Bon turystyczny powstał jako rodzaj wsparcia socjalnego dla rodzin z dziećmi. Jednocześnie miał na celu zachęcić Polaków do spędzenia wakacji w kraju. Wciąż mogą otrzymać go rodzice wychowujący dziecko do 18 roku życia. Jest ważny do końca marca 2022. 

Początkowo zapowiadano, że bon będzie w formie przedpłaconej karty, a jego wysokość wyniesie 1 000 zł. W 90% miało go sfinansować państwo, resztę dopłacić miał pracodawca. Takie wsparcie trafiłoby do osób zatrudnionych na umowę o pracę i zarabiających nie więcej niż średnia krajowa (5 200 zł brutto). Okazało się, że rzeczywistość różni się od tego, co faktycznie zapowiedział rząd oraz prezydent Andrzej Duda.

Co to jest bon turystyczny?

Jest on dostępny w formie elektronicznej, a jego wartość wynosi 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia. Dodatkowo w przypadku dzieci z orzeczeniem niepełnosprawności przewidziano uzupełnienie bonu o kolejne 500 zł. Jest wypłacany jednorazowo. Można za jego pomocą opłacić usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Działa tylko i wyłącznie na terenie kraju.

Jak działa bon turystyczny?

Po złożeniu wniosku rodzice otrzymają bon w formie elektronicznej. Pozwala on na sfinansowanie lub dofinansowanie usług związanych z turystyką krajową. Za jego pośrednictwem można opłacić nocleg w hotelu lub kwaterach prywatnych, wyjazdy na kolonie, obozy sportowe, harcerskie czy szkolne. Dotyczy to oczywiście tylko wyjazdów dla dzieci lub z dziećmi.

Kto otrzyma bon turystyczny?

Z tego wsparcia mają prawo skorzystać wszystkie osoby posiadające co najmniej jedno dziecko. Bon jest przyznawany wszystkim osobom, które korzystają z 500+, a więc niezależnie od dochodów. 500 zł na usługi turystyczne mogą otrzymać także osoby, które nabędą prawo do świadczenia 50+ w okresie od 19 lipca 2020 r. do 31 grudnia 2021 r.

Jaka jest wartość bonu turystycznego?

Bon na każde dziecko w rodzinie wynosi 500 zł. Dodatkowo, rodzicom i opiekunom dzieci niepełnosprawnych będzie przyznane dodatkowe wsparcie w wysokości 500 zł, co oznacza  że bon dla dziecka niepełnosprawnego będzie wynosił 1 000 zł. Bon nie jest opodatkowany, nie wlicza się do dochodu. 

Gdzie można wykorzystać bon?

Bonem można opłacić za szeroko rozumiane usługi turystyczne. Jest on akceptowany przez miejsca, w których można zarezerwować noclegi, czyli między innymi:

 • hotele,

 • pensjonaty,

 • gospodarstwa agroturystyczne,

 • kwatery prywatne,

 • hostele,

 • ośrodki wczasowe.

Poza tym za pomocą bonu turystycznego można opłacić wyjazdy dla dzieci, czyli:

 • kolonie,

 • obozy sportowe,

 • obozy harcerskie,

 • wycieczki szkolne.

Na stronie rządowej bonturystyczny.plmożna znaleźć pełną listę miejsc, które akceptują bony turystyczne.

Jaka jest ważność bonu turystycznego?

Program wystartował w lipcu 2020 roku. Składane wnioski są rozpatrywane automatycznie. Bon będzie można wykorzystać do końca marca 2021 roku, niekoniecznie w okresie wakacyjnym.

Jak płacić bonem?

Najpierw należy aktywować bon za pomocą Platformy Usług Elektronicznych. Po złożeniu wniosku otrzyma się specjalny numer - podaje się go w momencie zakupu usługi turystycznej. Aby potwierdzić zakup, na podany w czasie wnioskowania o bon numer telefonu, otrzyma się SMS-em jednorazowy kod.

