Podróże ze zwierzętami mogą być emocjonujące, ale przede wszystkim wymagają starannej organizacji i zapoznania się z polityką linii lotniczych. Każdy przewoźnik ma specjalne wymagania, dotyczące zwierząt. Zamiast więc martwić się o swojego pupila, sprawdź, jak przygotować go do podróży, o czym pamiętać i jakie dokumenty przygotować, a z pewnością każda wyprawa będzie dla Was dużo łatwiejsza i przyjemniejsza. 

Do bezpiecznego i wygodnego przewozu zwierząt samolotem wystarczy odpowiednia organizacja. Cały proces przygotowania składa się z kilku istotnych elementów, których nie możesz pominąć. Sprawdź politykę linii lotniczych, wymogi dotyczące transporterów i dokumentacji, zadbaj o badania pupila i aktualizację szczepień, zapewnij mu komfort podczas podróży i odpowiednio przygotuj.

Trochę jest tego do zaplanowania, prawda? Zanim jednak wpadniesz w lekką panikę, zapoznaj się z poniższym poradnikiem. Przedstawiamy krok po kroku, jak podejść do organizacji podróży ze zwierzakiem, czego będą wymagać od Ciebie linie lotnicze i co zrobić, aby mieć pewność, że po wyprawie Twój zwierzak nie nabawi się traumy. A więc po kolei. 

Przewóz zwierząt samolotem - podstawowe informacje

Wyjeżdżasz na urlop ze zwierzakiem? Przygotowanie pod kątem logistycznym, jak i psychicznym to klucz do sukcesu dla Ciebie i Twojego pupila. Przede wszystkim, podejdź świadomie do czekających Cię obowiązkowych czynności i kroków związanych z podróżą samolotem.

Wejście na pokład linii lotniczych ze zwierzakiem obwarowane jest przepisami, ale jeśli zaplanujesz wszystko odpowiednio wcześnie i przygotujesz wymagane dokumenty, nie odczujesz dużej różnicy między organizacją urlopu ze zwierzakiem i bez niego. 

Uwaga!

Nasza rada: Pamiętaj o pozytywnym podejściu i cierpliwości wobec zwierzęcia, zapewniając mu wsparcie i komfort podczas tak nietypowego dla niego zdarzenia, jak podróż samolotem.
Kiedy pojawią się nieprzewidziane sytuacje, od razu reaguj, jeśli z czymś nie możesz sobie poradzić - poproś o pomoc załogę samolotu. Opanowanie stresu i elastyczne podejście pozwoli zarówno Tobie, jak i Twojemu zwierzęciu przetrwać podróż bezpiecznie i przyjemnie.

Pamiętaj, że zanim Twoje zwierzę pojawi się na pokładzie samolotu musisz:

  • sprawdzić przepisy i politykę przewozu zwierząt linii lotniczych,

  • sprawdzić, czy Twój pupil wymaga indywidualnej zgody przewoźnika. Na ogół psy i koty są najczęściej akceptowanymi zwierzętami, ale niektóre linie lotnicze mogą akceptować również inne zwierzęta domowe - małe gryzonie, ptaki, czy króliki,

  • zadbać o dokumenty dla zwierzaka - aktualne szczepienia i poświadczenie zdrowia. Często konieczne jest posiadanie paszportu, szczególnie w podróżach międzynarodowych,

  • dowiedzieć się, w jakich warunkach transportowane będzie zwierzę i jaka klatka/transporter będą Ci potrzebne. Zwierzęta mogą podróżować w kabinie pasażerskiej lub jako ładunek w przedziale bagażowym. W przypadku większych zwierząt lub długich lotów, konieczne może być umieszczenie ich w ładowni, 

  • przygotować się do opłaty. Linie lotnicze zazwyczaj pobierają dodatkową opłatę za przewóz zwierząt. Opłata może być ustalana w zależności od wielkości zwierzęcia oraz sposobu przewozu (w kabinie pasażerskiej czy jako ładunek), 

  • zgłosić wcześniej przewóz zwierzęcia. W niektórych przypadkach istnieje ograniczona liczba miejsc dla zwierząt w kabinie pasażerskiej, dlatego warto zadbać o rezerwację z wyprzedzeniem, 

  • psychicznie przygotować swojego pupila do podróży, 

  • pojawić się na lotnisku dużo wcześniej przed odlotem. Procedura odprawy zwierzęcia trwa dłużej, dlatego zarezerwuj sobie na to co najmniej 3 godziny.

