Prognozy na Nowy Rok nie zawsze muszą oznaczać bawienie się w horoskopy lub inne przepowiednie. Na wiele spraw w swoim życiu masz realny wpływ. Oczywiście trudno przewidzieć różne losowe zdarzenia, ale o tym, w jakim stopniu zadbasz o swoje zdrowie i życie – decydujesz sam.

Kilka zmian może mieć wpływ na jakość i długość życia oraz stan zdrowia. Zobacz, co Cię czeka, jak je wprowadzisz.

Na początek porządnie się wyśpij

Bez względu na to, jaką dietę i sport wybierzesz, nie możesz pominąć jakości swojego snu oraz odpoczynku. Niedosypianie przy innych zdrowych nawykach przekreśla wiele Twoich starań. Organizm, który nie zregeneruje się odpowiednio, nie będzie dobrze funkcjonować, a to może prowadzić do frustracji związanej z brakiem oczekiwanych wyników w aktywności czy utracie wagi.

Sen powinien trwać około 7 do 9 godzin. Czas ten zależny jest od stylu życia oraz wieku. Przewietrz pokój, w którym śpisz i zadbaj o odpowiednią dla Ciebie temperaturę pomieszczenia. Nie pij przed snem kawy, ani mocnej herbaty. Postaraj się, by ostatni posiłek nie miał miejsca tuż przed położeniem się spać – organizm skupi się na trawieniu zamiast regeneracji. Zadbaj również, by pory snu były stałe w Twoim rozkładzie dnia. 

Co jeszcze możesz zrobić? Na dobry sen wpłynąć może odpowiednia poduszka, czy to wyprofilowana, czy z naturalnym wsadem o zapachu lawendy – musi być dopasowana do Twoich potrzeb. Zadbaj, by pomieszczenie, w którym śpisz było odpowiednio zaciemnione – to pomaga ciału się zregenerować. Jeśli nie masz takiej możliwości – spróbuj spać w opasce na oczy. W sytuacji, gdy dokucza Ci hałas za oknem i nie możesz go w żaden sposób wykluczyć – pomóc Ci mogą zatyczki do uszu. 

Pamiętaj, że oprócz snu ważny jest również odpoczynek w ciągu dnia. W przypadku, gdy Twój plan dnia pęka w szwach, przez co nie masz nawet chwili na to, by usiąść i odpocząć – nawet najlepszy sen może okazać się niewystarczający, ponieważ ciało przez wiele godzin będzie pracować na najwyższych obrotach. 

SPRAWDŹ CENY UBEZPIECZENIA

Odstaw używki, organizm Ci podziękuje!

Nie jest żadną tajemnicą, że stosowanie jakichkolwiek używek nie jest dobre dla Twojego zdrowia. Dotyczy to zarówno palenia papierosów, jak i wszelkich zamienników. 

Odstawienie wyrobów nikotynowych sprawia, że organizm zaczyna się regenerować, co przyniesie Ci w przyszłości wiele korzyści. Czego możesz spodziewać się po rzuceniu palenia?

 • po 12 godzinach reguluje się poziom tlenku węgla we krwi,
 • po 24 godzinach spada ryzyko zawału serca,
 • po 2-12 tygodniach poprawie ulega krążenie oraz praca Twoich płuc,
 • po 1-9 miesięcy zaczynają zanikać duszności oraz kaszel,
 • po 12 miesiącach prawdopodobieństwo ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca spada o 50%.

Najbliższy rok może przynieść wiele korzyści dla Twojego zdrowia. Warto podkreślić, że na tym plusy rzucenia palenia się nie kończą. Po upływie 5 lat znacznie spada ryzyko wystąpienia nowotworu jamy ustnej, przełyku, krtani oraz płuc, a także udaru mózgu. Po 10 latach z kolei ryzyko śmierci wskutek nowotworu płuc spada o połowę w stosunku do regularnych palaczy. 15 lat po rzuceniu palenia przynosi najwięcej korzyści – ryzyko nowotworów płuc, chorób serca oraz udaru mózgu jest takie samo, jak u osób, które nigdy nie paliły papierosów.

O szkodliwości alkoholu wiemy już znacznie więcej dzięki badaniom Instytutu Neuronauki Hiszpańskiej Narodowej Rady Badań Naukowych oraz współpracujących z nimi naukowców z Centralnego Instytutu Zdrowia Psychicznego mieszczącego się w niemieckim Mannheim. Wyniki badań przedstawiają, że nawet nieduże ilości alkoholu mają wpływ na Twój mózg i to nawet przez sześć kolejnych tygodni. W tym czasie może dochodzić do uszkodzeń. Możliwa jest regeneracja, jednak ona wymaga dłuższego odstawienia alkoholu. Warto zatem zastanowić się nad ilością spożywanych napojów alkoholowych.

