Ubezpieczenie turystyczne w tegorocznym sezonie wakacyjnym kosztowało średnio 4,59 zł. Wystarczyła jednak zmiana kierunku lub długości wyjazdu, aby koszt polisy wzrósł nawet kilkukrotnie. Podsumowaliśmy, ile w tym roku wydawaliśmy na ubezpieczenie wakacyjnych podróży oraz które czynniki miały największy wpływ na wysokość składki.

podsumowanie kosztów podróży
Porównaj ceny

W oparciu o dane ze sprzedaży polis w naszej porównywarce ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl sprawdziliśmy, jakie znaczenie podczas wyceny ubezpieczenia turystycznego miały: długość wyjazdu, cel podróży i ilość osób objętych ochroną.

Tańsze polisy na dłuższe wyjazdy

Najmniej za polisę turystyczną płaciły osoby planujące dłuższy wyjazd wakacyjny. Koszt ubezpieczenia dla jednej osoby pełnoletniej, która zamierzała wyjechać na dłużej niż 31 dni wynosił średnio 3,40 zł. Natomiast na polisę na pobyt krótszy niż 3 dni trzeba było wydać już ok. 5,47 zł (za dzień ochrony). Osoby planujące wakacje od 4 do 30 dni płaciły średnio 4,39 zł za każdy dzień ochrony ubezpieczeniowej.

Najdrożej dla singli

Wysokość składki zależy również od wieku oraz ilości osób objętych ochroną. W ubiegłym sezonie wakacyjnym najpopularniejsza długość wyjazdu wynosiła od 8 do 14 dni. W przypadku osób wyjeżdżających samotnie na taki okres czasu, polisa turystyczna kosztowała średnio 4,47 zł za dzień. Niższe koszty ubezpieczenia ponosili nabywcy polis dla dwojga (4,09 zł). Najmniej na ubezpieczenie podróży wydawali rodzice z co najmniej jednym dzieckiem (3,24 za dzień).

Im mniejsze ryzyko, tym niższa cena

Jednym z głównych czynników wpływających na cenę polisy turystycznej jest rodzaj wyjazdu, oraz wybrany zakres ochrony. W tegorocznym sezonie wakacyjnym najczęstszym celem podróży był wypoczynek. Średni koszt takiego ubezpieczenia (bez względu na długość pobytu i liczbę ubezpieczonych osób) wynosił 4,34 zł za dzień ochrony. Za ochronę ubezpieczeniową obejmującą dodatkowe ryzyka (np. uprawianie sportów ekstremalnych) trzeba było zapłacić więcej. Na przykład, osoby które podczas wakacji zamierzały nurkować, płaciły średnio 7,82 zł za dzień ochrony. Uprawianie sportów podwyższonego ryzyka (np. jazda na skuterze wodnym) podnosiło koszt ubezpieczenia do 9,98 zł. Tzw. sporty ekstremalne (np. zjazd na rowerze górskim),mogły podwyższyć cenę polisy nawet o ponad 200%. W tym przypadku średni koszt ubezpieczenia wynosił 13,13 zł za jeden dzień ochrony.

Zakup ubezpieczenia turystycznego niesie za sobą wiele korzyści. Pomimo, że nikt nie zakłada z góry czarnego scenariusza podczas podróży, warto dla własnego bezpieczeństwa wykupić polisę turystyczną. Tym bardziej, że jej koszt wcale nie musi być wysoki. Przed wyjazdem warto porównać oferty różnych ubezpieczycieli i wybrać spośród nich najlepsze ubezpieczenie, w najkorzystniejszej cenie.

Artykuł powstał w oparciu o dane ze sprzedaży polis turystycznych w porównywarce ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl w okresie od 1.06.2017 r. do 31.08.2017 roku.