Sarajewo to miasto, gdzie na każdym kroku widać przenikające się wpływy kultury Wschodu i Zachodu oraz czterech religii współistniejących obok siebie. To również miejsce naznaczone tragicznym piętnem bałkańskiej wojny domowej pod koniec XX wieku. Nie znajdziemy tutaj imponującej ilości zabytków, ale ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc i przede wszystkim unikalny klimat oraz atmosferę, które podbiją na pewno Twoje serce.

Centrum miasta jest pełne zabytków, kultury i charakterystycznej atmosfery.

Jeżeli myślałeś o tym kierunku podróży i zastanawiasz się od czego rozpocząć zwiedzanie Sarajewa, czy co ciekawego znajduje się w centrum miasta, to w artykule znajdziesz cenne wskazówki dotyczące wyjazdu na Bałkany. Stolica Bośni - mimo, że nie doceniana - zdecydowanie zasługuje na uwagę.

Sarajewo atrakcje – co musisz wiedzieć?

Stolica Bośni i Hercegowiny – Sarajewo, położona jest nad rzeką Miljacka i obejmuje powierzchnię 142 km kw. Liczba jej mieszkańców to około 400 tysięcy osób. Miasto ma bardzo bogatą historię i często, ze względu na swoją różnorodność kulturową i religijną, nazywane jest „Jerozolimą Europy”.

Podczas II wojny światowej Sarajewo było częścią Królestwa Jugosławii, które zostało zaatakowane przez siły Osi w kwietniu 1941 roku. Okupacja niemiecka, włoska i chorwacka władza ustawiły się w mieście, co miało poważne konsekwencje dla jego mieszkańców.

W trwającej w latach 1992-1995, bałkańskiej wojny domowej Sarajewo przez ponad 3 lata było oblężone i odcięte od reszty kraju. Oblężenie Sarajewa przyniosło 12 tysięcy ofiar (wśród mieszkańców miasta), a duża liczba budynków w mieście uległa całkowitemu zniszczeniu. W czasie oblężenia miasta, Sarajewo było stale atakowane przez wojska Serbskiej Republiki Bośni i Hercegowiny, które otoczyły miasto i zablokowały dostęp do podstawowych zasobów, takich jak żywność, woda i leki. Oblężone miasto stanowiło niezwykle trudne do życia warunki, a codzienna egzystencja była pełna strachu, głodu i napięcia.

Symbolem oblężonego miasta stała się brutalność i nagminne dewastowanie praw człowieka. Doprowadziło to do interwencji międzynarodowej, a miasto ostatecznie zostało uwolnione w wyniku porozumienia pokojowego w Dayton w 1995 roku.

Obecnie Sarajewo jest odbudowywane i rozwija się jako kulturalne i turystyczne centrum kraju. Stolica Bośni pomimo burzliwej historii, co roku gości na swych terytoriach tysiące turystów. Zwiedzanie Sarajewa to przyjemność, której towarzyszy fascynująca historia części miasta, ciekawa kultura i piękna architektura. Uliczki Sarajewa skrywają klimatyczne kawiarnie, muzea, galerie sztuki, synagogi, cerkwie i restauracje, w których spróbować można lokalnych specjałów.

W ścisłym centrum Sarajewa znajdują się najważniejsze atrakcje, jak Most Łaciński (najbardziej rozpoznawalny zabytek Sarajewa) , Stary Rynek (Baščaršija), Ratusz w Sarajewie (Vijećnica),

Największe atrakcje w stolicy Bośni i Hercegowiny, które musisz zobaczyć

Zwiedzanie zacznij od głównego placu na starówce i przemierzaj miasto poznając jego barwną wielokulturową historię – zapewniamy, że będzie to wyjątkowa wycieczka.

  1. Stare Miasto i Targ Baščaršija.
    To serce historycznego centrum Sarajewa. Klimatyczna i pełna uroku najstarsza część miasta ma do zaoferowania wiele historycznych zabytków, a jej sercem jest założony w XV wieku Stary Bazar (Baščaršija). Ten targ to miejsce gwarne i tłoczne o każdej porze dnia, gdzie przy brukowanych, niewielkich uliczkach stoją stragany i sklepiki z rękodziełem, a kawiarenki i restauracje zachęcają do spróbowania lokalnym potraw i obowiązkowo tradycyjnie parzonej kawy po turecku.

