Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Ze względu na ogłoszoną przez WHO pandemię koronowirusa SARS-Cov-2 kolejne państwa zamykają swoje granice. Odwoływane są też loty międzynarodowe i krajowe. O wyjazdach możemy póki co tylko pomarzyć albo... podróżować wirtualnie. To możliwe dzięki spacerom wirtualnym, kamerom i transmisjom wydarzeń kulturalnych z całego świata. Listę eventów, do których warto dołączyć znajdziesz w naszym artykule.

kobieta planująca podróże
Porównaj ceny

To, jakie skutki będzie miała pandemia, w głównej mierze zależy od nas samych. Władze poszczególnych państw wprowadzają ograniczenia dla obywateli, ale równie ważne są działania oddolne. Maksymalnie ograniczając kontakt z innymi ludźmi, spowalniamy rozprzestrzenianie się choroby i chronimy osoby będące w grupie największego ryzyka, czyli seniorów i ludzi mających osłabiony układ odpornościowy (np. cierpiących na choroby przewlekłe).  

Właśnie dlatego coraz więcej osób i instytucji z własnej woli deklaruje udział w akcji #zostajewdomu. W ramach tych działań zespoły muzyczne organizują transmisje online swoich koncertów, teatry udostępniają nagrania ze spektakli, a muzea, parki narodowe i biura turystyczne zachęcają do wirtualnych wycieczek. Spektrum rozrywek, z których możemy korzystać nie wychodząc z domu, z dnia na dzień jest coraz większe.  

Transmisje koncertów - kogo można posłuchać online?

W związku z odwołaniem imprez masowych zostały przełożone lub w ogóle nie odbędą się koncerty najpopularniejszych zespołów muzycznych. Tymczasem wiele osób podróżuje po świecie właśnie po to, żeby zobaczyć na żywo muzyczne gwiazdy. Na szczęście niektóre z tych grup wyszły jednak naprzeciw oczekiwaniom fanów i organizują takie wydarzenia w formie online.  

Muzycy działają w ramach akcji #TogetherAtHome (tłum. Razem w domu). Nagrywają swoje koncerty w kameralnych studiach lub nawet we własnych zaciszach domowych. Dzięki mediom społecznościowym wykonania swoich ulubionych utworów mogli dotychczas usłyszeć fani: 

Natomiast w Polsce ruch społeczny #zostanwdomu poparli już m.in tacy muzycy jak:

 • Tede
 • Urszula
 • Ewa Farna
 • a także Percival, czyli grupa znana szczerzej dzięki utworom, które stworzyli na potrzeby gry Wiedźmin 3:Dziki Gon. 

Streamingi i nagrania z koncertów można znaleźć w zasobach specjalnych platform streamingowych (np. www.stageit.com/site/landing, www.staystay.ru/) lub obejrzeć w mediach społecznościowych na oficjalnych fanpagach poszczególnych zespołów. 

Gitarowy Rekord Guinessa we Wrocławiu - czy odbędzie się online?

W wersji online odbędzie się też osiemnasta edycja Gitarowego Rekordu Guinnessa. Gitarzyści co roku zbierali się na wrocławskim rynku, aby wspólnie zagrać “Hey Joe” Jimiego Hendrixa. Najnowszy rekord został ustanowiony w zeszłym roku, kiedy utwór wykonało na raz 7423 gitarzystów. W tym roku organizatorzy wraz z Leszkiem Cichońskim na czele postanowili przenieść bicie rekordu.

Nie ogłoszono jeszcze, poprzez jakie medium muzycy będą mogli udostępniać transmisję, ale jedno jest pewne - tym razem w wydarzeniu mogą wziąć udział nawet osoby przebywające w innej części świata, co daje nadzieję na ustanowienie nowego rekordu. Informacje na temat tego, gdzie i w jaki sposób można dołączyć do transmisji mają niedługo pojawić się na oficjalnej stronie organizatorów.

Teatry i muezea online - co można zobaczyć bez wychodzenia z domu?

Ze względu na zagrożenie w większości państw zamknięto wszystkie muzea, teatry i galerie sztuki. Te jednak również bardzo szybko przeniosły swoją ofertę do internetu.  

