Berlin, Hamburg i Dortmund – tam Polacy zagrają swoje mecze grupowe na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej. I właśnie te 3 miasta porównujemy pod kątem dojazdu kibiców z Polski. Sprawdź, jak dotrzesz na stadion Euro 2024 najszybciej i który wariant okaże się najtańszy.

Dawno już turniej Euro nie był tak blisko granic Polski. Następne mistrzostwa będą rozgrywane w Wielkiej Brytanii (2028 r.) oraz w Turcji i we Włoszech (2032 r.), więc już znacznie dalej. Do Niemiec najbliżej będą mieli kibice z Polski Zachodniej, ale dzięki autostradom, połączeniom kolejowym czy lotniczym, dostanie się na stadion lub pod stadion, by poczuć atmosferę Euro 2024, może okazać się bardzo łatwe. Podpowiadamy, co wybrać.

Stadiony na Euro 2024 – gdzie zagrają Polacy?

W fazie grupowej Mistrzostw Europy 2024 kibiców czeka aż 36 meczów. Spotkania zostaną rozegrane w 10 niemieckich miastach. 

Wszystkie stadiony na Euro 2024:

 • Berlin Olympiastadion ,
 • Dortmund Westfalenstadion,
 • Hamburg Volksparkstadion,
 • Monachium Allianz Arena,
 • Stuttgart Mercedes-Benz Arena,
 • Duesseldorf Merkur Spiel-Arena,
 • Lipsk Red Bull Arena,
 • Frankfurt Waldstadion,
 • Gesenkirchen Veltins Arena,
 • Kolonia RheinEnergieStadion.

Reprezentacja Polski rozegra swoje mecze co najmniej w 3 lokalizacjach – Berlinie, Hamburgu i Dortmundzie. Ze stadionów "grupowych" najbliżej polskiej granicy znajduje się Berlin, najdalej za to Dortmund. W stolicy Niemiec zostanie rozegrany finał, a mecz otwarcia będzie gościł obiekt w Monachium.

Drużyna Michała Probierza może zagrać także na innych stadionach Euro w Niemczech. Aby tak się stało, trzeba zająć pierwsze lub drugie miejsce w swojej grupie. Awans będzie możliwy również z trzeciego miejsca, jednak tylko dla czterech zespołów z najlepszym bilansem punktowym. Jeśli Polacy awansują do 1/8 finału Euro, mogą wystąpić na stadionie w Gelsenkirchen, Kolonii, Dueselldorfie, Monachium lub Lipsku. Na pewno nie pojawią się we Frankfurcie i Stuttgarcie.

O awans z grupy i występ na innym stadionie Euro będzie trudno, bo wszyscy grupowi rywale Polaków są notowani wyżej. W aktualnym rankingu FIFA (uwzględniającym reprezentacje z całego świata) Polska zajmuje 28. miejsce. Austria jest na 25. pozycji, Holandia notuje 7. lokatę, a Francja jest wiceliderem zestawienia, ustępując tylko Argentynie. Eksperci z portalu football.com oceniają prawdopodobieństwo bezpośredniego awansu Polski z grupy (miejsca 1 lub 2) na 30 proc. Mniejsze szanse od Polski mają tylko Słowenia i Gruzja (po 26 proc.) oraz Albania (14 proc.).

Jak dojechać na stadion Euro 2024?

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie meczami Euro lepiej nie planować podróży samochodem pod sam stadion. Tym samym unikniesz stania w korku, straty czasu i pieniędzy. Najlepszym sposobem będzie komunikacja miejska.

Porównaliśmy, jak dostać się na stadion w Berlinie, Dortmundzie i Hamburgu w dniu meczu Polaków.

Volksparkstadion Hamburg

W Hamburgu Biało-Czerwoni zagrają już drugiego dnia Mistrzostw Europy. W debiutanckim spotkaniu przeciwnikiem będzie Holandia. Spotkanie będzie pierwszym tego dnia i rozpocznie się o godzinie 15 na obiekcie Volksparkstadion.

