W ubiegłym roku najwięcej wypadków drogowych spowodowali młodzi kierowcy, do 24. roku życia. Nic więc dziwnego, że ubezpieczyciele oferują kierowcom z tej grupy wiekowej najwyższe składki OC. Obecnie płacą oni niemal 3-krotnie więcej niż wynosi średnia cena w kraju.
Jak wynika z danych policji, w 2017 r. odnotowano w Polsce 32 760 wypadków drogowych, czyli o 2,7% mniej niż w roku poprzednim. I choć spadek liczby sprawców zdarzeń dotyczył każdej grupy wiekowej, to najwięcej wypadków spowodowali młodzi kierowcy, od 18 do 24 roku życia. Najmniej zdarzeń odnotowano w grupie wiekowej 60+. Taki stan przekłada się również na stawki OC. Najwięcej wciąż płacą młodzi kierowcy. Najmniej, ci najbardziej doświadczeni.
Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu
- Ceny OC w 3 minuty
- Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
- Pomoc 200 agentów
Ilu młodych kierowców spowodowało wypadki?
Brak doświadczenia, brawura czy nieumiejętność szybkiego reagowania na zmieniającą się sytuację na drodze sprawiają, że najwięcej sprawców wypadków, to kierowcy między 18. a 24. rokiem życia. W 2017 r. to właśnie w tej grupie wiekowej odnotowany został najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji. Młodzi kierowcy byli sprawcami 5 550 wypadków, w których zginęło 468 osób, a 7 272 zostało rannych.
Dobra wiadomość jest taka, że we wszystkich grupach wiekowych odnotowano spadek zarówno liczby wypadków, jak i liczby ofiar, w stosunku do roku 2016.
Kim były ofiary?
W ubiegłym roku w wyniku wypadków drogowych zginęło 2 831 osób, a 39 466 zostało rannych. I choć największa liczba zabitych pochodziła z grupy wiekowej 60+, a rannych z grupy 25-39 lat, to biorąc pod uwagę liczbę ofiar na 1 mln populacji, najwięcej poszkodowanych odnotowano wśród osób między 18. a 24. rokiem życia.
Wśród wszystkich ofiar wypadków największy odsetek stanowili kierowcy i pasażerowie samochodów osobowych – aż 54,4%. Dużą grupą byli także piesi, którzy stanowili 20% wszystkich poszkodowanych w zdarzeniach drogowych osób.
Z jakich powodów dochodziło do wypadków?
Winnymi w wypadkach drogowych najczęściej byli kierowcy - 86,6%. Do głównych przyczyn należały natomiast: wymuszenie pierwszeństwa oraz niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.
Wśród innych przyczyn wymienić można m.in:
-
zmęczenie, zaśnięcie,
-
niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej,
-
gwałtowne hamowanie,
-
nieprzestrzeganie innych znaków i sygnałów.
Jak wypadki przekładają się na cenę OC?
Towarzystwa ubezpieczeniowe regularnie analizują statystyki policyjne, dzięki czemu posiadają kompleksową wiedzę na temat rodzaju, miejsca i profilu sprawców wypadków. A tych od lat najwięcej powodują młodzi kierowcy. Między innymi to właśnie z tego powodu ubezpieczyciele oferują im najwyższe ceny OC. Średnia cena dla najmłodszych kierowców wyniosła w okresie od stycznia do sierpnia 2018 r. aż 2008 zł, czyli 1285 zł od średniej składki w kraju.
Na najniższe stawki mogli liczyć kierowcy powyżej 60. roku życia, których z reguły cechuje duże doświadczenie za kierownicą. Potwierdzają to statystyki policyjne. Wynika z nich bowiem, że kierowcy z tej grupy wiekowej, spowodowali w ubiegłym roku najmniej wypadków, spośród wszystkich kierowców.
Co warto wiedzieć
Sprawcami największej liczby wypadków w 2017 r. byli kierowcy między 18. a 24. rokiem życia.
Najmniej wypadków spowodowali kierowcy w wieku 60+.
Najczęstszą przyczyną wypadków było wymuszenie pierwszeństwa.
Towarzystwa najwyższe składki OC oferuję młodym kierowcom, z powodu braku doświadczenia i dużej wypadkowości w tej grupie wiekowej.
Młodzi kierowcy płacą za OC niemal 3 razy więcej niż pozostałe grupy wiekowe.