Wiele wskazuje na to, że dzięki szczepieniom tegoroczne wakacje będą inne niż w 2020 roku. Biura podróży już teraz oferują wycieczki na czas od kwietnia do października. Wśród ulubionych kierunków turystów przewijają się Turcja, Bułgaria i Grecja. Wyjazdy do 6 dni można znaleźć już od niespełna 400 zł.

Zdaniem specjalistów latem będziemy mogli w miarę normalnie podróżować. Aczkolwiek zmuszeni będziemy nadal przestrzegać reguł dotyczących reżimu sanitarnego, dystansu społecznego czy nawet posiadać paszporty medyczne potwierdzające zaszczepienie się. Na podstawie ofert największych polskich biur podróży sprawdziliśmy ceny i popularność poszczególnych kierunków, a także przyjrzeliśmy się trendom w liniach lotniczych na wiosnę i lato 2021.

Jak lato, to w Europie

Klienci biur podróży najczęściej rezerwują wakacje w Turcji, Bułgarii lub Grecji. Nieco mniejszą popularnościa cieszą się wyjazdy do Egiptu i Hiszpanii.

najpopularniejsze kierunki wakacyjne 2021

Trendy te zgadzają się z tym, co mówią eksperci z branży turystycznej. Według Marty Knasieckiej, autrki bloga Specjalistka od wakacji rok 2021 upłynie pod znakiem wyjazdów do Turcji. Blogerka zaprezentowała na swoim instagramie wyniki rozmów z agentami turystycznymi, z których wynika, że oprócz Turcji popularne będą także Grecja i Bułgaria. W top 3 kierunków wakacyjnych wyraźnie brakuje krajów spoza Europy - pandemia i niepewna sytuacja sprawiły, że turyści wolą nie decydować się na dalsze wyjazdy.

Bułgaria i Grecja najtańszymi kierunkami na lato 2021

Biura podróży kuszą niskimi cenami - można polować na liczne oferty first minute, wycieczki zagraniczne są też tańsze ze względu na trudną sytuację w turystyce. Za 6 dni wakacji na Półwyspie Chalcydyckim w Grecji zapłaci się jedynie 389 zł od osoby. Cena obejmuje nocleg w pokoju dwuosobowym oraz śniadania. Tyle samo kosztuje 8-dniowy pobyt z noclegiem i śniadaniami w bułgarskim Primorsku nad Morzem Czarnym. 
najtańsze kierunki wakacyjne

Tanie wakacje można zaplanować również w Chorwacji. 6-dniowy pobyt w dwuosobowym apartamencie na Półwyspie Istria kosztuje od 478 zł od osoby. 489 zł zapłacimy z 6 dni odpoczynku z noclegiem w dwuosobowym pokoju oraz śniadaniami w Budvie na Riwierze Czarnogórskiej. Do tanich kierunków wakacyjnych można zaliczyć także Słowenię. 6-dniowy pobyt w Portorož, w dwuosobowym pokoju,w  opcji ze śniadaniami kosztuje 619 zł.

Tanio samolotem na wakacje i weekendy

Branża lotnicza bardzo ucierpiała na odwoływaniu lotów i wstrzymywaniu połączeń w Europie i na świecie. By zaradzić tej trudnej sytuacji, linie lotnicze oferują szereg promocji i tanich połączeń. Sprawdziliśmy, na co mogą liczyć polscy turyści w okrese od czerwca do września na podstawie analizy ofert w wyszukiwarkach lotów esky.pl czy tanie-loty.com.pl.
tanie loty na wakacje 2021

Najmniej zapłaci sie za połączenia z Krakowa na Ukrainę. Bilet z Balic do Charkowa kosztuje jedynie 45 zł. Wiele atrakcyjnych cenowo połączeń dostępnych jest z Polski do krajów skandynawskich. Przykładowo, bilety do Oslo i Sztokholmu z Gdańska to koszt poniżej 100 zł. Połączenie z Warszawy do Barcelony lub Wiednia można znaleźć w cenie 110 zł. 

Ubezpieczenie w dobie pandemii - na co zwrócić uwagę?

