Wybierasz się w podróż po Europie lub na inny kontynent? Sprawdź, na co zwrócić uwagę w danym państwie, aby uniknąć nieprzyjemności, a czasem nawet kosztownych kłopotów. Regularnie aktualizujemy nasz poradnik.

Planując wyjazd za granicę, cieszymy się na myśl o odkrywaniu nowych miejsc, kultur i tradycji. To idealny czas na zrelaksowanie się i oderwanie od codziennych obowiązków. Jednak warto pamiętać, że każdy kraj ma swoje unikalne przepisy i normy, których nieprzestrzeganie może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.

W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę, aby uniknąć kłopotów podczas zagranicznych podróży. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie nietypowych przepisów z różnych zakątków świata, które mogą Cię zaskoczyć. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się swoimi podróżami bez stresu i niepotrzebnych problemów. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jakie zasady warto poznać przed wyjazdem, aby Twoje podróże były beztroskie i pełne pozytywnych wspomnień.

Włochy – oni mają już dość turystów

Polacy kochają podróże do Włoch. Nic dziwnego, bo przecież z Polski do Włoch można dostać się bardzo szybko i stosunkowo tanio. Rzym, Wenecja, Mediolan, Florencja, Watykan, Bergamo, to tylko nieliczne miejsca na turystycznej mapie Włoch.

Włochy to doskonałe miejsce do poznania bogatej kultury, delektowania się najlepszą kuchnią świata i pięknymi widokami. Jednak Włosi wprowadzili w swoich miastach szereg zakazów, które wynikają w dużej mierze z faktu, że męczą ich rzesze turystów w ich miastach i poza nimi.

Wybierając się do Włoch samochodem, pamiętaj, że zgodnie z włoskim kodeksem drogowym, kierowcy pojazdów zarejestrowanych za granicą muszą płacić mandaty natychmiast po ich otrzymaniu. Jeżeli nie możesz tego zrobić (niezależnie od przyczyny), musisz zostawić samochód na parkingu depozytowym, który wyznaczą służby nakładające karę.

Uwaga!

Wszyscy, którzy udają się w rejon Neapolu, a w szczególności w okolice miejscowości Pozzuoli oraz na wyspy Ischia, Procida i Capri muszą mieć świadomośc, że jest to jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie i wulkanicznie obszarów Europy. Upewnij się, że masz kompleksowe ubezpieczenie, obejmujące również skutki katastrof naturalnych.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Przygotowaliśmy listę rzeczy, których nie możesz robić lub, na które musisz zwrócić uwagę w wybranych włoskich miastach.

Rzym

  • Zakaz wyrzucania niedopałków papierosów i gum – zakazy śmiecenia są powszechne na całym świecie i to naturalne, że nie wyrzucamy na ulicę pustej butelki lub papierów po przekąskach. W Rzymie uważaj też, aby nie wyrzucać petów na ulicę, bo możesz dostać za to mandat o wysokości nawet do 300 EUR, a za wyplucie gumy możesz zapłacić 150 EUR.

Wenecja

  • Opłata za wstęp do miasta – Wenecja od 25 kwietnia 2024 roku, jako pierwsze miasto na świecie, wprowadziła opłatę za wejście do historycznego centrum. Wszystko przez to, że mieszkańcy mają dość tłumów i chcą w ten sposób nieco zmniejszyć ich liczbę. Opłata wynosi 5 EUR i jest pobierana od każdego turysty powyżej 14. roku życia, który nie ma wykupionego noclegu w mieście. Zgodnie z rozporządzeniem władz Wenecji, opłata obowiązuje na razie przez 29 dni: 25, 26, 27, 28, 29 i 30 kwietnia, 1, 2, 3, 4, 5, 11, 12, 18, 19, 25, 26 maja oraz 8, 9, 15, 16, 22, 23, 29, 30 czerwca i 6, 7, 13 i 14 lipca. Turyści wybierający się w tych dniach do miasta muszą zarejestrować się na specjalnej platformie dostępnej pod adresem: https://cda.ve.it.

  • Zakaz karmienia gołębi – tu chodzi głównie o Plac św. Marka, ale prawo dotyczy także innych obszarów publicznych miasta (także kanałów). Odchody gołębi uszkadzały zabytkowe budowle, więc władze miasta dlatego wprowadziły ten zakaz. Jeśli będziesz karmić gołębie w Wenecji możesz dostać mandat od 25 do 500 EUR.

  • Zakaz jazdy na rowerze – ten zakaz dotyczy historycznego centrum Wenecji, które jest całkowicie wyłączone z ruchu kołowego. Za jazdę rowerem na tym obszarze możesz dostać mandat do 100 EUR.

