Masz polisę w Gefion? Nie wiesz co dalej z Twoim ubezpieczeniem?

Otworzyliśmy specjalną infolinię, pod którą możesz bezpłatnie skorzystać z porady jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Od 25 marca 2020 r. Gefion Insurance nie może sprzedawać nowych ubezpieczeń, ani odnawiać wygasających polis OC. Jeśli aktualnie masz ubezpieczony pojazd w tej firmie, to dotychczasowa umowa nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok. W efekcie za brak OC może grozić Ci kara do 7800 zł. 

Obecnie Gefion ma zakaz prowadzenia działalności ubezpieczeniowej. Jego przyczyną są problemy finansowe i nieprzekonujący plan naprawczy kondycji firmy. Wyjaśniamy, czy polisy OC dotychczasowych klientów Gefion są ważne, czy muszą oni wypowiadać umowy zawarte z ubezpieczycielem, a także co zrobić w razie ogłoszenia upadłości przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów
UWAGA!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości związane z ubezpieczeniem OC w Gefion, zadzwoń pod numer 22 270 00 36 lub napisz wiadomość na obsluga@rankomat.pl. Jeden z naszych 200 agentów skutecznie Ci pomoże.

Jakie problemy ma Gefion?

Duńskie towarzystwo ubezpieczeniowe Gefion Insurance A/S, od 25 marca 2020 r. nie może w Polsce sprzedawać nowych polis OC, a także przedłużać wygasających umów obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego z dotychczasowymi klientami. Decyzję o zakazie prowadzenia działalności ubezpieczeniowej podjął Duński Urząd Nadzoru Finansowego (DFSA). Jej przyczyną są problemy finansowe ubezpieczyciela, czyli niespełnienie wymogów kapitałowych oraz niezaakceptowanie przez organ planu naprawczego spółki.

Na swojej stronie internetowej poinformował o tym również Polins, który jest głównym przedstawicielem Gefion w naszym kraju. Z kolei likwidacją szkód na rzecz duńskiego towarzystwa ubezpieczeniowego zajmuje się spółka Crawford Polska. 

Oto kalendarium działań podjętych przez DFSA:

 • 11 lipca 2019 r. DFSA opublikował sprawozdanie z przeprowadzonej w firmie Gefion kontroli. Nieprawidłowości dostrzeżono m.in. w zakresie prowadzonej polityki ubezpieczeniowej i wypłacalności firmy. W efekcie DFSA podjął środki nadzorcze. 
 • 12 grudnia 2019 DFSA nakazał Gefion zwiększenie płynnych aktywów do kwoty co najmniej 5 mln EUR do końca grudnia 2019 r. Wezwanie było odpowiedzią na zidentyfikowane problemy z płynnością ubezpieczyciela.
 • 14 stycznia 2020 r. DFSA poinformował, że Gefion ma m.in. problemy z płynnością i istnieje ryzyko naruszenia interesów konsumentów. Z tego względu ubezpieczycielowi zakazano rozszerzania działalności na inne kraje niż te, w których jest ona już prowadzona.

Ostatecznie, aby chronić ubezpieczonych, 24 marca 2020 r. DFSA zakazał Gefion zawierania nowych umów ubezpieczenia i odnawiania umów już zawartych.

Czy zawieszenie działalności oznacza bankructwo Gefion?

NIE. Decyzja DFSA o zawieszeniu działalności firmy oznacza, że obecnie Gefion nie może sprzedawać nowych polis OC oraz przedłużać wygasających. Jednocześnie ubezpieczyciel nadal może zajmować się realizacją obowiązków wynikających z dotychczas zawartych umów, jak m.in. likwidacja szkód komunikacyjnych i wypłata odszkodowań.

Aby Gefion mógł wznowić działalność biznesową w pełnym zakresie, kondycja finansowa firmy musiałaby się polepszyć lub nowy plan naprawczy towarzystwa zostałby zaakceptowany przez DFSA.

Czy polisa OC dotychczasowych klientów Gefion jest nieważna?

