Mikołaj nie przyszedł dzisiaj do Ciebie? To może Ty sam powinieneś wybrać się do świętego z reklamacją. Na terenie Finlandii, w Laponii, pod kołem biegunowym, 8 km od miejscowości Rovaniemi Święty Mikołaj ma swoje biuro. Wioska jest celem wielu turystów, niezależnie od wieku i wiary w postać przynoszącą prezenty.

Oprócz Mikołaja można tam spotkać elfy, renifery czy Panią Piernikową. To już nie tylko miejsce, w którym urzęduje święty od prezentów, ale cały przemysł rozrywkowy odwiedzany przez dzieci i dorosłych z całego świata. Sprawdzamy, jak tam się dostać, na co liczyć i czy trzeba być grzecznym, by osobiście spotkać się z Mikołajem.

Skąd święty Mikołaj wziął się w Laponii?

Prawdziwy święty Mikołaj istniał naprawdę. Był biskupem, żył na przełomie III i IV wieku w Mirze na terenie dzisiejszej Turcji. Wsławił się pomocą biednym i potrzebującym – stąd dziś w jego święto zwyczaj obdarowywania się prezentami. W takim razie skąd Laponia i koło podbiegunowe?

Początkiem XX wieku postać świętego Mikołaja odżyła. Najpierw Coca- Cola stworzyła postać czerwonego starca z brodą, który reklamował jej napoje (co jak dobrze wiemy czyni aż do dziś). W tym samym czasie jeden z fińskich dziennikarz, Markus Rautio w audycji radiowej opowiedział dzieciom o Świętym Mikołaju, umieszczając go w Laponii. Zimowy krajobraz i zorze polarne świetnie wpasowały się w świadomość małych słuchaczy jako miejsce zamieszkania świętego.

Stało się ono tak popularne, że postanowiono na kole podbiegowym otworzyć biuro Mikołaja. Dziś święty urzęduje pod adresem Tähtikuja 1, Rovaniemi 96930 Arctic Circle, Laponia. Turystów z każdym rokiem przybywało, stąd małe biuro rozrosło do rozmiarów potężnej wioski.

Wioska Świętego Mikołaja – jak wygląda?

Centralnym punktem wioski jest oczywiście dom Świętego Mikołaja z jego gabinetem. Tam można spotkać tego szacownego starca, złożyć zamówienie na prezenty alb zareklamować te, które dostało się już wcześniej. W wiosce znajduje się też poczta obsługiwana przez elfy. Każdy z odwiedzających może też przejść specjalne szkolenie i sam zostać jednym z pomocników Świętego Mikołaja.

Po wiosce spacerują renifery, kursuje też Magiczny Pociąg. Z pomocą żony Mikołaja, Pani Piernikowej można upiec wyjątkowe słodkości. Jest też Lodowa Galeria ze wspaniałymi rzeźbami czy lodowy bar, w którym serwowane są  - o, dziwo – gorące napoje. W wiosce Świętego Mikołaja można też zjeść obiad, przy okazji oglądając akrobatyczne pokazy elfów.

Jakie jeszcze atrakcje czekają odwiedzających Świętego Mikołaja?

To oczywiście nie wszystko, co można robić na kole podbiegunowym. Jedną z większych atrakcji w Rovaniemi jest wyjątkowe centrum nauki Arktikum, w którym można poznać historię i kulturę Laponii. Niedaleko wioski Mikołaja znajduje się też wykuty w lodzie Arctic Snow Hotel.

Skoro Laponia znajduje się na kole podbiegunowym, to nie można przegapić okazji, by zobaczyć na własne oczy zorzę polarną. W Rovaniemi organizowane są wycieczki połączone z oglądaniem tego zjawiska. Miłośnicy zwierząt mogą wybrać się na farmę reniferów. Ciekawą atrakcją będzie też przejażdżka zaprzęgiem husky.

Poza tym na terenie wioski lub w jego okolicach znajduje się olbrzymie lodowisko, arktyczne ZOO, a nawet tradycyjna sauna fińska.

Ile kosztuje wizyta w wiosce Świętego Mikołaja?

Wejście do parku w wiosce Świętego Mikołaja jest darmowe, sama rozmowa z nim również. Za każdą dodatkową atrakcję trzeba już zapłacić, np. za zdjęcie z Mikołajem, mały podarek dla dziecka, przejażdżkę zaprzęgiem husky itp. Pamiątkowa fotografia wykonana przez elfy kosztuje 35 euro.

Można też wybrać się na zorganizowaną wycieczkę do wioski Świętego Mikołaja. Te zaczynają się od kwoty około 1 000 – 2 000 zł, w zależności od tego, na jak długo chce się pojechać i jakie atrakcje są w cenie, a za jakie trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Ile kosztuje lot do Laponii?