  • Zakaz spacerowania bez ubrań i moczenia się w kanałach – być może ten zakaz wydaje się oczywisty, ale za chodzenie po mieście w samym stroju kąpielowym z odkrytym torsem, a nawet z całkowicie rozpiętą koszulą może skończyć się mandatem o wysokości 250 EUR. Zabronione, co oczywiste, jest kąpanie się w kanałach, ale także nawet moczenie w nich nóg – tu mandat może wynieść 350 EUR.

  • Zakaz zostawianie kłódek miłości – kłódki miłości to trend popularny wśród podróżujących zakochanych, którzy przyczepiali swoją kłódkę np. na moście lub budynku. W Wenecji najczęściej kłódki pojawiały się na mostach Rialto, Ponte dell’Accademia i Ponte degli Scalzi. Od 2014 roku zostawianie kłódek miłości jest zabronione – władze uznały, że niszczy to zabytkowe budowle. W ramach oczyszczania miasta przeprowadzono nawet akcję „Unlock Your Love”, dzięki której z krajobrazu miasta na wodzie kłódki właściwie zniknęły. Pierwsza grzywna za nielegalne przypięcie kłódki wyniosła 3000 EUR, ale obecnie wynosi 100 EUR.

Hiszpania – kochamy turystów, ale dajcie nam odetchnąć

Hiszpania urzeka bogatą kulturą, pięknem przyrody, energetycznym stylem życia i gościnnością mieszkańców. Polacy cenią ją tak bardzo, że wielu naszych rodaków kupuje domy w różnych częściach Hiszpanii.

Cudowne miasta miasta Hiszpanii takie jak Barcelona, Madryt, Sewilla, Granada czy Walencja zachwycają średniowiecznymi dzielnicami, wspaniałymi zabytkami, galeriami sztuki oraz niepowtarzalną atmosferą. Plaże i krajobrazy Hiszpanii także są zdumiewające. Państwo może się poszczycić prawie 4000 km linii brzegowej i licznymi pięknymi plażami, zwłaszcza na Costa del Sol, Balearach czy Kanarach. Ale także wewnątrz kraju na turystów czekają malownicze góry, doliny, winnice i ogrody.

Przy całym pięknie i potencjale turystycznym Hiszpanii musisz pamiętać, że chociaż Hiszpanie zdają sobie sprawę, jak ważna dla rozwoju ich kraju jest turystyka, to zaczynają odczuwać zmęczenie tłumami zwiedzających.

Ruch turystyczny w Hiszpanii utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Szczególnie w okresie letnim, przed podróżą potwierdź rezerwację hotelową i upewnij się, że posiadasz środki finansowe w przypadku konieczności zmiany hotelu lub przedłużenia pobytu. Stosuj się także do wytycznych linii lotniczych w sprawie odpraw lotniskowych i przyjedź na lotnisko z zalecanym wyprzedzeniem czasowym.

Przygotowaliśmy listę rzeczy, których nie możesz robić lub, na które musisz zwrócić uwagę podczas pobytu w Hiszpanii.

Barcelona

  • Zakaz chodzenia w stroju kąpielowym po ulicy – Barcelona była jednym z pierwszych europejskich miast, które wprowadziło zakaz spacerowania po ulicach w strojach kąpielowych. Od 2011 roku w stolicy Katalonii musisz mieć na sobie coś więcej niż bikini lub kąpielówki, bo inaczej musisz liczyć się z mandatem o wysokości nawet 300 EUR.

Sewilla

  • Zakaz gry w domino i hałasowania – od 2013 roku w Sewilli obowiązuje, które jest efektem uchwalonego przez radę miejską rozporządzenia w sprawie „przeciwdziałania zanieczyszczeniu akustycznemu, hałasowi i wibracjom”. W myśl tych przepisów obowiązuje zakaz grania w domino na stolikach w barach i kawiarniach na świeżym powietrzu. Ale to nie wszystko, bo zapisy rozporządzenia zabraniają także toczyć beczki z piwem po ulicy lub oglądać telewizję na balkonie.

Tajlandia – goło i niewesoło

Wielu Polaków w Tajlandii szuka przygód, pięknych widoków i egzotycznych doznań. Tajlandia oferuje ciepły, tropikalny klimat, który jest atrakcyjny szczególnie w okresie zimowym w Polsce. Podróże do Tajlandii są relatywnie niedrogie w porównaniu do innych egzotycznych destynacji.

Uwaga!

