Każdy kto ma w domu czworonożnego przyjaciela z czasem zadaje sobie pytanie o to, jak przewozić psa w samochodzie w sposób bezpieczny i wygodny dla niego. Oczywiście poprawny transport zwierząt ma również znaczenie dla ogólnego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jak zadbać o psiego pasażera w podróży samochodem? Zobacz co mówi o tym prawo i jakie praktyki warto wdrożyć przed wyjazdem.

Choć psy już dawno przyzwyczaiły się do warunków domowych, nawet w mniejszych mieszkaniach, podczas jazdy samochodem nie zawsze jest tak łatwo. W końcu jest to mocne ograniczenie swobody zwierzęcia, a dodatkowe zamknięcie w klatce czy specjalnym transporterze potęguje to wrażenie. 

Duży stres może wywołać niekontrolowane reakcje czworonoga, a te mogą wpływać na bezpieczeństwo podróży. W żadnym wypadku zachowanie psa nie powinno utrudniać kierowania pojazdem i to powinieneś zadbać z odpowiednim wyprzedzeniem.

Podpowiadamy, jak przewozić psa w samochodzie, mając na uwadze swoje i jego bezpieczeństwo.

Czy można przewozić psa w samochodzie zgodnie z prawem?

Polskie prawo dość szczegółowo mówi o tym, jak przewozić psa, ale w środkach komunikacji publicznej czy w przewozie komercyjnym. To Rozporządzenie Rady (WE) nr 1/2005 z 22 grudnia 2004 roku w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań określa obowiązki wszystkich osób uczestniczących w procesie przewozu zwierząt (przewoźników, organizatorów transportu, kierowców, opiekunów).

Porównaj ceny OC i AC

Nie znajdziemy tam jednak informacji o przepisach dotyczących transportu prywatnego, np. podczas rodzinnego wyjazdu na wakacje. Szukając wskazówek, warto zwrócić uwagę na kilka zapisów w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 Prawo o Ruchu Drogowym. Spróbujmy je krótko przeanalizować.

Co mówi prawo?

Zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim.
art. 60. pkt. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym

Co to oznacza dla właścicieli czworonogów, których zabierają w podróż? Że psa w samochodzie należy umieścić tak, aby nie ograniczał widoczności drogi kierującemu i nie rozpraszał go w czasie jazdy.

Co mówi prawo?

Zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim; ust. 3. Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może on mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni.
art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym

To również wskazówka, jeśli chcesz zabrać w podróż swojego pupila. Przewożąc psa w aucie, należy zabezpieczyć jego pozycję właśnie w świetle tego przepisu.

Poza Kodeksem drogowym źródłem wiedzy na temat przewożenia psa w samochodzie może być Ustawa o ochronie zwierząt.

Co mówi prawo?

Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności transport zwierząt, w tym zwierząt hodowlanych, rzeźnych i przewożonych na targowiska, przenoszenie lub przepędzanie zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres.
art. 6. ust. 2 Ustawy Prawo o ochronie zwierząt

Jak powiedzieliśmy, o czworonoga należy zadbać nie tylko pod względem jego bezpieczeństwa, ale także komfortu (również psychicznego). W praktyce oznacza to znalezienie w aucie dogodnego dla zwierzęcia miejsca, zapewnienie mu dostępu świeżego powietrza i chwili, aby mógł rozprostować kości. W przypadku dużego psa najlepszym wyjściem może okazać się bardziej przestrzeń bagażowa niż kabina pasażerska.

Kara za nieprawidłowe przewożenie psa w samochodzie

Choć przepisy nie mówią wprost o tym, jak przewozić psa w samochodzie, za nieprawidłowości w tym zakresie możesz narazić się na mandat. Tym bardziej należy poświęcić temu nieco uwagi - przyda się przy tym zarówno zdrowy rozsądek, jak i wyobraźnia.

Jeśli zdarzy Ci się kontrola drogowa i policjant stwierdzi, że położenie psa może zagrażać bezpieczeństwu, kara grzywny może wynieść od 20 do nawet 500 zł.

Wróćmy także na chwilę do przytoczonego fragmentu ustawy o prawach zwierząt. Przewożenie zwierząt domowych w sposób, który wywołuje u nich stres i cierpienie jest traktowany jak znęcanie się nad nimi, czyli przestępstwo. To z kolei skutkuje konsekwencjami karnymi. Poza karą grzywny należą do nich także ograniczenie wolności, a nawet pozbawienie wolności do 2 lat!

Dlaczego prawidłowe przewożenie zwierząt w aucie jest tak ważne?

