Kłopoty ze zdrowiem i nieszczęśliwe wypadki mogą spotkać nas wszędzie, także podczas podróży służbowej, lepiej więc pomyśleć o stosownym ubezpieczeniu. Tym bardziej, że pracodawca nie ma obowiązku zakupu polisy chroniącej pracownika na czas podróży.

Takim pierwszym zabezpieczeniem się przed kłopotami ze zdrowiem za granicą jest EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.Stanowi ona potwierdzenie, że jest się ubezpieczonym w Polsce, co upoważnia do korzystania z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej i EFTA.

Warto jednak pamiętać, że EKUZ daje te same prawa, jakie przysługują obywatelowi kraju w którym się przebywa. W wielu krajach europejskich opieka zdrowotna jest darmowa tylko w części – nie płaci się za podstawową pomoc ratującą zdrowie i życie, pozostałe usługi pokrywa się z własnej kieszeni. Także transport powrotny pacjenta do kraju nie wchodzi w zakres refundowanych świadczeń. Niemniej jednak kartę warto mieć – ale koniecznie trzeba połączyć ją z dodatkowym ubezpieczeniem podróży służbowej.

Dlaczego warto ubezpieczyć się na wyjazd służbowy?

Nigdy nie możemy być pewni, że los nie spłata nam figla. Ulubionym argumentem przeciwników wszelkiego rodzaju polis jest „zawsze wyjeżdżam i jakoś nic mi się jeszcze nie stało”. Właśnie – jeszcze. Nie na darmo powstało powiedzenie, że przezorny zawsze ubezpieczony. Nawet zdrowa osoba może złamać nogę czy mieć dolegliwości żołądkowe, wiele rzeczy zależy od przypadku, czasem nawet nasza ostrożność i zdrowy rozsądek nie ochronią nas od wypadku czy kradzieży. Koszty leczenia za granicą są wysokie – lepiej, żeby pokrył je ubezpieczyciel. W razie wypadku czy kradzieży także możemy liczyć na wsparcie finansowe oraz informacyjne.

Bardzo często to właśnie pracodawca pokrywa koszty ubezpieczenia pracownika wyjeżdżającego w delegację, mimo że nie jest to jego obowiązkiem, jednak ma wpływ na interesy i chroni firmę. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczenie zakupione przez pracodawcę zalicza się do przychodów majątkowych uzyskanych w ramach stosunku pracy, a co za tym idzie podlega ono opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zakres polisy na podróż służbową

Ubezpieczenie zagranicznej delegacji przede wszystkim powinno obejmować takie elementy, jak:

 • koszty leczenia (w Europie na minimum 20 000 EUR, poza Europą od 40 000 EUR w górę),
 • NNW,
 • Assistance,
 • ubezpieczenie bagażu (zwłaszcza drogocennych, firmowych urządzeń elektronicznych, np. laptopa, tabletu itp.),
 • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają dokupienia rozszerzenia dla osób wykonujących pracę za granicą, częściej dotyczy to pracy fizycznej, ale według warunków ubezpieczenia kilku firm i osoby wykonujące zajęcia umysłowe powinny się doubezpieczyć.

Koszt ubezpieczenia podróży służbowej

Cena ubezpieczenia podróży służbowej zależy od wybranego pakietu, dodatkowych opcji czy towarzystwa oferującego daną polisę. Kluczową kwestią jest także czas pobytu. Ceny za ubezpieczenie rozpoczynają się od kilkunastu złotych za tydzień. Poniżej prezentujemy przykładowe polisy oferowane na rankomat.pl:

Cena ubezpieczenia podróży służbowej
Rodzaj wykonywanej pracyZakres ochronyCena ubezpieczenia dla 1 osoby za dzień
Praca umysłowakoszty leczenia na 20 000 zł, NNW na 2 000 euro3,7 zł
Praca fizycznakoszty leczenia i ratownictwa na 200 000 zł, NNW na 20 000 zł, praca fizyczna objęta ochroną za dodatkowe ryzyko6,10 zł

W naszym kalkulatorze ubezpieczeń podróży służbowej możesz porównać różne pakiety i wybrać najlepsze rozwiązanie oraz  zakupić polisę online. Dzięki temu podróż służbowa będzie bezpieczniejsza, a ty w razie niespodziewanych sytuacji ubezpieczony, co oszczędzi ci kłopotów i dodatkowych wydatków.

Co warto wiedzieć?

 1. Karta EKUZ nie wystarczy na służbowy zagraniczny wyjazd.
 2. Pracodawca nie ma obowiązku objęcia ochroną wyjeżdżającego w delegację pracownika, może to zrobić dobrowolnie.
 3. Ubezpieczyć może się również sam pracowik.
 4. Taką polisę można znaleźć od 3 zł dla pracy umysłowej, a od 6 zł dla pracy fizycznej. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czym jest ubezpieczenie pracy służbowej?

  Jest to polisa oferowana osobom wyjeżdżającym za granicę w celach zarobkowych lub wysyłanych w delegację.
 2. Czym się różni polisa dla pracowników umysłowych od fizycznych?

  Praca umysłowa jest objęta ochroną w ramach standardowej polisy turystycznej. Wykonujący podczas wyjazdu zagranicznego pracę fizyczną potrzebują specjalnego rozszerzenia ochrony oferowanego za dodatkową składką.
 3. Co powinna zapewniać polisa na podróż służbową?

  Przede wszystkim koszty leczenia i ratownictwa, NNW, Assistance, a także ubezpieczenie bagażu i odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.