Rejkiawik – urocze, niewielkie miasteczko z malutkimi, kolorowymi domami na myśl przywodzi raczej prowincję niż stolicę kraju. Ta inność zaskakuje i fascynuje turystów, a skandynawski klimat i wspaniała przyroda sprawiają, że chętnych do odwiedzenia stolicy Islandii jest wielu. 

Zapraszamy w podróż do miasta potomków wikingów, gdzie obok zabytkowych domów znajdziemy niezwykłe, nowoczesne projekty architektoniczne, a to wszystko otoczone przez spektakularną, wulkaniczną przyrodę i widoki, których nie odnajdziemy w Europie kontynentalnej. 

Rejkiawik – co musisz wiedzieć?  

Stolica Islandii, krainy lodu i ognia, leży w jej południowo-zachodniej części na brzegu zatoki Faxa, a liczba jej mieszkańców to tylko nieco ponad 120 tysięcy osób i jest to prawie 1/3 całej populacji wyspy!

Rejkiawik jest uznawany przez historyków za pierwsze miejsce na Islandii, które zostało zasiedlone przez wikingów i zdecydowanie nie jest stolicą-metropolią, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni z innych krajów Europy. Jest to jego dużą zaletą, a turystów potrafi zaskoczyć wyjątkowym klimatem i różnorodnością atrakcji, jakie można znaleźć w całej Islandii. 

To najbardziej wysunięta na północ stolica świata, która uważana jest za najbezpieczniejsze i najczystsze miasto europejskie. Jest doskonale skomunikowana z międzynarodowym lotniskiem w Keflaviku, dokąd dojedziemy w 45 minut. Na otaczających Rejkiawik wzgórzach znajdują się dwa wspaniałe punkty widokowe Moody Reykjanes i Esja, a rozciągająca się nich panorama na miasto i okolicę jest doprawdy magiczna. 

Islandczycy początkowo mogą sprawiać wrażenie chłodnych i zdystansowanych, ale w rzeczywistości to bardzo sympatyczni i chętni do pomocy turystom ludzie. Nie bez powodu obywatele tego właśnie państwa zaliczani są do najszczęśliwszych ludzi na świecie! 

Atrakcje turystyczne Rejkawiku, które musisz zobaczyć! 

Co zobaczyć w Rejkiawiku? Co może nas zaskoczyć? Na co zwrócić uwagę planując wyjazd? Czy powinniśmy wykupić ubezpieczenie turystyczne? Jeżeli chcesz poznać odpowiedź na te i inne pytania, czytaj dalej, aby jak najlepiej przygotować się do zwiedzania „dymiącej zatoki”, czyli Rejkiawiku.  

Na początek kilka informacji praktycznych dotyczących zwiedzania miasta: 

  • Rejkiawik jest idealnym wyborem na krótki wyjazd i trzy dni w zupełności wystarczą, żeby zwiedzić stolicę Islandii, 

  • odległości pomiędzy poszczególnymi atrakcjami nie są duże i zazwyczaj pokonamy je w ciągu kilkunastominutowego spaceru - np. Muzeum Narodowe od Katedry dzieli 12 minut, Katedrę od Jeziora Tjörnin - 7 minut,

  • zwiedzając miasto najlepiej poruszać się piechotą, wiele atrakcji znajduje się w centrum miasta,

  • w Rejkiawiku znajduje się wiele muzeów - między innymi Muzeum Narodowe Islandii, Muzeum Osadnictwa czy Muzeum Morskie,

  • trzeba pamiętać, że pogoda na Islandii jest niezwykle zmienna, na co warto być przygotowanym. 

Zatem - jakie atrakcje stolicy Islandii warto zobaczyć?

1. Stare Miasto

To typowa dla skandynawskiej architektury zabudowa z niewielkimi drewnianymi domkami w żywych kolorach, stojącymi wzdłuż wąskich uliczek, urzeka swoją malowniczością. Spacer starą częścią Rejkiawiku, wzdłuż głównej i najstarszej ulicy miasta Laugavegur, z lokalnymi sklepikami z pamiątkami, barami i kawiarniami będzie świetnym początkiem na rozpoczęcie przygody z miastem. 

Informacje praktyczne:

Z lewej strony głównego deptaku w centrum miasta znajduje się staw Tjörnin i Ratusz, a skręcając w prawo, dojdziemy do zatoki. 