Jeśli czworonoga traktujesz jako pełnoprawnego członka rodziny, tym bardziej powinieneś pamiętać o tym, jak przewozić psa w samochodzie. Pozwalanie mu na pełną swobodę w kabinie może skończyć się w niektórych przypadkach nawet tragicznie. O jakich sytuacjach mowa? Oto niektóre z nich:

  • ograniczone wnętrze samochodu może wywoływać reakcję obronną u psa, która czasem objawia się agresją,
  • kierowca zajmujący się zestresowanym psem mniej skupia się na prowadzeniu auta,
  • w sytuacji gwałtownego hamowania niezabezpieczony pies może nawet przelecieć przez kabinę samochodu uszkadzając siebie i innych pasażerów,
  • jeśli pies będzie się swobodnie przemieszczać po kabinie, może utrudnić kierowanie pojazdem, wejść pod pedały czy uniemożliwić obsługę skrzyni biegów.

Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie? Jest kilka sposobów!

Jak bezpiecznie przewozić psa? Wiele zależy od rodzaju samochodu, ale także rozmiarów psa. Samochody typu kombi są tutaj zdecydowanie najwygodniejsze, ale jeśli Twój model jest bardziej kompaktowy też możesz sobie z tym poradzić. Pamiętaj o względach bezpieczeństwa nawet wtedy, gdy pupil to spokojny, mały pies. W jadącym samochodzie nawet on może zachowywać się nieprzewidywalnie.

Jak przewozić psa na tylnej kanapie?

W przypadku mniejszych psów i tych średniej wielkości można pokusić się o zakup specjalnego transportera. Ten z kolei najlepiej umieścić na tylnej kanapie.

Uwaga!

Transporter należy przypiąć pasami, aby nie zmienia położenia np. w czasie gwałtownego przyspieszania czy hamowania. Nie powinno się także ustawiać transportera między siedzeniami - w razie kolizji czy wypadku może zostać zgnieciony pod dużym naciskiem.

A co z przewożeniem dużych psów? Tutaj przydadzą się szelki samochodowe lub specjalna krótka smycz. Takie akcesorium wpina się w blokadę pasów. Pamiętaj, że duży pies na środkowym fotelu z tyłu zasłoni tylną szybę, dlatego lepiej wygospodarować dla niego miejsce na którym z bocznych miejsc.

Jak przewozić psa w bagażniku auta?

Innym rozwiązaniem, zwłaszcza dla dużego psa, jest bagażnik jako miejsce podróży. Jeśli masz przestronne kombi, możesz w ten sposób dużego lub średniego psa. Nie nadaje się do tego jednak auto z nadwoziem hatchback czy sedan.

Co prawda transport psa w bagażniku nie będzie już tak utrudniać kierowania pojazdem, jak zwierzę w kabinie, ale i tutaj warto się dodatkowo zabezpieczyć. Dobrym pomysłem będzie zamontowani specjalnej kratki oddzielającej przestrzeń bagażową od pasażerskiej. W sklepach dostępne są również większe klatki, które można umieścić w bagażniku.

Akcesoria do przewożenia psa w samochodzie

Zanim wyruszysz w pierwszą podróż w towarzystwie psa, zaopatrz się w kilka praktycznych gadżetów. Nie tylko umilą jazdę zwierzakowi, ale także pomogą Ci zadbać o Wasze wspólne bezpieczeństwo i komfort.

Oto dodatkowe akcesoria, w które warto zainwestować:

  • mata lub koc do transportera lub bagażnika,

  • mata zabezpieczająca fotel samochodowy,

  • szelki lub krótka smycz,

  • metalowa klatka,

  • fotelik samochodowy dla małego psa,

  • kratka wentylacyjna (jeśli pies podróżuje na tylnej kanapie, a ty chcesz uchylić szybę),

  • składana rampa (ułatwia wyjście psa z bagażnika),

  • przegroda bagażnikowa,

  • naklejka na tylną szybą z informacją "pies w aucie".

Jak zadbać o komfort pupila w czasie jazdy?

Wymieniliśmy kilka praktycznych akcesoriów i elementów wyposażenia auta, które przydadzą się zmotoryzowanym właścicielom czworonogów i służą ochronie zwierząt w trakcie jazdy. Poza zakupami poświęć jednak także czas na przygotowanie swojego pupila do podróży.

  1. Spróbuj oswoić psa z przestrzenią samochodu i jego zapachem. Najlepiej znaleźć jedno stałe miejsce, w którym pies będzie przewożony. Dzięki temu szybciej przyzwyczai się do nowej sytuacji. Starszy pies znacznie trudniej adaptuje się do podróży autem, dlatego warto pracować nad tym już od szczeniaka (o ile to możliwe).

  2. Nie pozbawiaj zwierzęcia jego ulubionej zabawki - wręcz przeciwnie! Skupi on na niej swoją uwagę i zniesienie podróż spokojniej.

  3. Zadbaj o to, aby przed jazdą pies nie zjadł zbyt dużo, aby nie narazić go na mdłości. Zapewnij mu także stały dostęp do wody.

