Przeziębienie i inne infekcje mogą nas sporo kosztować, szczególnie, gdy próbujemy wyleczyć się sami. W sezonie największych zachorowań trudno dostać się do lekarza, który mógłby nam szybko pomóc, jednak wiemy jak można rozwiązać ten problem.

W cenie od około 50 zł możemy zapewnić sobie szybki kontakt z lekarzem, który pomoże również, gdy złapie nas zimowa infekcja. Dzięki temu szybciej wrócimy do zdrowia i unikniemy nawrotu choroby, jak i groźnych powikłań.

 
Jak odróżnić objawy grypy od przeziębienia i infekcji grypopodobnych? 

Zarówno przeziębienie, jak i grypa są infekcjami wirusowymi. Przenoszone są drogą kropelkową i niestety, są zaraźliwe. Przebieg obu chorób jest zazwyczaj różny, więc dobrze jest rozróżnić oba przypadki. Niewyleczona grypa może prowadzić do poważnych konsekwencji, jak na przykład zapalenie mięśnia sercowego. Z kolei niewyleczone przeziębienie może kilkukrotnie nawracać lub wywołać zapalenie oskrzeli lub inne problemy.

Jak odróżnić oba przypadki? Przyjrzyjmy się, jakie objawy charakteryzują przeziębienie i grypę.

Objawy przeziębienia:

 • stan podgorączkowy,
 • katar,
 • kaszel,
 • osłabienie,
 • bóle mięśniowe o lżejszym nasileniu,
 • ból głowy,
 • zmęczenie.

Objawy grypy:

 • gorączka, 
 • ból głowy,
 • dreszcze,
 • bóle mięśniowo-stawowe,
 • uczucie osłabienia i rozbicia,
 • suchy kaszel,
 • ból gardła.

Najłatwiej grypę możemy rozpoznać po gorączce (często wysokiej) oraz bólach mięśni i stawów. Wirus grypy sprawia, że przebieg choroby jest dotkliwszy niż przeziębienie, w którym gorączka może w ogóle nie wystąpić.

Największa zachorowalność przypada zwykle na sezon zimowy. Chorobom tym sprzyja ochłodzenie i wraz z rozpoczęciem jesieni, jak i wiosny, gdy wciąż może dojść do wychłodzenia organizmu, znacznie łatwiej o zachorowanie na grypę lub przeziębienie niż miałoby to miejsce np. latem. 

Inne infekcje mogą wywoływać również inne objawy, jak np. duszności, świszczący oddech czy ból zatok. Każdy przypadek należy jednak konsultować z lekarzem lub specjalistą.

Jak wygląda leczenie grypy, przeziębienia i infekcji grypopodobnych? 

W obu przypadkach bardzo ważny jest odpoczynek, stąd tak ważne może być zwolnienie lekarskie i pozostanie w domu. Należy dbać o to, by nawadniać organizm i dużo pić. 

Część osób z pewnością zdecyduje się na domowe metody leczenia, jak np. syrop z cebuli, ciepła woda z miodem czy płukanie nosa. Są to jednak sposoby, które mogą nie rozwiązać problemu poza złagodzeniem objawów. 

Obie infekcje wymagają leczenia, w obu przydać się mogą leki przeciwzapalne na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Dobrym pomysłem będzie wzmacnianie się dodatkowo witaminami, a w sytuacji, gdy zmagamy się z bólem lub innymi objawami – potrzebne mogą być środki przeciwbólowe lub służące do leczenia konkretnych dolegliwości.

Infekcje mają jednak to do siebie, że niewyleczone mogą nawracać. Wówczas, zamiast leczenia trwającego kilka dni, nasze problemy ze zdrowiem mogą trwać nawet kilka tygodni. W takiej sytuacji trudno jest pracować, zajmować się domem i bliskimi. Nie warto zatem bagatelizować zarówno przeziębienia, jak i grypy czy innych infekcji dróg oddechowych. 


W jaki sposób polisa zdrowotna może pomóc w przeziębieniu lub grypie? 