Mecze 16 czerwca 2024, niedziela

D: Polska – Holandia (15:00, Hamburg)
C: Słowenia – Dania (18:00, Stuttgart)
C: Serbia – Anglia (21:00, Gelsenkirchen)

Na stadion w Hamburgu najbliżej jest z dworca kolejowego Altona oraz stacji Stellingen i Eidelstedt. Można też skorzystać z autobusu linii 2,3, 22 oraz 180.

euro 2024 hamburg

Źródło: uefa.com

Olympiastadion Berlin

W Berlinie Polacy zagrają tydzień po rozpoczęciu turnieju Euro 2024. To będzie ich drugi mecz, a przeciwnikiem tym razem Austria. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18 na Stadionie Olimpijskim. Tego dnia grupowi rywale Polski, czyli Holandia i Francja, spotkają się o godzinie 21 na stadionie w Lipsku.

Mecze 21 czerwca 2024, piątek

E: Słowacja – Ukraina (15, Duesseldorf)
D: Polska – Austria (18:00, Berlin)
D: Holandia – Francja (21:00, Lipsk)

Olympiastadion znajduje się w zachodniej części Berlina. Na obiekt można dostać się od strony północnej metrem linii U2 w kierunku Ruhleben. Od strony południowej kolejką S3 i S9 w stronę Spandau. Kibice mogą też przespacerować się 5 kilometrów z łącznika Westkreuz, gdzie przecina się znacznie więcej połączeń komunikacji zbiorowej Berlina.

euro 2024 berlin

Źródło: uefa.com

Westfalenstadion Dortmund

W Dortmundzie reprezentacja Polski zagra przedostatniego dnia fazy grupowej Mistrzostw Europy. W trzecim spotkaniu przeciwnikiem będzie Francja. Mecz o godzinie 18 będą równocześnie rozgrywać Holandia i Austria na obiekcie w Belinie. 

Mecze 25 czerwca 2024, wtorek

D: Francja – Polska (18:00, Dortmund)
D: Holandia – Austria (18:00, Berlin)
C: Anglia – Słowenia (21:00, Kolonia)
C: Dania – Serbia (21:00, Monachium)

Stadion w Dortmundzie, na którym Polska zagra z Francją, znajduje się praktycznie w centrum miasta. Od rynku to niespełna 4 kilometry. Po Dortmundzie jeździ też metro. Stacja Westfalenstadion jest końcową dla linii U45 i U46.

euro 2024 dortmund

Źródło: uefa.com

Jak dojechać do Hamburga?

Hamburg od granicy z polską dzieli 370 kilometrów (Kostrzyn nad Odrą). Do największego miasta portowego w Niemczech można dostać się autostradami o oznaczeniu A20 i A24 po niemieckiej stronie. 

Samochód

Samochodem do Hamburga najszybciej dojadą kibice ze Szczecina. Jednak odległość nie jest już tak mała, jak w przypadku Berlina. Od stolicy Niemiec do Hamburga trzeba pokonać kolejne 290 km. Zakładamy, że samochodem podróżuje 1 osoba, auto spala średnio 8 l benzyny na 100 km, a kierowca tankuje w Polsce benzynę 95 w cenie 6,50 zł/l.

Szczecin-Hamburg. Kierowcy powinni kierować się na Berlin autostradą A11 po niemieckiej stronie, następnie północną obwodnicą Berlina (A10) i dalej A24 prosto do Hamburga. Najbliżej stadionu prowadzi trasa przez centrum Hamburga B4 do przecięcia z autostradą A7.

Dystans między miastami wynosi 410 km. Ze Szczecina do Hamburga można dojechać za ok. 215 zł. Czas podróży 3,50 h.

Poznań-Hamburg. Trasa z Poznania jest identyczna jak do Berlina. Na północnej obwodnicy stolicy Niemiec A10 przechodzi w A24 i prowadzi do samego Hamburga. Dalej przez centrum miasta, jak w przypadku kierowców ze Szczecina.

