4 000 zł kosztuje sześć noclegów w Szczyrku. Nieco więcej zapłacą narciarze wybierający kurort Kitzbühel w Austrii. Obiad w zakopiańskiej restauracji będzie kosztował tyle samo, co w Livigno we Włoszech. W porównaniu z zagranicznymi kurortami w Polsce mniej zapłacić się tylko za karnet na stok.

Wzrost cen widoczny jest nie tylko przy codziennych zakupach i rachunkach, ale także dotyka podróżujących. W tym roku wyjazd na ferie może okazać się bardzo drogi. Sprawdziliśmy zatem, ile trzeba zapłacić za urlop połączony z jazdą na nartach. Pod uwagę wzięliśmy ceny wyjazdu (noclegów, wyżywienia i skipassu) dla trzech osób (dwóch dorosłych i dziecka) w popularnych polskich kurortach (Zakopane, Szczyrk, Białka Tatrzańska, Zieleniec oraz Szklarska Poręba) oraz zagranicznych (ośrodki narciarskie w Austrii, Czechach, Francji, Szwajcarii i Włoszech).

Ile zapłaci się za nocleg w polskich górach?

UWAGA! Koszty noclegów dotyczą pobytu dla dwóch dorosłych osób z dzieckiem w okresie 17-22 stycznia 2022, każdorazowo w opcji ze śniadaniem – w pensjonatach oraz hotelach trzygwiazdkowych. Ceny są najtańszymi wariantami dostępnymi w powyższym terminie na portalu booking.com.

Rezerwacja pokoju lub apartamentu w hotelu czy też pensjonacie to największy wydatek, jaki czeka turystów wybierających się w polskie góry. Najtaniej jest w Karkonoszach. Za 6 nocy ze śniadaniem w pensjonacie w Szklarskiej Porębie dwie dorosłe osoby z dzieckiem zapłacą 1 847 zł. 36 zł więcej kosztuje pobyt w Zieleńcu.

Na o wiele wyższe koszty muszą przygotować się turyści przyjeżdżający do Szczyrku – tam sześć nocy w pensjonacie kosztuje 3 800 zł. Tyle nieco mniej zapłaci się w Białce Tatrzańskiej – 3 340 zł. O dziwo, taniej jest w Zakopanem, gdzie za niespełna tygodniowy pobyt ze śniadaniem w pensjonacie zapłaci się 2 266 zł.

ceny w pensjonatach w Polsce

Wyższy standard w hotelu trzygwiazdkowym wcale nie musi wiązać się z większymi kosztami. Najmniej, podobnie jak w przypadku pensjonatów, zapłacą turyści odpoczywający w Karkonoszach. Pięć nocy ze śniadaniem dla dwójki dorosłych i dziecka kosztuje 2 096 zł. Pod Tatrami nocleg w hotelu to zbliżony wydatek do nocowania w pensjonacie (2 320 zł zapłaci się za 6 nocy ze śniadaniem w Zakopanem). 400 zł więcej muszą wydać planujący odpoczynek w Szklarskiej Porębie.

Najdrożej jest w Białce Tatrzańskiej – za nocleg w hotelu trzeba zapłacić 3750 zł. Ciekawy przypadek stanowi Szczyrk, w który nocleg w najtańszym trzygwiazdkowym hotelu kosztuje mniej o 85 zł (3 674 zł) niż pobyt w tym samym czasie w pensjonacie.

ceny hoteli w Polsce

Ile kosztuje wyżywienie i karnet w polskich górach?

UWAGA! Ceny obiadów sprawdziliśmy bazując na danych aplikacji TripAdviasor. Wyliczyliśmy średni koszt dwudaniowego posiłku z napojami oraz dodatkami w najpopularniejszych restauracjach danego kurortu. Ceny skipassów podajemy za oficjalnymi portalami kurortów.

Najwięcej obiad kosztuje w stolicy polskich gór. W Zakopanem za dwa dania z dodatkami i napojami dla trzech osób trzeba zapłacić aż 370 zł! Tylko kilkadziesiąt złotych mniej za taki sam posiłek zapłaci się w Białce Tatrzańskie (345 zł) i Szklarskiej Porębie (315 zł). Obiad dla trzech osób mniej niż 300 zł będzie kosztował w Szczyrku (297 zł) oraz Zieleńcu (201 zł).

