46% polskich turystów podczas urlopu za granicą obawia się utraty dokumentów, 45% martwi się o bezpieczeństwo mieszkania lub domu, a 41% boi się poważnej choroby bądź urazu. Negatywne skutki któregoś z tych nieprzyjemnych zdarzeń można zminimalizować odpowiednio przygotowując się do wyjazdu.

Jak uniknąć  rozczarowania standardem obsługi i zakresem oferty all inclusive w 5-gwiazdkowym hotelu? Dlaczego przed wejściem na pokład samolotu należy zważyć bagaż? Czy można wynająć samochód za granicą bez karty kredytowej? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w naszym poradniku, w którym w 7 krokach podpowiadamy jak przygotować się do wyjazdu na wakacje.

1. Jakie dokumenty zabrać w podróż?

Przed wyjazdem na zagraniczny urlop powinniśmy sprawdzić ważność dokumentów. Ich kradzieży lub zaginięcia podczas wakacji obawia się 46% Polaków (48% kobiet i 44% mężczyzn) - wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Avivy.

Aby wjechać do jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), do którego należą Islandia, Liechtenstein, Norwegia oraz Szwajcaria, wystarczy dowód osobisty.

Niektóre położone poza Europą popularne wśród polskich turystów państwa wymagają, by paszport był ważny co najmniej przez 6 miesięcy od daty przybycia na ich terytorium. Zaliczamy do nich m.in. Dominikanę, Egipt, Indonezję, Maroko, Tajlandię czy Turcję. Warto pamiętać, że od października 2021 roku, polscy turyści, którzy planują odwiedzić Wielką Brytanię, również muszą posiadać paszport.

Szczegółowych informacji na temat zasad wjazdu i pobytu w danym kraju udzielają ich przedstawicielstwa dyplomatyczne lub urzędy konsularne. Dodatkowo trzeba ustalić, czy jest wymagana wiza oraz gdzie i w jakim terminie można ją uzyskać.

W razie zaginięcia lub kradzieży dokumentów tożsamości za granicą, należy niezwłocznie udać się na najbliższy komisariat policji i powiadomić o okolicznościach ich zniknięcia. Następnie trzeba pójść do najbliższego polskiego konsulatu (w razie jego braku do konsulatu któregoś z członków UE) i złożyć wniosek o wydanie paszportu tymczasowego, który umożliwi nam powrót do kraju.

Aby go otrzymać, konieczne będzie posiadanie przy sobie dwóch zdjęć o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, które zapobiegawczo warto zabrać ze sobą w podróż. Gdy utracimy zarówno paszport, jak i dowód osobisty, musimy udać się do placówki z osobą posiadającą polski paszport bądź dowód osobisty, która może potwierdzić naszą tożsamość.

W czasie pandemii, turyści wyjeżdżający za granicę nie mogą zapomnieć również o dokumentach i zaświadczeniach, które pozwolą na bezpieczne przekroczenie granicy. Jeśli chodzi o kraje należące do Unii Europejskiej, cała procedura jest usprawniona - aby bez komplikacji dostać się do wybranego miejsca, najczęściej wystarczy okazać certyfikat covidowy, potwierdzający przyjęcie pełnej dawki szczepienia.

Osoby wyjeżdżające, które nie zostały w pełni zaszczepione, najczęściej przed wyjazdem będę musiały wykonać test (z reguły PCR lub antygenowy), którego negatywny wynik trzeba okazać podczas przekraczania granicy. Zdarza się, że od niezaszczepionych turystów wymaga się także wykonania testów po przylocie - bezpośrednio, lub w kolejnych dniach pobytu.

Czasami wymagana jest również kwarantanna po dotarciu na miejsce. Co więcej, turyści podróżujący samolotem powinni wypełnić specjalny formularz lokalizacyjny. Zasady co do wjazdu dla osób zaszczepionych i tych bez szczepienia są jednak różne, w zależności od kraju, który chcemy odwiedzić. Przed wyjazdem trzeba więc dokładnie sprawdzić, jakie wymogi i obostrzenia panują w wybranym przez nas miejscu.

