Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne wakacje spędzimy w Polsce. Walka z koronawirusem wciąż trwa, wiele krajów na razie nie planuje otwierać swoich granic dla obcokrajowców. Dlatego też rządzący postanowili wesprzeć branżę turystyczną bonem turystycznym 500+. Sprawdzamy, kto może skorzystać z takiego dofinansowania i na jakich zasadach.

Bon miał funkcjonować w formie przedpłaconej karty, za pomocą której można byłoby zapłacić za usługi turystyczne, np. noclegi, bilety na pociąg, korzystanie z atrakcji w kurortach. Zapowiadano, że jego wysokość wyniesie 1 000 zł. W 90% miało go sfinansować państwo, resztę dopłacić miał pracodawca.

Takie wsparcie trafiłoby do osób zatrudnionych na umowę o pracę i zarabiających nie więcej niż średnia krajowa (5 200 zł brutto). Okazało się, że rzeczywistość różni się od tego, co faktycznie zapowiedział rząd oraz prezydent Andrzej Duda.

Bon turystyczny jako 500+

Na dofinansowanie wyjazdów wakacyjnych będzie mogła liczyć jednak zdecydowanie mniejsza grupa. Wsparcie otrzymają jedynie osoby, które korzystają z programu 500+ na każde dziecko. Dodatkowe 500 zł w formie elektronicznego kodu trafi do rodzin, które złożą wniosek o wsparcie za pomocą tego samego systemu, w którym składane są wnioski na 500+. Pieniądze będzie można wykorzystać na opłacenie noclegu lub zajęcia sportowe dla dzieci.

Kiedy zostaną uruchomione wypłaty bonów turystycznych?

Program ma zacząć działać już w trakcie wakacji – jego start przewidywany jest na koniec lipca. Składane wnioski będą rozpatrywane automatycznie. Bon będzie można wykorzystać do końca marca 2021 roku, niekoniecznie w okresie wakacyjnym.

Kody elektroniczne z 500+ na wakacje będą możliwe do zrealizowania w punktach, które przystąpią do programu i będą się znajdować w specjalnej bazie turystycznej. Do takiej bazy mogą się dopisać zarówno hotele, biura podróży oraz gospodarstwa agroturystyczne, jak i prywatne kwatery, kluby sportowe czy organizatorzy kolonii bądź obozów dla dzieci.

Kto otrzyma bon turystyczny?

Z tego wsparcia mają prawo skorzystać wszystkie osoby posiadające co najmniej jedno dziecko. Bon jest przyznawany wszystkim osobom, które korzystają z 500+, a więc niezależnie od dochodów. 500 zł na usługi turystyczne mogą otrzymać także osoby, które nabędą prawo do świadczenia 50+ w okresie od 19 lipca 2020 r. do 31 grudnia 2021 r.

Jaka jest wartość bonu turystycznego?

Bon na każde dziecko w rodzinie wynosi 500 zł. Dodatkowo, rodzicom i opiekunom dzieci niepełnosprawnych będzie przyznane dodatkowe wsparcie w wysokości 500 zł, co oznacza  że bon dla dziecka niepełnosprawnego będzie wynosił 1 000 zł. Bon nie jest opodatkowany, nie wlicza się do dochodu. 

Gdzie można wykorzystać bon?

Bon turystyczny będzie ważny tylko i wyłącznie na terenie Polski, w hotelach, pensjonatach, agroturystyce czy opłacić za jego pomocą obozy bądź kolonie dla dzieci. Pełna lista miejsc, w których będzie można skorzystać z bonu powstaje we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną.

Jak złożyć wniosek, by otrzymać bon turystyczny?

Wniosek o otrzymanie bonu turystycznego można składać na tej samej zasadzie co wnioski o 500+. Można to zrobić za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). W zakładce “Ogólny” będzie znajdować się link do zakładki “Polski bon turystyczny”, a stamtąd można przejść do podstrony “Mój bon” i wypełnić wniosek. Bon można aktywować za pomocą systemu teleinformatycznego - wystarczy potwierdzić poprawność danych lub zaktualizować dane. 

Kto może wykorzystać bon?

Usługi turystyczne opłacane za pomocą bonu mogą być realizowane tylko na rzecz dziecka, na które przyznano wsparcie. 

Czy na krajowy wyjazd potrzebujemy ubezpieczenia?

Każdy wyjazd, nie tylko zagraniczny, wiąże się z ryzykiem nieszczęśliwych zdarzeń. Fakt, w Polsce nie musimy ponosić kosztów leczenia i dużo łatwiej zorganizować powrót do domu. Niemniej jednak konsekwencje wypadku czy zachorowania mogą być kosztowne. Warto więc wykupić polisę NNW dedykowaną na podróże krajowe.

UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 1 os. / 3 dni
Proama
NNW30 000 zł
OC20 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia 
6,00 zł 1 os. / 3 dni
Proama
6,00 zł 1 os. / 3 dni
NNW30 000 zł
OC20 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia 

UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 1 os. / 3 dni
Uniqa
NNW50 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja750 zł
Koszty leczenia1 000 zł
9,90 zł 1 os. / 3 dni
Uniqa
9,90 zł 1 os. / 3 dni
NNW50 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja750 zł
Koszty leczenia1 000 zł

UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 1 os. / 3 dni
Generali
NNW50 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
17,00 zł 1 os. / 3 dni
Generali
17,00 zł 1 os. / 3 dni
NNW50 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł

Takie ubezpieczenie zapewnia odszkodowanie w razie nieszczęśliwego wypadku, które zrekompensuje uszczerbek na zdrowiu. Pokryte zostaną także koszty rehabilitacji i leczenia prywatnego. Polisę NNW można mieć już od raptem kilku złotych za tygodniowy wyjazd. 

Co warto wiedzieć?

  1. Bon turystyczny otrzymają osoby, które korzystają z wsparcia 500+ na każde dziecko.
  2. Będzie on w formie elektronicznego kodu, ważnego do końca 2021 roku. 
  3. Bon będzie można wykorzystać na opłacenie noclegów lub zajęć spotowych dla dzieci, jego wysokość wyniesie 500 zł. 
  4. Na podróże krajowe warto mieć ubezpieczenie NNW, które zapewni odszkodowanie w razie wypadku, pokryje koszty leczenia prytwanego i rehabilitacji.