W Rovaniemi znajduje się lotnisko. Z Polski można dostać się tam z przesiadką. Bilet przykładowo z Poznania z przesiadką w Danii i Belgii kosztuje od 225 zł. Szybsze połączenie, z jedną tylko przesiadką w Helsinkach jest z Krakowa i kosztuje około 1 000 zł.

Z samych Helsinek można do Laponii pojechać nocnym pociągiem – bilet można zakupić od 35 euro.

Ile kosztują noclegi w Laponii?

Pokój w Rovaniemi dla dwóch osób w hostelu o niskim standardzie można znaleźć d 475 zł za dobę. Za nocleg w hotelu trzygwiazdkowym trzeba już zapłacić 1 267 zł. Jeśli chce się wynająć apartament w hotelu wykutym z lodu znajdującym się w Laponii, trzeba przygotować się na znacznie wyższy koszt – od 2 000 zł za dobę.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Laponii?

Wybierając się do Finlandii, warto mieć ze sobą ubezpieczenie turystyczne. Co prawda, ten kraj należy do Unii Europejskiej i można tam w razie potrzeby skorzystać z EKUZ. Karta jednak nie gwarantuje pokrycia wszystkich usług medycznych. Nie refunduje między innymi transportu medycznego do Polski, ratownictwa czy zakupu leków.

Tymczasem polisę do Finlandii można mieć już od 3,74 zł dziennie. Zapewni ona pokrycie kosztów leczenia, NNW i ubezpieczenie dla aktywnych. Bardziej rozbudowane pakiety oferują także ochronę bagażu, Assistance czy OC w życiu prywatnym.

Wybierając ubezpieczenie turystyczne do Laponii, warto też wziąć pod uwagę, co zamierza się zrobić na miejscu. Przejażdżka psim zaprzęgiem czy udział w kuligu może być potraktowany jako sport wysokiego ryzyka. Wówczas polisę należy rozszerzyć o ochronę dla aktywnych. Ubezpieczyciele oferują też za dodatkową opłatą klauzulę alkoholową (ochronę zdarzeń pod wpływem alkoholu).

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Poniżej prezentujemy przykładowe oferty ubezpieczenia turystycznego na podróż do Laponii dla dwóch dorosłych osób:

Ubezpieczenie turystyczne do Finlandii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
29,92 zł
2 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych ochroną
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
34,48 zł
2 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochroną
Signal Iduna
Koszty leczenia
188 433 zł
Ratownictwo
32 976 zł
Bagaż
1 000 zł
49,52 zł
2 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złubezpieczenie Covid-1983 sporty objęte ochronąsprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
71,96 zł
2 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 150 000 zł60 sportów objętych ochroną
Ubezpieczenie turystyczne do Finlandii
Allianz
29,92 zł 2 os. / 4 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych ochroną
AXA
34,48 zł 2 os. / 4 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochroną
Signal Iduna
49,52 zł 2 os. / 4 dni
Koszty leczenia
188 433 zł
Ratownictwo
32 976 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złubezpieczenie Covid-1983 sporty objęte ochronąsprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
71,96 zł 2 os. / 4 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 150 000 zł60 sportów objętych ochroną

Taką polisę można zakupić w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Zajmie to kilka chwil i pozwoli zapewnić sobie ochronę na czas wyjazdu do Laponii. Składkę opłaci się online, a dokument ubezpieczenia będzie wysyłany na maila. Szybko i wygodnie!

Co warto wiedzieć?

 1. Wioska Świętego Mikołaja znajduje się w Rovaniemi, tuż pod kołem podbiegunowy, na terenie Laponii w Finlandii.
 2. Znajduje się tam dom Świętego Mikołaja, poczta, szkoła elfów, lodowisko, zoo arktyczne oraz wiele innych atrakcji.
 3. Do wioski wstęp jest bezpłatny, ale za każdą dodatkową atrakcję trzeba dopłacić.
 4. Do Rovaniemi kursuje specjalny nocny pociąg. Można tam też dostać się samolotem. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Gdzie znajduje się wioska Świętego Mikołaja?

  Święty Mikołaj swoje biuro ma w Rovaniemi, w Laponii, na kole podbiegunowym należącym do Finlandii.

 2. Czy spotkanie ze Świętym Mikołajem jest płatne?

  Nie. Na teren wioski można wejść za darmo. Kosztują tylko dodatkowe atrakcje, jak np. zdjęcie ze świętym Mikołajem, pieczenie pierników czy szkolenie u elfów.

 3. Czy Święty Mikołaj urzęduje przez cały rok?

  Nie. Są określone godziny i dni, w jakich w wiosce można spotkać Mikołaja. Należy się z nimi zapoznać przed przyjazdem do Laponii.