2. Jezioro Tjörnin i Ratusz

Wyjątkowe miejsce w centrum Starego Miasta jest ozdobą stolicy Islandii oraz terenem rekreacyjnym dla mieszkańców. Staw w centrum Reykjaviku ma co prawda tylko pół metra głębokości, ale jest siedliskiem dla ponad czterdziestu gatunków ptaków, gniazdujących na wysepce położonej na jego środku. Na północnym brzegu jeziora znajduje się postmodernistyczny Ratusz Miejski, którego filary wprost „wynurzają się” z wody. Wchodząc do środka, możemy zobaczyć ogromną mapę Islandii, z zaznaczonymi największymi atrakcjami turystycznymi.  

Informacje praktyczne:

Warto wiedzieć, że obok jeziora znajdziemy darmową stację ładowania telefonów komórkowych. Siedem minut spacerem od Tjörnin znajduje się Muzeum Narodowe Islandii.

3. Parlament i Katedra Domkirkj

Budynek parlamentu znajduje się przy placu Austurvöllur w centrum miasta. Zgromadzenie ogólne Islandii zostało utworzone w 930 roku w Þingvellir i jest najstarszym istniejącym parlamentem na świecie. Skromna budowla z ociosanego kamienia islandzkiego będąca siedzibą Althing, pochodzi z XIX wieku i nie przypomina w niczym ogromnych gmachów parlamentów znanych z innych stolic Europy.

Tuż obok znajduje się Katedra Domkirkja – niewielka budowla, która jednak potrafi zachwycić swoją elegancją i prostotą. Świątynia zbudowana została w XVIII wieku i jest najstarszym kościołem w mieście. Przed kościołem znajduje się pomnik wikinga Leifa Erikssona, który jak twierdzą niektórzy historycy jako pierwszy, jeszcze 500 lat przed Kolumbem, dotarł do Ameryki Północnej. 

Informacje praktyczne:

W niektóre dni można odwiedzić budynek parlamentu i poznać historię i funkcjonowanie najstarszego parlamentu na świecie. Konieczne jest wcześniejsze umówienie wizyty. O 12 minut spaceru od Katedry znajduje się Muzeum Narodowe Islandii.

4. Hofdi House

Okazały budynek z 1909 roku jest położony nieco na uboczu i jest to jeden z najładniejszych domów w Rejkiawiku. Początkowo był siedzibą Konsulatu Francji, a zobaczyć go warto, ponieważ jest symbolem historycznym o międzynarodowym znaczeniu.

W 1986 roku to w tym właśnie domu miały miejsce rozmowy, pomiędzy prezydentem Stanów Zjednoczonych Ronaldem Reaganem i ZSRR Michaiłem Gorbaczowem, na temat wprowadzenia międzynarodowego zakazu używania broni dalekiego zasięgu. Spotkanie to uważane jest przez wielu politologów za początek końca „zimnej wojny”. 

Informacje praktyczne:

Wnętrze domu nie jest niestety udostępnione dla zwiedzających i budynek oglądnąć można tylko z zewnątrz. 

5. Kościół Hallgrímskirkja

To jedno z miejsc, które jest symbolem stolicy Islandii i najbardziej rozpoznawalnym obiektem w Rejkiawiku. Kościół położony jest na wzgórzu i jest najwyższym budynkiem na wyspie (74 metry wysokości), z którego rozpościera się jeden z najlepszych widoków na całe miasto. Zbudowana w 1986 roku świątynia urzeka protestancką skromnością wnętrz oraz bryłą z charakterystycznymi sześciokątnymi kolumnami z bazaltu, w których dostrzec można nawiązania do wodospadu Svartifoss. 

Informacje praktyczne:

Kościół jest otwarty codziennie w godzinach 11:00-16:00, a wstęp do niego jest darmowy.
Na położony na wieży taras widokowy można wjechać windą (lub wejść po krętych schodach) po zakupie biletu w cenie 900 ISK (dorośli) i 100 ISK (dzieci 7-14 lat). 

6. Ogród rzeźb Einara Jónssona

W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła Hallgrímskirkja zlokalizowane jest nietypowe muzeum islandzkiego twórcy – Einara Jónssona. To jeden z najważniejszych artystów Islandii. Tworzył niesamowite prace, w większości ludzkich postaci, wykonywane z gipsu. Część z nich można podziwiać w pięknym ogrodzie rzeźb za budynkiem. 