Sprawdź, czy nie pijesz za mało?

Dokucza Ci ciągłe zmęczenie, problemy z kondycją lub suchą skórą? Przyjrzyj się dokładnie temu, ile płynów w ciągu dnia pijesz. Może to oznaczać, że Twój organizm potrzebuje znacznie więcej.

Poziom wody w organizmie wpływa m.in. na:

 • ciśnienie krwi,
 • temperaturę ciała,
 • trawienie,
 • perystaltykę jelit,
 • pracę serca,
 • pracę mięśni,
 • uczucie zmęczenia,
 • kondycję skóry,
 • wydajność organizmu.

Pijąc odpowiednią ilość wody, zauważysz, że całe Twoje ciało zacznie pracować lepiej. Zniknąć mogą bóle głowy, zaparcia, a nawet problemy ze snem. Twój nastrój również może ulec poprawie i zniknąć może rozdrażnienie.

W pilnowaniu nawodnienia mogą pomóc Ci aplikacje, które wysyłają powiadomienia z przypomnieniem o piciu. Na rynku jest również coraz więcej gadżetów, które Ci to ułatwią – np. butelki z miarką, dzięki której zobaczysz, jak mało lub dużo już wypiłeś.

Zabierz psa na dłuższy spacer lub ćwicz podczas oglądania serialu

Nie musisz być fanem sportu, by zadbać o aktywność fizyczną. Zastanów się, jaka aktywność sprawia Ci najwięcej frajdy i w nią zainwestuj swój wolny czas. To może być trochę dłuższy spacer z psem, przejażdżka rowerem po okolicy, taniec do ulubionej muzyki lub krótka codzienna gimnastyka podczas oglądania serialu. Ważne jest, żeby zacząć i nie rezygnować. To nie muszą być spektakularne postanowienia oraz deklaracje. Nawet 15 minut dziennie może przynieść Ci wiele korzyści – wprowadzisz nowy nawyk, a z czasem możesz go rozwijać.

Oczywiście, jeśli masz możliwość, czas oraz chęci – możesz wybrać się również na basen, tenisa czy zebrać ze znajomymi drużyną i zorganizować miejsce do grania w siatkówkę. Przede wszystkim nie zmuszaj się do żadnej aktywności, ponieważ nie polubisz jej na siłę, a z czasem zrezygnujesz ze swoich zajęć. Wybierz to, co sprawia Ci najwięcej przyjemności, a dzięki temu chętniej będziesz trenować.

Jakich efektów możesz się spodziewać? To oczywiście zależy od samej aktywności, inne zaobserwujesz po regularnym bieganiu, inne z kolei, jeśli zdecydujesz się na chodzenie na siłownię. Z całą pewnością zaobserwować możesz:

 • lepszą wydolność oraz kondycję,
 • wzrost siły mięśni,
 • lepsza stabilizacja stawów,
 • lepszy metabolizm,
 • utrata tkanki tłuszczowej,
 • wyższy poziom energii,
 • mniejszy poziom stresu,
 • poprawa nastroju,
 • poprawa jakości snu.

Koniecznie wykonaj badania kontrolne!

Jedzenie warzyw i owoców, rzucenie używek, sport oraz sen nie zagwarantują Ci doskonałego zdrowia. Są rzeczy, na które nie masz wpływu, jak np. obciążenie genetyczne. Nawet zawodowi sportowcy, którzy są pod stałą opieką wielu specjalistów, chorują na nowotwory, choroby serca oraz inne dolegliwości. Tu najbardziej pomóc mogą regularne badania kontrolne.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: 6 faktów o zdrowiu, o których każdy mężczyzna powinien wiedzieć.

Możesz to załatwić szybko i prosto za pomocą pakietu zdrowotnego, który zapewni Ci szybkie terminy wizyt bez konieczności posiadania skierowania, wykonanie wielu różnych badań diagnostycznych oraz potrzebnych zabiegów. Możliwości masz wiele, dzięki czemu możesz wybrać pakiet, który oferuje sieć placówek w Twojej okolicy lub zapewnia tych specjalistów, na których najbardziej Ci zależy. Płacąc regularny abonament, otrzymać dostęp do darmowych usług medycznych, takich jak:

 • badania diagnostyczne,
 • szczepienia,
 • zabiegi ambulatoryjne,
 • rehabilitacji,
 • całodobowej infolinii medycznej
 • wizyty domowe.