    Zabytki, które warto obejrzeć będąc na Starym Mieście to: drewniana mauretańska studnia Sebilj (najchętniej fotografowana przez turystów) oraz położone w bliskim sąsiedztwie świątynie czterech wyznań, które są wyrazem niezwykłej i trudnej historii miasta, gdzie przez wieki splatało się tyle różnych kultur i religii.

  2. Meczet Gazi Husrev-bega.
    W centrum miasta (na Starówce) stoi największy meczet w Bośni, który zbudowany został na początku XVI wieku. Dwa razy był on doszczętnie zniszczony, najpierw w trakcie pożaru w XIX wieku, a potem w wyniku wojny w latach 90. XX wieku. Kilka lat po zakończeniu wojny świątynia została odbudowana i przywrócono jej pierwotne bogate zdobienia i ornamenty. Meczet ma 26 metrów wysokości, a minaret mierzy aż 45 metrów. W jego środku znajduje się mauzoleum Gazi Husrev-bega. Ciekawostką jest, że to pierwszy meczet na świecie, w którym w 1898 roku zainstalowano oświetlenie elektryczne!

    Miejsce święte dla muzułmanów, dlatego każdy, kto chce go odwiedzić powinien pamiętać o odpowiednim stroju i okazaniu szacunku dla modlących się osób.

  3. Katedra Serca Jezusowego.
    Największy kościół katolicki w całej Bośni nazywany często Katedrą Sarajewa. Powstał w 1887 roku i jest połączeniem neogotyku z elementami neoromanizmu, z dwiema dzwonnicami i rozetą nad wejściem. Chociaż świątynia szczęśliwym trafem nie została całkowicie zniszczona w trakcie oblężenia miasta, to jednak nadal trwają prace przy jej odbudowie i nie wiadomo, kiedy uda się przywrócić jej pierwotny blask.

    Katedrę można odwiedzić codziennie, a wejście jest darmowe.

  4. Stara Synagoga.
    W mieście funkcjonują dwie synagogi, z których starsza (Stara Sinagoga u Sarajevu) znajduje się na ulicy Velika Avlija. Zbudowana została w 1581 roku i przed wybuchem II wojny światowej była żydowskim centrum kulturalnym na Bałkanach. Świątynia dwukrotnie w XVII i XVIII wieku trawiona była przez pożar, a potem jej wnętrza zostały zniszczone w czasie drugiej wojny światowej. Aktualnie, po gruntownej odbudowie, od 2004 roku na nowo pełni swoją funkcję religijną i służy gminie Żydów sefardyjskich.

    Obecnie mieści się w niej także Muzeum Żydów Bośni i Hercegowiny, w którym można zobaczyć historyczne przedmioty związane z kulturą i historią sarajewskiej gminy żydowskiej. Informacje o godzinach otwarcia oraz cenach biletów znajdziesz na stronie muzejsarajeva.ba.

  5. Sobór Narodzenia Najświętszej Marii Panny.
    Świątynia należy do Serbskiego Kościoła Prawosławnego i jest największą cerkwią w Sarajewie i na całych Bałkanach. Zbudowana została pod koniec XIX wieku w stylu neobarokowym. Katedra ma układ trzynawowy, a jej dach zdobi pięć kopuł, z których największa ma aż 34 m wysokości. Wewnątrz można obejrzeć pozłacany tron metropolity oraz zabytkowy ikonostas.

    Podczas krótkiego spaceru po mieście zobaczysz świątynie czterech wyznań – islamu, katolicyzmu, judaizmu i prawosławia, funkcjonujące obok siebie i na własne oczy przekonasz się jak różnorodne kulturowo było i nadal mimo burzliwej historii pozostaje Sarajewo.

  6. Ratusz (Vijećnica).
    Przy brzegu rzeki na południowej stronie Starego Miasta znajduje się zabytkowy Ratusz Miejski będący obecnie siedzibą władz miasta. Budynek powstał w 1895 roku i przez pewien czas pełnił funkcję Bośniackiej Biblioteki Narodowej. Podczas pożaru, który wybuchł w trakcie oblężenia Sarajewa, prawie cały bezcenny księgozbiór spłonął. W 2014 roku po trwającej kilka lat odbudowie budynek został na nowo otwarty dla zwiedzających.

    Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 9:00-18:00. Bilet wstępu kosztuje 10 KM dla dorosłych i 5 KM ulgowy.