Dystans między miastami wynosi 550 km. Koszt paliwa z Poznania do Hamburga wyniesie ok. 290 zł plus opłata za przejazd autostradą A2 (50 zł). Czas podróży nieco ponad 5 h.

Wrocław-Hamburg. Do Hamburga z Wrocławia najlepiej wybrać autostrady A4 i A18 do przejścia granicznego w Olszynie. Dalej A15 przechodzącą w A13 po stronie niemieckiej aż do Berlina, który szybciej ominie się od strony wschodniej. Trasa A10 przechodzi w A24 i kieruje prosto do Hamburga.

Dystans między miastami wynosi 650 km. Koszt paliwa z Wrocławia do Hamburga wyniesie ok. 340 zł. Przejazd autostradą jest bezpłatny. Czas podróży 6 h.

Warszawa-Hamburg. Kierowcy z Warszawy mają najdalej. Najszybsza trasa prowadzi autostradą A2 przez Poznań do Berlina, dalej jego północną obwodnicą (A10) przechodzącą w autostradę A24 do Hamburga.

Dystans między miastami wynosi 850 km. Koszt paliwa z Warszawy do Hamburga wyniesie ok. 440 zł. Do tego 114 złotych opłaty za korzystanie ze wszystkich płatnych odcinków A2 (Konin- Świecko). Czas podróży 7,30 h.

koszt podróży autem do Hamburga

PORÓWNAJ OC/AC

Autobus

Do Hamburga można udać się także autobusem. Porównaliśmy najtańsze i zaokrąglone stawki za 1 osobę dorosłą z przyjazdem dzień przed meczem Polska-Holandia.

 • Szczecin- Hamburg – od 95 zł
 • Poznań- Hamburg – od 147 zł
 • Wrocław- Hamburg – od 195 zł
 • Warszawa-Hamburg – od 215 zł

Źródło: Flixbus. Ceny z 07.06.2024 r.

Jak dojechać do Berlina?

Berlin leży zaledwie 93 kilometry od granicy z Polską (Kostrzyn nad Odrą). Do stolicy Niemiec można dostać się autostradą A2, która po niemieckiej stronie przechodzi w A12, a także koleją.

Samochód

Jeśli weźmiemy pod uwagę duże miasta, to najszybciej i najwygodniej do Berlina dostaną się kibice ze Szczecina, Poznania i Wrocławia. Znacznie dalej będą mieli fani z Warszawy. Założyliśmy ponownie, że samochodem podróżuje 1 osoba, auto spala średnio 8 l benzyny na 100 km, a kierowca tankuje w Polsce benzynę 95 w cenie 6,50 zł/l.

Szczecin-Berlin. Z centrum Szczecina należy kierować się drogą krajową nr 13 do przejścia granicznego w Kołbaskowie, na autostradę A6, która kilka kilometrów dalej przemienia się w A11. Trasa prowadzi prawie prosto do celu, ale wymaga skorzystania z fragmentu północnej obwodnicy Berlina (A10) i skręcenia w stronę centrum łącznikiem A114 lub bliżej stadionu przez A111.

Dystans między miastami wynosi 150 km. Ze Szczecina do Berlina można dojechać za ok. 78 zł. Czas podróży 1,40 h.

Poznań-Berlin. Z Poznania wystarczy kierować się na południe do autostrady A2 w stronę Świecka. Za przejściem granicznym na wysokości Frankurtu nad Odrą to już autostrada A12, która przechodzi w południową obwodnicę Berlina (A10). Ostatnim etapem podróży jest skręt w A115, czyli wschodnią obwodnicę stolicy Niemiec. W ten sposób najszybciej można dotrzeć w pobliże stadionu.

Dystans między miastami wynosi 270 km. Koszt paliwa z Poznania do Berlina wyniesie ok. 140 zł. Do tej kwoty trzeba jednak doliczyć opłatę za przejazd autostradą A2 w wysokości 50 zł, a dokładnie 18 zł z Rzepina do Nowego Tomyśla i 32 zł z Nowego Tomyśla do węzła Poznań Zachód. Czas podróży 2,50 h.

