Z rocznym opóźnieniem startują Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Pandemia koronawirusa i rozrzucenie turnieju na terenie kilku państw sprawiły, że wielu osobom brakuje atmosfery towarzyszącej temu wydarzeniu. My dla podgrzania emocji przyjrzeliśmy się spekulacjom dotyczącym ubezpieczeniom nóg (i rąk) niektórych piłkarzy. Sprawdzam też, czy kibice wyjeżdżający na mecze mogą zakupić polisę.

Euro 2020 startuje 11 czerwca 2021 i potrwa do 11 lipca. Turniej będzie rozgrywany w 11 państwach, udział w nim wezmą 24 reprezentacje zrzeszone w UEFA. Mimo wciąż trwającej pandemii koronawirusa ograniczona liczba kibiców będzie mogli zasiąść na trybunach. Sprawdzamy, jakie różnice są w ubezpieczeniu gwiazd biegających po boiskach i kibiców zapełniających areny Euro 2020. 

Ile warte są nogi piłkarzy? Ubezpieczenie gwiazd futbolu 

Przed każdym ważnym wydarzeniem piłkarskim pojawiają się spekulacje dotyczące tego, na ile największe gwiazdy futbolu ubezpieczyły swoje nogi lub w przypadku bramkarzy ręce. Wiadomo, że są to tylko przecieki - w mniejszym lub większym stopniu prawdziwe. Żaden ubezpieczyciel ani żaden piłkarz nie ujawni, na jaką kwotę wyceniono jego nogi bądź ręce.

ubezpieczenie piłkarzy

I tak, Manuel Neuer, grający dla Bayernu Monachium oraz reprezentacji Niemiec, jeden z najlepszych bramkarzy na świecie ponoć ubezpieczył swoje ręce na kwotę 4 milionów euro. Nogi najlepszych napastników są warte o wiele, wiele więcej. Klubowy kolega Neura i kapitan reprezentacji polski Robert Lewandowski według medialnych doniesień ma ubezpieczone nogi na kwotę 80 milionów euro. Na jeszcze większą kwotę (100 milionów euro) ubezpieczył się Gareth Bale, zawodnik reprezentacji Walii i Tottenhamu Hotspur.

Rekordy jednak biją dwaj piłkarscy kosmici. Cristiano Ronaldo, kiedy jeszcze grał w Hiszpanii miał zostać ubezpieczony przez Real Madryt na sumę 130 milionów euro. Ta kwota nie może jednak równać się z ubezpieczeniem Leo Messiego - zawodnik FC Barcelona i reprezentacji Argentyny ma być ubezpieczony na 750 milionów euro!

Skąd takie kwoty, czyli co ma kontrakt do ubezpieczenia?

Kwoty, jakie pojaiają sie w medialnych spekulacją mogą przyprawić o zawrót głowy. Skąd biorą się takie sumy? Piłkarze lub kluby chcące chronić swoje gwiazdy ubezpieczają się przede wszystkim na wypadek kontuzji, która może zakończyć karierę zawodnika.

Kwota odszkodowania zatem ma pokryć poniesione z tego tytułu starty. Kontrakty piłkarzy, zwłaszcza tych najlepszych, są bardzo wysokie. Otrzymane odszkodowanie ma więc zrekompensować straty poniesione z tytułu zakończenia kariery, utraty intratnych kontraktów - tak klubowych, jak i reklamowych.

Ubezpieczenie PZU i PZPN dla klubów piłkarskich w Polsce

Piłkarze, niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania, grający dla klubów zarejestrowanych w Polskim Związku Piłki Nożnej mogą ubezpieczyć się w ramach polisy oferowanej przez PZU. Obejmuje ona - jak czytamy na stronie PZPN - wszystkie następstwa zdarzeń wynikających z kontuzji, urazów lub wypadków, które mogą dotknąć piłkarzy podczas meczów, treningów, wyjazdów szkoleniowych czy zgrupowań. 

W najniższym wariancie piłkarz może zostać ubezpieczony na 3 000 zł (koszty leczenia) i 1 000 zł (koszty rehabilitacji). W najwyższym pakiecie ta kwota wzrasta do 30 000 zł. Nie są to zawrotne sumy, ale oferta kierowana jest również do klubów grających w najniższych, amatorskich ligach. Takie polisy dostępne są od 18 zł rocznie za jednego zawodnika. 

Polisa dla kibica - jak ubezpieczyć się na Euro 2020?

Ubezpieczyć się na czas oglądania meczów może także kibic. Podczas wyjazdu zagranicznego można zachorować (zwłaszcza w dobie pandemii Covid-19 takie prawdopodobieństwo rośnie) lub doznać kontuzji. Warto więc na Mistrzostwa Europy zabrać stosowne ubezpieczenie. Wystarczy standardowa polisa turystyczna, która zapewni:

 • pokrycie kosztów leczenia (EKUZ nie zrefunduje wszystkich usług medycznych) przynajmniej na kwotę 30 000 euro rozszerzone o zachorowanie na Covid-19,

 • NNW,

 • OC w życiu prywatnym,

 • ochronę bagażu,

 • rozszerzenie o klauzulę alkoholową.