Uwaga!

W przypadku podróży międzynarodowej mogą obowiązywać dodatkowe wymogi, takie jak kwarantanna lub procedury celne. Dlatego przed podróżą zapoznaj się ze wszystkimi przepisami, aby uniknąć niemiłych niespodzianek i dodatkowego stresu.

Jakie zwierzęta można zabrać na pokład samolotu?

Możliwość przewożenia samolotem zwierzęcia w charakterze niehandlowym reguluje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 czerwca 2013 roku.

Zwierzęta, które możesz zabrać do samolotu, to:

  • psy, koty i fretki,

  • bezkręgowce z wyjątkami,

  • płazy,

  • gady,

  • ssaki: inne niż przeznaczone do produkcji żywności;

  • ptaki.

Sprawdź polisę na Twoją podróż

W większości przypadków linie lotnicze same ustalają, jakie rodzaje zwierząt można przewozić samolotem, ale zazwyczaj bazują one na ogólnych wytycznych i przepisach dotyczących bezpieczeństwa i komfortu podróżujących. Decyzje te mogą być również podyktowane praktycznymi ograniczeniami, takimi jak wielkość i konstrukcja klatek transportowych, dostępność odpowiedniej przestrzeni w kabinie pasażerskiej lub w ładowni, oraz ewentualne ryzyko jakie niesie ze sobą podróż z zwierzęciem dla zdrowia i bezpieczeństwa innych pasażerów.

Dlatego, zawsze przed podróżą sprawdź dokładnie, jakie wytyczne ustaliła Twoja linia lotnicza. 

Jakie dokumenty przygotować do przewozu zwierząt?

Planując zabrać na pokład samolotu swojego pupila przygotuj:

  • aktualną książeczkę szczepień,

  • zaświadczenie o stanie zdrowia psa , wystawione przez weterynarza maksymalnie do 48h przed wylotem,

  • transporter, w którym będzie podróżowało zwierzę,

  • paszport wydany przez weterynarza, w którym będzie opis maści, rasy, płci zwierzęcia.

Co mówi prawo?

Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego: Europejski paszport dla zwierząt domowych to dokument sporządzony według standardowego wzoru UE, niezbędny do podróżowania między państwami UE. Zawiera opis i szczegółowe dane zwierzęcia domowego, w tym dane dotyczące jego mikroczipu lub wytatuowanego kodu, a także wpis dotyczący szczepienia przeciwko wściekliźnie i dane kontaktowe właściciela oraz weterynarza, który wydał paszport.

Zwierzę musi mieć też czytelny tatuaż lub wszczepiony microchip. 

Ponadto, jeśli z pupilem nie podróżuje właściciel wskazany z imienia i nazwiska w dokumencie identyfikacyjnym zwierzęcia, to pamiętaj, aby osobę, która będzie opiekunem podczas podróży, pisemnie do tego upoważnić.

Uwaga!

WAŻNE! Od 1 stycznia 2021 r. unijne paszporty dla zwierząt domowych wydane właścicielom zwierząt domowych w Wielkiej Brytanii tracą ważność w przypadku podróży ze zwierzętami domowymi z Wielkiej Brytanii do państw UE lub do Irlandii Północnej.

Jak przygotować zwierzę do podróży samolotem?

Pierwsza podróż samolotem dla zwierzaka może być sporym wyzwaniem. Chcąc zredukować stres do minimum, możesz zastosować kilka sztuczek, które pozwolą Twojemu podopiecznemu oswoić się z nowymi okolicznościami, a Tobie spokojniej przejść przez całą sytuację.