2. Jak zabezpieczyć mieszkanie lub dom przed wyjazdem? 

Aż 45% polskich turystów martwi się o bezpieczeństwo mieszkania lub domu pozostawionego na czas urlopu (24% kobiet i 21% mężczyzn). Warto przed wyjazdem poprosić członków rodziny lub znajomych, aby od czasu do czasu sprawdzili, czy z naszym mieniem wszystko w porządku.

Można również ubezpieczyć nieruchomość. Zwłaszcza, że w ostatnim czasie niektóre towarzystwa wprowadziły do swojej oferty jako rozszerzenie do polis turystycznych, możliwość wykupienia ochrony na wypadek kradzieży, pożaru lub zalania na czas kilkutygodniowych wakacji.

3. Jak sprawdzić hotel przed wyjazdem? 

W każdym kraju obowiązują różne zasady przyznawania hotelom liczby gwiazdek. Przed wyborem miejsca noclegu warto się z nimi zapoznać, a także dokładnie przeanalizować zakres oferty all inclusive. W niektórych kurortach turyści mogą liczyć jedynie na śniadania i kolacje oraz lokalne napoje alkoholowe, a w placówkach o wyższym standardzie na trzy posiłki dziennie, markowe alkohole i świeżo wyciskane soki.

Z opiniami setek turystów na temat hoteli na całym świecie można zapoznać się np. za pośrednictwem serwisu TripAdvisor.com, w którym obcojęzyczne komentarze użytkowników są automatycznie tłumaczone na język polski.

4. Jak spakować się na wyjazd?

Pakowanie walizek to jeden z najmniej lubianych przez turystów etap podróży. Podróżując samolotem, trzeba mieć na uwadze limity bagażu i obostrzenia co do przewożonych rzeczy. Wyjazd własnym samochodem jest w tym przypadku sporym ułatwieniem, jednak także tu pamiętać trzeba o kilku wskazówkach, jakie pozwolą zaoszczędzić miejsce w walizce.

Oto najważniejsze z porad:

  • Na pokładzie maszyny płynne kosmetyki można przewozić wyłącznie w pojemnikach do 100 ml, a całość musi być zamknięta w szczelnym woreczku strunowym. Limit na jedną osobę to 1l , co równa się 10 buteleczkom płynów. Kosmetyki, środki pielęgnacyjne i higieniczne w większych opakowaniach, trzeba nadać w bagażu rejestrowanym.
  • W podróż powinniśmy zabierać ze sobą jak najwięcej uniwersalnych ubrań, które można ze sobą łączyć. Dobrym pomysłem będzie spakowanie do walizki dwóch-trzech kompletów w stylu basic. Do pakowanych do bagażu butów można wsadzić drobne przedmioty, by zaoszczędzić miejsce. Grubszą, ciężką odzież, jak gruby sweter, bluza, czy kurtka, możemy założyć na siebie na czas podróży. Dzięki temu zaoszczędzimy cenne miejsce w torbie czy walizce.
  • Przy dłuższych podróżach, niezbędne może okazać się posiadanie bagażu rejestrowanego. Większość linii lotniczych wymaga w związku z tym od pasażerów dodatkowej opłaty. Warto o niej pamiętać już na etapie rezerwacji biletu na stronie przewoźnika. Najwięcej za bagaż nadany do luku zapłacimy na lotnisku.
  • Pamiętajmy także, że każdy dodatkowy kilogram w naszym bagażu będzie wiązał się z dodatkową opłatą. Aby tego uniknąć, warto jeszcze przed podróżą zważyć walizkę. W tym celu można udać się do specjalnych punktów na lotnisku, w których możliwe jest sprawdzenie dokładnego rozmiaru i wagi rzeczy, które zabieramy ze sobą w podróż.
  • Jeśli zdecydujemy się na bagaż rejestrowany, musimy pamiętać, żeby odpowiednio wcześnie pojawić się na lotnisku. Odprawa biletowo-bagażowa zostaje bowiem zamknięta już około 45 minut przed odlotem samolotu. Najczęściej wystarczą dwie godziny, by na czas i bez niepotrzebnych nerwów przejść przez cały proces. Margines czasu przyda się także w sytuacji, gdy nasz samolot odlatuje z dużego, zagranicznego lotniska. Te najbardziej popularne porty lotnicze najczęściej są bardzo zatłoczone, a restrykcyjne kontrole bezpieczeństwa zajmują w związku z tym sporo czasu.
  • Wybierając podróż samochodem, trzeba zabrać ze sobą również kilka rzeczy, które przydadzą się w razie awarii lub wypadku na drodze. Trójkąt ostrzegawczy? Gaśnica? Kamizelka odblaskowa? W niektórych krajach za brak tych elementów można zapłacić mandat.
  • Podczas pandemii nie można również zapominać o podstawowych środkach higienicznych, takich jak żele antybakteryjne, wilgotne chusteczki, czy płyny do dezynfekcji. Zabrać trzeba także maseczkę ochronną i paszport szczepień. Na wszelki wypadek warto mieć ze sobą także termometr i pulsoksymetr, który przyda się w razie zachorowania na COVID-19.

