotniska poinformuje Cię o tym na pierwszym stanowisku check-in.

  Jeśli natomiast organizujesz lot przesiadkowy samodzielnie, będziesz musiał przejść odprawę także przy przesiadce na samolot do miejsca docelowego.

 3. Czy jeśli lecę z przesiadką wystarczy że nadam bagaż raz czy muszę go nadawać osobno na każdy rejs?

  Pasażer podróżujący na bilecie łączonym zwykle nadaje bagaż tylko raz, na lotnisku początkowym. Jeśli konieczne będzie nadanie bagażu także w miejscu przesiadki, obsługa poinformuje o tym na pierwszym stanowisku check-in.

  Osoby, które organizują lor z przesiadkami we własnym zakresie, muszą odebrać bagaż w miejscu przesiadki i nadać go ponownie.

 4. Czy 1 godzina na przesiadkę na lotnisku wystarczy?

  Zaleca się, aby czas na przesiadkę wynosił min. 2 godziny.