46% polskich turystów podczas urlopu za granicą obawia się utraty dokumentów, 45% martwi się o bezpieczeństwo mieszkania lub domu, a 41% boi się poważnej choroby bądź urazu. Negatywne skutki któregoś z tych nieprzyjemnych zdarzeń można zminimalizować odpowiednio przygotowując się do wyjazdu.

Porównaj ceny

Jak uniknąć  rozczarowania standardem obsługi i zakresem oferty all inclusive w 5-gwiazdkowym hotelu? Dlaczego przed wejściem na pokład samolotu należy zważyć bagaż? Czy można wynająć samochód za granicą bez karty kredytowej? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w naszym poradniku, w którym w 7 krokach podpowiadamy jak przygotować się do wyjazdu na wakacje.

1. Przygotuj dokumenty

Przed wyjazdem na zagraniczny urlop powinno się sprawdzić ważność dokumentów. Ich kradzieży lub zaginięcia podczas wakacji obawia się 46% Polaków (48% kobiet i 44% mężczyzn) - wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Avivy. Aby wjechać do jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA),do którego należą Islandia, Liechtenstein, Norwegia oraz Szwajcaria, wystarczy dowód osobisty. Niektóre położone poza Europą popularne wśród polskich turystów państwa wymagają, by paszport był ważny co najmniej przez 6 miesięcy od daty przybycia na ich terytorium. Zaliczamy do nich m.in. Dominikanę, Egipt, Indonezję, Maroko, Tajlandię czy Turcję. Szczegółowych informacji na temat zasad wjazdu i pobytu w danym kraju udzielają ich przedstawicielstwa dyplomatyczne lub urzędy konsularne. Dodatkowo trzeba ustalić, czy jest wymagana wiza oraz gdzie i w jakim terminie można ją uzyskać.

W razie zaginięcia lub kradzieży dokumentów tożsamości za granicą, należy niezwłocznie udać się na najbliższy komisariat policji i powiadomić o okolicznościach ich zniknięcia. Następnie trzeba pójść do najbliższego polskiego konsulatu (w razie jego braku do konsulatu któregoś z członków UE) i złożyć wniosek o wydanie paszportu tymczasowego, który umożliwi nam powrót do kraju. Aby go otrzymać, konieczne będzie posiadanie przy sobie dwóch zdjęć o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, które zapobiegawczo warto zabrać ze sobą w podróż. Gdy utracimy zarówno paszport, jak i dowód osobisty, musimy udać się do placówki z osobą posiadającą polski paszport bądź dowód osobisty, która może potwierdzić naszą tożsamość.

2. Zabezpiecz mieszkanie lub dom przed wyjazdem

Aż 45% polskich turystów martwi się o bezpieczeństwo mieszkania lub domu pozostawionego na czas urlopu (24% kobiet i 21% mężczyzn). Warto przed wyjazdem poprosić członków rodziny lub znajomych, aby od czasu do czasu sprawdzili, czy z naszym mieniem wszystko w porządku. Można również ubezpieczyć nieruchomość. Zwłaszcza, że w ostatnim czasie niektóre towarzystwa wprowadziły do swojej oferty jako rozszerzenie do polis turystycznych, możliwość wykupienia ochrony na wypadek kradzieży, pożaru lub zalania na czas kilkutygodniowych wakacji.

3. Kup ubezpieczenie turystyczne

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia bezpłatny dostęp jedynie do podstawowych świadczeń medycznych w krajach UE i EFTA. Tymczasem aż 41%  polskich turystów martwi się ryzykiem zapadnięcia na poważną chorobę lub doznania urazu podczas urlopu za granicą (35% kobiet i 28% mężczyzn). Aby uniknąć niepotrzebnych zmartwień, warto posiadać dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

– Optymalnie dobrana polisa turystyczna zagwarantuje nam wsparcie w niespodziewanych sytuacjach podczas zagranicznego wyjazdu, takich jak kradzież czy zaginięcie bagażu. Kiedy nasze dokumenty zostaną skradzione lub zgubione, otrzymamy pomoc ubezpieczyciela ​w ramach usług assistance. ​Ubezpieczenie turystyczne to też gwarancja dostępu do służby medycznej, zarówno w państwowych jak i prywatnych placówkach oraz pokrycie kosztów leczenia i hospitalizacji nawet do kilkudziesięciu tysięcy euro​ – mówi Tomasz Masajło, Dyrektor ds. Marketingu i eCommerce rankomat.pl.