NIE. Polisa OC kierowców dotychczas ubezpieczonych w Gefion jest ważna do dnia określonego w umowie. Nie musisz się więc martwić, jeśli spowodujesz wypadek lub kolizję drogową. W takim przypadku to nadal ubezpieczyciel ma obowiązek zlikwidować szkodę. Jeżeli w wyniku problemów Gefion nie będzie w stanie tego zrobić, to odszkodowanie poszkodowanemu wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Przykład: Pan Andrzej wykupił polisę OC u duńskiego ubezpieczyciela, która wygasa 31 lipca 2020 r. Po doniesieniach medialnych, że Gefion upada, mężczyzna nerwowo zaczął poszukiwać możliwości ubezpieczenia auta w innym towarzystwie. Jednak obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu pana Andrzeja pozostaje ważne do dnia określonego w umowie, czyli 31 lipca tego roku. Jeśli w tym okresie nasz bohater spowoduje np. kolizję drogową, to poszkodowany może domagać się wypłaty odszkodowania z jego OC.

Czy polisa OC w Gefion przedłuża się automatycznie na kolejny rok?

NIE. Aktualne polisy OC wykupione wcześniej w Gefion, wygasną w ostatnim dniu określonym w umowie. W związku z tym ubezpieczenie pojazdu nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok. W takim przypadku musisz samodzielnie zadbać o ciągłość ubezpieczenia samochodu. Nawet za brak OC przez jeden dzień grozi Ci kara, a jej maksymalna wysokość w 2020 r. może wynieść aż 7800 zł.

kara za brak oc

Klientów Gefion, którym wkrótce kończy się umowa ubezpieczenia OC, ostrzegają również przedstawiciele Rzecznika Finansowego:

Informacje z urzędów nadzoru są szczególnie ważne dla tych, którzy kupili OC komunikacyjne u tego ubezpieczyciela (Gefion – przyp. red.) i w najbliższym czasie ich umowa się kończy. Muszą teraz uważać, żeby przez zaniedbanie lub brak właściwych informacji nie dopuścić do przerwy w ochronie w ubezpieczeniowej, gdyż grozi za to kara UFG — mówi Andrzej Kiciński, zastępca Rzecznika Finansowego.

Jeśli zakupiłeś ubezpieczenie OC w Gefion za pomocą rankomat.pl, nie musisz się niczym martwić. Jeden z naszych 200 agentów skontaktuje się z Tobą wcześniej i przypomni o kończącym się terminie umowy. Jednocześnie zaproponuje Ci alternatywną polisę na kolejny rok. Jeżeli już teraz masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, nasz agent jest do Twojej dyspozycji:

 • na infolinii telefonicznej od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 21:00 pod numerem telefonu 22 270 00 36,
 • po godzinach pracy infolinii prosimy o kontakt mailowy pod adresem: obsluga@rankomat.pl.

Jeśli już dziś chcesz kupić ubezpieczenie OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym niż Gefion, najwygodniej będzie to zrobić za pomocą kalkulatora ubezpieczeń OC rankomat.pl. Wystarczy, że w kilka minut wypełnisz prosty i intuicyjny formularz, a następnie będziesz mógł porównać oferty kilkunastu największych ubezpieczycieli w Polsce. Oprócz polisy OC, taniej w pakiecie możesz również rozszerzyć zakres ochrony o AC, NNW, assistance, czy ubezpieczenie opon lub ubezpieczenie szyb. Płatność możesz dokonać online, a umowę otrzymasz na maila.

Czy muszę wypowiadać wygasającą umowę OC w Gefion?

NIE. Jeśli obecnie masz wykupioną polisę OC w Gefion, nie musisz składać pisemnego wypowiedzenia umowy. Duński nadzorca zakazał firmie prowadzenia działalności ubezpieczeniowej, więc również Twoje ubezpieczenie pojazdu nie przedłuży się na kolejny rok. W związku z tym musisz jedynie zadbać o ciągłość ubezpieczenia samochodu, czyli przed wygaśnięciem umowy z Gefion kupić nową polisę OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Przykład: Pani Anna ma ważną polisę OC w Gefion do 30 kwietnia 2020 r. Z powodu problemów firmy, ubezpieczenie pojazdu nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok. W efekcie kobieta nie musi składać pisemnego wypowiedzenia dotychczasowej umowy w Gefion. Jednocześnie, aby zachować ciągłość ubezpieczenia samochodu, pani Anna od 1 maja 2020 r. kupiła nową polisę OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Czy Gefion ogłosi upadłość, jeśli nie może sprzedawać nowych polis OC?