5. Jakie szczepienia wykonać przed podróżą?

Osoby, które zamierzają spędzić egzotyczne wakacje poza Europą, na około 6-8 tygodni przed planowaną datą wyjazdu powinny zgłosić się do specjalistycznej poradni lekarskiej dla podróżujących. Podczas konsultacji lekarz poinformuje pacjenta o sytuacji zdrowotnej w regionie wycieczki, zaproponuje obowiązkowe i zalecane szczepienia, a także ustali zasady profilaktyki malarii gdy jest to konieczne.

Aktualnie obowiązkowo należy szczepić się wyłącznie przeciw żółtej febrze (tzw. „żółtej gorączce”) w przypadku podróży przede wszystkim do krajów afrykańskich i do Ameryki Południowej.

Jak twierdzi NFZ, lekarz przed wyjazdem może nam zalecić między innymi szczepienia na choroby takie jak:

  • dur brzuszny
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A
  • choroba meningokokowe
  • kleszczowe zapalenie mózgu
  • japońskie zapalenie mózgu
  • wścieklizna

Gov.pl zaleca jednak również wykonanie szczepień rutynowych, przeciwko chorobom, które mogą wystąpić na całym świecie, niezależnie od regionu do którego wyjeżdżamy. Są to:

  • tężec, błonica i krztusiec
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B
  • odra, świnka i różyczka
  • poliomyelitis
Obecnie nie można zapomnieć również o szczepieniach przeciwko COVID-19. Osoby w pełni zaszczepione mogą bowiem podróżować po wielu krajach bez dodatkowych ograniczeń, takich jak konieczność wykonywania testów czy odbywania kwarantanna.

Z początkiem lipca 2021 roku w Europie wprowadzono tzw. certyfikaty covidowe potwierdzające otrzymanie pełnego szczepienia. Dzięki nim możliwe jest przekraczanie granic wewnątrz Unii Europejskiej, bez okazywania negatywnego wyniku testu lub wykazania  przebycia COVID-19.

Certyfikat taki jest darmowy i dostępny w wersji elektronicznej oraz papierowej. Specjalny kod QR ułatwia weryfikację. Certyfikat nie jest obowiązkowy, ale znacznie ułatwia nie tylko podróżowanie ale i dostęp do wielu usług w niektórych krajach.

6. Jak płacić za granicą?

W wielu państwach turyści zostaną pozbawieni możliwości wynajęcia samochodu, jeżeli nie posiadają karty kredytowej. Gdy zamierzamy skorzystać z usług wypożyczalni aut, powinniśmy minimum na dwa tygodnie przed planowanym terminem wyjazdu złożyć w banku wniosek o wydanie karty z odpowiednio wysokim limitem (optymalnie powyżej 10 000 zł). Zwykle jego rozpatrzenie, a następnie jej przesłanie klientowi trwa nawet 14 dni.

Obecnie płatności kartą są jednak chyba najwygodniejszą formą płacenia za zakupy i usługi za granicą. Taka forma pozwala uniknąć konieczności wymiany pieniędzy w kantorach, a także braku gotówki, gdy wystąpią nieprzewidziane wydatki. Co więcej, kursy wymiany walut w kantorach nie zawsze są korzystne.

Jeśli chodzi o płatności online, najczęściej do wyboru mamy polską kartę debetową, która umożliwia płacenie w złotówkach oraz kartę walutową.

