Stopover to nowoczesny sposób podróżowania samolotem, dzięki któremu wzbogacisz swój urlop o dodatkowe atrakcje. Wystarczy, że zaplanujesz lot tak, aby wymagał on międzylądowania, a przerwa w podróży wyniesie przynajmniej kilka lub kilkanaście godzin.  

Idea stopover zakłada, że czas, który spędziłbyś na lotnisku w oczekiwaniu na kolejny lot, przeznaczasz na poznawanie okolicy, w której aktualnie się znajdujesz. Taki styl podróżowania staje się coraz bardziej popularny, a niektóre linie lotnicze czy lotniska już dostosowały swoją ofertę do potrzeb osób podróżujących w ten sposób. Dzięki temu korzystając z oferty konkretnego przewoźnika i robiąc stopover w wybranym mieście, możesz np. wziąć udział w objazdowej wycieczce po okolicy zupełnie za darmo, zwiedzać region w towarzystwie opłaconego przez linie lotnicze przewoźnika lub zarezerwować hotel w promocyjnej cenie.  

Zorganizowane oferty stopover oferują szereg atrakcji dostępnych w cenie biletu bądź za niewielką dopłatą. Sprawdziliśmy, gdzie najlepiej zrobić sobie przerwę w podróży i skorzystać z gotowych pakietów stopover. Poznaj nasze propozycje! 

Gdzie zrobić stopover w 2024?

1. Singapur

Jeśli wybierasz się do Indonezji lub jednego z krajów azjatyckich, zaplanuj lot z przesiadką na lotnisku Changi w Singapurze. Miejsce to oferuje mnóstwo udogodnień dla osób planujących stopover właśnie tam. Pasażerowie lotniska mogą np. skorzystać z różnorodnego programu darmowych wycieczek po mieście.

Wybierając opcję „Heritage Tour” poznasz miejsca związane z historią i kulturą Singapuru, takie jak China Town, Little India, Kampong Glam czy Merlion Park. W wariancie “City Sights Tour” odwiedzisz najważniejsze zabytki miasta, zobaczysz Supertrees, a także zrobisz zdjęcie na tle Marina Bay i panoramy Singapuru. Obie wycieczki trwają ok. 2,5 godziny i wymagają wcześniejszej rezerwacji. 

Miasto możesz poznać także z perspektywy dwóch kółek, poruszając się specjalną ścieżką rowerową Changi Airport Connector, która połączy Cię z innymi drogami w Singapurze. Rower wypożyczysz na lotnisku bezpłatnie na dwie godziny. Musisz go jednak zarezerwować wcześniej przez aplikację Changi Airport. 

2. Dubaj

Podróżując do Australii czy na Seszele, warto zaplanować przerwę na pobyt w Dubaju. Jeśli jesteś pasażerem linii lotniczych Emirates, możesz zorganizować pobyt w tym mieście z pomocą ich przedstawiciela. Wystarczy, że 48 godzin przed wylotem zgłosisz się do najbliższego biura Emirates i zarezerwujesz pakiet “Postój w Dubaju” (Dubai Stopover). Możesz to także zrobić już na miejscu w Hotels & Visas w Terminalu 3 linii Emirates.

A co otrzymasz w ramach tego pakietu? Emirates zorganizuje dla Ciebie m.in. pobyt w wybranym hotelu i wszystkie transfery. Skorzystasz także ze zniżek na bilety do parków rozrywki, na pustynne safari czy na przejazdy po mieście autobusem wycieczkowym „hop on‑hop off. 

3. Doha

Lot do Tajlandii to świetna okazja, aby zrobić stopover w stolicy Kataru – Dosze. Poróżując liniami Qatar Airways możesz skorzystać z Discover Qatar, czyli serwisu, który pozwoli Ci za dodatkową opłatą zarezerwować wycieczkę po mieście, rejs statkiem, aktywność sportową i wiele innych atrakcji, których warto doświadczyć robiąc krótki przystanek właśnie w tym miejscu. Propozycje dostępne w ramach Discover Qatar są bardzo różnorodne.

