Czy wtorek jest gwarancją upolowania lepszej wycieczki? Czy podróże solo są niebezpieczne, a street food to zawsze zagrożenie? Obalamy mity na temat podróżowania, tłumacząc o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi. 

Każdy ma własny sposób na podróżowanie. Jedni skrzętnie chomikują dni urlopowe, czekając do kalendarzowego lata, aby razem z touroperatorem wyruszyć w wymarzoną podróż. Inni rezerwują weekendy na city break, poznając bliższe i dalsze zakątki Europy i świata, a jeszcze inni nic nie planując, wyjeżdżają spontanicznie. 
Podróżujesz, poznajesz inne kultury i ludzi, doświadczasz obcej dla siebie rzeczywistości, a podczas całego tego procesu, z pewnością udało Ci się nieraz usłyszeć mniej lub bardziej bliższą prawdzie teorię.

Sprawdzamy jak to jest z mitami na temat podróżowania. Czy któreś z nich da się racjonalnie wytłumaczyć? 

MIT 1: Podróżowanie jest drogie

To jeden z najczęściej powtarzających się mitów. Ludzie z całego świata, często rezygnują z podróży w obawie o obciążenia finansowe.
Owszem, jeśli w niewłaściwy sposób zaplanujesz swoje wyjazdy i wydatki, to rachunki mogą okazać się bardzo wysokie. Jednak na to, aby podróżowanie nie było drogie  jest sposób, a nawet kilka sposób.

Chcąc zaoszczędzić, każdą podróż zaczynaj od dokładnego planowania i badania cen w miejscu docelowym Twojego wyjazdu. Wykorzystaj do tego strony internetowe, na których aktualizowane na bieżąco są ceny żywności i usług w danym kraju. Przydatne mogą okazać się też wyszukiwarki tanich biletów lotniczych, atrakcji i tańszych zakwaterowań.

Zastanów się też nad środkiem płatności, który zabierzesz ze sobą w świat. Karta kredytowa z programem lojalnościowym lub zbieranie punktów może pomóc Ci zaoszczędzić na podróżach. Możesz zbierać punkty i wymieniać je na tanie lub darmowe bilety lotnicze i noclegi, co znacznie zmniejszy całościowy koszt wyjazdu.

Taniemu podróżowaniu sprzyja również carpooling, czyli rozwiązanie na kształt BlaBlaCar. Zamiast wynajmować samochód lub korzystać z taksówek, zdecyduj się na transport publiczny lub właśnie carpooling. Autobusy, pociągi czy współdzielenie przejazdów mogą być znacznie tańsze niż prowadzenie własnego samochodu.

Chcąc podróżować tanio, unikaj także przewożenia zbędnych rzeczy i ogranicz się do zawartości bagażu, która jest Ci naprawdę potrzebna. Mniej bagażu oznacza mniejsze opłaty za przewóz.

Sprawdź 5 sprytnych trików na tanie podróżowanie

MIT 2: Wtorek jest najlepszym dniem na rezerwację wycieczki

Istnieje przekonanie, że bilety lotnicze są tańsze, jeśli zostaną zarezerwowane we wtorek. W rzeczywistości, to jedynie pewnego rodzaju złudzenie.

Ludzie większość wyjazdów rezerwują na weekend, bardzo często z poniedziałkiem włącznie i z tego względu, może Ci się wydawać, że we wtorek jest więcej dostępnych miejsc. Również wielu przewoźników wprowadza do sprzedaży nowe oferty na początku tygodnia, które przez kilka następnych dni utrzymują się jeszcze na niskim poziomie. 

Jednak to nie dzień tygodni wpływa na cenę lotu, czy wynajmu. Czynnikami mającymi dużo większe znaczenie, są na przykład sezon turystyczny, dostępność miejsc, konkurencyjność rynku, lokalizacja, udogodnienia, standard, czy sytuacja geopolityczna w danym kraju.

Dlatego rezerwując wakacje bądź elastyczny i bacznie obserwuj oferty cały tydzień, ale nie nastawiaj się, że we wtorek akurat znajdziesz najlepsze rozwiązanie.

MIT 3: Angielski jest językiem, za pomocą którego dogadasz się wszędzie

Chociaż za pomocą języka angielskiego bez problemu poradzisz sobie w większości miejsc, to wciąż istnieje mnóstwo lokalizacji zarówno w Europie, jak w pozostałych zakątkach świata, gdzie język angielski nie będzie gwarancją płynnej komunikacji.

W wielu regionach, szczególnie tych mniej turystycznych, lokalni mieszkańcy mogą nie mówić po angielsku, co może utrudnić porozumienie.

Dlatego zawsze warto uczyć się kilku podstawowych zwrotów w języku lokalnym, aby lepiej zrozumieć miejscową kulturę i szybciej poradzić sobie chociażby w restauracji.

MIT 4: Street food to zagrożenie

Przeświadczenie o szkodliwości „jedzenia z ulicy”, to kolejny często powtarzający się mit. I oczywiście, jeśli będziesz korzystać z usług sprzedawców oferujących wątpliwą jakość produktów – możesz nabawić się nieprzyjemnych konsekwencji.