Obecnie nie wiadomo, czy Gefion ogłosi upadłość. W Polsce działalność tego ubezpieczyciela budzi kontrowersje już od 2018 r. W tej sprawie interweniował Rzecznik Finansowy. Nie dawno ubezpieczyciel trafił również pod lupę duńskiego nadzorcy rynku finansowego. Jeśli sytuacja finansowa lub plan naprawczy towarzystwa przekona DFSA, to zakaz prowadzenia działalności ubezpieczeniowej może zostać w każdej chwili zniesiony. Niestety nie można wykluczyć, że Gefion Insurance ogłosi upadłość.

Jakie wytyczne KNF zlekceważył Gefion?

Liczne skargi na Gefion, klienci kierowali do Rzecznika Finansowego już w 2018 r. Jak wyjaśnia organ, dotyczyły one przede wszystkim nieprzestrzegania wytycznych KNF (Komisji Nadzoru Finansowego) w likwidacji szkód. Często w Gefion występowały problemy z zaniżaniem wysokości odszkodowań, czy trudności ze skontaktowaniem się z likwidatorem szkody. Przedstawiciele ubezpieczyciela wielokrotnie żądali ponownego składania wcześniej dostarczonych dokumentów, a także nadużywali orzekania szkody całkowitej pojazdu.

W efekcie Rzecznik Finansowy postanowił interweniować. Doszło do spotkania przedstawicieli organu z osobami reprezentującymi Gefion. Pomimo deklaracji złożonej przez ubezpieczyciela, że podejmie działania mające na celu zmniejszenie liczby skarg klientów, standardy obsługi w towarzystwie nie poprawiły się. Następnie Gefion popadł również w problemy finansowe, których skutkiem jest obecna decyzja DFSA o zakazie prowadzenia działalności ubezpieczeniowej.

Czy Gefion podlega Komisji Nadzoru Finansowego?

Gefion Insurance A/S nie jest podmiotem nadzorowanym przez KNF. Firma wykonuje działalność w Polsce w ramach swobody świadczenia usług. Ponieważ posiada ona siedzibę w Danii, podmiotem właściwym do jej kontroli jest tamtejszy odpowiednik KNF – DFSA.

Inspektorzy KNF uczestniczyli jednak w kontroli przeprowadzanej przez duński organ. Dodatkowo na swojej stronie internetowej KNF umieszcza komunikaty dotyczące Gefion, aby konsumenci mieli pełną informację o działalności i kondycji firmy.

Czy polisa OC w Gefion wygaśnie automatycznie, gdy firma ogłosi upadłość?

NIE. Jeśli Gefion ogłosi upadłość, a Ty posiadasz w nim wykupione ważne OC, to polisa nie wygaśnie automatycznie. W związku z tym, że zgodnie z przepisami UFG będzie Cię chronić jeszcze przez 90 dni od dnia, w którym firma zbankrutowała.

Natomiast jeśli Gefion zbankrutuje, a Twoja umowa ubezpieczenia OC wygasa wcześniej niż 90 dni od daty ogłoszenia upadłości (np. 64 dni), to UFG będzie Cię chronił jedynie do tego okresu. Zakres ochrony zapewnia Ci następujące świadczenia:

 • UFG wypłaci za Ciebie poszkodowanemu odszkodowanie, jeśli spowodujesz kolizję lub wypadek drogowy,
 • otrzymasz od UFG odszkodowanie, jeśli sprawca kolizji lub wypadku drogowego uszkodzi Twój Samochód, a jednocześnie ma wykupioną polisę OC w Gefion.
Uwaga! Pamiętaj, że UFG odpowiada za szkody komunikacyjne do wysokości sumy gwarantowanej określonej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), które zaakceptowałeś zawierając umowę z Gefion.

Dopiero po upływie 90 dni od ogłoszenia upadłości Gefion, Twoja umowa ubezpieczenia wygaśnie. Wtedy musisz kupić nowe ubezpieczenie OC samochodu w innej firmie. Ja to działa w praktyce?