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne, do południowych prowincji:

  • Pattani

  • Yala

  • Narathiwat

  • Songkhla

Na pozostałym terytorium Tajlandii MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Miejscowi są zazwyczaj bardzo przyjaźni i gościnni, co sprawia, że turyści czują się tam mile widziani. Jednak podczas podróży nietrudno o konfliktowe sytuacje, a w Tajlandii musisz na nie uważać szczególnie. Tajlandczycy nie znoszą, kiedy podnosi się na nich głos – uważają to za oznakę słabości. Krzyk zwykle pogarsza sytuację, więc najlepiej staraj się mówić spokojnie, nawet jeśli jesteś w nerwach. Nie na miejscu jest także dyskutowanie podniesionym głosem lub kłócenie się, np. o cenę towaru podczas negocjacji.

W Tajlandii głowa jest najważniejszą częścią ciała – uznawaną za świętą. Co to oznacza? Nigdy nie dotykaj Taja w głowę! Dotyczy to dorosłych i dzieci. Co więcej, pamiętaj, że w Tajlandii posągi Buddy są uznawane za święte, więc dla świętego spokoju ich także nie dotykaj, a na pewno nie wspinaj się na nie.

A teraz jedna z najdziwniejszych tajlandzkich zasad – nie możesz wychodzić z domu bez bielizny. To prawo prawdopodobnie wynika z paragrafu 388. tajskiego kodeksu karnego, który mówi o nieprzyzwoitym obnażaniu się. W praktyce policja w Tajlandii raczej nie przykłada większej wago do tego, czy ktoś ma bieliznę pod ubraniem.

Z całą pewnością odwiedzając świątynie lub inne miejsca kultu religijnego, bądź stosownie ubrany. Odkryte ramiona i nogi są u kobiet niedozwolone. W Tajlandii obowiązuje zakaz jazdy samochodem lub jednośladem bez górnej części garderoby – pamiętaj też, że w tym kraju musisz mieć międzynarodowe prawo jazdy lub prawo jazdy wydane przez władze Tajlandii. Tajlandia nie uznaje polskiego prawa jazdy.

Wypowiedź eksperta

Opieka medyczna w Tajlandii jest droga, a w przypadku poważnego zachorowania lub wypadku, koszty mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ubezpieczenie pokryje te koszty, zapewniając Ci spokój ducha i dostęp do najlepszej i prywatnej opieki medycznej.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

14-dniowa podróż do Tajlandii połączona z nurkowaniem
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 308 686 zł
Ratownictwo
43 623 zł
Bagaż
4 362 zł
256,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 43 623 złOC: 436 229 złOC sportowe: 436 229 zł sporty objęte polisą: 27, w tym nurkowanie z aparatem powietrznymsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
357,56 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 181, w tym nurkowanie z aparatem oddechowym do głębokości 10 metrów (z instruktorem lub z wymaganym certyfikatem)zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy: 1 500 złzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+49,00 zł)
ERGO Ubezpieczenia Podróży
Koszty leczenia
174 491 zł
Ratownictwo
21 811 zł
Bagaż
1 200 zł
201,60 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 218 114 złOC sportowe: 174 491 złsporty objęte polisą: 25, w tym nurkowanie z użyciem aparatów oddechowych i freediving poniżej 10 m p.p.m.zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy
Wiener
Koszty leczenia
261 737 zł
Ratownictwo
261 737 zł
Bagaż
-
249,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 109 057 złOC sportowe: 109 057 złsporty objęte polisą: 48, w tym nurkowanie przy użyciu aparatów oddechowych i płetwonurkowanie sportowe, freedivingzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
14-dniowa podróż do Tajlandii połączona z nurkowaniem
Europa Ubezpieczenia
256,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
1 308 686 zł
Ratownictwo
43 623 zł
Bagaż
4 362 zł
Dodatkowo: NNW: 43 623 złOC: 436 229 złOC sportowe: 436 229 zł sporty objęte polisą: 27, w tym nurkowanie z aparatem powietrznymsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
357,56 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 181, w tym nurkowanie z aparatem oddechowym do głębokości 10 metrów (z instruktorem lub z wymaganym certyfikatem)zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy: 1 500 złzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+49,00 zł)
ERGO Ubezpieczenia Podróży
201,60 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
174 491 zł
Ratownictwo
21 811 zł
Bagaż
1 200 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 218 114 złOC sportowe: 174 491 złsporty objęte polisą: 25, w tym nurkowanie z użyciem aparatów oddechowych i freediving poniżej 10 m p.p.m.zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy
Wiener
249,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
261 737 zł
Ratownictwo
261 737 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 109 057 złOC sportowe: 109 057 złsporty objęte polisą: 48, w tym nurkowanie przy użyciu aparatów oddechowych i płetwonurkowanie sportowe, freedivingzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19