Nie wychodząc z domu, możemy:

 • zobaczyć słynną sztukę “Carmen” streamowaną z nowojorskiego The Metropolitan Opera, 

 • odbyć wirtualną wycieczkę po Muzeum Powstania Warszawskiego

 • zwiedzić egipskie mumie spoczywające w British Museum w Londynie,

 • skorzystać z oferty TheMuBa (Theatre Music Ballet) - internetowego teatru stworzonego przez Borysa Szyca. Przy zakupie biletu za kilkanaście złotych uzyskujemy dostęp do spektakli z udziałem najpopularniejszych polskich aktorów (m.in. Andrzeja Grabowskiego, Tomasza Schimscheinera, Borysa Szyca, Krystyny Jandy),a także do koncertów i przedstawień baletowych.  

 • wybrać się na wirtualny spacer po Musée d’Orsay - paryskiej galerii impresjonizmu znajdującej się w budynku dawnego dworca kolejowego na lewym brzegu Sekwany. W 2018 roku placówka zdobyła tytuł najlepszego muzeum na świecie, a zanim została zamknięta z powodu koronawirusa, ściągała dziesiątki tysięcy odwiedzających. Znaleźć tam można m.in. bogate zbiory prac  dzieła Moneta i Vincenta van Gogha. Odbyć wirtualną wycieczkę po muzeum można poprzez oficjalną stronę internetową placówki lub dzięki aplikacji Google Arts & Culture.  

Wirtualne podróże  - gdzie można pojechać online?

Pierwsze, co przychodzi nam na myśl w kontekście wirtualnych wycieczek to oczywiście Google Street View. Wykonywane na całym świecie panoramiczne zdjęcia pozwalają nam przyglądać się wybranym miejscom z różnych perspektyw. Wbrew pozorom do wyboru mamy nie tylko lokacje, w których znajdują się ulice. Wiele zdjęć zostało także wykonanych w miejscach bardziej odludnych i w punktach widokowych, z których można podziwiać najpiękniejsze krajobrazy.  

Dzięki panoramicznym zdjęciom i nagraniom możemy także wziąć udział w skrupulatnie przygotowanych wirtualnych spacerach. Podczas takich wycieczek nie tylko zobaczymy odległe miejsca, ale także możemy się o nich czegoś dowiedzieć. W konkretnych punktach rozmieszczone są informacje lub nagrania wyjaśniające np. historię danego obiektu.

Wiele z nich zostało przygotowanych w ten sposób, żebyśmy mogli z nich korzystać przy pomocy okularów VR, jednak często są także dostępne z poziomu przeglądarki na laptopach i komputerach stacjonarnych. Takiej wirtualnej rozrywki możemy szukać np. na takich stronach jak:

 • spacerywirtualne.pl 

 • www.3dvista.com 

 • www.ai360.pl 

 • roundme.com 

Osobom, które lubią rywalizację, powinien się za to spodobać Geoguessr - interaktywny quiz podróżniczy stworzony przez Antona Walléna, szwedzkiego konsultanta IT. Podczas rozgrywki otrzymujemy do dyspozycji lokacje z Google Street View.  Zadaniem graczy jest odgadnięcie, gdzie dane miejsce się znajduje, a następnie oznaczenie go na mapie. Im bliżej będziemy prawidłowej odpowiedzi, tym więcej punktów otrzymamy.

W ten sposób nie wstając z kanapy, mogą rywalizować ze sobą mogą podróżnicy z całego świata. To nie tylko szansa na sprawdzenie swojej wiedzy, ale także na odkrycie nowych miejsc, do których w przyszłości chcielibyśmy się udać.  

Podróżowanie bez wychodzenia z domu - jak działają kamerki?

Jeżeli jednak zdjęcia panoramiczne to dla kogoś za mało, warto przyjrzeć się serwisom internetowym oferującym streamingi ze znanych punktów widokowych na świecie. W dowolnej chwili jesteśmy w stanie obejrzeć na żywo panoramę Nowego Jorku z kamery umieszczonej na szczycie Statuy Wolności, sprawdzić co dzieje się na jamajskiej plaży, a nawet obejrzeć ślub udzielany w jednej z kaplic w Las Vegas. Streaming z takich kamer internetowych znaleźć możemy m.in na stronach: 