  7. Most Łaciński.
    To kolejny zabytkowy most, który łączy dwie strony Sarajewa. Niewielki i niepozorny trzy łukowy Most Łaciński, na rzece Miljacka należy do najbardziej charakterystycznych punktów miasta. Wzniesiony został w połowie XVI wieku i był niemym świadkiem zdarzenia, które stało się punktem zapalnym i doprowadziło w ostateczności do wybuchu II wojny światowej. To na moście w 1914 roku zamordowano arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego żonę. Most przez wiele lat nosił imię zamachowca – Gavrilo Principa.

    Niedaleko mostu siedzibę ma Muzeum Sarajewa, w którym zapoznać się możesz ze zbiorami związanymi z historią zamachu. Wstęp kosztuje 4 KM.

  8. Tunel Nadziei.
    Przyjeżdżając do Sarajewa nie sposób pominąć miejsc związanych z tragicznymi wydarzeniami wojny domowej na Bałkanach pod koniec XX wieku. Jednym z nich jest Tunel Nadziei, który wydrążony został w 1993 roku w trakcie oblężenia miasta. Liczący 800 metrów długości i 1,5 metra wysokości był jedynym sposobem na dostarczenie do miasta wody, żywności, leków i broni z terenów, które nie zostały opanowane przez Serbów. To tędy też ewakuowana była ludność miasta.

    Po wojnie przy wejściu do tunelu powstało muzeum poświęcone jego historii, które udostępnia dla zwiedzających 25-metrowy fragment konstrukcji wydrążonego przejścia. Bilet normalny kosztuje 10 KM, a ulgowy 5 KM.

  9. Róże Sarajewa.
    Miasto ma także swoją drugą nazwę związaną z jego tragiczną historią – Miasto Krwawych Róż. Sarajewskie Róże to masa żywicy i plastiku połączona z farbą w kolorze czerwonym, którą symbolicznie zostały wypełnione dziury w jezdni w tych miejscach, gdzie w Sarajewie od eksplozji lub ostrzału zginęło co najmniej trzech jego mieszkańców. W całym mieście znajduje się około 150 takich miejsc pamięci.

    Od czasu wojny minęło już ponad 25 lat i upływ czasu zatarł wiele z tak upamiętnionych obszarów. Obecnie najwięcej zachowanych Sarajewskich Róż możemy znaleźć na Alei Snajperów, która w trakcie ostrzału miasta była jedną z najbardziej niebezpiecznych ulic.

  10. Browar Sarajewo.
    Miejsce z długą historią, które założone zostało w 1864 roku i od tamtego czasu produkcja trwa tu nieprzerwanie. Sarajevska Pivara jest najlepszym browarem w całym kraju, a budynek, w którym się mieści jest odzwierciedleniem jego historii i łączy styl orientalny z klasycznym europejskim budownictwem.

    W budynku browaru działa muzeum, które jest otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach od 10:00 do 18:00, w niedzielę od 12:00 do 16:00. Bilety w cenie 5 KM.

Jakie ubezpieczenie wybrać na city break do Sarajewa?

Na terenie Bośni i Hercegowiny nie obowiązuje EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) i dla podróżnych oznacza to, że bez wykupienia dodatkowego ubezpieczenia turystycznego muszą oni samodzielnie opłacić wszystkie koszty związane z usługami medycznymi, jeżeli będą zmuszeni z nich skorzystać w czasie trwania podróży.

Takie opłaty w publicznych placówkach wyniosą od kilkunastu euro za podstawową konsultację medyczną do kilkudziesięciu euro za wizytę u specjalisty. Płatny jest także pobyt w szpitalu (około 40 euro za dzień). Warto wiedzieć, że standard opieki medycznej w państwowej służbie zdrowia Bośni i Hercegowiny odbiega od tego, który znamy z realiów polskich i wybór oferty prywatnych jednostek zdrowia może być koniecznością, a wtedy opłaty będą oczywiście jeszcze wyższe.

Biorąc pod uwagę te kwestie najlepszym rozwiązaniem – wręcz niezbędnym – jest zakup polisy turystycznej. Jej cena na wyjazd trwający 3 dni wyniesie tylko 14 zł!