Wrocław-Berlin. Najszybciej do Berlina ze stolicy Dolnego Śląska prowadzi autostrada A4 i A18 do przejścia granicznego w Olszynie. Dalej A15 przechodzącą w A13 po stronie niemieckiej i aż do wschodniej obwodnicy Berlina A115, jak w przypadku dojazdu z Poznania.

Dystans między miastami wynosi 345 km. Koszt paliwa z Wrocławia do Berlina wyniesie ok. 180 zł. Przejazd autostradą jest bezpłatny. Czas podróży 3,30 h.

Warszawa-Berlin. To przedłużony wariant trasy z Poznania do Berlina. Kierowcy do granicy z Niemcami jadą cały czas autostradą A2.

Dystans między miastami wynosi 570 km. Koszt paliwa z Warszawy do Berlina wyniesie ok. 300 zł oraz 114 zł opłaty za A2. Czas podróży 5,10 h.

koszt podróży autem do Berlina

PORÓWNAJ OC/AC

Autobus

Do Berlina można udać się także autobusem. Porównaliśmy najtańsze i zaokrąglone stawki za 1 osobę dorosłą z przyjazdem dzień przed meczem Polska-Austria.

 • Szczecin-Berlin – od 50 zł
 • Poznań-Berlin – od 60 zł
 • Wrocław-Berlin – od 70 zł
 • Warszawa-Berlin – od 120 zł

Źródło: Flixbus. Ceny z 07.06.2024 r.

Jak dojechać do Dortmundu?

Dortmund od granicy z polską dzieli 590 kilometrów (Kostrzyn nad Odrą). Do miasta leżącego w Zagłębiu Ruhry najłatwiej dostać się przez Berlin niemiecką autostradą A2. 

Samochód

Kibice wybierający się z kraju na mecz Polaków do Dortmundu mają do przejechania najwięcej kilometrów. Od stolicy Niemiec do Dortmundu trzeba pokonać prawie 500 km. Raz jeszcze zakładamy, że samochodem podróżuje 1 osoba, auto spala średnio 8 l benzyny na 100 km, a kierowca tankuje w Polsce benzynę 95 w cenie 6,50 zł/l.

Szczecin-Dortmund. Trasa prowadzi autostradą do Berlina, trzeba następnie pokonać  północną i zachodnią obwodnicę miasta (A10) i wjechać na A2 przez Magdeburg, Brunszwik i Hannover prosto do Zagłębia Ruhry i Dortmundu. 

Dystans między miastami wynosi 650 km. Ze Szczecina do Dortmundu można dojechać za ok. 338 zł. Czas podróży 6 h.

Poznań-Dortmund. Z Poznania do Dortmundu prowadzi prosta droga niczym od linijki. Najpierw A2 do Świecka, które zmienia się w niemiecką A12, jako A10 stanowi południową obwodnicę Berlina i kieruje na A2, która z kolei wiedzie do samego Dortmundu.

Dystans między miastami wynosi 730 km. Koszt paliwa z Poznania do Dortmundu wyniesie ok. 380 zł. Do tej kwoty trzeba jednak doliczyć opłatę za przejazd autostradą A2 w wysokości 50 zł. Czas podróży 6,40 h.

Wrocław-Dortmund. Z Wrocławia można pojechać do Dortmundu przez Berlin albo przez Drezno. Drugi z wariantów to ponownie autostrada A4 do przejścia w Zgorzelcu i dalej niemiecka A4 do Drezna. Za Dreznem trasa rozwidla się i trzeba wjechać na A14, pod Lipskiem na A38 do Kassel i A44 prosto do Dortmundu.

Dystans między miastami wynosi 780 km. Koszt paliwa z Wrocławia do Dortmundu wyniesie ok. 405 zł. Przejazd autostradą jest bezpłatny. Czas podróży 7,30 h.

Warszawa-Dortmund. To przedłużony wariant trasy z Poznania do Dortmundu. Kierowcy z Warszawy mijają od południa Berlin, następnie Magdeburg i Hannover. Oraz płacą ponad dwa razy więcej za przejazd A2 niż zmotoryzowani kibice z Poznania.