Ubezpieczenie zdrowotne może zdawać się zbędnym dodatkiem, szczególnie gdy posiadamy możliwość korzystania ze świadczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Korzystanie z przychodni rejonowej może pomóc, jednak w okresie, gdy zachorowań na grypę jest szczególnie dużo, kontakt z lekarzem może być utrudniony, a na wizytę możemy poczekać nawet kilka dni.

Z polisą zdrowotną możemy liczyć na szybką i skuteczną pomoc – wizyta u lekarza może odbyć się tego samego dnia, którego zgłosimy taką potrzebę. Z kolei wizyta u specjalisty może nas czekać w ciągu kilku dni roboczych. 

Zakup polisy zdrowotnej, która kosztować nas może od około 50 zł miesięcznie (w zależności od wybranego wariantu) może jednak zaoferować znacznie więcej. W cenie ubezpieczenia możemy również uzyskać m.in.:

 • wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki,
 • darmowe szczepienia (również przeciw grypie),
 • darmowe badania diagnostyczne,
 • darmowe badania specjalistyczne (np. rezonans magnetyczny),
 • refundację leków,
 • psychoterapię,
 • dzienny zasiłek szpitalny,
 • zwrot kosztów za zakup środków pomocniczych,
 • e-konsultacje.

To, co dokładnie zaoferuje ubezpieczenie zdrowotne, jest zależne od tego, na jaki pakiet się zdecydujemy. Istnieją oferty, które udostępniają opcję korzystania z pomocy 6 lekarzy o różnej specjalizacji, inne z kolei umożliwiają pomoc 77 różnych specjalistów. 

Ubezpieczenie zdrowotne warto dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Każdy z nas jest inny – część osób ma problemy alergologiczne, dermatologiczne czy gastrologiczne. Taka polisa powinna uwzględniać specjalistę, z którym regularnie musimy się konsultować. Jeśli wychowujemy dzieci – przydać się może kontakt z pediatrą. W sytuacji, gdy zależy nam na szczepieniu przeciw grypie – również możemy wybrać takie rozwiązanie, które nam je umożliwi.

 
Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne, które umożliwi szybki kontakt z lekarzem? 

Koszt ubezpieczenia zdrowotnego nie musi być wysoki. Składka miesięczna zaczyna się od 55 zł, a drożej może nas kosztować wyjście do kina lub na obiad z bliską osobą. Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu, ponieważ przy nawet drobnych infekcjach jest to opcja, która pomoże nam szybko i skutecznie wyleczyć wszystkie dolegliwości.

Cena składki zależna jest od naszego wieku, ale i liczby świadczeń. Wpływ na cenę ma to, czy polisa umożliwia nam kontakt z kilkoma, kilkunastoma lub kilkudziesięcioma specjalistami. To, czy wykonamy kilkadziesiąt, czy kilkaset różnych badań również wpłynie na to, ile zapłacimy za składkę miesięczną.

PRZYKŁADOWE OFERTY PRYWATNYCH UBEZPIECZEŃ ZDROWOTNYCH

TU

Liczba lekarzy

Liczba badań

Wizyty domowe

Składka miesięczna

Signal Iduna – Pełnia Zdrowia Direct+

6

85

-

Od 55 zł

Signal Iduna – POLMED wariant podstawowy

15

110

Tak

Od 75 zł

TU Zdrowie – Polisa Zdrowie wariant podstawowy

13

190

-

Od 65 zł

Uniqa – Ochrona z plusem wariant podstawowy

9

32

-

Od 68 zł

Signal Iduna – Start+ wariant podstawowy

15

110

Tak

Od 99 zł

Uniqa – Ochrona z plusem wariant rozszerzony

24

164

Tak

Od 130 zł

TU Zdrowie – Polisa zdrowie wariant rozszerzony

32

284

Tak

Od 137 zł

Signal Iduna – Pełnia zdrowia Direct+ Pakiet Rodzinny

6

85

Nie

Od 192 zł

INTER Ubezpieczenia – VISION Gold

77

412

Tak

Od 198 zł

Signal Iduna – Pełnia zdrowia POLMED Pakiet Rodzinny

15

110

Tak

Od 259 zł

Signal Iduna – Pełnia zdrowia Start+ Pakiet Rodzinny

14

110

Tak

Od 346 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych rankomat.pl z dnia 09.01.2023 r.