W pierwszym przypadku trzeba jednak uważać - płatności tego rodzaju kartą nie wszędzie są bowiem akceptowane, a przewalutowanie praktycznie zawsze jest niekorzystne dla naszego portfela.

W drugim przypadku najbardziej korzystnie będzie płacić walutą lokalną, co pozwoli uniknąć dodatkowych opłat wynikających z przewalutowania. To jednak opcja przede wszystkim dla osób, które posiadają już konta walutowe. Trzeba również dokładnie sprawdzić, jakie waluty są obsługiwane przez wybrany bank.

Płatności online dają jednak sporo możliwości podczas wyjazdu - dzięki nim szybko i łatwo dokonamy rezerwacji hotelu, czy biletów, w tym biletów lotniczych.

7. Jak kupić ubezpieczenie turystyczne?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia bezpłatny dostęp jedynie do podstawowych świadczeń medycznych w krajach UE i EFTA. Tymczasem aż 41%  polskich turystów martwi się ryzykiem zapadnięcia na poważną chorobę lub doznania urazu podczas urlopu za granicą (35% kobiet i 28% mężczyzn). Aby uniknąć niepotrzebnych zmartwień, warto posiadać dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

czego boją się turyście podczas urlopu

 

Optymalnie dobrana polisa turystyczna zagwarantuje nam wsparcie w niespodziewanych sytuacjach podczas zagranicznego wyjazdu, takich jak kradzież czy zaginięcie bagażu. Kiedy nasze dokumenty zostaną skradzione lub zgubione, otrzymamy pomoc ubezpieczyciela w ramach usług assistance. Ubezpieczenie turystyczne to też gwarancja dostępu do służby medycznej, zarówno w państwowych jak i prywatnych placówkach oraz pokrycie kosztów leczenia i hospitalizacji nawet do kilkudziesięciu tysięcy euro.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Większość ubezpieczycieli oferuje ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19 podczas urlopu. Szeroki zakres ubezpieczenia oraz odpowiednio wysokie sumy gwarantowane, zapewnią odszkodowanie w związku z leczeniem, kwarantanną oraz izolacją. Polisy różnią się od siebie pod tym względem, dlatego jeszcze przed podróżą warto dokładnie sprawdzić oferty poszczególnych ubezpieczycieli, by wybrać tę najlepszą dla siebie.

Aby to zrobić, można skorzystać ze naszej porównywarki, która nie tylko umożliwi wybór odpowiedniej polisy, ale także pozwoli zakupić ją online w kilku prostych krokach i bez wychodzenia z domu.

Jakie jeszcze elementy powinna zawierać w sobie kompleksowa ochrona podczas wyjazdu?

  • Koszty leczenia i ratownictwa – to z pewnością jedna z najbardziej istotnych części każdej opieki ubezpieczeniowej, zwłaszcza tej na zagraniczny urlop. Ważne, by całkowita suma polisy nie była mniejsza niż 30 000 euro, ponieważ tak koszty hospitalizacji jak i koszty medyczne w poszczególnych krajach Europy (a tym bardziej reszty świata) bywają naprawdę przytłaczające. Nawet krótka hospitalizacja może wiązać się z opłatą w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Dodatkowym opłatom podlegają najczęściej również skomplikowane badania, zakup leków i środków medycznych. W ramach ubezpieczenia KL ma najczęściej miejsce również leczenie w przypadku zachorowania na COVID-19.
  • Transport medyczny i transport do kraju – gdy po wypadku lub w związku z chorobą poszkodowana osoba będzie wymagała przewozu karetką, bez ubezpieczenia sama będzie musiała pokryć koszty z tym związane. Jeśli natomiast okaże się, że jest ona niezdolna do samodzielnego powrotu do kraju, niezbędny będzie transport medyczny do Polski. Taka usługa jest natomiast bardzo kosztowna. Za taką pomoc trzeba zapłacić wiele tysięcy euro. Odpowiednie ubezpieczenie pozwoli jednak uzyskać odszkodowanie w takiej sytuacji. Pomoże także wtedy, gdy konieczne będzie sprowadzenie do poszkodowanego bliskiej osoby do pomocy.
  • NNW - czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Zagwarantuje wypłatę środków w związku z konsekwencjami zdarzeń, w wyniku których doznamy uszczerbku na zdrowiu lub szkody w mieniu. Będzie pomocne także przy skomplikowanym leczeniu lub ewentualnej rehabilitacji, jeśli będzie ona wymagana po chorobie. Dodatkowo polisa NNW zagwarantuje wypłatę odszkodowania dla najbliższych w razie śmierci poszkodowanego.
  • OC – czyli ochrona na wypadek szkód powstałych w wyniku spowodowanego przez nas wypadku. Jeśli w jego wyniku ucierpią osoby trzecie albo ich rzeczy, polisa będzie niezbędna. Ubezpieczenie OC pokryje choćby koszty związane z leczeniem lub rehabilitacją poszkodowanego, a także pozwoli uniknąć kosztów związanych z naprawą jego mienia.
  • Ubezpieczenie bagażu - w zasadzie niezbędne, gdy na wakacje zabieramy wartościowe rzeczy, takie jak sprzęt elektroniczny, czy sprzęt sportowy.