Dystans między miastami wynosi 1030 km. Koszt paliwa z Warszawy do Dortmundu wyniesie ok. 535 zł. Plus 114 zł za korzystanie z A2 w Polsce. Czas podróży 9 h.

kosztu podróży do Dortmundu

PORÓWNAJ OC/AC

Autobus

Do Dortmundu można udać się także autobusem. Porównaliśmy najtańsze zaokrąglone stawki za 1 osobę dorosłą z przyjazdem dzień przed meczem Polska-Francja.

 • Szczecin-Dortmund – od 140 zł
 • Poznań- Dortmund – od 147 zł
 • Wrocław- Dortmund – od 162 zł
 • Warszawa-Dortmund – od 195 zł

Źródło: Flixbus. Ceny z 07.06.2024 r.

Jak dojechać na Euro 2024 pociągiem?

Na Euro 2024 dotrzesz również pociągiem. Najlepiej skomunikowany z Polską jest Berlin. Ze stolicy Niemiec możesz się przesiąść i pojechać dalej w kierunku Hamburga, Dortmundu czy innego niemieckiego miasta, gdzie rozgrywany jest turniej.

Z okazji Mistrzostw Europy PKP Intercity specjalne Pociągi Kibica do Hamburga, Berlina i Dortmundu na mecze polskiej drużyny.

Mecz z Holandią (16 czerwca 2024, Hamburg):

 • Odjazd z Warszawy Wschodniej: 15 czerwca o 21:3
 • Przyjazd do Hamburga: 16 czerwca o 6:49
 • Powrót z Hamburga: 16 czerwca o 20:57
 • Przyjazd do Warszawy: 17 czerwca o 6:36

Mecz z Austrią (20 czerwca 2024, Berlin):

 • Odjazd z Warszawy Wschodniej: 19 czerwca o 21:39
 • Przyjazd do Berlina: 20 czerwca o 8:45
 • Powrót z Berlina: 20 czerwca o 21:45
 • Przyjazd do Warszawy: 21 czerwca o 8:36

Mecz z Francją (25 czerwca 2024, Dortmund):

 • Odjazd z Warszawy Wschodniej: 24 czerwca o 21:39
 • Przyjazd do Dortmundu: 25 czerwca o 8:41
 • Powrót z Dortmundu: 25 czerwca o 21:41
 • Przyjazd do Warszawy: 26 czerwca o 8:47

Cena biletu w obie strony wynosi 54,90 euro (ok. 250 zł). Bilety dostępne są w kasach biletowych, w pociągu, na serwisie e-IC oraz w aplikacji PKP Intercity. Każdy pociąg ma około 700 miejsc.

Kibice mogą też skorzystać z biletu miesięcznego za 49 euro, który pozwala na nieograniczoną liczbę podróży połączeniami regionalnymi, w tym komunikacją miejską. Bilet „Deutschland-Ticket” jest dostępny w formie miesięcznej subskrypcji, która odnawia się automatycznie.

Jak dotrzeć na Euro 2024 samolotem?

Samolot teoretycznie jest najszybszym środkiem transportu, ale nie wszędzie. Sprawdziliśmy, skąd i za ile latają samoloty z Polski do Niemiec (za esky.pl). Przylot na miejsce na dzień przed meczem. Ceny na dzień 10.06.2024 r., klasa ekonomiczna, bilet w jedną stronę.

Na pierwszy mecz Polska – Holandia (15:00, Hamburg) 16 czerwca 2024 najszybciej i najtaniej dolecisz z Gdańska. W podobnej cenie są odloty z lotniska Szczecin Goleniów i Rzeszów Jasionka, ale czas podróży nie jest już tak krótki. 