Karnety w Polsce są względnie tanie, w porównaniu z cenami obowiązującymi za granicą. Najwięcej za pięciodniowy skipass zapłaci się w ośrodku Szczyrk Mountain Resort – 640 zł kosztuje bilet normalny, a 448 zł ulgowy. Nieco tańsze karnety są w Zakopanem i Białce Tatrzańskiej (5-dniowy skipass w Dolinie Szymoszkowej oraz w Kotelnicy Białczańskiej to koszt 515 zł dla dorosłych, a dla dzieci - 465 zł).

Bardzo zbliżone ceny obowiązują w Zieleńcu – karnet 5-dniowy na Zieleniec SKI Arena kosztuje 515 zł (bilet normalny) i 430 zł (bilet ulgowy). Najtańsze skipassy są w Szklarskiej Porębie – za 5 dni jazdy zapłaci się 489 zł (dorośli) lub 308 zł (dzieci).

ceny skipassów w Polsce

Ile kosztuje nocleg w górach za granicą?

UWAGA! Koszty noclegów dotyczą pobytu dla dwóch dorosłych osób z dzieckiem w okresie 17-22 stycznia 2022, każdorazowo w opcji ze śniadaniem – w pensjonatach oraz hotelach trzygwiazdkowych. Ceny są najtańszymi wariantami dostępnymi w powyższym terminie na portalu booking.com.

W zagranicznych kurortach narciarskich pobyt w pensjonacie kosztuje nawet mniej niż w Polsce. 6 noclegów ze śniadaniem we włoskim Livigno można znaleźć już od 1 498 zł.  Nieco drożej jest w Czechach – w Szpindlowym Młynie sześciodniowy pobyt w pensjonacie kosztuje 1 725 zł – ale to wciąż mniej niż w polskich ośrodkach.

Wyższe ceny dotyczą alpejskich kurortów – w austriackim Kitzbühe 6 noclegów to wydatek od 2 579 z), awe francuskim val Thorens – od 3190 zł). Najdrożej jest w Szwajcarii – sześciodniowy pobyt w Zermatt kosztuje 4 833 zł).

ceny w zagranicznych pensjonatach

W hotelach trzygwiazdkowych za granicą także można upolować nocleg tańszy niż w polskich górach. Najmniej za pobyt zapłaci się w Szpindlerowym Młynie – za sześć noclegów ze śniadaniem zapłaci się 2 022 zł, czyli mniej niż w hotelach o takim samym standardzie w Szczyrku, Zakopanem czy Białce Tatrzańskiej.

Ceny zbliżone do polskich znajdziemy we włoskim  Livigno (od 3 086 zł). Podobnie jak w przypadku pensjonatów najdrożej jest w kurortach alpejskich. W Austrii za sześciodniowy pobyt zapłaci się od 4 393 zł, we Francji od 4 446 zł, a w najdroższej Szwajcarii aż ponad 6 000 zł.

ceny w zagranicznych hotelach

Ile kosztuje wyżywienie i karnet w górach za granicą?

UWAGA! Ceny obiadów sprawdziliśmy bazując na danych aplikacji TripAdviasor. Wyliczyliśmy średni koszt dwudaniowego posiłku z napojami oraz dodatkami w najpopularniejszych restauracjach danego kurortu. Ceny skipassów podajemy za oficjalnymi portalami kurortów.

Choć nocleg za granicą da się znaleźć tańszy niż w kraju, to już ceny wyżywienia są zbliżone bądź wyższe od znanych nam z polskich kurortów. Za mniej można zjeść w Czechach – w Szpindlerowym Młynie obiad kosztuje od 270 zł. W Austrii, Włoszech czy Francji za taki sam posiłek trzeba zapłacić powyżej 300 zł. Najwięcej na dwudaniowy obiad wyda się w Szwajcarii – od 450 zł w górę.

Znacznie więcej niż w naszych górach zapłaci się za karnety. Lepsza infrastruktura i więcej atrakcji na stoku wiąże się też z wyższą ceną skipassu. W Szpindlerowym Młynie pięciodniowy karnet kosztuje 655 zł dla dorosłych, a 523 zł dla dzieci. To najmniej z zagranicznych kurortów, ale i tak więcej niż w najdroższym pod tym kątem w Polsce Szczyrku.

ceny skipassów za granicą

Mniej niż 1 000 zł za karnet zapłaci się we Włoszech -w Livigno 5 dni jazdy kosztuje 906 zł dorosłych, a 453 zł dzieci. W Kitzbühel w Austrii skipass ważny 5 dni kosztuje 1 197 zł dla osoby dorosłej, a 598 zł dla dziecka. Najdroższe karnety są w Szwajcarii w Zermatt dorosły zapłaci 1253 zł, dziecko – 626 zł za 5 dni szusowania) oraz we Francji (5-dniowy skipass w val Thorens to wydatek 1269 zł dla dorosłych, a 1015 zł dla dzieci).

