Wśród różnych wariantów ochrony mamy ubezpieczenia terminowe i bezterminowe. Każde z nich będzie przynosiło inne korzyści. Aby ułatwić przyszły wybór, sprawdźmy na czym polegają oba rozwiązania i przyjrzyjmy się kilku przykładowym ofertom.

Wybór odpowiedniego rodzaju polisy na życie może wydawać się trudny, jednak jeśli dowiemy się czym różnią się od siebie poszczególne opcje, łatwiej będzie nam dokonać odpowiedniego wyboru. Każde z tych dwóch rozwiązań ma swoje plusy i minusy, o których warto wiedzieć wcześniej.

Czym się różni polisa terminowa od bezterminowej? 

Jak sama nazwa wskazuje – termin w przypadku obu rodzajów ubezpieczeń ma kluczowe znaczenie. Wariant terminowy zapewnia ochronę do końca trwania umowy np. na czas 10 lat. W tym czasie ubezpieczony zyskuje ochronę w ustalonym przez siebie zakresie. Umowę można kontynuować, ale również możemy z niej zrezygnować. Ubezpieczenie może obejmować ochroną okres 5 lat, jak i również dłuższych - 10, 20 czy 30 lat. 

Polisa bezterminowa z kolei to produkt, który zapewnia ochronę dożywotnio, a sumę ubezpieczenia wypłaca z tytułu śmierci ubezpieczonego. Środki, które zgromadzimy przez czas trwania umowy nie zostaną wypłacone nam zatem wcześniej. Wysokość sumy ubezpieczenia jest uzależniona od naszego wieku, czasu trwania umowy i bezpośrednio wpływa na wysokość składki.  

Co wpływa na cenę obu polis? 

Wybór polisy na życie u wielu osób często pokierowany jest wysokością składki. Nie ma w tym nic dziwnego, szczególnie, gdy koszty życia codziennego znacznie rosną. Rozsądną decyzją jest ograniczanie wydatków, jednak już całkowita rezygnacja z zakupu polisy do rozsądnych nie należy.  

Warto wiedzieć o tym, że można wpłynąć na koszt ubezpieczenia. Jeśli będziemy mieć świadomość, co wpływa na cenę polisy, to łatwiej będzie wybrać odpowiednie rozwiązanie. Dzięki temu nie przepłacimy za zakupioną ochronę. 

Na wysokość składki polisowej wpływ ma: 

 • suma ubezpieczenia – im wyższą kwotę wybierzemy, tym wyższa będzie składka. Warto dopasować wysokość SU do swoich możliwości finansowych, ale i realnych potrzeb. Większość z nas wolałaby sumę ubezpieczenia w wysokości 1 mln zł, by zapewnić bliskim jak największe wsparcie na wypadek naszego nagłego odejścia. Przy wyborze SU warto kierować się jednak prawdziwymi potrzebami, np. wysokością zobowiązania w banku – jeśli spłacamy kredyt w wysokości 100 000 zł, to na podobną kwotę możemy się ubezpieczyć.  
 • liczba umów dodatkowych – towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zwykle od kilku do kilkunastu rozszerzeń ochrony, które zwiększą zakres posiadanej ochrony. Możemy zdecydować się na wszystkie opcje, jednak wtedy zapłacimy najwięcej. Nie każdy z nas potrzebuje jednak maksymalnej ochrony. Osobom, które regularnie uprawiają sport może przydać się ochrona na wypadek kontuzji, jeśli jednak nie posiadamy prawa jazdy, a pracujemy online w miejscu zamieszkania, to polisa chroniąca od wypadków komunikacyjnych może okazać się zbędna. 
 • wiek ubezpieczonego – w tym przypadku mamy również spory wpływ na wysokość składki. Wiele osób odkłada decyzję o zakupie polisy na życie na wieczne „później”. Pierwszeństwo mają większe wydatki typu zakup nowego samochodu, remont domu, opłacenie dzieciom studiów itd. To powoduje, że przesuwamy zakup polisy nie o kilka miesięcy, a o całe lata. Musimy wiedzieć, że dla ubezpieczyciela nasz wiek ma ogromne znaczenie – z każdym kolejnym rokiem zwiększa się ryzyko poważnego zachorowania oraz śmierci, przez co ubezpieczyciel konsekwentnie podnosi składkę ubezpieczeniową. Im wcześniej kupimy polisę, tym lepiej dla nas. 
 • stan zdrowia – przed zakupem polisy ubezpieczyciel z pewnością poprosi nas o wypełnienie ankiety medycznej w celu ustalenia naszego stanu zdrowia w chwili zawierania umowy polisowej. Ma to na celu uniknięcie próby wyłudzenia odszkodowania. Ubezpieczyciela interesować będą nasze dotychczasowe problemy zdrowotne, choroby przewlekłe oraz styl życia. Na tej podstawie może obliczyć potencjalne ryzyko np. zawału serca lub udaru mózgu.  
 • rodzaj polisy na życie – to, jakie ubezpieczenie wybierzemy, również ma wpływ na cenę składki miesięcznej. Możemy zdecydować się na standardową polisę ochronną lub terminową lub wybrać polisę inwestycyjną, w której oprócz ochrony, część składki kierowana jest na odpowiednie fundusze. W tym przypadku cena składki może być znacznie wyższa. Zastanówmy się zatem nad tym, na jakiej ochronie konkretnie nam zależy.  
 • brak porównania ofert – jeśli zdecydujemy się na pierwszą znalezioną ofertę ubezpieczeniową lub polisę poleconą nam przez znajomego z pracy, możemy nie dowiedzieć się, jak wiele tańszych ofert ma do zaproponowania konkurencja. W ten sposób łatwo przepłacić.  

Wady i zalety ubezpieczenia terminowego na życie 

Ubezpieczenie terminowe to bardzo popularne wśród klientów rozwiązanie. Można zyskać ochronę w określonym czasie, a na zakończenie umowy otrzymać zgromadzone przez lata środki. Jest to jednak opcja, która może nie być korzystna lub atrakcyjna dla wszystkich. Sprawdźmy, jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania. 

Najważniejsze zalety terminowej polisy na życie

 • wysoka suma ubezpieczenia, 
 • szeroki, elastyczny zakres ochrony, 
 • minimum formalności przy zawieraniu umowy ubezpieczeniowej. 

Najważniejsze wady ubezpieczenia terminowego to

 • konieczność przedłużania umowy przy chęci kontynuowania ochrony, 
 • mniej korzystne warunki dla osób starszych, 
 • określone granice wiekowe. 

Ile zapłacisz za ubezpieczenie terminowe i bezterminowe? 

Koszt ubezpieczenia na życie, zarówno terminowego, jak i bezterminowego zależy od kilku ważnych spraw, o których wspominaliśmy wcześniej. Cena składki może być zatem dla tej samej polisy zupełnie inna dla dwóch różnych osób. To, czy zapłacimy 50 zł, czy 300 zł zależy w dużym stopniu od nas samych i od tego, jakie ubezpieczenie ostatecznie wybierzemy.

Jeśli zdecydujemy się na zakup polisy terminowej lub bezterminowej z bardzo wysoką sumą ubezpieczenia, możemy mieć pewność, że składka miesięczna będzie znacznie wyższa. Na cenę wpływ ma również to, jaką ochronę wybierzemy. W sytuacji, gdy zdecydujemy się na maksymalną ochronę i wybierzemy kilka lub kilkanaście umów dodatkowych – zapłacimy więcej za taką polisę. Wpływ na cenę ma też nasz wiek oraz stan zdrowia i dotyczy to obu rodzaju polis. Im później decydujemy się na zakup ubezpieczenia, tym więcej zapłacimy. Znaczenie ma również to, czy dokonamy porównania różnych ofert, czy wybierzemy pierwszą znalezioną polisę. Podczas porównania różnych opcji możemy dotrzeć do najbardziej korzystnych finansowo ofert. 

Jeśli interesuje nas polisa terminowa, dużo zależy od tego, na jak długo zawrzemy umowę oraz jaką ochronę oraz sumę ubezpieczenia wybierzemy. 

Warunki terminowego ubezpieczenia na życie w przykładowych TU

TU

Suma ubezpieczeniaCzas trwania umowyMiesięczna wysokość składki
Pruustalana przy zawieraniu umowy ubezpieczenia

od 5 lat do osiągnięcia przez ubezpieczonego 75. roku życia

składka ustalana indywidualnie
Generaliustalana przy zawieraniu umowy ubezpieczenia, może wynieść nawet 2 000 000 złminimum 1 rokskładka ustalana indywidualnie

Nationale-Nederlanden

zależy od wysokości składki, może wynieść nawet 1 000 000 złminimum 10 latskładka ustalana indywidualnie

PZU

zależy od wysokości składkiod 5 do 30 latskładka ustalana indywidualnie

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie oferty wybranych towarzystw ubezpieczeniowych z 22.02.2024 r.

W polisie bezterminowej mamy nieco mniejszy wybór spośród różnych ofert. Jest to ubezpieczenie, na które najczęściej decydują się osoby starsze, jednak koszt składki również ustalany jest indywidualnie i zależy w dużym stopniu od wybranej sumy ubezpieczenia oraz zakresu ochrony, na jakim nam zależy.

Warunki bezterminowego ubezpieczenia na życie w przykładowych TU

TU

Suma ubezpieczeniaWiek przystępującego do polisyMiesięczna wysokość składki
Generali

ustalana przy zawieraniu umowy ubezpieczenia

40-86 lat

składka ustalana indywidualnie
Allianz

zależy od ryzyka ubezpieczeniowego

18-71 latskładka ustalana indywidualnie

PZU

ustalana przy zawieraniu umowy ubezpieczenia

13-80 latskładka ustalana indywidualnie

Nationale-Nederlanden

ustalana przy zawieraniu umowy ubezpieczenia

55-76 latskładka ustalana indywidualnie

4life

do 50 000 zł - śmierć ubezpieczonego

150 000 zł - śmierć w następstwie nieszczęśliwego wypadku

umowa główna jest podpisywana na czas nieograniczony, umowy dodatkowe na rok

składka ustalana indywidualnie

Tabela 2. Opracowanie własne na podstawie oferty wybranych towarzystw ubezpieczeniowych z 22.02.2024 r.

Jakie są wady i zalety ubezpieczenia bezterminowego na życie?

Ubezpieczenie bezterminowe to polisa, która może nie odpowiadać każdemu, zatem warto zastanowić się nad jej zakupem. Ma ona swoje plusy i minusy i część klientów będzie z niej zadowolona, dla innych może być niewystarczająca. 

Do zalet ubezpieczenia bezterminowego możemy zaliczyć

 • brak konieczności cyklicznego przedłużania umowy, 
 • minimum formalności, 
 • łatwe dopasowane umowy do aktualnej sytuacji życiowej, 
 • możliwość zrezygnowania z polisy bez utraty opłaconych składek. 

Ważne są jednak również minusy takiego ubezpieczenia. Do wad tego rozwiązania zalicza się

 • niska suma ubezpieczenia, 
 • wysoka składka miesięczna, 
 • mniej korzystne warunki ubezpieczenia dla młodszych osób. 

  

Gdzie możesz kupić terminowe lub bezterminowe ubezpieczenie na życie? 

Dla osób, które wcześniej nie miały stycznością z ubezpieczeniami na życie, proces zakupu może wydawać się skomplikowany. Towarzystw ubezpieczeniowych oraz samych ofert polisowych jest bardzo dużo, trzeba dokładnie analizować szczegóły w poszczególnych produktach i dopasować ofertę do swoich potrzeb. 

Ułatwieniem w szukaniu odpowiedniej oferty, bez względu na to czy interesuje nas terminowa czy bezterminowa polisa, jest porównywarka ubezpieczeniowa. Wymaga ona od nas udzielenia kilku ważnych informacji dotyczących ubezpieczenia, którego szukamy oraz nas samych, a na tej podstawie przeprowadzana jest selekcja dostępnych możliwości. Porównywarka za nas eliminuje oferty, które nie leżą w kręgu naszych zainteresowań i dzięki temu docieramy do najbardziej korzystnych produktów.  

Ważne informacje

1. Minimalny czas trwania polisy terminowej na życie wynosi 12 miesięcy

2. Polisa terminowa to również możliwość wypłaty zgromadzonych środków w momencie zakończenia umowy

3. Ubezpieczenie bezterminowe zapewnia ochronę dożywotnio

4. Oba ubezpieczenia możemy rozszerzyć w zakresie ochrony

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o terminowe i bezterminowe ubezpieczenie na życie

 1. Kto może kupić terminowe lub bezterminowe ubezpieczenie na życie?

  Ubezpieczenie terminowe, jak i bezterminowe jest dla wszystkich, a jedynym ograniczeniem mogą być granice wiekowe. Na polisę terminową najczęściej zdecydować się mogą osoby między 18 a 65 rokiem życia, z kolei polisa bezterminowa jest dostępna dla osób do 85 roku życia. 

 2. Co jest podstawowym celem terminowego ubezpieczenia na życie?

  Podstawowym celem w polisie terminowej jest zapewnienie ochrony na określony czas. Takie rozwiązanie może być dobre np. w sytuacji, gdy decydujemy się na wysoki kredyt hipoteczny i chcemy zabezpieczyć swoich najbliższych.  

 3. Na jaki czas zawierana jest umowa w terminowej polisie na życie?

  Umowa może trwać zarówno 5, jak i 10, 20 czy 30 lat. Sami decydujemy o tym, na jak długo zwiążemy się umową z ubezpieczycielem. Umowę możemy kontynuować, jeśli w chwili zawierania kolejnej spełniamy wymogi wiekowe. 

 4. Co zapewnia bezterminowa polisa na życie?

  Ubezpieczenie bezterminowe zapewnia dożywotnią ochronę na życie. Oznacza to, że w określonym czasie opłacamy składki, a po zakończeniu ich opłacania, ochrona trwa dalej. Sama ochrona może być podstawowa i dotyczyć wypłaty świadczenia z tytułu śmierci ubezpieczonego lub rozszerzona, jeśli zdecydujemy się ją rozbudować i może dotyczyć np. poważnego zachorowania. 

 5. Co jest podstawowym celem bezterminowej polisy na życie?

  Podstawowym celem bezterminowej polisy na życie jest zabezpieczenie finansowe dla bliskich na wypadek śmierci ubezpieczonego. Pieniądze z polisy mogą posłużyć jako środki na opłacenie pochówku lub spłaty zobowiązań finansowych zmarłego. 

 6. W jakim wieku można nabyć polisę bezterminową?

  Granice wiekowe ustala towarzystwo ubezpieczeniowe, jednak w przypadku polisy bezterminowej zakupu mogą dokonać najczęściej osoby między 18 a 85 rokiem życia. 

 7. Ile kosztuje terminowe i bezterminowe ubezpieczenie na życie?

  Bez względu na rodzaj wybranej polisy, na cenę ubezpieczenia wpływa kilka czynników. Znaczenie ma wybrana suma ubezpieczenia, zakres ochrony ale i wiek oraz stan zdrowia w chwili podpisywania umowy z ubezpieczycielem.

 8. Co obejmuje terminowe i bezterminowe ubezpieczenie na życie?

  Zakres ochrony, zarówno w terminowym, jak i bezterminowym ubezpieczeniu na życie, jest zależny od wyboru osoby zainteresowanej zakupem. Jeśli zależy Ci na podstawowej ochronie, możesz wybrać wyłącznie taką. Możesz ją również rozbudować poprzez zakup odpowiednich umów dodatkowych (np. na wypadek poważnego zachorowania lub pobytu w szpitalu).