Pamiętaj jednak, że wielu sprzedawców ulicznych przygotowuje dania na miejscu (często na oczach klientów), korzystając z lokalnych składników. To oznacza, że jedzenie z takiego food trucka może być  bardziej świeże i pożywne niż w wielu restauracjach, a sprzedawcy – podobnie, jak kucharze w stacjonarnych knajpach - przestrzegają odpowiednich standardów sanitarnych i zasad higieny.

Street food to również doskonała okazja do poznania danego regionu i kraju, poprzez lokalne i tradycyjne smaki, które zazwyczaj nie obciążają portfela tak bardzo, jak stołowanie się w obleganych, popularnych lokalach.
Dlatego, aby street food nie był zagrożeniem, a przyjemnością – kupuj jedzenie na straganach, czy w food truckach, które cieszą się uznaniem wśród lokalnej społeczności i turystów. Wybieraj takich sprzedawców, których praca wydaje Ci się rzetelna, a miejsce czyste.

Zawsze przed podróżą sprawdzaj podstawowe zasady dotyczące bezpieczeństwa i zasad higieny w danym kraju. Podstawowe informacje bez problemu znajdziesz na oficjalnej stronie https://www.gov.pl/.

MIT 5: Podróżowanie solo jest niebezpieczne

O ile podróżowanie we dwoje, czy w większej ekipie, dla wielu jest najlepszym i jedynym słusznym rozwiązaniem, to wyjazdy solo niezaprzeczalnie mogą być satysfakcjonujące, a przy tym również bezpieczne i przyjemne.

Nawet jeśli podróżujesz w pojedynkę, to trudno o samotność. Technologia XXI wieku ułatwia spotykanie i poznawanie nowych ludzi, dołączanie do grup wspólnego zainteresowania, nawiązywanie relacji i korzystanie z gościnności lokalnych mieszkańców. Również dzięki Internetowi możesz szybko zweryfikować, które lokalizacje są bezpieczne i dostoswane do Twoich potrzeb i oczekiwań.

W zachowaniu bezpieczeństwa z pewnością pomogą również porady doświadczonych podróżników, fora internetowe i przewodniki, będące cennym źródłem informacji na temat sytuacji w danym regionie. Znacznie łatwiej zachować wtedy ostrożność i omijać szerokim łukiem podejrzane miejsca.

Podróżując samotnie, masz pełną kontrolę nad swoimi decyzjami i planami. Taki rodzaj turystyki pozwoli Ci skoncentrować się na sobie, zbudować większą pewność siebie i umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach. Zachowując odpowiednią dozę ostrożności, możesz zapewnić sobie niezapomniany i bezpieczny wyjazd. Jeśli więc przed Tobą podróż solo, przygotuj się ciekawe doświadczenia i zobacz koniecznie jak i gdzie podróżować solo.

MIT 6: Ubezpieczenie turystyczne jest niepotrzebne

Wakacje to w założeniu czas, w którym chcesz odpocząć, odciąć się od codzienności, zaczerpnąć słońca, świeżego powietrza i naładować baterie na kolejne miesiące. Jeśli nie spotka Cię żadna z przykrych niespodzianek – Twoje wakacje właśnie takie będą, ale wszyscy wiemy jak jest. Problemy lubią pojawiać w najmniej odpowiednich momentach, a najczęściej jeśli przychodzą – przychodzą w parze. I w takich właśnie sytuacjach, mając ze sobą ubezpieczenie turystyczne możesz czuć się pewnie i spokojnie.

Jeśli więc podczas organizacji kolejnej podróży poddasz wątpliwości kupno polisy turystycznej, pamiętaj, że pomoże Ci ona w zakresie:

  • ochrony zdrowia - w nieoczekiwanych sytuacjach medycznych, takich jak choroba lub wypadek, koszty opieki zdrowotnej za granicą mogą być ogromne. Ubezpieczenie turystyczne pokryje te koszty, w tym: leczenie, hospitalizację, wizyty u lekarza i leki, co znacząco zmniejsza ryzyko dużych wydatków na leczenie.
    Pamiętaj też, że EKUZ nawet w podróży po Europie to zdecydowanie za mało. Karta nie pokrywa kosztów leczenia w prywatnych placówkach, nie gwarantuje pomocy w wielu problematycznych sytuacjach i będzie honorowana we wszystkich krajach.
     


     
  • odwołania lub opóźnienia podróży - polisa turystyczna zapewni Ci ochronę, kiedy Twój samolot zostanie odwołany lub znacznie się opóźni. Takie sytuacje prowadzą często do dużych problemów z kontynuacja podróży lub utraty kosztów związanych z rezerwacją noclegów i wycieczek.
     
  • utraty bagażu – rocznie linie lotnicze notują setki tysięcy zagubionych i uszkodzonych bagaży
     

W razie takiej sytuacji ubezpieczyciel wypłaca świadczenie częściowo pokrywające straty – do wysokości wybranej podczas zakupu sumy gwarantowanej.