  4. Pozwól psu załatwić potrzeby fizjologiczne w trakcie podróży. Postój będzie zresztą wskazany dla każdego z pasażerów i kierowcy.

  5. Nie zmuszaj psa do podróży w mocno nagrzanym samochodzie. Staraj się o tę najbardziej optymalną, również dla Ciebie.

  6. Na ile to możliwe, staraj się prowadzić samochód płynnie. Ogranicz sytuację gwałtownego hamowania i przyspieszania.

Jak widać, do przewozu psa samochodem należy się odpowiednio przygotować. Po kilku pierwszych trasach na pewno wypracujecie sobie jednak własne rytuały, które pozwolą cieszyć się podróżą każdemu, również psiemu, pasażerowi.

Przewożenie psa w samochodzie a ubezpieczenie - jaki mają związek?

Kupując obowiązkową polisę OC często zastanawiamy się nad rozszerzeniem ochrony o dodatkowe produkty, jak autocasco, assistance czy NNW. W końcu każdy chciałby ograniczyć ryzyko nieprzyjemnych i stresujących sytuacji na drodze, a nie wszystko zależy od kierowcy, jego doświadczenia i rozwagi.

Porównaj ceny OC i AC

Dużą popularnością cieszy się pod tym względem właśnie ubezpieczenie assistance, zarówno całoroczne, jak i w wersji krótkoterminowej. Nie każdy ma świadomość, że w jego zakres wchodzi także opieka nad podróżującym zwierzęciem, kiedy dojdzie np. do awarii pojazdu, jego unieruchomienia i konieczności naprawy.

Zobacz więcej: Pakiety Assistance - jakie ubezpieczenie kupić?

O tym, czy dana oferta ubezpieczenia obejmuje taką usługę ze strony towarzystwa, dowiesz się z karty produktu lub opisu - jeśli zdecydujesz się na zakup assistance w kalkulatorze OC i AC, taką informację znajdziesz w specjalnej zakładce przy danej propozycji składki.

Niezależnie od tego, czy planujesz krótki wyjazd, czy dalszą trasę, pamiętaj o ochronie zwierząt na pokładzie samochodu. A jeśli planujesz zakup ubezpieczenia assistance na podróż, sprawdź, czy polisa uwzględnia także opiekę nad Twoim pupilem!

Co warto wiedzieć?

  1. Przewożąc psa w samochodzie, należy zatroszczyć się zarówno o jego bezpieczeństwo, jak i komfort psychiczny i fizyczny.
  2. Małe i średnie psy mogą być przewożone np. na tylnej kanapie na specjalnie wydzielonym miejscu. Duże psy lepiej umieścić w bagażniku oddzielonym specjalną kratką.
  3. Przed podróżą warto poświęcić czas na przyzwyczajenie psa do przestrzeni samochodu. Wówczas lepiej zniesie dłuższy czas spędzony w kabinie lub bagażniku.
  4. Nie ma przepisu prawnego wprost określającego, jak przewozić psa w samochodzie. Należy jednak sugerować się wskazówkami z Kodeksu drogowego oraz Ustawy o prawach zwierząt. 
  5. Pies swobodnie poruszający się po samochodzie może wpływać na skupienie kierowcy i bezpieczeństwo jazdy. 

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Czy mogę przewozić małego psa na swoich kolanach?

    Przewóz zwierząt na kolanach, a więc w żaden sposób niezabezpieczony, jest niedopuszczalny. Ani pasażer, ani tym bardziej kierowca nie powinien przewozić małego psa na kolanach.

  2. Czy mogę przewozić psa na przednim siedzeniu pasażera?

    Jeśli odpowiednio zabezpieczysz czworonoga (za pomocą szelek lub transportera) możesz przewozić psa na przednim siedzeniu.

  3. Czy muszę zapinać psa w pasy bezpieczeństwa?

    Tak. Aby zapobiec przemieszczaniu się psa po kabinie samochodu, kup specjalne szelki, które wepniesz w klamerkę pasów bezpieczeństwa. Jeśli chcesz tego uniknąć, dobrym wyjściem będzie umieszczenie zwierzęcia w transporterze, jednak również musi zostać zamocowany do pasów.

  4. Czy mogę przewieźć psa w samochodzie bez transportera?

    Tak, pod warunkiem, że zabezpieczysz go w inny, wspomniany już sposób. Są psy, które źle znoszą dodatkowe ograniczenie przestrzeni w postaci transportera lub klatki.

  5. Jak uspokoić psa w samochodzie?

    Możesz zmniejszyć stres zwierzęcia, pozwalając mu na podróż np. z ulubioną zabawką. W trudniejszych chwilach podróży warto zatrzymać się w dogodnym miejscu. Pies załatwi swoje potrzeby fizjologiczne i rozprostuje kości. Warto w czasie postoju okazać psu czułość i spędzić z nim chwilę czasu na zabawie.