Jak przygotować zwierzę do podróży:

  • zapoznaj pupila z transporterem, niech obwącha przedmiot,

  • umieść w widocznym miejscu transportera plakietkę z imieniem zwierzaka, najważniejszymi informacjami i instrukcjami dotyczącymi karmienia,

  • wyprowadź zwierzaka przed podróżą, zadbaj aby załatwił swoje potrzeby przed lotem,

  • na kilka godzin przed wylotem nie karm zwierzaka, nie podawaj mu dużej ilości wody, tuż przed lotem możesz dawać zwierzęciu niewielki ilości wody,

  • pamiętaj o kagańcu i smyczy, umieść je na zewnątrz transportera lub w bagażu podręcznym,

  • przed samym przelotem podawaj zwierzakowi leki uspokajające, które zalecił lekarz weterynarii.

Transporter dla zwierzaka na pokładzie samolotu

Podczas podróży, na pokładzie samolotu, Twój futrzasty przyjaciel musi znajdować się specjalnym pojemniku. Takim pojemnikiem może być transporter dedykowany podróżom lub miękka torba do przewozu zwierząt.

Pamiętaj, że taki transporter zawsze musi być odpowiednio dostosowany do rozmiarów i wagi pupila. Zwierzę musi być w całości schowane, żadna część ciała nie można znajdować się poza transporterem. Wewnątrz pojemnika musi być wystarczająco dużo miejsca, aby zachować swobodę ruchu - tak, aby zwierzę mogło stanąć na wyprostowanych łapach, obrócić się i położyć wygonie.

Jeśli przewozisz zwierzę w kabinie pasażerskiej, waga włącznie z pojemnikiem nie może przekraczać 8 kg.

Akceptowane wymiary transportera w luku bagażowym PLL LOT dla zwierząt podróżujących samolotem:

  • dla samolotów B787 Dreamliner i B737: 55/40/20 cm*,

  • dla samolotów DH4, E70, E75, E95: 45/30/20cm*.

*długość/szerokość/wysokość

Przewożenie zwierzęcia w luku bagażowym

Jeśli Twój pupil jest zbyt duży, aby podróżować razem z Tobą na pokładzie samolotu, musisz przygotować swojego towarzysz do podróży w luku bagażowym.

Uwaga!

liczba zwierząt na danym typie samolotu jest ograniczona. Sprawdź dostępność do 12 godzin przed wylotem

Przede wszystkim zadbaj o to, aby transporter, w którym zwierzak spędzi całą podróż był wygodny i spełniał warunki określone przepisami IATA Live Animals Regulations (Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego). Jeden transporter może przypadać na jedno zwierzę, wyjątkiem, są zwierzęta max. do 6 miesięcy, wtedy liczba nie może przekraczać trzech zwierząt na jeden transporter. 

Transporter dla zwierzaka w luku bagażowym powinien:

  • być odpowiednio duży i komfortowy, aby wierzę miało zapewnioną swobodę ruchu i mogło w nim stanąć, obrócić się i położyć,

  • być wyposażony w pojemnik z wodą i jedzeniem,

  • być czysty i wyłożony chłonną tkaniną,

  • być wentylowany co najmniej na 3 ściankach,

  • być wykonany z włókna szklanego, metalu, sztywnego tworzywa sztucznego, litego drewna lub sklejki, bez doczepionych kółek (jeśli są, to należy je usunąć podczas odprawy).

Czy w każdej linii lotniczej dozwolony jest przewóz zwierząt?

PLL LOT

Zwierzęta można przewieźć na trzy sposoby:

  • na pokładzie samolotu w transporterze,

  • w luku bagażowym,

  • w luku bagażowym – jako cargo.

Miejsce przewozu zwierzęcia uzależnione jest od jego wagi,  wielkości i rodzaju.

Lufthansa

  • Każdy pasażer ma prawo zabrać ze sobą maksymalnie dwa zwierzęta (w zatwierdzonym kontenerze do transportu). Zwierzęta mogą być przewożone w kabinie pasażerskiej lub luku bagażowym

British Airways

  • Korzystając z linii lotniczych nie można wejść na pokład z psem, jako emocjonalne wsparcie. Pies służący jako wsparcie emocjonalne może zostać przewieziony jako zwierzę asystujące. Jeśli zabierasz ze sobą w podróż zatwierdzonego psa asystującego, wejdzie on z Tobą bezpłatnie do kabiny samolotu British Airways.