Informacje praktyczne:

Do ogrodu można wejść bezpłatnie, a do muzeum poświęconego twórczości artysty po zakupie biletu w cenie 1000 ISK (dorośli), 500 ISK (uprawnieni do zniżek).  

7. Harpa

To przepiękna, nowoczesna sala koncertowa i centrum konferencyjne otwarta w 2011 roku, której projekt zdobył liczne nagrody architektoniczne. Spacerując wzdłuż zatoki, już z daleka można dostrzec jej szklaną trójwymiarową fasadę. Gra światła, które odbija się od elewacji i przenika do wnętrza budynku, tworząc geometryczne wzory, wywołuje spektakularny efekt. To miejsce wprost stworzone dla miłośników fotografii. 

Informacje praktyczne:

Wnętrza budynku (w tym trzy sale koncertowe) można zwiedzać z przewodnikiem, a wycieczka trwa około 30 minut. Bilety polecamy zakupić online na stronie internetowej (są wtedy dużo tańsze). Cena to około 1750 ISK. 

8. Solfar – łódź wikingów

Stalowa konstrukcja w kształcie łodzi wikingów wykonanej z rybiego szkieletu powstała z okazji 200-lecia miasta i została odsłonięta w 2000 roku. Pomnik nazywany jest „Odą do Słońca” i symbolizuje wieczną podróż życia i niezmienne pragnienie odkrywania, które od zawsze towarzyszy człowiekowi. Jest to najbardziej znana rzeźba w mieście i miejsce niezwykle popularne wśród turystów, a także samych Islandczyków. 

Informacje praktyczne:

Pomnik Solfar jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale także miejscem docenianym przez lokalną społeczność. Często odbywają się tu różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i artystyczne.

9. Perlan

Położony na zalesionym wzgórzu Oskjuhlid Hill budynek dawnego miejskiego zbiornika na ciepłą wodę obecnie mieści jedno z najciekawszych muzeów miejskich - nowoczesne Muzeum Cudów Przyrody i planetarium. Liczne interaktywne wystawy przybliżają turystom islandzką naturę: lodowe jaskinie, wulkany, zorzę polarną i dzikie zwierzęta. Na dachu Perlan mieści się taras, z którego rozpościera się przepiękny widok na miasto i otaczające go lasy z górami (wejście jest darmowe). 

Informacje praktyczne:

Muzeum jest otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-22:00. Bilet wstępu na wystawę Cuda Islandii (obejmujący wszystkie wystawy, projekcję o zorzy polarnej i ostatniej erupcji lawy oraz wstęp do groty lodowej) kosztuje 4990 ISK.  

10. Stary Port

Zbudowany został na początku XX wieku i niewątpliwie jest jednym z najbardziej klimatycznych miejsc w Rejkiawiku. Oddalony nieco od centrum miasta jest zdecydowanie najbardziej hałaśliwą częścią Rejkiawiku nastawioną głównie na odwiedzających go tłumnie turystów. Jeżeli chcemy wybrać się na rejs, aby zobaczyć wieloryby w ich naturalnym środowisku, to tutaj właśnie znajdziemy wiele biur oferujących takie wycieczki. 

Informacje praktyczne:

Obecnie w dawnych budynkach portowych znajdziemy liczne kawiarnie i restauracje, w których można spróbować lokalnej kuchni (w tej części miasta polecamy szczególnie owoce morza), ciesząc się widokiem na statki wpływające do portu. 

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na city break do Rejkiawiku?  

Obywatele polscy przebywający w Islandii, którzy posiadają EKUZ, mogą skorzystać w nagłych wypadkach z bezpłatnej opieki medycznej i otrzymają leczenie oraz pomoc na takich samych zasadach jak obywatele tego kraju. Czy karta EKUZ jednak wystarczy? Zdecydowanie nie! Nie pokrywa ona bowiem wielu świadczeń, takich jak np.: transport medyczny do kraju, leczenie stomatologiczne, czy leczenie w prywatnych placówkach zdrowia.

Warto również wiedzieć, że na Islandii obowiązują dopłaty do wszystkich wizyty lekarskich (w gabinetach specjalistycznych, jak i u lekarzy pierwszego kontaktu) oraz leczenia szpitalnego. Z takich opłat zwolnione są jedynie dzieci do 18 roku życia. 

Islandia zatem to kraj, do którego zdecydowanie należy wykupić indywidualne ubezpieczenie turystyczne. A dobrze skonstruowana polisa oprócz kosztów leczenia powinna zawierać także: 

Jeżeli nie wiesz, na jaką polisę się zdecydować, to kalkulator ubezpieczeń turystycznych pozwoli Ci łatwo i szybko wyliczyć wysokość składki w zależności od wybranego zakresu ochrony oraz sumy ubezpieczenia.  

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują szereg dodatkowych elementów, za pomocą których można zapewnić sobie szerszą ochronę. Jeśli w czasie wyjazdu do Islandii planujesz aktywności fizyczne, przyda Ci się rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne. Dla osób pozostających pod stałą opieką lekarską jest opcja "choroby przewlekłe". Można też zakupić klauzulę alkoholową, gwarantujące wsparcie w razie zdarzeń, do których dojdzie pod wpływem.

Magdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznych

Przykładowe propozycje ubezpieczenia dla czterech osób na 3-dniową wycieczkę do Islandii przedstawiamy w tabeli poniżej: 

Ubezpieczenie turystyczne do Rejkiawiku
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
133 152 zł
Ratownictwo
22 192 zł
Bagaż
-
33,00 zł
4 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 13 315 złOC: 1 332 złzdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
45,30 zł
4 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
ERGO Ubezpieczenia Podróży
Koszty leczenia
443 762 zł
Ratownictwo
22 188 zł
Bagaż
2 000 zł
75,00 zł
4 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 443 762 złzdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
97,00 zł
4 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Rejkiawiku
Europa Ubezpieczenia
33,00 zł 4 os. / 3 dni
Koszty leczenia
133 152 zł
Ratownictwo
22 192 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 13 315 złOC: 1 332 złzdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
45,30 zł 4 os. / 3 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
ERGO Ubezpieczenia Podróży
75,00 zł 4 os. / 3 dni
Koszty leczenia
443 762 zł
Ratownictwo
22 188 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 443 762 złzdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
97,00 zł 4 os. / 3 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

W kilka minut porównasz kilkanaście propozycji różnych ubezpieczycieli. Wybraną polisę zakupisz online, szybko i bez wychodzenia z domu. Nawe tuż przed wyjazdem!

Co warto wiedzieć?

  1. Reykjavik oferuje wyjątkowe krajobrazy, od wulkanicznych plaż po szczyty lodowców. Można podziwiać malownicze widoki na Morze Północne oraz szukać zorzy polarnej.

  2. Miasto jest centrum kulturalnym Islandii. Warto odwiedzić Narodowe Muzeum Islandii czy Galerię Sztuki Árnesa. Imprezy i festiwale odbywające się przez cały rok umożliwiają chłonięcie lokalnej kultury.

  3. Rejkjawik słynie z licznych geotermalnych basenów i łaźni, takich jak słynny Blue Lagoon. To doskonała okazja do relaksu po dniu pełnym wrażeń.

  4. Zwiedzanie stolicy Islandii pozwala na odkrycie bogatej historii wikingów i osadników, którzy osiedlili się na tej ziemi. Warto odwiedzić Narodowy Park Historyczny w Þingvellir, gdzie powstał najstarszy parlament na świecie.

  5. Ryby, owce i tradycyjne dania islandzkie stanowią bogactwo kulinarnych doznań. W Reykjaviku znajduje się wiele restauracji oferujących lokalne specjały, a także klimatyczne kawiarnie, w których można spróbować słynnej islandzkiej kawy.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Jak dojechać z Polski do Rejkiawiku?

    Najpopularniejszą i najszybszą opcją jest lot samolotem. Bezpośrednie połączenia do Rejkiawiku oferują lotniska w Warszawie, Krakowie, Gdańsku czy Wrocławiu. Loty są obsługiwane przez linie lotnicze takie jak Icelandair czy Wizz Air, a czas podróży wynosi około 3-4 godzin.

  2. Jakie dokumenty są potrzebne, by wjechać do Islandii?

    Wystarczy dowód osobisty lub paszport. Warto zabrać ze sobą także Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Przyda się również polisa turystyczna.

  3. Czy ubezpieczenie turystyczne do Rejkiawiku jest obowiązkowe?

    Nie. Polisa jednak przyda się w razie nieplanowanych zdarzeń, takich jak wypadek czy kradzież. EKUZ nie refunduje wszystkich kosztów, takich jak powrót do kraju czy leczenie prywatne. Ubezpieczenie pokryje te wydatki.