Gefion ogłasza upadłość 10 maja. Od tej daty liczony jest okres 90 dni, w którym UFG chroni kierowcę mającego wykupione ważne ubezpieczenie OC w tym towarzystwie. Ochrona będzie obowiązywać do:

 • 17 czerwca, jeśli polisa OC w Gefion pana Marka wygasa w tym dniu. Do tego czasu UFG zapewni mu ochronę. Następnie mężczyzna od 18 czerwca musi samodzielnie ubezpieczyć pojazd w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.
 • 8 sierpnia, ponieważ polisa OC w Gefion pani Agnieszki wygasa 30 września. Jednak jeśli ubezpieczyciel ogłosi upadłość 10 maja, to ochrona UFG trwa jedynie 90 dni. Oznacza to, że od 9 sierpnia kobieta musi samodzielnie ubezpieczyć auto w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Jak uzyskać odszkodowanie, gdy sprawca wypadku jest ubezpieczony w Gefion?

Jeśli zostaniesz poszkodowany w wypadku lub kolizji drogowej spowodowanej przez kierowcę, który posiada OC w Gefion, musisz poinformować o tym UFG. Fundusz zajmie się likwidacją szkody. Otrzymasz odszkodowanie z UFG, gdy:

 • sprawcy przysługuje 90 dni ochrony od ogłoszenia upadłości Gefion,
 • okres 90 dni ochrony od ogłoszenia upadłości Gefion minął, a sprawca w momencie wypadku lub kolizji drogowej nie posiadał wykupionego ważnego ubezpieczenia OC w innym towarzystwie. W takim przypadku UFG nałoży na nieodpowiedzialnego kierowcę karę, a także będzie domagać się od niego zwrotu wypłaconego Ci odszkodowania.
Warto wiedzieć: Jak wyjaśnia Aleksander Daszewski, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego: „Reklamację należy składać do firmy Crawford Polska Sp. z o.o. Zgodnie z informacjami przekazanymi nam przez Komisję Nadzoru Finansowego, to ona jest przedstawicielem Gefion Insurance do spraw roszczeń w Polsce”.

Proces dochodzenia odszkodowania będzie przebiegać inaczej, jeżeli nastąpi upadłość Gefion. Wówczas szkodę będziesz musiał zgłosić do UFG za pośrednictwem dowolnej firmy ubezpieczeniowej (żadna nie ma prawda odmówić przyjęcia takiego zgłoszenia). To właśnie UFG wypłaci Ci odszkodowanie.

Czy dostanę karę, gdy nie kupię nowej polisy OC po wygaśnięciu okresu ochrony UFG?

TAK. Po upływie 90 dni od ogłoszenia bankructwa Gefion lub wcześniejszym wygaśnięciu polisy OC w tej firmie, musisz samodzielnie ubezpieczyć pojazd w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jeśli tego nie zrobisz, grozi Ci kara za brak OC ze strony UFG. W 2020 r. za brak ważnego OC powyżej 14 dni, właściciele samochodów osobowych mogą zostać ukarani grzywną do 5200 zł, a ciężarowych do 7800 zł. 

Przykład: Gefion ogłosił upadłość, a Jacek miał w nim ważną polisę OC do 24 maja. Do tego dnia przysługiwała mu ochrona UFG. Od 25 maja mężczyzna powinien ubezpieczyć pojazd w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Niestety zrobił to dopiero 11 czerwca. W efekcie UFG ukarał go grzywną w wysokości 5200 zł, ponieważ przerwa w ciągłości ubezpieczenia auta wyniosła powyżej 14 dni.

Co warto wiedzieć?

 1. Obecnie Gefion nie może sprzedawać nowych polis OC.
 2. Dotychczas zawarte w Gefion polisy OC po wygaśnięciu umowy nie przedłużają się automatycznie na kolejny rok.
 3. Właścicielom pojazdów, którzy po wygaśnięciu umowy z Gefion nie kupią polisy OC w innej firmie, grożą kary ze strony UFG. 
 4. Gefion nie ogłosił upadłości. Na razie jego działalność ubezpieczeniowa została zawieszona.