Zdecydowanie najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów Polaków w 2019 r. była Chorwacja (25%). Niemal połowa wczasowiczów wypoczywała za granicą od 8 do 14 dni. Najczęściej na wakacje wyjeżdżali mieszkańcy województwa mazowieckiego i śląskiego.

Oprócz Chorwacji, Polacy chętnie odpoczywali również w innych ciepłych krajach południowej Europy, jak Włochy, Hiszpania czy Grecja. Często podróżowaliśmy również do krajów naszych sąsiadów – Niemiec, a także na Ukrainę i Słowację. Sprawdziliśmy, gdzie wczasowicze najchętniej spędzali tegoroczne wakacje, jak długo trwał ich wypoczynek i w jakim gronie wyjeżdżali, oraz ile musieli zapłacić za ubezpieczenie turystyczne.

Co czwarty Polak podczas wakacji wypoczywał w Chorwacji

Podczas wakacji w 2019 r. Polacy najczęściej wypoczywali w Chorwacji (25%). Na podium znalazły się jeszcze Włochy (19%) oraz Hiszpania (10%). W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wyjazdów, uplasowały się również znane ze słonecznej pogody Grecja (9%), Turcja (6%) i Bułgaria (4%).

top 10 najpopularniejszych kierunków wyjazdów wakacyjnych

Chorwacja była najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów w aż 13 województwach – najczęściej wybierali ją mieszkańcy Śląska (20%), Mazowsza (18%) oraz Małopolski (12%). Nad Adriatykiem często wypoczywali również wczasowicze z Dolnego Śląska (11%) i Wielkopolski (8%). Natomiast Włochy cieszyły się największym zainteresowaniem wśród osób z województwa mazowieckiego (26%), a także pomorskiego (7%) i zachodniopomorskiego (4%).

Wakacje u sąsiadów i loty za ocean także w czołówce

Oprócz ciepłych krajów, Polacy chętnie latem wyjeżdżają również do naszych sąsiadów – Niemiec (8%), Ukrainy oraz Słowacji (7%). Za zachodnią granicę najczęściej podróżują mieszkańcy województwa śląskiego (15%), mazowieckiego (14%) oraz dolnośląskiego (13%). Natomiast Ukraina jest najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów turystów z Mazowsza (21%), a Słowacja ze Śląska (24%).

W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze USA. Do tego kraju najczęściej podróżują mieszkańcy województwa mazowieckiego (39%), a także  małopolskiego (14%) oraz śląskiego (9%).

Blisko połowa Polaków wypoczywa za granicą od 8 do 14 dni

Podczas ostatnich wakacji niemal połowa Polaków (47%), wypoczywała za granicą od 8 do 14 dni. Rzadziej wyjeżdżaliśmy na okres 4-7 dni (22%), 15-30 dni (18%) oraz 1-3dni (10%). Zaledwie 3% turystów zdecydowało się na podróż trwającą dłużej niż 31 dni.

długość wakacyjnych wyjazdów
 

Osoby z Mazowsza najczęściej wyjeżdżały w okresie 8-14 dni (22%), 4-7 dni (25%) oraz 15-30 dni (29%), a ze Śląska w przedziale 1-3 dni (19%). 

Polacy na wakacje najczęściej jeżdżą solo lub w duecie

W czasie tegorocznych wakacji najczęściej Polacy wyjeżdżali za granicę samodzielnie (33%), a także w gronie dwuosobowym (28%). Z kolei na podróż z jednym lub dwojgiem dzieci zdecydowało się 25% wczasowiczów. Pozostali turyści wybierali wypoczynek w większym gronie (14%).

z kim polacy wyjeżdżali na wakacje

Podczas tegorocznych wakacji za granicą najczęściej wypoczywali mieszkańcy województwa mazowieckiego (23%), śląskiego (15%), małopolskiego (12%), dolnośląskiego (10%) oraz wielkopolskiego (8%).

Ubezpieczenie turystyczne najtańsze w Chorwacji, a najdroższe w USA

W czasie tegorocznych wakacji w kalkulatorze rankomat.pl, średnio najtaniej za ubezpieczenie turystyczne płaciły osoby wyjeżdżające do Chorwacji (3,96 zł za dzień). Tanio było również w Bułgarii (4,13 zł) oraz na Ukrainie (4,73 zł). Natomiast najdrożej za polisę musieli zapłacić turyści podróżujący do USA (11,36 zł).

ile polacy płacili za ubezpieczenie

Najmniej za ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji musieli zapłacić mieszkańcy województwa podlaskiego (3,57 zł za dzień), a najwięcej mazowieckiego (4,26 zł). Z kolei na najniższą cenę polisy do USA mogli liczyć turyści ze świętokrzyskiego (9,20 zł), a na najwyższą z łódzkiego (13,28 zł).

Chorwacja ciąglę najpopularniejszym kierunkiem wakacji Polaków

W 2019 r. Chorwacja, tak samo jak w ubiegłym roku, była najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów Polaków. Dużym zainteresowaniem turystów cieszyły się również Włochy, Hiszpania i Grecja – wynika z “Raportu RanKING - bezpieczne wyjazdy wakacyjne 2018”. Dane przygotowane przez rankomat.pl dotyczą przede wszystkim osób podróżujących za granicę na własną rękę, które samodzielnie kupują ubezpieczenie turystyczne.

Większość Polaków (blisko 62%), planowała w tym roku zorganizować wakacje samodzielnie – wynika z badania przeprowadzonego w kwietniu 2019 r. przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie Diners Club Polska. Wśród nich zdecydowanie przeważali (niemal 90%) mieszkańcy dużych miast (pomiędzy 250-500 tys. mieszkańców). Mniej chętnie tę formę wypoczynku wybierały osoby mieszkające na wsi (około 64%).