Wybierając ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Sarajewa pamiętaj, że:

  • podstawą każdego dobrego ubezpieczenia podróżnego jest gwarancja pokrycia kosztów leczenia (także w placówkach prywatnych) oraz transportu medycznego do kraju i w przypadku wyjazdu do Bośni i Hercegowiny zalecana kwota to minimum 30 000 euro,
  • polisa powinna zawierać także ubezpieczenie NNW, które zapewni odszkodowanie w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu w trakcie trwania wycieczki (suma odszkodowania jest uzależniona od kwoty NNW),
  • przydatnym elementem polisy jest OC w życiu prywatnym (to na ubezpieczycielu będzie ciążył obowiązek wypłaty ewentualnego odszkodowania za wyrządzoną przez Ciebie nieumyślnie szkodę osobie trzeciej),
  • wybierając się w podróż warto zadbać również o ubezpieczenia bagażu, aby nie martwić się jego zgubieniem, kradzieżą lub zniszczeniem,
  • wygodą niewątpliwie będzie także pakiet Assistance, który zapewnia wsparcie i pomoc w razie problemów w podróży (np. pomoc prawnika czy tłumacza),
  • do każdej polisy można dołączyć także rozszerzenie o zdarzenia pod wpływem alkoholu czy o choroby przewlekłe.

Kilka przykładowych opcji ubezpieczenia jakie możesz kupić w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na stronie rankomat.pl na weekendowy wyjazd do Sarajewa, umieszczamy w tabeli poniżej:

Ubezpieczenie turystyczne do Europy
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
3,74 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 14 000 złSporty objęte polisą: 49
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
4,53 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złSporty objęte polisą: 114Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
5,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: Sporty objęte polisą: 60 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
140 283 zł
Ratownictwo
23 381 zł
Bagaż
1 403 zł
5,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 14 028 złSporty objęte polisą: 10 Zdarzenia pod wpływem alkoholu

Ubezpieczenie turystyczne do Europy

Ubezpieczenie turystyczne do Europy
Allianz
3,74 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 14 000 złSporty objęte polisą: 49
AXA Partners
4,53 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złSporty objęte polisą: 114Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Nationale-Nederlanden
5,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: Sporty objęte polisą: 60 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
5,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
140 283 zł
Ratownictwo
23 381 zł
Bagaż
1 403 zł
Dodatkowo: NNW: 14 028 złSporty objęte polisą: 10 Zdarzenia pod wpływem alkoholu

Ubezpieczenie turystyczne do Europy

Dopasowane do swojej podróży ubezpieczenie wyliczysz samodzielnie korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Po uzupełnieniu danych w prostym formularzu, możesz wybrać polisę dla siebie z kilku zaproponowanych ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Zakupu i płatności dokonasz online, a potwierdzenie otrzymasz na wskazany adres e-mail.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Pamiętaj, że tylko dobre ubezpieczenie turystyczne zapewni Ci pełną ochronę na czas wyjazdu. Niezależnie od tego, czy wybierasz się do centrum Sarajewa, czy na obrzeża miasta - odpowiednie ubezpieczenie to podstawa bezpiecznego wyjazdu.

Co warto wiedzieć?

  1. Sarajewo jest stolicą Bośni i Hercegowiny. 
  2. Sarajewo to miasto, gdzie na każdym kroku widać przenikające się wpływy kultury Wschodu i Zachodu oraz czterech religii współistniejących obok siebie.
  3. Podczas II wojny światowej Sarajewo było częścią Królestwa Jugosławii, które zostało zaatakowane przez siły Osi w kwietniu 1941 roku.
  4. Na terenie Bośni i Hercegowiny nie obowiązuje EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego).
  5. Koszt polisy turystycznej do Bośni i Hercegowiny to kilka złotych dziennie. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Jak dojechać z Polski do Bośni i Hercegowiny?

    Aby dotrzeć z Polski do Bośni i Hercegowiny, można skorzystać z różnych środków transportu, takich jak samolot, samochód, pociąg lub autobus. Najwygodniejszym i najszybszym sposobem na dotarcie do Bośni i Hercegowiny z Polski, jest skorzystanie z lotu samolotem. Można wybrać się na bezpośredni lot do miasta Sarajewo, który obsługiwany jest przez kilka linii lotniczych. Czas lotu zależy od miejsca wylotu w Polsce i wynosi zazwyczaj około 2-3 godzin.

  2. Jakie dokumenty są potrzebne, by wjechać do Bośni i Hercegowiny?

    Wymagany jest ważny paszport, który będzie obowiązywał przez cały okres planowanej podróży. Upewnij się, że Twój paszport jest ważny co najmniej przez 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu. Pobyt do 90 dni w 180-dniowym okresie odbywa się bez wizy. 

  3. Czy ubezpieczenie turystyczne do Sarajewa jest obowiązkowe?

    Nie, ubezpieczenie turystyczne do Sarajewa nie jest obowiązkowe. Choć nie jest to bezpośredni wymóg, zaleca się posiadanie ubezpieczenia podróżnego, które obejmuje koszty medyczne i ewentualne problemy podczas podróży.