Wypowiedź eksperta

Można ubezpieczyć bagaż także od zgubienia go przez linie lotnicze (to tzw. opóźnienie bagażu) – wówczas w razie wydłużenia czasu oczekiwania na swoje rzeczy, towarzystwo zrefunduje koszty poniesione na zakup niezbędnych rzeczy osobistych w trakcie oczekiwania na bagaż
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

  • assistance – ubezpieczenie turystyczne to również gwarancja pomocy w sytuacjach trudnych, które mogą budzić w Tobie strach i niepokój. W ramach pakietu Assistance zyskujesz pomoc tłumacza, pomoc i koordynację podczas działań ratowniczych lub pokrycie kosztów wcześniejszego powrotu do kraju. Biorąc pod uwagę fakt, że za granicą, w stresującej sytuacji zazwyczaj trudniej o szybkie i logiczne zebranie myśli – takie wsparcie to bardzo dużo.
     
  • ochrony w ryzykownych sytuacjach – nawet podczas skrupulatnie zaplanowanej podróży, nietrudno o kłopot. Nieumyślne uszkodzenie czyjegoś sprzętu, pośliźnięcie się na schodach pod wpływem alkoholu, niespodziewana kontuzja podczas uprawiania ulubionego sportu, nagły ból zęba – wszystkie te sytuacje nawet jeśli nie zakończą się poważnymi konsekwencjami, potrafią skutecznie zepsuć aurę wakacyjnego wypoczynku.
    Obecnie większość towarzystw ubezpieczeniowych dostępnych w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych oferuje w ramach podstawowego pakietu klauzulę alkoholową, czyli ochronę na wypadek zdarzeń pod wpływem alkoholu.
  • wymagań wizowych - w niektórych krajach, aby uzyskać wizę turystyczną, wymagane jest posiadanie ważnej polisy ubezpieczeniowej.

Obecnie szybko i bez zbędnych formalności kupisz ubezpieczenie turystyczne w kalkulatorze ubezpieczeń na rankomat.pl.

Ubezpieczenie turystyczne do Portugalii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
118,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
93,40 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+70,00 zł)
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
183,68 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
189,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Portugalii
Allianz
118,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA
93,40 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+70,00 zł)
Nationale-Nederlanden
183,68 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
189,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Narzędzie jest bardzo łatwe w obsłudze, wymaga jedynie wypełnienia kilku pól, dzięki czemu zostanie Ci przedstawione porównanie cen różnych ofert, od różnych ubezpieczycieli. Możesz dopasować do siebie i charakteru swojego wyjazdu cenę, zakres ochrony, pakiet, rozszerzenia, a także wiele innych elementów.

Pozwoli Ci to podczas podróży czuć się znacznie pewniej i bezpieczniej, a przecież o to chodzi w prawdziwych wakacjach.

MIT 7: Największe atrakcje turystyczne są przereklamowane

Największe atrakcje turystyczne są często popularne z uwagi na swoją wartość kulturową i wyjątkowy charakter.

Wiele z nich gwarantuje również spektakularne widoki, przykładem może być Machu Picchu w Peru, które oczarowuje turystów niesamowitym położeniem na szczycie andyjskiej góry.

Odwiedzając Wielki Mur Chiński, masz okazję przechadzać się po jednym z najbardziej imponujących dzieł inżynieryjnych w historii ludzkości. NA jeszcze inne atrakcje turystyczne to wyjątkowe doznania kulinarne – dla przykładu na japońskim rynku rybnym Tsukiji w Tokio znajdziesz wyjątkowe smaki sushi i innych lokalnych potraw.
Oczywiście, największe atrakcje turystyczne mogą być zatłoczone i trzeba się przygotować na długie kolejki, zgiełk i hałas, ale w wielu przypadkach nie oznacza to, że są one przereklamowane. Całkiem sporo miejsc warto zobaczyć, aby zrozumieć ich znaczenie i zaczerpnąć inspiracji do dalszych podróży.

Jak widzisz nie wszystkie mity dotyczące podróżowania są w pełni słuszne. Jeśli masz potrzebę i ochotę eksplorowania świata – rób to odpowiedzialnie, a żadne przeświadczenie nie będzie Ci straszne

Znajdź ubezpieczenie turystyczne dla siebie i swoich bliskich za 3,70 zł/dziennie

Co warto wiedzieć?

  1. Mity na temat podróżowania nie zawsze są prawdziwe, a większość z nich można racjonalnie wytłumaczyć. 
  2. Podróżując, zawsze pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu i zachowaniu ostrożności.
  3. Leczenie za granicą jest dużo bardziej kosztowne niż w Polsce.
  4. EKUZ to zdecydowanie za mało podczas zagranicznych podróży. Karta nie zapewni Ci pełnej ochrony.
  5. Zawsze zabieraj ze sobą ubezpieczenie turystyczne, które pozwoli Ci czuć się bezpiecznie w różnych problematycznych sytuacjach.