Ile kosztuje podróż za granicę? Na ferie samochodem i samolotem

Ceny noclegów, wyżywienia i karnetów to nie wszystko. Za granicą znacznie więcej będzie kosztować nas sama podróż o to bez względu na to, jaki środek transportu się wybierze. Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za dojazd do poszczególnych kurortów samochodem oraz porównaliśmy ceny lotów.

UWAGA! Dojazd samochodem z Łodzi w polskie góry nie przekracza 200 zł. 

Włochy, Livigno

 • samochodem: 502,74 zł w jedną stronę (spalanie 9 l/100 km, średnia cena paliwa 5,7 zł)

 • samolotem: od 266 zł/ osoba w obie strony (Kraków-Bergamo, Rayanair)

Austria, Kitzbühel

 • samochodem: 356,54 zł w jedną stronę (spalanie 9 l/100 km, średnia cena paliwa 5,7 zł)
 • samolotem: od 2005 zł/ osoba w obie strony (Gdańsk-Salzburg, Lufthansa i Austrian)

Francja, val Thorens

 • samochodem: 794,64 zł w jedną stronę (spalanie 9 l/100 km, średnia cena paliwa 5,7 zł)
 • samolotem: od 603 zł/ osoba w obie strony (Warszawa-Courchevel, Lufthansa i Swiss)

Czechy, Szpindlerowy Młyn

 • samochodem: 180 zł w jedną stronę (spalanie 9 l/100 km, średnia cena paliwa 5,7 zł)
 • samolotem: od 734 zł/ osoba w obie strony (Warszawa-Praga, KLM)

Szwajcaria, Zermatt

 • samochodem: 646,89 zł w jedną stronę (spalanie 9 l/100 km, średnia cena paliwa 5,7 zł)
 • samolotem: od 603 zł/ osoba w obie strony (Warszawa-Genewa, Lufthansa)

Ile kosztuje wycieczka zorganizowana na narty za granicę?

Biura podróży oferują pobyty w znanych kurortach za granicznych. Najczęściej są to jednak wyjazdy nie zawierające w cenie wyżywienia oraz dojazdu. Dwoje dorosłych podróżujących z dzieckiem na 7-dniowy pobyt (to najpopularniejszy wariant) musi przeznaczyć od 1 800 zł do nawet 6 000 zł, w zależności od tego, gdzie planuje się ferie.

Czy bon turystyczny wystarczy na ferie w polskich górach?

Rodzice wciąż mogą wnioskować o wydanie bonu turystycznego, który jest ważny do 30 września 2022 roku. To jednorazowa kwota w wysokości 500 zł przyznawana na każde dziecko oraz w wysokości 1 000 zł na dziecko z orzeczeniem niepełnosprawności. Bon wydawany jest w formie dokumentu elektronicznego, z którego można korzystać na terenie całej Polski w hotelach, pensjonatach i ośrodkach turystycznych.

Kwota ta nie wystarczy jednak na opłacanie ferii w polskich górach. 500 zł pokryje koszt zaledwie dwóch noclegów w Szklarskiej Porębie i Zieleńcu. Bonem można opłacić jeden dzień pobytu w Zakopanem. 500 zł nie wystarczy jednak nawet na jeden nocleg w pensjonacie  w Szczyrku oraz w Białce Tatrzańskiej.

Na co starczy 100 zł w Polsce i za granicą?

Sprawdziliśmy także, na jakie najpopularniejsze produkty spożywcze wystarczy 100 zł w polskich i zagranicznych górskich kurortach. Porównaliśmy artykuły dostępne na stokach i w mieście - fastfoody (kebab, frytki) oraz napoje (piwo, grzańce, herbata i kawa).

na co wystarczy 100 zł

Za 100 zł najwięcej kupi się w Czechach. Kwota ta wystarczy na 7 kebabów (w Polsce tylko na 5, a w Szwajcarii zaledwie na 3). U naszych południowych sąsiadów za 100 zł kupi się też 16 piw (dla porównania w Szwajcarii tyko 3). Za grzane wino najwięcej trzeba zapłacić we Włoszech (100 zł wystarczy tylko na 4 porcje). Frytki najdroższe są w Szwajcarii – 100 zł wystarczy tyko na 6 porcji – w Polsce za tą samą kwotę kupi się ich 12, a w Czechach nawet 14.