Wiele turystów zdaje sobie sprawę, że planowanie wakacji z dużym wyprzedzeniem w obecnej sytuacji jest dość ryzykowne. Warto więc zakupiony bilet lub zarezerwowaną wycieczkę ubezpieczyć od kosztów rezygnacji. Wówczas, jeśli zarazimy się koronawirusem i podróż nie będzie możliwa, otrzymamy pieniądze potrącone przez biuro podróży lub linię lotniczą z tytułu rezygnacji. Organizatorzy turystyczni mają bowiem prawo, by potrącić stosowny procent od całej kwoty - może się więc okazać, że za rezygnację na dzień przed wyjazdem otrzymamy zaledwie 5% zwrot kosztów.Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji ochroni przed utratą reszty środków. 

Ochroną można objąć bilety, noclegi na wyjazdy i wydarzenia, jak również całe wycieczki. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczenie tego typu musi być zakupione odpowiednio wcześniej - najlepiej od razu po dokonaniu pierwszej wpłaty za bilet czy wyjazd - mówi Robert Pelczar, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl - Cena polisy ustalana jest w oparciu o koszt podróży. Przykładowo, wycieczkę o wartości 1000 zł można ubezpieczyć już od 28 zł. - dodaje.

ceny ubezpieczenia kosztów rezygnacji

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji zadziała nie tylko w razie zachorowania na Covid-19, ale i w przypadku innych chorób czy sytuacji losowych, jak rozprawa sądowa, rozpoczęcie pracy, kradzież dokumentów czy samochodu. 

UbezpieczycielMaksymalna suma ubezpieczenia na osobęCzy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?Składka w % poniesionych kosztów Składka dla kosztu: 5 000 zł
Uniqa
35 000 zł
2,8 %
140,00 zł
Europa Ubezpieczenia
35 000 zł
3,2 %
161,00 zł
Uniqa
35 000 zł
3,0 %
150,00 zł
Europa Ubezpieczenia
35 000 zł
5,1 %
257,00 zł
Europa Ubezpieczenia
35 000 zł
7,2 %
361,00 zł
Signal Iduna
34 000 zł
4,4 %
221,25 zł
Uniqa
140,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów2,8 %
Europa Ubezpieczenia
161,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów3,2 %
Uniqa
150,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów3,0 %
Europa Ubezpieczenia
257,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów5,1 %
Europa Ubezpieczenia
361,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów7,2 %
Signal Iduna
221,25 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 34 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów4,4 %

Co warto wiedzieć?

 1. Najpopularniejszymi kierunkami na wakacje w 2021 r. będą Turcja, Grecja oraz Bułgaria.
 2. Pobyt w Grecji lub Bułgarii można znaleźć już od 389 zł.
 3. Ofertą kuszą także linie lotnicze - bilety na połączenia z Polski do Europy można znaleźć już od 45 zł.
 4. Zakupione bilety i wycieczki warto objąć ubezpieczeniem od kosztów rezygnacji. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Które kierunki wakacyjne będą najpopularniejsze latem 2021?

  Królować będą wyjazdy do Turcji, Bułgarii i Grecji. Popularnością cieszą się także rezerwacje na wyjazdy do Hiszpanii oraz Egiptu.

 2. Ile zapłacimy za wakacje w 2021?

  Najtańsze wycieczki można znaleźć już w przedziale cenowym od 400 zł (do Grecji o Bułgarii) do 600 zł (Słowenia, Chorwacja).

 3. Do jakich krajów znajdziemy najtańsze połączenia lotnicze?

  Najmniej kosztują loty z Krakowa na Ukrainę. Tanie połączenia oferowane są z Gdańska do krajów skandynawskich. Z Warszawy można polecieć za nieco więcej niż 100 zł do Wiednia lub Barcelony.

 4. Jak wybrać ubezpieczenie od kosztów rezygnacji?

  Taka polisa powinna zapewniać ochronę w razie zachorowania na Covid-19 oraz innych nagłych sytuacji losowych. W razie konieczności rezygnacji z wyjazdu ubezpieczyciel zwróci nam koszty potrącone przez organizatora wyjazdu.

 5. Ile kosztuje ubezpieczenie od kosztów rezygnacji?

  Cena uzależniona jest od kosztu wycieczki, długości pobytu i liczby wyjeżdżających osób. Przykładowo, wycieczkę o wartości 1000 zł można ubezpieczyć już od 28 zł.

 6. Jak kupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji?

  Za pomocą naszej strony można przejść do oferty danego ubezpieczyciela, wypełnić wymagane dane i zakupić polisę online.