Dostęp do wielu specjalistów umożliwi Ci również kontakt z dietetykiem. Gdy skompletujesz już wyniki badań, możesz omówić je z dietetykiem, który pomoże Ci dopasować odpowiednio zbilansowaną dietę do stylu Twojego życia. Każdy z nas ma inne zapotrzebowanie kaloryczne, nietolerancje czy obciążenia genetyczne. Inne zapotrzebowanie może mieć pracownik biura podróży, a inne trener personalny w klubie sportowym. 

ILE KOSZTUJE I CO OFERUJE PRYWATNA POLISA ZDROWOTNA

TU

Liczba lekarzy

Liczba badań

Wizyty domowe

Składka miesięczna

Signal Iduna – Pełnia Zdrowia Direct+

6

85

Tak

Od 55 zł

Signal Iduna – POLMED wariant podstawowy

15

110

Tak

Od 75 zł

INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Basic

77

412

Tak

Od 149 zł

Medicover Classic+

22

250

Nie

Od 189 zł

Signal Iduna – Pełnia zdrowia Direct+ Pakiet Rodzinny

6

85

Nie

Od 192 zł

INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Silver

77

412

Tak

Od 198 zł

INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Gold

77

416

Tak

Od 208 zł

Signal Iduna – Pełnia zdrowia POLMED Pakiet Rodzinny

15

110

Tak

Od 259 zł

INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Diamond

77

416

Tak

Od 301 zł

Medicover Ellite+

67

880

Tak

Od 335 zł

MediSky – Karta Zdrowotna

Bez limitu

Bez limitu

Tak

Od 350 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych rankomat.pl z dnia 29.12.2023 r.

SPRAWDŹ CENY UBEZPIECZENIA

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kilka faktów o zdrowiu, o których każda kobieta powinna wiedzieć.

Szukanie odpowiedniej oferty nie musi być skomplikowane. Być może korzystałeś już z takiego narzędzia, jakim jest porównywarka ubezpieczeniowa, gdy szukałeś odpowiedniej polisy OC

Na rynku jest sporo ofert, które przy samodzielnym porównaniu mogą Ci umknąć. Porównywarka pomoże znaleźć Ci odpowiednie rozwiązanie, dopasowane do Twoich preferencji oraz możliwości finansowych. Dzięki temu nie przepłacisz, a tym samym – nie zrezygnujesz z ubezpieczenia, gdy przytrafią Ci się chwilowe problemy finansowe.
 

Ważne informacje

1.    Rzucenie palenia może znacznie wpłynąć na długość życia oraz jakość zdrowia

2.    Aktywność fizyczna powinna być dopasowana do Twoich preferencji

3.    Zdrowe nawyki bez odpowiedniej regeneracji nie przyniosą oczekiwanych efektów

4.    Wykonywanie regularnych badań jest ważnym elementem dbania o swoje zdrowie
 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o to, jak zadbać o swoje zdrowie

 1. Jak najlepiej zadbać o swoje zdrowie?

  Najlepiej będzie zadbać kompleksowo – powiązać ze sobą zdrowe odżywianie, z odpowiednią ilością aktywności fizycznej oraz snu, a także regularnymi badaniami kontrolnymi. Pojedyncze zmiany w stylu życia na pewno wpłyną pozytywnie na zdrowie, jednak warto zadbać o każdy aspekt swojego codziennego życia.

 2. Od czego zacząć zdrowy tryb życia?

  Zdrowy tryb życia najlepiej zacząć od badań kontrolnych. Dzięki nim dowiesz się, czy musisz wprowadzić jakieś konkretne zmiany w diecie (np. zbyt wysoki cukier lub cholesterol). Wyniki badań mogą również mieć wpływ na to, jaki sport będzie dla Ciebie najlepszy – niektóre problemy mogą uniemożliwić Ci np. korzystanie z basenu oraz sauny.

 3. Jak sprawdzić czy jest się zdrowym?

  Najlepiej wykonać badania kontrolne. Na podstawie wyników lekarz oceni, czy potrzebne są dalsze badania, suplementacja witamin lub czy jest wymagane leczenie jakiś konkretnych dolegliwości.

 4. Ile kosztuje prywatna polisa zdrowotna?

  Koszt takiego ubezpieczenia waha się od 55 zł do 350 zł miesięcznie. W tych kwotach uzyskać można bardzo różnorodną pomoc, zatem warto zastanowić się nad tym, na jakich specjalistach Ci zależy, które badania potrzebujesz wykonać oraz czy mogą przydać Ci się również inne opcje, jak wizyty domowe, darmowe szczepienia czy zabiegi ambulatoryjne.