Jak złożyć wniosek, by otrzymać bon turystyczny?

Wniosek o otrzymanie bonu turystycznego można składać na tej samej zasadzie co wnioski o 500+. Można to zrobić za pomocą wspomnianej już Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). W zakładce “Ogólny” będzie znajdować się link do zakładki “Polski bon turystyczny”, a stamtąd można przejść do podstrony “Mój bon” i wypełnić wniosek.

Bon można aktywować za pomocą systemu teleinformatycznego - wystarczy potwierdzić poprawność danych lub zaktualizować dane. 

Kto może wykorzystać bon?

Usługi turystyczne opłacane za pomocą bonu mogą być realizowane tylko na rzecz dziecka, na które przyznano wsparcie. 

Czy można zamienić bon na coś innego?

Nie ma takiej możliwości. Bon można wykorzystać tylko w celu realizowania usług turystycznych. Nie da się go wymienić na fizyczną gotówkę ani na żadne inne usługi. 

Czy na krajowy wyjazd potrzebujemy ubezpieczenia?

Każdy wyjazd, nie tylko zagraniczny, wiąże się z ryzykiem nieszczęśliwych zdarzeń. Fakt, w Polsce nie musimy ponosić kosztów leczenia i dużo łatwiej zorganizować powrót do domu.Niemniej jednak konsekwencje wypadku czy zachorowania mogą być kosztowne.

Warto więc wykupić polisę NNW dedykowaną na podróże krajowe.

UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 1 os. / 3 dni
Proama
NNW30 000 zł
OC20 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia 
6,00 zł 1 os. / 3 dni
Proama
6,00 zł 1 os. / 3 dni
NNW30 000 zł
OC20 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia 

UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 1 os. / 3 dni
Uniqa
NNW50 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja750 zł
Koszty leczenia1 000 zł
9,90 zł 1 os. / 3 dni
Uniqa
9,90 zł 1 os. / 3 dni
NNW50 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja750 zł
Koszty leczenia1 000 zł

UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 1 os. / 3 dni
Generali
NNW50 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
17,00 zł 1 os. / 3 dni
Generali
17,00 zł 1 os. / 3 dni
NNW50 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł

Takie ubezpieczenie zapewnia odszkodowanie w razie nieszczęśliwego wypadku, które zrekompensuje uszczerbek na zdrowiu. Pokryte zostaną także koszty rehabilitacji i leczenia prywatnego. Polisę NNW można mieć już od raptem kilku złotych za tygodniowy wyjazd. 

Co warto wiedzieć?

 1. Bon turystyczny otrzymają osoby, które korzystają z wsparcia 500+ na każde dziecko.
 2. Będzie on w formie elektronicznego kodu, ważnego do marca 2022 roku. 
 3. Bon będzie można wykorzystać na opłacenie noclegów lub zajęć sportowych dla dzieci, jego wysokość wyniesie 500 zł. 
 4. Na podróże krajowe warto mieć ubezpieczenie NNW, które zapewni odszkodowanie w razie wypadku, pokryje koszty leczenia prywatnego i rehabilitacji. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Do kiedy jest ważny bon turystyczny?

  Z bonu można skorzystać do końca marca 2022 roku. Jest on przyznawany na każde dziecko do 18.roku życia, w tym również na dzieci, które urodzą się do końca grudnia 2021 roku.

 2. Czy bon działa także za granicą?

  Nie. Z bonu turystycznego można skorzystać tylko na terenie Polski. Za jego pomocą można opłacić noclegi i pobyt podczas rodzinnych wyjazdów lub samodzielnych podróży dzieci.

 3. Czy o bon można wnioskować online?

  Tak. Można to zrobić za pomocą Platformy Usług Elektronicznych. Po złożeniu wniosku otrzyma się specjalny numer, który należy okazać w czasie płacenia za usługi turystyczne.