100 zł wystarczy tylko na 5 filiżanek kawy w Austrii, podczas gdy w Czechach ta kwota pokryj ich aż 16. W Polsce pod tym kątem bliżej nam do austriackich kurortów – za 100 zł kupi się 5 kaw. Za wypicie herbaty również najmniej zapłaci się u naszych południowych sąsiadów – za 100 zł można dostać aż 27 porcji! Tymczasem ta kwota w Austrii, Francji i Szwajcarii wysączy na 7 filiżanek. W naszych kurortach za 100 zł można dostać około 10 porcji herbaty.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty za granicą?

Polisa na narty w dobie pandemii to wydatek konieczny. EKUZ nie refunduje wszystkich usług medycznych, nie zapewnia też pokrycia kosztów ratownictwa czy powrotu do kraju.

Co więcej, od stycznia 2022 roku we Włoszech ubezpieczenie z OC jest obowiązkowe.

W innych krajach nie ma takiego wymogu, nie mniej jednak wypadki na nartach się zdarzają, warto tez zapewnić sobie ochronę w razie zarażenia się koronawirusem.

Polisa na narty w obecnych czasach powinna zapewniać także pokrycie kosztów zachorowania na COVID-19. W ramach takiej ochrony ubezpieczyciele zapewniają między innymi pokrycie kosztów leczenia i hospitalizacji, opłacenie wyżywienia i zakwaterowania w czasie kwarantanny lub izolacji, zorganizowanie pobytu dla opiekunów w razie choroby dziecka, pokrycie kosztów wykonania testu, czy opłacenie kosztów powrotu do kraju. Każdy ubezpieczyciel ma jednak w tym aspekcie własne zasady. W naszym kalkulatorze można sprawdzić, na co dokładnie można liczyć po zarażeniu się koronawirusem.

Robert Pelczar, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych

Polisa na narty to najmniejszych z wszystkich wydatków, jaki czeka planujących ferie. Ochrona dla trzech osób (dwóch dorosłych i dziecka) najmniej kosztuje w Czechach – średnio 17,11 zł za jeden dzień. Więcej trzeba zapłacić we Francji (18,11 zł/dzień), Włoszech (19,45 zł/dzień) oraz w Austrii (19,84 zł/dzień). Najdroższe ubezpieczenie jest wybierane przez narciarzy wyjeżdżających do Szwajcarii – to kosz średnio prawie 21 zł dziennie.

ceny ubezpieczenia na narty

Polisę na narty można zakupić w naszym kalkulatorze. Wystarczy wypełnić podstawowe dane, porównać kilkanaście rożnych ofert i wybrać najlepszą, dopasowaną do swoich potrzeb i kierunku wyjazdu ochronę. Składkę opłaci się online, a dokument polisy zostanie wysłany na podany wcześniej adres mailowy. Wystarczy wydrukować lub zapisać w telefonie!

Co warto wiedzieć?

 1. Noclegi w polskich górach są zbliżone cenowo do tych za granicą. 
 2. W Polsce można taniej kupić karnet, ale już za wyżywienie zapłaci się tyle samo, co w Alpach czy Dolomitach.
 3. Istotnym wydatkiem w przypadku wyjazdów na ferie za granicą jest koszt podróży, wyższy niż w Polsce.
 4. Warto do kosztów zimowego urlopu doliczyć też zakup ubezpieczenia narciarskiego.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy aktualnie można jechać na narty za granicę?

  To zależy od wybranego kierunku. Większość krajów stosuje obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Może być wymagane okazanie unijnego certyfikatu Covid lub negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2.

 2. Czy na stokach są stosowane ograniczenia sanitarne?

  W większości państw tak. Należy okazać unijny certyfikat Covid, zaświadczający o zaszczepieniu, ozdrowieniu lub negatywnym wynik testu.  W niektórych krajach, jak np. Austria czy Czechy obowiązuje zasada 2G - z usług hotelarskich, gastronomicznych i sportowych mogą korzystać tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy.

 3. Czy na stoku należy nosić maseczkę?

  Podczas jazdy nie ma takiego wymogu, ale zasłanianie ust i nosa może być wymagane w kolejkach do kas czy wyciągów. Poza tym należy stosować się do zasad dystansu społecznego.