 • 709 zł (z Gdańsk Rębiechowo), lot bezpośredni, czas 1,20 h.
 • 917 zł (z Szczecin Goleniów), 1 przesiadka , czas 5,30 h.
 • 941 zł (z Rzeszów Jasionka), 1 przesiadka, czas 4,55 h.
 • 1017 zł (z Wrocław Strachowice), 1 przesiadka, czas 5,05 h.
 • 1046 zł (z Katowice Pyrzowice), 1 przesiadka, czas 5,00 h.
 • 1269 zł (z Kraków Balice), 1 przesiadka, czas 3,45 h. 
 • 1345 zł (z Warszawa Okęcie), lot bezpośredni, czas 1,35 h.

Źródło: esky.pl. Ceny na dzień 10.06.2024 r.

Na drugi mecz Polska – Austria (18:00, Berlin) 21 czerwca 2024 najtaniej dolecisz z Warszawy, za to najszybciej z Krakowa, choć to już ponad dwa razy droższy bilet.

 • 340 zł (z Warszawa Okęcie), 1 przesiadka, czas 8,30 h.
 • 348 zł (z Gdańsk Rębiechowo), 1 przesiadka, czas 4,20 h.
 • 504 zł (z Wrocław Strachowice), 1 przesiadka, czas 11,55 h.
 • 810 zł (z Kraków Balice), lot bezpośredni, czas tylko 1,10 h. 
 • 1376 zł (z Rzeszów Jasionka), 1 przesiadka, czas 17,45 h.

Źródło: esky.pl. Ceny na dzień 10.06.2024 r.

Na ostatni mecz grupowy mecz Polska – Francja (18:00, Dortmund) 25 czerwca 2024 najtańszy lot ponownie jest z Gdańska. Podobne ceny i czas przelotu znajdziesz jeszcze w Katowicach Pyrzowicach i Krakowie Balicach.

 • 415 zł (z Gdańsk Rębiechowo), lot bezpośredni, czas 1,40 h.
 • 618 zł (z Katowice Pyrzowice), lot bezpośredni, czas 1,45 h.
 • 644 zł (z Kraków Balice), lot bezpośredni, czas 1,50 h.
 • 996 zł (z Wrocław Strachowice), 1 przesiadka, czas 5,46 h.
 • 1331 zł (z Warszawa Okęcie), 1 przesiadka, czas 5,40 h.
 • 1475 zł (z Rzeszów Jasionka), 2 przesiadki, czas 9,03 h.

Źródło: esky.pl. Ceny na dzień 10.06.2024 r.

Czy wrócą kontrole na granicy z Niemcami z powodu Euro?

Ruszając samochodem do Niemiec, powinieneś liczyć się z wydłużeniem dojazdu. Nie ma znaczenia, czy jedziesz na mecz kibicować, czy w innym celu.
Niemcy jako gospodarz turnieju Euro 2024 zdecydowali się wprowadzić czasowe kontrole na dawnych przejściach granicznych.

Wypowiedź eksperta

Ze względu na wysoki poziom środków bezpieczeństwa w związku z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej odbywającymi się w Niemczech, Federalny Minister Spraw Wewnętrznych Nancy Faeser podjęła decyzję o przeprowadzeniu tymczasowych kontroli granicznych na wszystkich wewnętrznych granicach Niemiec w Strefie Schengen przed i po turnieju, zgodnie z art. 25 —27 Kodeksu granicznego Schengen.
Cornelius Funke z biura prasowego Federalnego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Wspólnot (BMI)

Drogowe przejścia graniczne z Niemcami

Województwo
zachodniopomorskie

 • Świnoujście - Ahlbeck
 • Świnoujście – Garz
 • Dobieszczyn – Hintersee
 • Buk – Blankensee
 • Szczecin (Dołuje) – Loecknitz
 • Kołbaskowo – Nadrensee
 • Gryfino – Tantow
 • Krajnik Dolny – Schwedt
 • Osinów Dolny – Hohenwutzen
Województwo
lubuskie
 • Kostrzyn nad Odrą – Kietz
 • Słubice – Frankfurt nad Odrą
 • Żytowań – Coschen
 • Gubin – Guben
 • Sękowice – Klein Gastrose
 • Zasieki – Forst
 • Olszyna – Klein Bademeusel
 • Łęknica – Bad Muskau
 • Przewóz – Podrosche
Województwo
dolnośląskie
 • Jędrzychowice – Ludwigsdorf
 • Zgorzelec – Goerlitz
 • Radomierzyce – Hagenwerder
 • Sieniawka - Zittau

Oprac. własne

Organizatorzy Euro 2024 spodziewają się 2,7 miliona ludzi na stadionach i do 12 milionów w strefach kibica. Dodatkowe kontrole pojawią się także na lotniskach i dworcach w całym kraju.

