Sofia to miasto specyficzne, zupełnie niepodobne do bogatych europejskich stolic i rzadko wybierane na kierunek podróży. A zupełnie niesłusznie. To tutaj bowiem znajdziesz zachwycające tysiącletnie zabytki, meczety i cerkwie przeplatające się z socrealistyczną architekturą, a zwiedzanie możesz połączyć z wypadem trekkingowym w przepiękny masy górski Witosza.

Jeśli zatem zastanawiasz się co warto zobaczyć w Sofii, zapraszamy do wspólnej wycieczki po najbardziej interesujących miejscach, które czekają tutaj na turystów.

Sofia atrakcje

Sofia – co musisz wiedzieć?

Ponad milionowa Sofia jest stolicą Bułgarii oraz jej największym miastem. Znajduje się w zachodniej części państwa, w śródgórskiej kotlinie u podnóża masywu górskiego nad rzeką Bojanską. Miasto o bogatej historii, której pozostałości widoczne są na każdym kroku.

Ta dawna tracka osada o nazwie Serdika, którą cesarz Konstantyn Wielki nazywał swoim Rzymem, rozkwitła pod panowaniem Bizancjum oraz Turków Osmańskich, a swoją obecną nazwę uzyskała dopiero w 1879 roku. Spacerując jej historyczną częścią, natrafiamy na antyczne wykopaliska i zabytki historyczne, które wraz z krajobrazem postkomunistycznego miasta tworzą niesamowitą eklektyczną mieszankę.

Sofia jest również dynamicznym ośrodkiem kulturalnym, gdzie odbywają się liczne festiwale muzyczne, wystawy, targi i koncerty. W mieście znajduje się wiele parków i ogrodów, w tym słynny Park Borysaowa Gradina, stanowiący doskonałe miejsce do wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu.

Sofia - atrakcje, które musisz zobaczyć

Przepiękna Sofia, to nie tylko niezwykłe atrakcje turystyczne. Dodatkowym atutem są przystępne dla Polaków ceny, doskonała pogoda w sezonie letnim oraz pyszna bałkańska kuchnia i sympatyczni mieszkańcy. Czy potrzeba więcej, aby mieć pewność, że wyjazd będzie udany? Poznaj z nami najważniejsze atrakcje miasta.

Bulwar Witosza w Sofii

Jak każda europejska stolica również ta może poszczycić się swoją reprezentacyjną ulicą, którą jest położony w ścisłym centrum Sofii - bulwar Witosza. Jego wyłączony z ruchu samochodowego fragment rozciąga się pomiędzy skwerem świętego Nedelya a Parkiem Południowym. Kilka lat temu deptak przeszedł gruntowną renowację i nadano mu elegancki styl secesyjny. Po obu stronach wytwornej ulicy znajdują się restauracje i kawiarnie oraz sklepy i ekskluzywne butiki, a miejsce to uważane jest za jedno z najdroższych w Europie.

Informacje praktyczne:

Polecamy spróbować w jednym z licznych restauracyjnych ogródków słynnej sałatki szopskiej i pysznego wina, delektując się widokiem na masyw góry Witosza.

Narodowy Pałac Kultury w stolicy Bułgarii

Zaraz na początku deptaku umiejscowiony jest budynek Narodowego Pałacu Kultury, czyli NDK-u. To największe na Bałkanach centrum kongresowo-wystawiennicze jest też jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Masywny monolityczny gmach (8 pięter i 12 wielofunkcyjnych sal) powstał w 1981 roku w 1300-lecie Państwa Bułgarskiego i od tamtego czasu ze względu na swoje rozmiary oraz lokalizację jest głównym puntem orientacyjnym na mapie miasta.

Informacje praktyczne:

Budynek otacza piękny, duży park z mnóstwem fantazyjnych fontann, który jest ulubionym miejscem spotkań mieszkańców, a gwarne tłumy odwiedzających wypełniają go przez cały dzień.

Cerkiew św. Niedzieli w Sofii

Spacerując dalej bulwarem Witosza w końcu dochodzimy do placu, w którego centrum znajduje się przepiękna cerkiew ku czci św. Dominiki z Nikomedii, męczennicy z III wieku. Ta zbudowana w X wieku, pierwotnie drewniana świątynia, na przestrzeni lat była niemym świadkiem tragicznych wydarzeń. Najpierw trzęsienia ziemi, a następnie w 1925 roku w jej murach miał miejsce zamach terrorystyczny radykalnych działaczy komunistycznych, w którym zginęło prawie 200 osób. Kilka lat później budynek został odbudowany i w takiej formie można go obecnie oglądać.

Informacje praktyczne:

Cerkiew można zwiedzać za darmo w godzinach jej otwarcia, ale jeżeli chcemy mieć możliwość zrobienia zdjęć w jej wnętrzu, to trzeba zapłacić około 5 lewów.

