Nurkowanie w Cenotach w okolicy półwyspu Jukatan w Meksyku może kosztować 6000 zł za osobę, a doba w hotelu położonym w Atol Baa na Malediwach 5000 zł.

Turyści z całego świata są gotowi wydać krocie, aby móc podziwiać podmorski świat pełen raf koralowych, tysięcy gatunków zwierząt czy zatopionych wraków statków. W niektórych miejscach mogą nurkować wprost z plaży, a w innych pokonywać podwodne labirynty składające się z wapiennych skał. Czasami gotowi są czekać nawet miesiąc na wejście pod wodę. Jednak wszelkie niedogodności i gigantyczne wydatki rekompensuje możliwość podziwiania wspaniałych cudów natury.

1. Atol Baa, Malediwy – mekka nurków z całego świata

Atol Baa na Malediwach jest mekką dla nurków z całego świata. A to wszystko za sprawą ciepłych i przejrzystych wód, widoczności dochodzącej nawet do 50 metrów, bogactwa świata podwodnego i tysiąca gatunków ryb morskich. To również luksusowe miejsce do spokojnego odpoczynku z dala od turystycznego zgiełku. Temperatura powietrza zwykle osiąga około 33-35 stopni Celsjusza, a wody 27-30. Śnieżnobiały i delikatny piasek na plażach zachęca do plażowania.

Atol Baa, Malediwy

Jednak największa atrakcja tego regionu znajduje się pod wodą – w wielu miejscach można z powodzeniem nurkować wprost z plaży, a do miejsc dalej wysuniętych w głąb morza bez problemu dostaniemy się łodziami nurkowymi. W rafach koralowych na Malediwach mieszka 1100 gatunków ryb, 21 gatunków waleni, 21 gatunków żółwi morskich. Samych koralowców jest tu prawie 200.

Przykładowe koszty:

 • Luksusowy 5* hotel Conrad Rangali Hotel – około 5000 zł za dobę za 1 osobę.
 • Wyprawa łodzią na rejs między wyspami – około 550 zł za 1 osobę.
 • Kurs nurkowania – 1300 zł (2 weekendy, 4 zajęcia teoretyczne, 5 zajęć praktycznych w basenie, 4 zajęcia praktyczne na otwartych wodach).
 • Ubezpieczenie turystyczne – 15 zł dziennie dla 1 osoby.

Szacowany koszt 2-tygodniowego wyjazdu: około 64 000 zł za 1 osobę.

2. Sipadan, Borneo, Azja – na nurkowanie trzeba czekać nawet miesiąc

Ta niewielka wyspa wśród nurków z całego świata obrosła legendą. Każdy, kto złapał nurkowego bakcyla marzy, aby móc nurkować właśnie na Sipadan. Taka przyjemność nie należy do najtańszych. Wynika to z faktu, że pod wodę może zejść jedynie 100 osób dziennie. Jest to wynik dbałości o ochronę życia podwodnego. Północno-wschodnie wybrzeże Borneo zostało objęte specjalnym programem, który ma na celu zminimalizowanie niszczenia raf koralowych i strefy podmorskiej. Te ograniczenia generują znaczne koszty, a także wymuszają długi okres oczekiwania na możliwość zejścia pod wodę – nawet do miesiąca.

Sipadan, Borneo, Azja

Na Sipadan ceny są wyższe niż w kontynentalnej części Malezji. Więcej trzeba zapłacić za nocleg, pożywienie oraz nurkowanie. Jednak zanurzenie pod wodą jest warte każdej sumy i wynagradza długie oczekiwanie na tę przyjemność. Ławice barakud, żółwie morskie i rekiny rafowe pływające wzdłuż pionowych ścian podwodnych to częsty widok spotykany przez nurków.

Przykładowe koszty:

 • 5* hotel Gaya Island Resort– 1300 zł za dobę dla 1 osoby (eleganckie wille z panoramicznym widokiem na Morze Południowochińskie i las deszczowy, do dyspozycji spa, centrum fitness, zajęcia jogi, minibar, bufet, prywatna część wypoczynkowa na zewnątrz wilii).
 • Rejs po Morzu Południowochińskim połączony z obserwacją ptaków – 580 zł.
 • Nurkowanie – 900 zł za 3 wejścia pod wodę w ciągu 3 dni.
 • Wycieczka „Kuala Lumpur City Tour” – zwiedzanie największych atrakcji Kuala Lumpur – 390 zł.
 • Ubezpieczenie turystyczne – 15 zł dziennie za 1 osobę.

Szacowany koszt 2-tygodniowego wyjazdu:  około 20 600 zł za 1 osobę.

3. Jukatan, Cenoty, Meksyk – nurkowanie w zatopionych jaskiniach

To bardzo nietypowe miejsce do nurkowania. Jego największą atrakcją są zatopione jaskinie, tzw. Cenoty w okolicy półwyspu Jukatan w Meksyku. Powstały podczas zlodowacenia 1,5 miliona lat temu. To wapienne studnie kresowe, które tworzą niepowtarzalne korytarze wodne i stanowią istny labirynt pod wodą. Stąd dość ciężko jednoznacznie stwierdzić, jaka jest widoczność pod wodą – szacuje się, ze na pewno 80 metrów.