Air France

  • Jeśli Twoje zwierzę waży od 8 do 75 kg, musi podróżować w luku bagażowym. W niektórych typach samolotów podróżowanie ze zwierzętami domowymi może być ograniczone lub zabronione, wniosek należy złożyć co najmniej 48 godzin przed odlotem.

Emirates

  • Zwierząt domowych nie wolno przewozić na pokładzie, z wyjątkiem sokołów na trasie pomiędzy Dubajem a niektórymi miastami w Pakistanie. W zależności od indywidualnych okoliczności zwierzęta muszą być przewożone jako ładunek albo jako bagaż rejestrowany w luku bagażowym.

KLM

  • Na pokład możesz zabrać jednego psa lub kota, jeśli podróżujesz w klasie Economy, natomiast w klasie Business jest to możliwe wyłącznie w obrębie Europy. Nie można zabrać zwierzęcia do kabiny samolotu, podróżując klasą Premium Comfort lub Business na trasie międzykontynentalnej.

Ryanair

  • Linie lotnicze nie przewożą zwierząt z wyjątkiem psów przewodników/asystujących, których przewóz jest możliwy na niektórych trasach.

Wizz Air

  • Nie można podróżować z psami terapeutycznymi ani żadnymi zwierzętami wspierającymi emocje. Dozwolona jest podróż z psem, który posiada Certyfikat Psa Przewodnika.

Co mówi prawo?

Urząd Lotnictwa Cywilnego:
Przewóz certyfikowanych psów przewodników (właściciel powinien posiadać przy sobie dokument potwierdzający, iż zwierzę posiada status psa przewodnika) jest dozwolony w kabinie samolotu bez dodatkowych opłat. Warto zauważyć, że ograniczenia stosowane zazwyczaj przez przewoźników odnośnie formy transportu zwierząt (przewóz w klatkach) nie dotyczą psów przewodników. Psy przewodnicy o większych rozmiarach mogą podróżować siedząc na podłodze, podczas gdy mniejsze mogą znajdować się na kolanach swoich właścicieli.

Ile kosztuje przewóz zwierząt samolotem?

PLL LOT

  • Ceny za przewóz zwierzęcia do 8 kg (waga jest wagą brutto - tj. z torbą lub klatką do transportu) na pokładzie samolotu zaczynają się już od:
  • 190 PLN na trasach krajowych po Polsce (+ podatek VAT 8%),
  • 280 PLN/65 EUR/70 USD/90 CAD na trasach krótko- i średniodystansowych po Europie, Bliskim Wschodzie (m.in. ZEA, Arabia Saudyjska) i Azji Środkowej (Uzbekistan, Kazachstan),
  • 465 PLN/100 EUR/120 USD/150 CAD/15 000 JPY/150 000 KRW/8500 INR/40 000 HUF na trasach długodystansowych z/do Ameryki Północnej oraz Azji Wschodniej.

Lufthansa

  • Na oficjalnej stronie linii lotniczych czytamy, że w ciągu 72 godzin przed wylotem należy dokonać rezerwacji lotu ze zwierzakiem, a jeśli rezerwacja się powiedzie, trzeba będzie uregulować odpowiednią opłatę przy odprawie na lotnisku.

Air France

W przypadku Air France, cena lotu ze zwierzęciem jest zależna od miejsca docelowego podróży:

  • W luku bagażowym: 100 €
  • W kabinie: 70 €

Lot na Karaibach*

  • W luku bagażowym: 200 €
  • W kabinie: 125 € 

Loty w Europie lub pomiędzy Europą a Afryką Północną**

  • W luku bagażowym: 200 €
  • W kabinie: 125 €

Loty między Francją Metropolitalną a Cayenne, Fort-de-France, Pointe-à-Pitre, Saint-Denis de La Réunion

  • W luku bagażowym: 200 €
  • W kabinie: 125 € 

Inne loty

  • W luku bagażowym: 400 €**
  • W kabinie: 200 €**

Emirates

  • Gdy zwierzę i klatka łącznie nie przekraczają 23 kg i 150 cm - 500 USD
  • Gdy zwierzę i klatka łącznie ważą od 24 do 32 kg i mierzą od 150 cm do 300 cm - 650 USD
  • Gdy zwierzę i klatka łącznie ważą więcej niż 32 kg i mierzą od 150 cm do 300 cm - 800 USD
  • Gdy wymiary klatki przekraczają 300 cm - przewożone jako ładunek ładunek

KLM

  • Jeśli chcesz zabrać ze sobą kota lub psa, opłata za zwierzę będzie wynosić od 75 do 400 EUR w jedną stronę.