Sobór św. Aleksandra Newskiego w Sofii

Neobizantyjska cerkiew jest niewątpliwie wizytówką miasta i jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych zabytków. Została wybudowana na cześć rosyjskiego cara Aleksandra II, który przyczynił się do odzyskania w 1878 roku przez Bułgarię niepodległości. Ogromna budowla góruje nad miastem i zachwyca zarówno z zewnątrz, jak i bogato zdobionymi freskami oraz pozłacanymi ikonami we wnętrzu. W znajdującej się obok krypcie można obejrzeć kolekcję sztuki prawosławnej i ikon.

Informacje praktyczne:

Do środka cerkwi można wejść w godzinach jej otwarcia za darmo. Zdjęcia wewnątrz świątyni są dozwolone jedynie po wykupieniu specjalnego pozwolenia w cenie 10 lewów (nabyć je można przy wejściu).

Cerkiew Św. Petki Samardżijskiej

Malutka jednonawowa cerkiew stoi w samym centrum miasta w otoczeniu socrealistycznych budynków, tuż obok wejścia do stacji metra Serdika. Zbudowana została podczas okupacji osmańskiej w XVI wieku na fundamentach świątyni jeszcze z czasów rzymskich, a ściany jej wnętrza pokrywają barwne feski przedstawiające sceny biblijne.

Informacje praktyczne:

Po obejrzeniu cerkwi polecamy krótki spacer do położonego tuż obok pomnika św. Zofii, patronki miasta oraz znajdującego się przy stacji metra kompleksu archeologiczny Serdika.

Pozostałości rzymskiej Serdiki w Sofii

Aby poznać historię Sofii, która powstała na ruinach starożytnego rzymskiego miasta, znanego jako Serdika, koniecznie trzeba odwiedzić kompleks archeologiczny o tej samej nazwie. Niesamowite miejsce, gdzie część z odkrytych w trakcie budowy linii metra ruin antycznych murów obronnych, łaźni, bazyliki i innych budynków została wkomponowana w przejście podziemne do stacji. Bardzo ciekawy efekt ekspozycji wykopalisk zastosowano, przykrywając niektóre ich odcinki szklanymi kopułami.

Informacje praktyczne:

Cały kompleks (około 9 tys. metrów kwadratowych) jest udostępniony dla zwiedzających za darmo, biletowane jest jedynie wejście do jego części muzealnej. Cena biletu to 6 lewów.

Cerkiew Mądrości Bożej w Sofii

Pierwsza świątynia w tym miejscu powstała już w IV wieku i tak jak wiele budynków w Sofii ma ona za sobą burzliwą historię. Za czasów cesarza Konstantyna Wielkiego pełniła funkcję katedry pod wezwaniem Mądrości Bożej, a następnie w okresie panowania Imperium Osmańskiego na kilka wieków po dobudowaniu minaretu zmieniono ją na meczet. Ostatecznie budynek został zniszczony podczas trzęsienia ziemi i w jego pozostałościach, aż do czasu odbudowy początkiem XX wieku, znajdował się skład i remiza strażacka.

Informacje praktyczne:

Obecnie w podziemiach cerkwi siedzibę ma muzeum archeologiczne, gdzie zobaczyć można liczne pozostałości po wczesnochrześcijańskiej nekropolii miasta.

Rotunda św. Jerzego w Sofii

Rotunda z czerwonej cegły zbudowana została przez Rzymian w IV w.n.e. i jest najstarszym budynkiem w stolicy Bułgarii. Jego losy również są naznaczone historycznym piętnem zmian. W X wieku rzymska świątynia została przebudowana, w okresie od XVI do XIX wieku zamieniono ją na meczet, a obecnie stanowi prawosławną cerkiew-muzeum, w której wnętrzu można podziwiać zachowane oryginalne freski z XII i XIV wieku. Budynek otaczają liczne pozostałości po starożytnym mieście Serdika i zobaczymy tutaj np. płyty chodnikowe z czasów Imperium Rzymskiego.

Informacje praktyczne:

Uwaga! Niewielki budynek rotundy jest „schowany” w podwórzu pomiędzy Hotelem Sheraton a Pałacem Prezydenckim i łatwo go przeoczyć w czasie zwiedzania miasta.

Muzeum Historii Miasta Sofii w Bułgarii

Jeżeli interesuje nas historia stolicy Bułgarii i chcielibyśmy zgłębić informacje o ciekawych losach tego miasta, to koniecznie należy wybrać się do Muzeum Historii Miasta Sofii. Już sam budynek jest charakterystyczny i ma ciekawą historię, bowiem przed stu laty znajdowały się tutaj łaźnie tureckie. Jego położenie na tle masywu górskiego wśród zielonych terenów jest dodatkowym atutem i warto go odwiedzić nawet tylko dla wspaniałych widoków.

