Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne wakacje spędzimy w Polsce. Walka z koronawirusem wciąż trwa, wiele krajów na razie nie planuje otwierać swoich granic dla obcokrajowców. Dlatego też rządzący postanowili wesprzeć branżę turystyczną bonem turystycznym 500+. Sprawdzamy, kto może skorzystać z takiego dofinansowania i na jakich zasadach.

rodzina planująca wakacje
Porównaj ceny

Bon miał funkcjonować w formie przedpłaconej karty, za pomocą której można byłoby zapłacić za usługi turystyczne, np. noclegi, bilety na pociąg, korzystanie z atrakcji w kurortach. Zapowiadano, że jego wysokość wyniesie 1 000 zł. W 90% miało go sfinansować państwo, resztę dopłacić miał pracodawca.

Takie wsparcie trafiłoby do osób zatrudnionych na umowę o pracę i zarabiających nie więcej niż średnia krajowa (5 200 zł brutto). Okazało się, że rzeczywistość różni się od tego, co faktycznie zapowiedział rząd oraz prezydent Andrzej Duda.

Bon turystyczny jako 500+

Na dofinansowanie wyjazdów wakacyjnych będzie mogła liczyć jednak zdecydowanie mniejsza grupa. Wsparcie otrzymają jedynie osoby, które korzystają z programu 500+ na każde dziecko. Dodatkowe 500 zł w formie elektronicznego kodu trafi do rodzin, które złożą wniosek o wsparcie za pomocą tego samego systemu, w którym składane są wnioski na 500+. Pieniądze będzie można wykorzystać na opłacenie noclegu lub zajęcia sportowe dla dzieci.

Kiedy zostaną uruchomione wypłaty bonów turystycznych?

Program ma zacząć działać już w trakcie wakacji – jego start przewidywany jest na koniec lipca. Składane wnioski będą rozpatrywane automatycznie. Bon będzie można wykorzystać do 2021 roku, niekoniecznie w okresie wakacyjnym.

Kody elektroniczne z 500+ na wakacje będą możliwe do zrealizowania w punktach, które przystąpią do programu i będą się znajdować w specjalnej bazie turystycznej. Do takiej bazy mogą się dopisać zarówno hotele, biura podróży oraz gospodarstwa agroturystyczne, jak i prywatne kwatery, kluby sportowe czy organizatorzy kolonii bądź obozów dla dzieci.

Czy na krajowy wyjazd potrzebujemy ubezpieczenia?

Każdy wyjazd, nie tylko zagraniczny, wiąże się z ryzykiem nieszczęśliwych zdarzeń. Fakt, w Polsce nie musimy ponosić kosztów leczenia i dużo łatwiej zorganizować powrót do domu. Niemniej jednak konsekwencje wypadku czy zachorowania mogą być kosztowne. Warto więc wykupić polisę NNW dedykowaną na podróże krajowe.

Takie ubezpieczenie zapewnia odszkodowanie w razie nieszczęśliwego wypadku, które zrekompensuje uszczerbek na zdrowiu. Pokryte zostaną także koszty rehabilitacji i leczenia prywatnego. Polisę NNW można mieć już od raptem kilku złotych za tygodniowy wyjazd. 

Co warto wiedzieć?

  1. Bon turystyczny otrzymają osoby, które korzystają z wsparcia 500+ na każde dziecko.
  2. Będzie on w formie elektronicznego kodu, ważnego do końca 2021 roku. 
  3. Bon będzie można wykorzystać na opłacenie noclegów lub zajęć spotowych dla dzieci, jego wysokość wyniesie 500 zł. 
  4. Na podróże krajowe warto mieć ubezpieczenie NNW, które zapewni odszkodowanie w razie wypadku, pokryje koszty leczenia prytwanego i rehabilitacji.