Oprócz szybkiego kontaktu z lekarzem, ubezpieczenie zdrowotne ma jeszcze sporo do zaproponowania. Każdy pakiet jest jednak inny, przez co należy pamiętać o tym, by porównać dostępne opcje. 

Gdzie znaleźć tanie i dobre ubezpieczenie zdrowotne? 

Dla osoby, która wcześniej nigdy nie kupiła polisy zdrowotnej, zakup takiego ubezpieczenia może wydawać się dość trudny. Musimy wykonać analizę dostępnych ofert i wybrać opcję najlepszą dla naszych indywidualnych preferencji. 

W zakupie pomóc może porównywarka ubezpieczeniowa, która za nas dokonuje szczegółowego porównania ofert. Dzięki niej możemy dotrzeć do rozwiązań, o których wcześniej nie wiedzieliśmy, a są bardzo korzystne cenowo. 

Tanie ubezpieczenie zdrowotne nie musi być wcale złe – każdy z nas ma zupełnie inne potrzeby. Są osoby, które nie mają żadnych przewlekłych problemów, a ich kontakt z lekarzem ogranicza się do chorób sezonowych, inny z kolei regularnie odwiedzają lekarza np. w związku z chorobami tarczycy, skóry czy układu rodnego. W każdym z tych przypadków potrzebna może być inna ochrona i w każdym nie musi być ona maksymalna. Porównywarka pomoże dotrzeć nam do najlepszych cenowo rozwiązań, dzięki czemu nie przepłacimy za polisę.

Alicja OrłowskaAlicja Orłowska


 

Ważne informacje

1.    Objawy grypy i przeziębienia, jak i innych infekcji grypopodobnych bywają trudne do rozróżnienia, jednak przebieg grypy bywa ostrzejszy

2.    Niewyleczona grypa, jak i przeziębienie mogą mieć dalsze konsekwencje

3.    Szybki kontakt z lekarzem dzięki polisie zdrowotnej może ułatwić szybki powrót do zdrowia

4.    Przed zakupem prywatnej polisy zdrowotnej warto dokonać porównania dostępnych ofert

 

FAQ - Najczęściej zadawane pytanie o ubezpieczenie zdrowotne na wypadek grypy

 1. Co robić w przypadku grypy?

  Jeśli zauważymy u siebie objawy grypy, powinniśmy zostać w domu i zadbać o siebie. Ważny jest kontakt z lekarzem, który objaśni, jak leczyć infekcję oraz objawy. Nieleczona grypa może nieść za sobą poważne konsekwencje, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia.

 2. Jak długo można chorować na grypę?

  Na grypę choruje się najczęściej około 1-2 tygodni. Czas choroby zależny jest od ogólnej kondycji chorego, jak i rodzaju wirusa, którego złapał. Na czas leczenia wpływ ma również to, czy chory szybko skontaktował się z lekarzem czy raczej leczyć się będzie domowymi metodami.

 3. Co obejmuje ubezpieczenie zdrowotne?

  Polisa zdrowotna zapewnia szybki i darmowy kontakt z lekarzami różnych specjalizacji. Oprócz tego ubezpieczony może również skorzystać z darmowych badań diagnostycznych, specjalistycznych, szczepień, zabiegów ambulatoryjnych, wizyt domowych, jak i innych usług świadczonych w ramach pakietu assistance. 

 4. Jak można mieć ubezpieczenie zdrowotne nie pracując?

  Osoba, która nie jest zatrudniona, może ubezpieczyć się za pomocą prywatnej polisy zdrowotnej. Koszt takiego ubezpieczenia nie jest duży, ponieważ zaczyna się od około 50 zł miesięcznie, a w cenie tej liczyć można na kilku różnych specjalistów, jak i kilkadziesiąt różnych badań diagnostycznych. 

 5. Ile kosztuje dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?

  Koszt ubezpieczenia zaczyna się od około 50 zł. Cena zależy jednak od wybranego wariantu cenowego i może kosztować nawet powyżej 300 zł miesięcznie. Polisę warto dopasować do własnych indywidualnych potrzeb.