Informacje praktyczne:

Muzeum jest otwarte codziennie w godzinach 09:30-18:00 (od października do marca) i do godziny 19:00 w sezonie letnim. Bilet normalny to koszt 12 lewów, ulgowy 3 lewy.

Meczet Bania Baszi Dżamija. Symbolem ponad 400-letniego panowania osmańskiego na terenie obecnej Sofii jest pięć zachowanych do czasów współczesnych meczetów. Za najważniejszy z nich uznawany jest meczet Bania Baszi Dżamija, który jednocześnie jest jedyną nadal funkcjonującą w mieście muzułmańską świątynią. Ten jeden z najstarszych meczetów w Europie swoją nazwę zawdzięcza źródłom termalnym, z których doprowadzana była woda do położonego obok publicznego hammamu. Stąd jego nazwa „Bania-Baszi”, którą tłumaczy się jako „meczet kąpielowy”.

Informacje praktyczne:

Uwaga! Aby wejść do środka meczetu i zobaczyć zachwycające wnętrza orientalnej budowli, turyści muszą pamiętać o odpowiednim ubiorze. Niedozwolone są ubrania odkrywające zbytnio ciało, a kobiety obowiązkowo powinny okryć włosy chustą.

Jakie ubezpieczenie wybrać na city break do Sofii?

Warto pamiętać, że każdy wyjazd może zepsuć nagłe pogorszenie zdrowia lub wypadek. Co prawda Bułgaria jako członek UE daje polskim turystom możliwość skorzystania ze świadczeń medycznych na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (którą bezpłatnie wydaje NFZ), ale obowiązują nas takie same zasady jak obywateli Bułgarii i za część usług trzeba zapłacić z własnych środków.

PamiętajEKUZ nie pokrywa także kosztów transportu do Polski oraz ratownictwa górskiego.

Najlepszym rozwiązaniem jest zatem wykup polisy ubezpieczeniowej. W jej ramach otrzymujemy:

  • pomoc medyczną (także w placówkach prywatnych),
  • ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego),
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (ochrona za szkody wyrządzone przez nas osobom trzecim),
  • ubezpieczenie bagażu (kradzież, zaginięcie lub zniszczenie),
  • ochronę w razie zaostrzenia chorób przewlekłych,
  • ochronę zdarzeń powstałych po spożyciu alkoholu,
  • oraz Assistance.

Korzystając z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na stronie rankomat.pl szybko i łatwo wyliczysz cenę polisy dopasowanej do Twoich potrzeb. Wszystko załatwisz z domu.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Ubezpieczenie turystyczne do Norwegii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
mtu24.pl
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
135,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
ERGO Hestia
Koszty leczenia
86 676 000 zł
Ratownictwo
-
Bagaż
800 zł
140,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złsporty objęte polisą: 20zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
130 013 zł
Ratownictwo
21 680 zł
Bagaż
1 300 zł
150,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 001 złOC: 250 000 złsporty objęte ochroną: 10sprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu
Signal Iduna
Koszty leczenia
173 351 zł
Ratownictwo
30 336 zł
Bagaż
1 000 zł
156,88 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złsporty objęte ochroną: 83sprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Norwegii
mtu24.pl
135,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
ERGO Hestia
140,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
86 676 000 zł
Ratownictwo
-
Bagaż
800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złsporty objęte polisą: 20zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
150,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
130 013 zł
Ratownictwo
21 680 zł
Bagaż
1 300 zł
Dodatkowo: NNW: 13 001 złOC: 250 000 złsporty objęte ochroną: 10sprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu
Signal Iduna
156,88 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
173 351 zł
Ratownictwo
30 336 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złsporty objęte ochroną: 83sprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Wystarczy wypełnić krótki formularz, wybrać jedną z zaproponowanych oferty, opłacić ją online i dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia otrzymasz na swój adres mailowy.

Pamiętaj, że taka polisa to Twoja gwarancja bezpieczeństwa w czasie wyjazdu!

Co warto wiedzieć?

  1. Ponad milionowa Sofia jest stolicą Bułgarii oraz jej największym miastem.
  2. Sofia położona jest w zachodniej części kraju, w dolinie rzeki Iskyr, otoczona przez góry Witosza i Stara Płanina.
  3. Miasto pełne jest zabytków i atrakcji turystycznych. W centrum Sofii znajduje się katedra Aleksandra Newskiego, imponujący prawosławny sobór z charakterystycznymi złotymi kopułami. W okolicy znajduje się również imponujący kompleks świątyń, w tym kościół św. Jana Rylskiego i cerkiew św. Nikołaja.
  4. EKUZ nie pokrywa także kosztów transportu do Polski oraz ratownictwa górskiego.
  5. Najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania