Zastanawiasz się, jaki samochód można tanio ubezpieczyć? Na naszej liście znalazły się zarówno klasyki polskiej motoryzacji, jak i najnowsze i najpopularniejsze modele. Niektóre auta można było ubezpieczyć nawet za 152 zł!

Najważniejsze czynniki, które wpływają na cenę OC, to historia szkód właściciela pojazdu, jego doświadczenie za kierownicą, wiek oraz miejsce zamieszkania. Ale towarzystwa ubezpieczeniowe biorą także pod uwagę specyfikę samego pojazdu. Posiadacz samochodu względem którego zostanie określone najmniejsze ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku, może zapłacić niewielką składkę OC. Rekordziści wydają na obowiązkowe polisy nawet niecałe 200 złotych.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Sprawdziliśmy, które modele samochodów można było ubezpieczyć za pośrednictwem rankomat.pl w I półroczu 2019 za najniższą cenę.

Jakie auta wyprodukowane przed 1999 r. można tanio ubezpieczyć?

Posiadanie tzw. oldtimera czy młodszego youngtimera to niejednokrotnie prestiż i wyróżnienie. Niektórzy kierowcy jeżdżą także autami sprzed kilku dekad z innego powodu – naprawy i części do takich samochodów są zazwyczaj tanie, a wiele modeli kupimy już za kilka tysięcy złotych. Na niektóre samochody łatwiej też znaleźć niedrogie ubezpieczenie OC.

W pierwszych 6. miesiącach br. ubezpieczenie OC auta wyprodukowanego przed 1999 rokiem kosztowało średnio 713 złotych i było nieco droższe od średniej ceny w kraju (687 zł),jednak niektóre samochody można było ubezpieczyć za symboliczną składkę.

najtańsze w oc samochody wyprodukowane przed 1999 r.

1 miejsce: Trabant P601

 • Średnia cena OC: 424 zł,
 • Najtańsze oferty trafiały do mieszkańców województwa opolskiego (średnia cena OC: 152 zł),
 • Najwięcej Trabantów P601 zgłaszali do ubezpieczenia kierowcy ze Śląska (18% wszystkich kalkulacji),
 • Najtańsza polisa OC kosztowała 152 zł. Ofertę otrzymał 46-letni mieszkaniec Jemielnicy (woj. opolskie),właściciel samochodu z 1985 r., o poj. silnika 594 cm3.

Pierwszy Trabant wyjechał z fabryki w Zwickau (Niemcy, dawniej NRD) 62 lata temu. Samochód został zbudowany z duroplastu i z racji tego przylgnęło do niego kilka żartobliwych przezwisk, m.in. Mydelniczka, Ford Karton czy Opel Tektura. Przez lata nieco zapomniany, dziś powraca do łask. Najwięcej Trabantów można spotkać na niemieckich drogach, ale i w Polsce nie brakuje miłośników tego auta.

Właściciele Trabantów P601, tanie OC zawdzięczają przede wszystkim niewielkiej pojemności i mocy silnika (594 cm3/ 26 KM). Takie pojazdy nie rozwijają dużych prędkości i w ocenie ubezpieczycieli stanowią niewielkie zagrożenie na drodze.

2 miejsce: Fiat 126p

 • Średnia cena OC: 433 zł
 • Najtańsze oferty trafiały do mieszkańców województwa lubelskiego (średnia cena OC: 384 zł),
 • Najwięcej Fiatów 126p zgłaszali do ubezpieczenia kierowcy z Wielkopolski (14% wszystkich kalkulacji),
 • Najtańsza polisa OC kosztowała 183 zł. Ofertę otrzymał 46-letni mieszkaniec Godowa (woj. podkarpackie),właściciel samochodu z 1986 r., poj. silnika 652 cm3.

Produkcja polskiego Fiata 126p obejmowała okres od 1973 r. do 2000 r. Przez wiele lat ten samochód był jednym z najczęściej spotykanych na polskich drogach. Doczekał się też wielu nazw potocznych. Najpopularniejsza z nich “Maluch”, została w 1997 roku jego oficjalną nazwą.

Podobnie jak Trabant, Fiat 126p posiada niewielki silnik i małe osiągi, co w głównej mierze przekłada się na niską cenę ubezpieczenia OC.

3 miejsce: Suzuki Vitara

 • Średnia cena OC: 450 zł
 • Najtańsze oferty trafiały do mieszkańców województwa świętokrzyskiego (średnia cena OC: 423 zł),
 • Najwięcej aut zgłaszali do ubezpieczenia kierowcy z Pomorza (12% wszystkich kalkulacji),
 • Najtańsza polisa OC kosztowała 314 zł. Ofertę otrzymał 45-letni mieszkaniec Obidzy (woj. małopolskie),właściciel samochodu z 1991 r., poj. silnika 1590 cm3.

Suzuki Vitara pierwszej generacji produkowano w Japonii do 1997 r., w różnych wersjach nadwozia (3 i 5-drzwiowy samochód terenowy lub 2-drzwiowy kabriolet). Na naszą listę najtańszych w OC trafiły przede wszystkim samochody z silnikiem benzynowym o niewielkiej pojemności i mocy (1,6 l / 80 KM).

Sprawdź, ile kosztuje OC Twojego samochodu

Jakie auta wyprodukowane w latach 1999-2008 można tanio ubezpieczyć?

Kilkunastoletnie auta stanowią największy odsetek pojazdów, spotykanych na polskich drogach. W I połowie 2019 roku najtańszego OC na samochód w wieku 11- 20 lat poszukiwało 61% użytkowników naszej porównywarki. Niestety, właściciele takich aut płacą zazwyczaj więcej za OC niż posiadacze oldtimerów lub pojazdów, które niedawno wyjechały z fabryki.

W pierwszych 6. miesiącach br. OC auta wyprodukowanego od 1999 do 2008 r. kosztowało średnio 719 złotych i było droższe o 5% od średniej ceny w całym kraju. Niektórzy kierowcy mogli jednak liczyć na większą przychylność ubezpieczycieli.

najtańsze w oc auta wyprodukowane w latach 1999-2008

1 miejsce: Smart

 • Średnia cena OC: 523 zł
 • Najtańsze oferty trafiały do mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego (średnia cena OC: 398 zł),
 • Najwięcej aut zgłaszali do ubezpieczenia kierowcy ze Śląska (17% wszystkich kalkulacji),
 • Najtańsza polisa OC kosztowała 259 zł. Ofertę otrzymał 53-letni kierowca z miejscowości Żary (woj. lubuskie),właściciel samochodu z 2000 r., poj. silnika 799 cm3.

Pomysłodawcą Smarta był szwajcarski przedsiębiorca Nicolas Hayek, który uważał, że samochód powinien być: pojazdem maleńkim, dla dwóch osób, z bagażnikiem na skrzynkę piwa, tanim jak auto z drugiej ręki, a jednocześnie bezpiecznym i wygodnym jak samochód normalnych rozmiarów. Z czasem jednak dostosowano wielkość i wyposażenie Smarta do gustów bardziej wymagających klientów – nowsze modele są większe i zapewniają wyższy komfort jazdy.

Na naszą listę najtańszych w OC Smartów trafiły najpopularniejsze modele - dwudrzwiowe, z silnikiem benzynowym o niewielkiej pojemności.

2 miejsce: Daewoo Matiz

 • Średnia cena OC: 532 zł
 • Najtańsze oferty trafiały do mieszkańców województwa podkarpackiego (średnia cena OC: 427 zł),
 • Najwięcej aut zgłaszali do ubezpieczenia kierowcy ze Śląska (18% wszystkich kalkulacji),
 • Najtańsza polisa OC kosztowała 250 zł. Ofertę otrzymał 55-letni kierowca z miejscowości Tuszów Narodowy (woj. podkarpackie),właściciel samochodu z 2000 r., poj. silnika 796 cm3.

Daewoo Matiz, podobnie jak Smart, zaliczany jest do klasy samochodów małych. Był on produkowany w latach 1998 - 2007. Jego nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza „przyjaciel” i faktycznie, od lat jest on przyjacielem wielu Polaków.

Daewoo Matiz ma niewielki silnik i nie osiąga zawrotnych prędkości na drodze (do 150 km/h). Samochód uznawany jest za bezpieczny (testy zderzeniowe wypadły w 2000 r. bardzo pomyślnie),co stanowi spory argument dla towarzystw ubezpieczeniowych do obniżenia składki OC.

3 miejsce: Renault Scenic

 • Średnia cena OC: 542 zł
 • Najtańsze oferty trafiały do mieszkańców województwa podkarpackiego (średnia cena OC: 450 zł),
 • Najwięcej aut zgłaszali do ubezpieczenia kierowcy ze Śląska (13% wszystkich kalkulacji),
 • Najtańsza polisa OC kosztowała 357 zł. Ofertę otrzymał 56-letni kierowca z miejscowości Pińczów (woj. świętokrzyskie),właściciel samochodu z 2002 r., poj. silnika 1870 cm3.

Kompaktowego minivana nie sposób nazwać samochodem małym. Może on też osiągać spore prędkości. W ocenie ubezpieczycieli jest to jednak pojazd bezpieczny. Dzięki temu, właściciele Renault Scenic nie mogą narzekać na drogie OC.

Sprawdź, ile kosztuje OC Twojego samochodu

Jakie auta wyprodukowane w latach 2009-2019 można tanio ubezpieczyć?

Właściciele nowych i kilkuletnich samochodów jeżdżą zazwyczaj ostrożnie. Dzięki temu otrzymują atrakcyjne cenowo oferty OC. Nie bez znaczenia jest także stan techniczny auta. Nowsze pojazdy są regularnie serwisowane i naprawiane na oryginalnych częściach, co zmniejsza ryzyko awarii na drodze, a w konsekwencji wystąpienia kolizji lub wypadku.

W I półroczu br. za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu wyprodukowanego od 2009 do 2019 r. kierowcy płacili średnio 621 złotych, o 10% mniej od średniej w całym kraju. Które modele były najtańsze w OC?

najtańsze w oc auta wyprodukowane w 2009-2019

1 miejsce: Dacia Duster

 • Średnia cena OC: 529 zł
 • Najtańsze oferty trafiały do mieszkańców województwa podkarpackiego (średnia cena OC: 434 zł),
 • Najwięcej aut zgłaszali do ubezpieczenia kierowcy z Mazowsza (18% wszystkich kalkulacji),
 • Najtańsza polisa kosztowała 326 zł. Ofertę otrzymał 54-letni kierowca z Janowa Lubelskiego (woj. lubelskie),właściciel samochodu z 2014 r., poj. silnika 1598 cm3.

Dacia Duster, czyli kompaktowy crossover SUV (produkowany od 2010 roku) należy aktualnie do samochodów z najlepszym stosunkiem jakości do ceny. Auto sprawdza się świetnie w różnych warunkach drogowych, choć... nie jest idealne. Właściciele samochodów pierwszej generacji skarżą się mianowicie na elastyczność i moc silnika przy wyższych prędkościach.

Silniki montowane w Dacii Duster mają pojemność od 1,2 do 1,6 l, przez co są nieco wolniejsze na drodze. Dla ubezpieczycieli jest to jednak pewien atut - istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia kolizji niż w przypadku aut z wysokimi osiągami silnika. To z kolei wpływa na obniżenie ceny OC.

2 miejsce: Nissan Qashqai

 • Średnia cena OC: 541 zł
 • Najtańsze oferty trafiały do mieszkańców województwa podkarpackiego (średnia cena OC: 467 zł),
 • Najwięcej aut zgłaszali do ubezpieczenia kierowcy z Mazowsza (18% wszystkich kalkulacji),
 • Najtańsza polisa kosztowała 329 zł. Ofertę otrzymał 58-letni kierowca z Orzysza (woj. warmińsko-mazurskie),właściciel samochodu z 2016 r., poj. silnika 1197 cm3.

Konstruktorom Nissana Qashqai udało się połączyć najlepsze cechy samochodów typu SUV i klasycznych kompaktów, co błyskawicznie docenili kierowcy. Nissan Qashqai to samochód wygodny, zwinny, z dobrą widocznością za kierownicą i do tego wyjątkową stylistyką.

Zalety Nissana Qashqai dostrzegły także towarzystwa ubezpieczeniowe. W ich ocenie jest to auto mało awaryjne i bezpieczne na drodze, co przekłada się bezpośrednio na ceny OC.

3 miejsce: Suzuki Swift

 • Średnia cena OC: 568 zł
 • Najtańsze oferty trafiały do mieszkańców województwa opolskiego (średnia cena OC: 436 zł),
 • Najwięcej aut zgłaszali do ubezpieczenia kierowcy z Mazowsza (20% wszystkich kalkulacji),
 • Najtańsza polisa kosztowała 330 zł. Ofertę otrzymał 35-letni kierowca z miejscowości Goryle (woj. podkarpackie),właściciel auta z 2013 r., poj. silnika 1242 cm3.

Trzecia i czwarta generacja Suzuki Swift to modele o nowej konstrukcji (są znacznie wyższe niż auta I i II generacji). Najnowsze samochody zyskały na popularności nie tylko z powodu udanej stylizacji, ale również poprawy bezpieczeństwa, mniejszego zużycia paliwa i emisji CO2 do atmosfery. Swift otrzymał cztery na pięć możliwych gwiazdek w testach Euro NCAP (niezależna niedochodowa organizacja ds. oceny bezpieczeństwa pojazdów). Okazało się to sporym atutem pojazdu, także podczas wyceny składki OC.

Planujesz zakup samochodu? Sprawdź ceny OC

Zamierzasz kupić samochód? Pamiętaj, że każde towarzystwo indywidualnie ocenia ryzyko ubezpieczenia, nie tylko na podstawie danych pojazdu, ale również jego właściciela. Różnice pomiędzy propozycjami poszczególnych firm mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Dlatego najlepiej, jeśli porównasz oferty ubezpieczenia na wybrane przez Ciebie modele samochodów i w ten sposób znajdziesz najtańszego ubezpieczyciela.