Przykładowo, jeśli chcesz zwiedzić miasto, możesz zrobić to tradycyjnie z przewodnikiem, który oprowadzi Cię po najbardziej charakterystycznych punktach okolicy. Ale równie dobrze możesz podziwiać je z lotu ptaka bądź odkrywać poruszając się drogą morską. Discover Qatar pozwala także zarezerwować zwiedzanie jednego, konkretnego miejsca, lekcje kitesurfingu lub... obiad na pustyni. Możliwości jest sporo, a rezerwację możesz zrobić online. 

widok na miasto

4. Reykjavík

Podróż do USA połączona ze zwiedzaniem Islandii? To możliwe, jeśli zarezerwujesz lot z międzylądowaniem na Keflavík International Airport w pobliżu Reykjaviku. Podróżując liniami Icelandair możesz to zrobić bez dodatkowych opłat za przelot.

W ramach stopover linie te oferują także różne oferty wycieczek dopasowanych do czasu, który planujesz spędzić na miejscu. Przykładowo, jeśli w Reykjaviku lub jego okolicach zostajesz tylko na jedną dobę, możesz wypłynąć w rejs pozwalający na obserwację wielorybów, odwiedzić latarnie morską Malarrif i podziwiać widok z wodospadu Kirkjufellsfoss.  

5. Londyn

Popularnym miejscem przesiadkowym jest także lotnisko Heathrow. Stopover w tym miejscu to znakomita okazja do poznania Londynu - zwłaszcza, jeśli jesteś pasażerem linii lotniczej Virgin Atlantic. Pasażerowie tego przewoźnika mogą bowiem zarezerwować bilety na pociąg Heathrow Express nawet z 50% zniżką. Wybierając ten środek transportu, z Heathrow do Paddington możesz dostać się w zaledwie 15 minut.

Dodatkowo, możesz zwiedzić miasto podróżując autobusem Big Bus Tours z otwartym dachem. Do wyboru masz trzy trasy i opcje biletów dostosowane do międzylądowań i krótkich przerw. Wszystkie wycieczki obejmują najlepsze historyczne atrakcje Londynu, takie jak Tower Bridge czy London Eye, a zarezerwować je można online na stronie Virgin Atlantic z nawet dziesięcioprocentową zniżką. 

Stopover a ubezpieczenie. Jak wybrać polisę? 

Planując podróż ze stopover, koniecznie zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Twoja polisa powinna zapewniać ochronę nie tylko w docelowym miejscu Twojej podróży, ale także tam, gdzie chcesz zrobić stopover. Ubezpieczenie dopasuj zatem pod kątem: 

  • kierunku wyjazdu i stopover, 
  • charakteru podróży (zwiedzanie, aktywny wypoczynek, itp.),  
  • indywidualnych potrzeb (np. choroby przewlekłe czy klauzula alkoholowa). 

Pamiętaj, że polisa turystyczna chroni głównie od wydatków związanych z leczeniem, a ubezpieczyciel pokrywa te koszty jedynie do sumy gwarantowanej.  

Wypowiedź eksperta

Na terenie Europy, gdzie częściowo bezpłatną pomoc medyczną zapewnia nam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), minimalną bezpieczną samą gwarantowaną jest 20 000 euro, zaś rekomendowaną 30 000 euro. Podróżując poza Stary Kontynent optymalnie powinno się ją zwiększyć do co najmniej 60 000 euro. Wyjeżdżając do krajów, które słyną z wysokich kosztów leczenia (jak np. Stany Zjednoczone, Kanada czy Australia), dobrym rozwiązaniem może być opcja bez sumy gwarantowanej (opłacane są wszystkie koszty leczenia, bez żadnego limitu).
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Wybierając podróż ze stoper, pomyśl także o dodatkowym ubezpieczeniu bagażu czy opóźnienia lotu. Różne oferty ubezpieczeń możesz porównać w naszym kalkulatorze turystycznym.