Coraz częściej cieszymy się urokami jesieni, nie w Polsce, a w Azji. Spośród wszystkich wyjeżdżających do Azji użytkowników rankomat.pl aż 15% spędziło tegoroczną jesień w Izraelu. Chiny odwiedziło 9,5% z nich, a Tajlandię 9,2%. Najtańsze polisy turystyczne udało się kupić podróżującym do Turcji i Gruzji. Najwięcej zapłacili natomiast odwiedzający Nepal i Arabię Saudyjską.

Koniec lata nie oznacza końca wakacji, a Polacy chętnie wyjeżdżają także we wrześniu i październiku. Dużym zainteresowanie cieszy się Azja. Na podstawie danych zgromadzonych w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych sprawdziliśmy, które kraje azjatyckie cieszyły się jesienią największą popularnością. Przeanalizowaliśmy na jak długo, z kim i w jakim celu wyjeżdżali Polacy. Nie zapomnieliśmy też o tym, co najważniejsze, czyli jakie były ceny ubezpieczeń podróżnych. Zestawienie porównaliśmy z zeszłorocznymi podróżami do Azji - od września do listopada 2016.

Najpopularniejsze kierunki wyjazdów do Azji - jesień 2017

Najczęściej ubezpieczane azjatyckie kierunki wyjazdowe

2 tygodnie w Azji

Najwięcej turystów wyjeżdża do Azji na okres od 8 do 14 dni – taką długość podróży wybrało ponad 40% kupujących ubezpieczenie na rankomat.pl. Nieco mniej turystów  wybrało wyjazd do Azji na dłużej niż na 2 tygodnie – 37% wybrało wariant od 15 do 30 dni. Podróże od 4 do 7 dni wybrało około 16% turystów. Najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się bardzo krótkie wyjazdy do Azji – maksymalnie do 3 dni (zaledwie 2%) oraz wyjątkowo długie podróże, powyżej 30 dni (4,2%).

Single  podróżują najczęściej

Do Azji najchętniej wyjeżdżają osoby podróżujące samodzielnie – w okresie od września do października aż 50% turystów deklarowało wyjazd w pojedynkę. 37% turystów wybrało wyjazd z osobą towarzyszącą. Azja nie jest kierunkiem wybieranym przez grupy oraz rodziny – na takie wyjazdy zdecydowało się odpowiednio 3,9% i 5,5% wyjeżdżających. Podróże do Azji są dość wymagające i niezbyt popularne wśród osób szukających głównie wypoczynku i rodzinnych atrakcji.

Polisa turystyczna do Azji za 6,2 zł dziennie

Średnio za ubezpieczenie turystyczne do Azji turyści płacili 6,2 zł za jeden dzień ochrony dla jednej osoby. Najtańsza polisa do Azji w naszym kalkulatorze kosztuje 4,3 zł dziennie, można więc przypuszczać, że turystom zależało na rozbudowanych pakietach z szerszym zakresem i wyższymi sumami gwarantowanymi.

Osoby planujące podróż na wschód są bardziej świadome konieczności zakupu ubezpieczenia na czas wyjazdu. W Azji 100% kosztów leczenia pokrywa sam poszkodowany. Najlepszą ochronę świadczą szpitale prywatne, w których usługi medyczne nie należą do najtańszych. Podróżujący decydują się zatem na lepsze ubezpieczenie, które zapewni pomoc w każdej sytuacji. – mówi Tomasz Masajło, dyrektor ds. marketingu i e-commerce w rankomat.pl.

Zwiedzanie mniej kosztowne

Zdecydowana większość turystów za cel podróży wybrała wypoczynek i zwiedzanie – aż 90% kupujących ubezpieczenie w rankomat.pl. Niespełna 2% podróżujących wskazało, że będzie podczas wyjazdu uprawiać sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne, najczęściej nurkowanie. Osoby te musiały jednak liczyć się z wyższą ceną ubezpieczenia. Średnia cena polisy obejmująca ochroną nurkowanie wyniosła 15,9 zł dziennie dla jednej osoby. Ubezpieczenie sportów ekstremalnych kosztowało średnio 21,5 zł. 

Cena ubezpieczenia a cel podróży do Azji

Im dalej od Europy, tym drożej

Cena ubezpieczenia turystycznego zależy również od docelowego kraju podróży. Najdroższe polisy kupowali wyjeżdżający do Nepalu – średnia cena ubezpieczenia wyniosła 12 zł dla jednej osoby dziennie. Na tak wysoką cenę polisy wpływ mógł mieć fakt, że Nepal często odwiedzany jest przez himalaistów, a wspinaczka wysokogórska zaliczana jest do sportów ekstremalnych, obciążonych wysokim ryzykiem. Ponadto koszty leczenia w Nepalu nie należą do najniższych. Wysokie ceny ubezpieczenia dotyczyły także Birmy (10,6 zł za dzień ochrony dla jednej osoby) oraz Arabii Saudyjskiej (8,8 zł za dzień ochrony). W tych krajach leczenie jest bardzo kosztowne.

Cena ubezpieczenia a cel podróży do Azji

2016 rok - Tajlandia i długo nic

W minionym roku, w okresie od września do października, najchętniej wyjeżdżaliśmy do Tajlandii – ten kierunek wskazało aż 26,3% podróżujących. Pozostałe kraje cieszyły się już zdecydowanie mniejszą popularnością. Znajdującą się na drugim miejscu Indonezja została wybrana przez 7,9% wyjeżdżających do Azji. Na trzeciej pozycji uplasowały się Zjednoczone Emiraty Arabskie – 7,4%. Ponadto w ubiegłym roku wyjeżdżaliśmy również (kolejno) do Izraela, Gruzji, Wietnamu, Chin, Japonii, Sri Lanki, Indii oraz Iranu. Poprzedni rok upłynął także pod znakiem dłuższych wyjazdów (47% turystów zdecydowało się na podróż powyżej 14 dni) z osobami towarzyszącymi (45% wyjeżdżających podróżowało we dwoje).

najczęściej ubezpieczane kierunki w Azji

* Artykuł powstał w oparciu o dane ze sprzedaży polis turystycznych w porównywarce ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl w okresie od 01.09. 2017 r. do 31.10.2017  roku.