4. Zweryfikuj standard hotelu i zakres all inclusive

W każdym kraju obowiązują różne zasady przyznawania hotelom liczby gwiazdek. Przed wyborem miejsca noclegu warto się z nimi zapoznać, a także dokładnie przeanalizować zakres oferty all inclusive. W niektórych kurortach turyści mogą liczyć jedynie na śniadania i kolacje oraz lokalne napoje alkoholowe, a w placówkach o wyższym standardzie na trzy posiłki dziennie, markowe alkohole i świeżo wyciskane soki. Z opiniami setek turystów na temat hoteli na całym świecie można zapoznać się np. za pośrednictwem serwisu TripAdvisor.com, w którym obcojęzyczne komentarze użytkowników są automatycznie tłumaczone na język polski.

5. Zważ bagaż

Turyści korzystający z usług linii lotniczych powinni pamiętać, że obowiązujew nichlimit wagi bagażurejestrowanego, czyli przewożonego w luku samolotu (zazwyczaj 15-20 kg na osobę w zależności od norm ustalonych przez przewoźnika),a także bagażu nierejestrowanego (podręcznego) zabieranego przez pasażera na pokład samolotu (zwykle 5-10 kg).Na wypadek jego utraty, warto umieścić na nim przywieszkę ze swoim numerem telefonu (z początkiem „+48”),nazwiskiem oraz adresem. Gdy dojdzie do uszkodzenia lub zaginięcia, natychmiast należy to zgłosić obsłudze lotniska i wypełnić protokół nieprawidłowości bagażowej (tzw. PIR),który będzie konieczny, aby uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela.

6. Zaszczep się przed egzotyczną podróżą

Osoby, które zamierzają spędzić egzotyczne wakacje poza Europą, na około 6-8 tygodni przed planowaną datą wyjazdu powinny zgłosić się do specjalistycznej poradni lekarskiej dla podróżujących. Podczas konsultacji lekarz poinformuje pacjenta o sytuacji zdrowotnej w regionie wycieczki, zaproponuje obowiązkowe i zalecane szczepienia, a także ustali zasady profilaktyki malarii gdy jest to konieczne. Aktualnie obowiązkowo należy szczepić się wyłącznie przeciw żółtej febrze (tzw. „żółtej gorączce”) w przypadku podróży przede wszystkim do krajów afrykańskich.

7. Zabierz ze sobą kartę kredytową, jeśli chcesz wypożyczyć samochód

W wielu państwach turyści zostaną pozbawieni możliwości wynajęcia samochodu, jeżeli nie posiadają karty kredytowej. Gdy zamierzamy skorzystać z usług wypożyczalni aut, powinniśmy minimum na dwa tygodnie przed planowanym terminem wyjazdu złożyć w banku wniosek o wydanie karty z odpowiednio wysokim limitem (optymalnie powyżej 10 000 zł). Zwykle jego rozpatrzenie, a następnie jej przesłanie klientowi trwa nawet 14 dni. Czas wysyłki można skrócić za dodatkową opłatą wybierając opcję przesyłki kurierskiej.

Co warto wiedzieć

  1. W razie utraty dokumentów za granicą, należy bezzwłocznie zgłosić ich zaginięcie na najbliższym posterunku policji. Następnie trzeba w polskim konsulacie złożyć wniosek o wydanie paszportu tymczasowego, do którego musimy dołączyć 2 zdjęcia o rozmiarach 3,5 x 4,5 cm.
  2. Do polisy turystycznej można dokupić rozszerzenie ubezpieczające mieszkanie lub dom od kradzieży, pożaru lub zalania wyłącznie na czas wyjazdu na wakacje.
  3. W każdym kraju obowiązują różne zasady przyznawania hotelom liczby gwiazdek. 
  4. Linie lotnicze wyznaczają limity wagi bagażu rejestrowanego (zazwyczaj 15-20 kg na osobę) oraz bagażu nierejestrowanego (zwykle 5-10 kg).
  5. W wielu państwach nie można wypożyczyć samochodu nie posiadając karty kredytowej.