Rok 2019 przyniesie kilka zmian dla właścicieli domów i mieszkań, a także dla osób, które planują budowę nieruchomości. Sprawdzamy, co nowego szykuje się w podatkach, jakie obowiązują opłaty urzędowe oraz ile będzie kosztować postawienie własnego domu.

Nastroje społeczne dotyczące przyszłości rynku nieuchomości są optymistyczne. 2/3 Polaków przewiduje, że ceny mieszkań w najbliższych miesiącach będą wzrastać, a ponad połowa jest przekonana, że ich wartość nigdy nie spadnie – wynika z badania Finansowy Barometr na zlecenie ING. Według raportu 75% badanych jest przekonana, że zakupienie mieszkania w przyszłości będzie w ich zasięgu finansowym. Reszta jest zdania, że nigdy nie będzie ich na to stać.

Podatek od nieruchomości - zmiany w 2019 roku

Każdy właściciel mieszkania, domu lub gruntów zobowiązany jest do opłacania podatku od nieruchomości. W bieżącym roku zmieniają się niektóre przepisy dotyczące tego zagadnienia. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie nowych zapisów odnośnie terenów, na których znajduje się infrastruktura telekomunikacyjna oraz służąca do przesyłania bądź dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej.

Wymieniony rodzaj terenu od 2019 roku nie będzie już uznawany za grunt, na którym prowadzi się działalność gospodarczą.

PRZYKŁAD
Grunty leśne, na terenie których umiejscowione były linie energetyczne, do tej pory mogły być objęte podatkiem leśnym (niższym) lub podatkiem od nieruchomości (wyższym). Interpretacja nie była tutaj jednoznaczna i w dwóch identycznych sytuacjach nałożone mogły zostać dwie różne stawki podatkowe. Od nowego roku wykładnia jest jedna: obowiązuje tutaj podatek leśny, a podatnik nie ponosi dodatkowych opłat.

Z innych zmian warto odnotować ujednolicenie formularzy dotyczących podatków lokalnych, w tym również podatku od nieruchomości. Od nowego roku druki można też składać drogą elektroniczną, co jest sporym ułatwieniem dla podatników.

Zakup mieszkania w nowej inwestycji - opłaty

Osoby fizyczne, które kupią nieruchomość w nowym budownictwie, mogą skorzystać na nowych przepisach. Według zapisów obowiązujących od 1 stycznia 2019 roku przekształcenie użytkowania wieczystego w własność następuje wraz z oddaniem budynku do użytkowania.

Opłaty związane z przekształceniem ponosić będzie nowy właściciel, ale może on liczyć na bonifikatę. Nabywca lokalu może złożyć wniosek o wejście w tryb 20 opłat rocznych, a później zmniejszyć łączny zakres tej kwoty poprzez jednorazowe opłacenie całej sumy.

Z użytkowania wieczystego na własność - przekształcenie

Zmiany dotyczą również do osób, które przed 2019 rokiem były już użytkownikami wieczystymi. Z początkiem 2019 roku mieszkania i domy stały się ich własnością niejako z automatu, a formalne potwierdzenie tego faktu zostanie im przesłane pocztą w postaci stosownego dokumentu.

Lokatorzy ci będą zwolnieni z kosztów sądowych i innych opłat manipulacyjnych, ale jednocześnie zobowiązują się do uiszczenia opłaty przekształceniowej. Tutaj zasady są identyczne, jak w przypadku nowych nabywców – obowiązują takie same przeliczniki i możliwości uzyskania bonifikaty.

WAŻNE!
Opłata za użytkowanie wieczyste to 0,3-3% wartości działki – zależnie od jej przeznaczenia. W przypadku mieszkań o koszt 1%.

W treści ustawy sprecyzowane są zapisy dotyczące gruntów Skarbu Państwa i procentowe bonifikaty dla osób, które zdecydują się na jednorazowe uiszczenie opłaty przekształceniowej. Jeśli przekształcenie nastąpiło w 2019 roku lub wcześniej, a właściciel nieruchomości chce od razu zapłacić całość, to może liczyć na spore zniżki.

Bonifikaty za opłaty - grunty Skarbu Państwa

wysokość zniżkitermin opłaty
(jednorazowej pełnej)
60%2019
50%2020
40%2021
30%2022
20%2023
10%2024

rankomat.pl

Koszt budowy domu w 2019 roku

W 2019 roku koszt budowy domu może wzrosnąć o ok. 8-9% w stosunku do roku poprzedniego. Będzie to wynikiem wzrostu cen energii oraz ogrzewania, a także dążeniem do uzyskania maksymalnej energooszczędności – nowe technologie kosztują. Podrożeje również robocizna.

Poniższa tabela zawiera szacowane koszty budowy trzech przykładowych domów o powierzchniach równych: 100, 140 i 195 m2. Podane kwoty wyliczone zostały dla inwestycji w stanie surowym otwartym, surowym zamkniętym i deweloperskim, czyli gotowym do odbioru.

Ile kosztuje postawienie domu w 2019 roku - 3 warianty

Nieruchomość

DOM

parterowy 

100m²

DOM

piętrowy

140m²

DOM

piętrowy z piwnicą

195m²

Stan surowy otwarty - SSO

 • ławy fundamentowe
 • ściany nośne
 • ściany działowe
 • stropy
 • schody
 • dach
136 000 zł148 000 zł184 000 zł

Stan surowy otwarty - SSZ

 • SSO
 • okna
 • drzwi wejściowe
 • brama garażowa
157 000 zł175 000 zł210 000 zł

Stan dewloperski

 • SSZ
 • ocieplenie z elewacją
 • instalacje wewnętrzne
 • kotłownia
 • posadzki
 • tynki
 • sufity
253 000 zł298 000 zł348 000 zł

Źródło: kb.pl, kalkulacja na dzień 17.03.2019 r.

Koszt realizacji każdej inwestycji budowlanej jest inny i zależny od wielu różnych czynników, takich jak:

 • wykorzystane technologie,
 • liczba pracowników budowlanych,
 • czynniki atmosferyczne,
 • pora roku,
 • działanie osób trzecich - kradzież, wandalizm,
 • działanie zjawisk atmosferycznych - zalanie, pożar.

Przed skutkami ostatnich z wymienionych zagrożeń może ochronić dedykowana takim inwestycjom polisa, tzw. ubezpieczenie domu w budowie. Może ona obejmować m. in. kradzież z włamaniem, pożar, uderzenie pioruna, huragan, osuwiska ziemne, upadek statku powietrznego czy wandalizm.

W roku 2019 mogą też wrosnąć ceny ubezpieczeń nieruchomości, szczególnie w przypadku polisy dla domu w budowie. Tu wysokość składki w dużej mierze zależy od wartości inwestycji. Im będzie ona droższa z uwagi na ceny materiałów budowlanych, tym więcej zapłacimy za polisę, choć będą to raczej różnice na poziomie kilkunastu złotych rocznie.

Ważne informacje

1. Tereny, na których znajduje się infrastruktura przesyłowa i telekomunikacyjna nie będą już uznawane za tereny objęte działalność gospodarczą

2. W związku z tym właściciele ww. terenów zapłacą za nie mniejszy podatek od nieruchomości

3. Od 1 stycznia nieruchomości użytkowane wieczyście automatycznie stają się własnością osób, które do tej pory je użytkowały

4. Żeby uzyskać maksymalną bonifikatę za zmianę użytkowania wieczystego na własność, trzeba rozbić płatność na raty i zapłacić je w całości w pierwszym roku