Jukatan, Cenoty, Meksyk

Woda w jaskiniach jest krystalicznie czysta, dzięki wapiennym skałom znajdującym się dookoła. Zdaje się, jakby w ogóle jej nie było. Wyrzeźbione formy skalne zachwycają nurków z całego świata – stalaktyty, stalagmity, podwodne tunele. Szczęśliwcy, którzy mieli przyjemność schodzić pod wodę w Cenotach wspominają, że nie da się opowiedzieć tego, co tam się widzi. Żadne filmy, zdjęcia i opowieści nie są w stanie oddać zachwytu, jaki towarzyszy podczas oglądania tego przepięknego podwodnego świata, gry świateł, stalaktytów czy turkusowej poświaty.

Przykładowe koszty:

 • 5* hotel Royal Hideaway Playacar - 1100 zł za dobę dla 1 osoby (hotel tylko dla dorosłych, znajdujący się zaraz przy plaży, posiada kilka basenów relaksacyjnych oraz basen bez krawędzi, marmurowe łazienki, w każdej wanna z hrydromasażem, centrum fitness, zabiegi spa).
 • Wycieczka obejmująca wizytę  w ważnych stanowiskach archeologicznych (wszystkich jest aż 150 – to pozostałości po cywilizacji Majów) i w zespole piramid, m.in. Nohoch Mul – 400 zł.
 • Nurkowanie – 6000 zł (wyjazd 2 tygodniowy, obejmujący transfer z lotniska, zakwaterowanie, wyżywienie, wycieczkę do Chichen Itza oraz do Tulum, bilety wstępu do obiektów, 4 nurkowania w Riviera Maya, 2 nurkowania na Cozumelu, w cenie także przepłynięcie na Cozumel, 6 nurkowań w Cenotach, wypożyczenie sprzętu, napełnienie butli).
 • Ubezpieczenie turystyczne – 10 zł dziennie za 1 osobę.

Szacowany koszt 2-tygodniowego wyjazdu: około 20 000 zł za 1 osobę.

4. Morze Czerwone, Egipt – „tanie nurkowanie” podczas wczasów

W tym miejscu wiele osób zaczyna swoją przygodę z tym sportem. Podczas wyjazdu do Egiptu łatwo jest zorganizować jednodniowe nurkowanie lub nawet kilkudniowy kurs. W okolicy każdego ośrodka turystycznego i miasta znajdują się liczne szkoły. Termin zajęć można ustalić jeszcze przed wyjazdem z Polski. Dużym plusem jest cena – nurkowanie w Morzu Czerwonym jest stosunkowo tanie. Dodatkowo kuszą tanie loty i dobra infrastruktura turystyczna.

Morze Czerwone, Egipt

W okolicach samej Hurghady znajduje się 45 raf koralowych. Dodatkowo można zobaczyć tam ogrom gatunków fauny morskiej, m.in. skrzydlice, mureny, błazenki i wiele, wiele innych. Morze Czerwone słynie także z zatopionych wraków, np. Abu Buhas Reef, Thistlrgorm, El Mina. Można je obejrzeć głównie podczas zorganizowanych safari morskich. Widoczność w Morzu Czerwonym dochodzi do 30 metrów. Dzięki temu w świetnych warunkach można odkryć tysiące gatunków ryb i kolorowych raf.

Przykładowe koszty:

 • Nocleg w luksusowym  5* hotelu Sofitel Cairo El Gezirah – 895 zł za dobę dla 1 osoby (hotel posiada prywatną promenadę wzdłuż Nilu, basen bez krawędzi, spa z łaźnią turecką, gabinety do masażu i centrum fitness).
 • Wyprawa z przewodnikiem do oaz na pustyni – 450 zł za dobę dla 1 osoby.
 • Zorganizowana wycieczka do Kairu – 350 zł (wizyta w Muzeum Egipskim, rejs po Nilu, wizyta w wytwórni perfum, przejazd do Gizy na zwiedzanie piramid).
 • Nurkowanie w fajką – 90 zł (dowóz do Hurghandy i z powrotem do hotelu, dwa miejsca snorkelingowe, sprzęt – maska, fajka, płetwy, pianka, obiad, napoje).
 • Kurs nurkowania z butlą – 650 zł (4 nurkowania na wodach otwartych z łodzi, transfer z i do hotelu w Hurghadzie, sprzęt nurkowy - ABC, pianka, bcd, automat, obiad i napoje na łodzi).
 • Ubezpieczenie turystyczne – 10 zł dziennie za 1 osobę.

Szacowany koszt 2-tygodniowego wyjazdu: około 14 000 zł za 1 osobę.

Przyjemność nurkowania połączona z bezpieczeństwem

Krystalicznie czysta woda, tysiące gatunków zwierząt i koralowców, podwodne jaskinie, zanurzone wraki czy gra świateł. Za przyjemność podziwiania tych pięknych widoków nurkowie z całego świata są gotowi zapłacić fortunę. Oprócz zapewnienia sobie dobrej zabawy, powinni pamiętać o własnym bezpieczeństwie.

W zachowaniu spokoju ducha może pomóc posiadanie polisy turystycznej. Jej zakup jest najtańszym elementem wyjazdu związanego z nurkowaniem. Ceny optymalnych pakietów wynoszą od 10 do 15 zł za dzień. Oferty kilkunastu towarzystw można porównać ze sobą w kalkulatorze ubezpieczeń. Ułatwi to jego dostosowanie do celu i miejsca podróży.