 • city-webcams.com 

 • webcamera.pl 

 • www.earthcam.com

 • www.skylinewebcams.com 

 • opentopia.com 

 • webcamtaxi.com 

Wielu z nas podczas podróży lubi oglądać i fotografować dzikie zwierzęta. Niezwykłą okazję do takiej obserwacji otrzymujemy dzięki AfriCam - serwisie, który oferuje transmisje z kamer umieszczonych w różnych afrykańskich parkach narodowych. Oczywiście, żeby zobaczyć słonie, zebry czy lwy należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ obraz przekazywany jest na żywo poprzez serwis YouTube. Na szczęście większość sprzętu nagrywającego umieszczono w pobliżu wodopojów, gdzie nocą zbierają się zwierzęta. Dużym zaskoczeniem jest jakość przekazu. Afrykańską faunę podczas wirtualnego safari podglądać możemy nie tylko w dużej rozdzielczości, ale także z dźwiękiem. 

To oczywiste, że prawdziwy wyjazd dostarcza nam bodźców nie tylko wizualnych, ale także smakowych albo słuchowych. Na pomysł na stworzenie dźwiękowej podróży wpadli na szczęście twórcy FreeToUseSounds. Twórcy odwiedzili ponad dwadzieścia różnych państw, gdzie oprócz zdjęć, nagrywali również towarzyszące danym miejscom dźwięki. I tak czytając ich reportaże, możemy pobudzić wyobraźnie, odtwarzając w tle hałas z marokańskich suk, szum fal Oceanu Indyjskiego czy stukot kół pociągu przejeżdżającego przez wąskie ulice Hanoi. Chociaż rozwój bazy dźwięków musiał zostać chwilowo wstrzymany, to materiały zebrane do tej pory mogą zapewnić długie godziny słuchania.  

Premiery kinowe - gdzie oglądać najnowsze filmy?

Pandemia koronawirusa ma niestety wpływ także na postępy w kręceniu długo wyczekiwanych przez nas filmów i seriali. “Szybcy i Wściekli 9”, “Mulan”, “Ciche Miejsce 2” - to tylko niektóre z tytułów, które miały niedługo zawitać do kin, a ich premiera została odroczona. Zawiedzeni mogą być też fani seriali. Pracę nad swoimi produkcjami zawiesił zarówno Netflix, jak i HBO, dlatego na niektóre seriale będziemy musieli poczekać o wiele dłużej, niż zapowiadano.  

Niektórzy producenci postanowili jednak wesprzeć akcję #zostanwdomu i udostępnić swoje produkcje poprzez platformy VoD. W wersji online będziemy mogli zobaczyć m.in.  takie filmy jak : 

 • “Sala samobójców: Hejter”,   

 • "Trolle 2",  

 • “Bloodshot”  

 •  "Polowanie", 

 • "Niewidzialny człowiek",  

 • "Emma", 

 • “W tym lesie nikt nie zaśnie”  

Chociaż Międzynarodowa Unia Kin protestuje przeciwko takim praktykom, wygląda na to, że jeśli sytuacja się nie zmieni, wkrótce i inne filmowe premiery odbędą się w formie online.  

Czy warto planować wyjazdy na wakacje 2020? 

Władze i mieszkańcy większości państw na świecie reagują na pandemię bardzo poważnie, ale wciąż trudno jest przewidzieć, kiedy sprawy wrócą do normy. Dla przykładu, po długich rozważaniach postanowiono przełożyć igrzyska olimpijskie w Japonii, mimo że te miały odbywać się dopiero w lipcu. 

Dopóki więc światowy kryzys związany z koronawirusem się nie rozwiąże, lepiej zrezygnować z planowania tegorocznych wakacji. Nie wiadomo bowiem, kiedy przywrócony zostanie regularny ruch lotniczy nad Europą, a przede wszystkim, czy w wakacje pobyt za granicą znów będzie bezpieczny. W tym momencie odradzane są wszelkie wyjazdy. 

Warto jednak na bieżąco monitorować komunikaty wydawane przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Główny Inspektorat Sanitarny w poszukiwaniu informacji na temat bezpiecznych kierunków podróży.  

Co warto wiedzieć?

 1. W obecnej sytuacji podróże zagraniczne, jak i krajowe są niemożliwe.
 2. Zespoly muzyczne oraz wokaliści udostępniają swoje koncerty online.
 3. Za pomocą sieci można obejrzeć także przedstawienia teatralne czy premiery kinowe.
 4. Wirtualne spacery oraz kamerki umożliwają podróżowanie bez wychodzenia z domu.