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
mtu24.pl
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
44,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
58,52 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
172 646 zł
Ratownictwo
21 581 zł
Bagaż
2 158 zł
82,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 21 581 złOC: 215 807 złOC sportowe: 215 807 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wakacje zagraniczne
mtu24.pl
44,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
58,52 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
82,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
172 646 zł
Ratownictwo
21 581 zł
Bagaż
2 158 zł
Dodatkowo: NNW: 21 581 złOC: 215 807 złOC sportowe: 215 807 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Wybrane ubezpieczenie można zamówić online - wystarczy tylko porównać oferty i dopasować ochronę pod kątem swoich potrzeb. Dokument ubezpieczenia zostanie wysłany na podany wcześniej adres mailowy. Wystarczy go wydrukować lub zapisać.

    Co warto wiedzieć?

    1. W razie utraty dokumentów za granicą, należy bezzwłocznie zgłosić ich zaginięcie na najbliższym posterunku policji. 
    2. Do polisy turystycznej można dokupić rozszerzenie ubezpieczające mieszkanie lub dom od kradzieży, pożaru lub zalania wyłącznie na czas wyjazdu na wakacje.
    3. W każdym kraju obowiązują różne zasady przyznawania hotelom liczby gwiazdek. 
    4. Linie lotnicze wyznaczają limity wagi bagażu rejestrowanego (zazwyczaj 15-20 kg na osobę) oraz bagażu nierejestrowanego (zwykle 5-10 kg).

    Najczęściej zadawane pytania

    1. Z jakich aplikacji korzystać, planując podróż?

      Przydatne będą przede wszystkim aplikacje, które umożliwiają okazanie certyfikatu covidowego, takie jak IKP. Jeśli podróżujemy samolotem, warto korzystać z FlightAware Flight Tracker, czyli aplikacji, która pozwala na śledzenie opóźnienia lotów. Za granicą przyda się także aplikacja Wiffinity, dzięki której wyszukamy sieci wi-fi z udostępnianymi przez użytkowników hasłami. Aplikacja takie jak AroundMe również są przydatne - pozwalają na wyszukiwanie najbliższych banków, sklepów, hoteli, restauracji czy szpitali.

    2. Czy ubezpieczenie na podroż jest obowiązkowe?

      Nie jest obowiązkowe, ale warto je posiadać, ponieważ brak odpowiedniej ochrony może skutkować koniecznością ponoszenia wysokich kosztów w razie wypadku lub choroby. Ubezpieczenie jest szczególnie ważne w krajach, w których nie obowiązuje EKUZ.

    3. Na ile wcześniej zacząć przygotowania do podroży?

      Obecnie ważne jest, by przed wyjazdem dopilnować formalności związanych z COVID-19. Od szczepienia lub - w przypadku osób niezaszczepionych - od daty wykonania testu musi bowiem minąć określony czas. W przeciwnym wypadku może okazać się, że nie przekroczymy granicy. Jeśli chodzi o testy, najczęściej trzeba wykonać je 48 lub 72h przed podróżą.