Ubezpieczenie turystyczne - ochrona dla Ciebie 

Kiedy zadbasz już o odpowiednie przygotowanie do podroży Twojego pupila nie zapomnij o swoim bezpieczeństwie. Najlepszą ochrona podczas podróży jest odpowiednio dopasowana do Twoich potrzeb polisa turystyczna.

Przed podjęciem decyzji o konkretnym ubezpieczeniu weź pod uwagę kierunek wyjazdu, swój stan zdrowia, planowane aktywności i długość urlopu - wszystko to ma znaczenie dla odpowiedniej ochrony. W wyborze pomoże Ci kalkulator ubezpieczeń turystycznych, w którym za pomocą kilku kliknięć porównasz oferty kilku towarzystw ubezpieczeniowych. 

Ubezpieczenie do Turcji
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
30 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
300 eur
4,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 3 000 eursporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
9,16 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 60 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie do Turcji

Ubezpieczenie do Turcji
Europa Ubezpieczenia
4,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
30 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
300 eur
Dodatkowo: NNW: 3 000 eursporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
9,16 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Allianz
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
Dodatkowo: NNW: 60 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie do Turcji

Pamiętaj, że najważniejszy jest zakres ochrony i suma kosztów ubezpieczenia

Znajdź polisę w 2 minuty

Wypowiedź eksperta

Wybierając polisę turystyczną, pamiętaj przede wszystkim o tym, aby zwrócić uwagę na sumę kosztów leczenia. W Europie, wystarczy kwota 30 000 - 50 000 euro, ale jeśli planujesz podróż do Ameryki, Japonii, czy Kanady, najlepiej żeby taka suma była możliwie jak najwyższa, wszystkie te kraje słyną z bardzo wysokich kosztów leczenia. Weź też pod uwagę aktywności - samo zwiedzanie miasta, nie wymaga rozszerzenia w postaci sportów ekstremalnych, ale jeśli masz zamiar włączyć do planu podróży ulubiony sport - zwróć uwagę na odpowiednie dopasowanie zakresu polisy.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Kiedy zadbasz już o odpowiednie przygotowanie do podroży Twojego pupila nie zapomnij o swoim bezpieczeństwie. Najlepszą ochrona podczas podróży jest odpowiednio dopasowana do Twoich potrzeb polisa turystyczna. Niektórzy ubezpieczyciele oferują możliwość dodatkowego objęcia ochroną także Twojego zwierzaka - to jednak należy sprawdzić każdorazowo w OWU.

Co warto wiedzieć?

  1. Przed podróżą ze zwierzakiem sprawdź przepisy i politykę przewozu zwierząt linii lotniczych.
  2. Dowiedzieć się też, w jakich warunkach transportowane będzie zwierzę i jaka klatka i transporter będą Ci potrzebne.
  3. Przygotuj transporter o odpowiednim wymiarach.
  4. Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym dla siebie. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy za psa przewodnika trzeba płacić?

    Pies przewodnik jest przewożony w kabinie pasażerskiej bez dodatkowych opłat. 

  2. Ile kilogramów może warzyć zwierzę, żeby lecieć na pokładzie?

    Zwierzę, które już razem z klatką 8 kilogramów maksymalnie, może lecieć na pokładzie samolotu, powyżej tej wagi, pupil będzie podróżował w luku bagażowym.

  3. Czy są jakieś rasy zwierząt, z którymi nie można podróżować?

    Wszystko zależy od wewnętrznych regulacji linii lotniczych. W PLL LOT została ograniczona  możliwość transportu psów i kotów ras brachycefalicznych pod pokładem samolotu. Pupila można zabrać do kabiny pasażerskiej pod warunkiem spełnienia kryteriów wagi oraz wielkości klatki.