Uwaga! Ubezpieczyciel może nie wypłaci odszkodowania lub odmówić pokrycia kosztów leczenia, jeśli kibic weźmie udział w zamieszkach po meczu. Jest to jedno z wyłączeń ochrony. 

Ile kosztuje ubezpieczenie dla kibica?

Cena zależy od tego, na jaki mecz się wybieramy i na jaki zakres ochrony chcemy postawić. Można znaleźć polisę już od 3,4 zł dziennie, warto jednak dopasować ubezpieczenie pod kątem kierunku wyjazdu oraz indywidualnych potrzeb. W grafice poniżej prezentujemy średnie ceny dziennego ubezpieczenia dla jednej osoby dorosłej dla krajów, w których będą odbywać się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej.

ceny polis na Euro 2020

Czego nie wolno mieć na stadionie? Niezbędnik kibica 

Wydarzenia piłkarskie z udziałem publiczność są organizowane jako impreza masowa. Podlegają więc różnym wymogom i zasadom bezpieczeństwa. By wejść na stadion, trzeba przejść przez kontrolę, nierzadko niektóre rzeczy z naszego plecaka czy torby mogą zostać jako skonfiskowane.

Co znajduje się na takiej liście przedmiotów zabronionych?   

 • Broń i przedmioty pirotechniczne (race, petardy itp.),

 • buty o metalowych zakończeniach,

 • łańcuchy i ozdoby z kolcami,

 • flagi większe niż 1,5 x 2 metry oraz ostro zakończone drzewce,

 • napoje w szklanych butelkach,

 • napoje alkoholowe, w tym piwo zakupione poza stadionem,

 • parasole,

 • wuwuzele,

 • aparaty fotograficzne,

 • walizki i plecaki,

 • wskaźniki laserowe,

 • duże ilości papieru,

 • banany/inne świeże owoce.

UWAGA! Każdy stadion może jednak mieć swoje zasady. W dobie pandemii Covid-19 mogą być stosowane także ograniczenia dotyczące zasłania twarzy, zachowania dystansu społecznego czy dezynfekcji przy wejściu i wyjściu.

Gdzie i o której zagrają Polacy?

Mecze Polaków  w fazie eliminacyjnej odbędą się kolejno:

 • w poniedziałek, 14 czerwca o 18:00 - ze Słowacją w Sankt Petersuburgu,

 • w sobotę, 19 czerwca o 21.00 - z Hiszpanią w Sewilli,

 • w środę 23 czerwca o 18.00 - ze Szwecją w Sankt Petersburgu.

Miejmy nadzieję, że reprezentacja Polski wyjdzie z grupy i będziemy mogli oglądać ją także w fazie pucharowej. Pozostaje nam tylko zasiąść na stadionie lub przed telewizorem i trzymać kciuki, by tak się stało!

Co warto wiedzieć?

 1. 11 czerwca startują Mistrzostwa Europy w piłce nożnej.
 2.  Gwiazdy futbolu ubezpieczają swoje nogi na wysokie kwoty, tak by ewentualne odszkodowanie po kontuzji pokryło straty kontraktowe i reklamowe.
 3. Robert Lewandowski ponoć ubezpieczył swoje nogi na 80 milionów euro, a Messi na 750 milionów euro.
 4. Ubezpieczyć może się też kibic wybierający się na mecze Polaków,

Najczęściej zadawane pytania

 1. Gdzie w tym roku odbędą się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej?

  Turniej zostanie rozegrany w 11 państwach - w Hiszpanii, Rosji, Azerbejdżanie, Włoszech, Anglii, Holandii, Węgrzech, Rumunii, Danii, Niemczech i Szkocji.
 2. Czy każdy piłkarz może się ubezpieczyć?

  Tak, aczkolwiek najlepsi zawodnicy indywidualnie negocjują kwoty ubezpieczenia się. Polskie kluby na każdym szczeblu rozgrywek, bez względu na wiek zawodnika i jego stopień zaawansowania mogą wykupić polisę przygotowaną dla piłkarzy przez PZU oraz PZPN.
 3. Jakie warunki musi spełnić kibic, by wejść na stadion dobie pandemii?

  To zależy od kraju-gospodarza. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii konieczne jest nie tylko zaszczepienie się, ale i kilkukrotne wykonanie testu. W Rosji oprócz negatywnego wyniku testu trzeba mieć też paszport kibica. Warunki najlepiej sprawdzić dla konkretnego kraju, a nawet miasta.