Ubezpieczenie na Euro 2024 – co zabrać do Niemiec?

Jeśli wybierasz się do Niemiec samochodem jako kibic lub w innym charakterze, nie zapomnij o odpowiedniej ochronie finansowej. Polisa OC to absolutny obowiązek, AC warto mieć na wypadek kradzieży czy zarysowania, ale przydatne będzie też Assistance.

Ubezpieczenie samochodu

Na turniej Euro 2024 sprawdzi się Assistance krótkoterminowe. Takie ubezpieczenie kupisz na 7 dni, 15 dni i 30 dni.

PORÓWNAJ CENY

Assistance krótkoterminowe zapewni:

 • holowanie samochodu - z miejsca zdarzenia w razie awarii, wypadku czy unieruchomienia pojazdu (zwykle od 100 do 500 km w zależności od wariantu ubezpieczenia). Po przekroczeniu limitu kierowca musi dopłacić z własnej kieszeni za transport uszkodzonego auta,
 • próbę naprawy uszkodzonego samochodu na miejscu – o ile przewidywana naprawa zajmie mniej czasu niż holowanie do najbliższego warsztatu,
 • wymianę uszkodzonych opon – ale z reguły trzeba mieć własne koło zapasowe,
 • naładowanie – dotyczy akumulatora,
 • podstawienie auta zastępczego – do czasu naprawy samochodu lub na określony czas,
 • kierowcę zastępczego – w sytuacji gdy główny kierowca nie jest w stanie prowadzić pojazdu lub zmarł w wyniku wypadku i nikt nie może go zastąpić,
 • kontynuację podróży – koleją lub, jeśli to niemożliwe, samolotem w klasie ekonomicznej,
 • zakwaterowanie – na czas naprawy auta, najczęściej od 3 do 5 dób w hotelu o średnim standardzie,
 • pomoc medyczną – dla kierowcy i pasażerów,
 • wsparcie – informacyjne, prawne, tłumacza.

Warto wiedzieć

W Niemczech honorowane jest polskie prawo jazdy. Autostrady w Niemczech dla samochodów osobowych są bezpłatne.

Ubezpieczenie podróży

Jeśli wybierasz się na mecze Mistrzostw Europy autobusem, pociągiem czy samolotem, to warto mieć ze sobą polisę turystyczną. Takie ubezpieczenie możesz kupić nawet na 1 dzień. 

PORÓWNAJ CENY

Polacy korzystają z możliwości swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej, więc wjazd do Niemiec możliwy jest za okazaniem dowodu tożsamości, ewentualnie paszportu. Pobyt bezwizowy obowiązuje do 90 dni. 

Pierwsza wizyta u lekarza w danym kwartale wymaga dopłacenia 10 euro. Koszt transportu sanitarnego na terenie Niemiec w 10% pokrywa poszkodowany. Powyższe opłaty dotyczą każdego pacjenta, nawet posiadacza karty EKUZ. Koszt wizyty u lekarza bez EKUZ to ok. 50 euro, a doba pobytu w szpitalu – 500 euro.

Uwaga!

EKUZ gwarantuje w Niemczech jedynie podstawowe i konieczne świadczenia medyczne. O tym, czy pomoc była niezbędna decyduje lekarz. EKUZ nie pokrywa takich usług jak transport sanitarny do kraju, transport zwłok, ratownictwo górskie – stąd jedynym zabezpieczeniem jest wykupienie prywatnego ubezpieczenia turystycznego.