2021 rok to kolejny rok, w którym cały świat  zmagał się z pandemią koronawirusa. Mimo to wiele krajów, również azjatyckich otworzyło swoje granice, umożliwiając podróże. Prawie 8% klientów rankomat.pl w ten sposób właśnie spędziło ubiegłoroczną jesień. Do najpopularniejszych kierunków znalazły się Turcja, Tajlandia oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Koniec lata nie oznacza końca wakacji, a Polacy chętnie wyjeżdżają także we wrześniu i październiku. Dużym zainteresowanie cieszy się Azja. Na podstawie danych zgromadzonych w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych sprawdziliśmy, które kraje azjatyckie cieszyły się jesienią największą popularnością. Przeanalizowaliśmy na jak długo, z kim i w jakim celu wyjeżdżali Polacy w okresie od września do października 2021 r.

Czy można podróżować do Azji? Wyjazdy a pandemia Covid-19?

Każdy kraj w tym zakresie ma swoje regulacje. Żaden azjatycki kraj nie wpuszcza do siebie turystów bez żadnych obostrzeń. Wymagane są testy, zaświadczenia o szczepieniach, a nawet kwarantanna. Aktualnie można wyjechać między innymi do takich krajów azjatyckich, jak:

  • Arabia Saudyjska - wjazd bez kwarantanny możliwy dla zaszczepionych, którzy posiadają negatywny wynik testu PCR wykonany na 48-h przed wjazdem do kraju (zwolnione są wyłącznie dzieci poniżej 8 r.ż.). Wymagane potwierdzenie wyniku testu w języku angielskim.

  • Armenia - wjazd możliwy na podstawie zaświadczenia o szczepieniu bądź ozdrowieniu (w języku ormiańskim, angielskim lub rosyjskim, podpisanego przez kierownika placówki, w której się szczepiło, na papierze firmowym, z pieczątką). Osoby niezaszczepione powyżej 7 r. ż. są zobowiązane do wykonania testu PCR maksymalnie 72 godziny przed przylotem/przyjazdem do Armenii.

  • Azerbejdżan - tylko zaszczepieni oraz ozdrowieńcy mogą wjechać na podstawie certyfikatu pełnego zaszczepienia przeciw Covid-19 oraz negatywnego wyniku testu PCR nie starszego niż 72 godziny.

  • Bahrajn - zaszczepieni oraz ozdrowieńcy, którzy posiadają negatywny wynik testu są zwolnieni z kwarantanny. Test należy wykonać bezpośrednio po przylocie (na lotnisku) lub przekroczeniu granicy lądowej. Koszt testu to 12 BHD. 

  • Bangladesz - wjazd bez konieczności kwarantanny możliwy tylko dla osób zaszczepionych pod warunkiem okazania zaświadczenia lekarskiego w języku angielskim stwierdzającego negatywny wynik testu PCR wykonane w ciągu 48 godzin przed wylotem (dla pasażerów powyżej 12 roku życia).

  • Filipiny - wjazd możliwy dla zaszczepionych pod warunkiem okazania negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego nie wcześniej niż 48 h przez wyjazdem. Dokumenty powinny być przygotowane w wersji papierowej w języku angielskim, należy wypełnić również formularz lokalizacyjny One Health Pass Declaration Form (e-HDC).

  • Gruzja - ozdrowieńcy i zaszczepieni przylatujący samolotem mogą wjechać bez testu, test PCR wymagany jest przy wjeździe samochodem, niezaszczepieni muszą posiadać negatywny wynik testu i powtórzyć go w 3.dniu pobytu.

  • Gwatemala  - należy okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą lub zaświadczenie o szczepieniu. Z tego obowiązku zwolnione są osoby zaszczepione.
  • Irak - należy okazać negatywny wynik testu PCR.

  • Iran - wymagane jest okazanie negatywnego wyniku testu PCR lub certyfikatu unijnego UE Covid.

  • Indie-  wymagane jest zaświadczenie lekarskie w języku angielskim stwierdzające negatywny wynik testu RT-PCR wykonanego w ciągu 72 godzin przed wylotem.

  • Jordania - należy wykonać test przed wyjazdem, posiadać ubezpieczenie turystyczne chroniące w razie zachorowania na Covid-19, zarejestrować się na stronie visitjordan.gov.jo i uiścić opłatę za test wykonany na lotnisku.

  • Katar - wjazd dla zaszczepionych jest możliwy, ale na lotnisku wykonany zostanie test, przed przylotem obowiązuje wymóg przedstawienia negatywnego testu PCR przeprowadzonego nie później niż 72 godziny przed przylotem w jednym z uznanych przez dane państwo punktów medycznych oraz wstępnej rejestracji na stronie internetowej Ehteraz i dołączenie wymaganych przez stronę katarską dokumentów. Po wylądowaniu należy aktywować aplikację Ehteraz na telefonie komórkowym za pośrednictwem karty SIM operatora sieci GSM zarejestrowanej w Katarze (Ooredoo lub Vodafone), którą należy kupić na lotnisku.

  • Kazachstan - konieczne okazanie negatywnego wyniku testu PCR, nie starszego niż 3 dni oraz pozwolenia na wjazd.

  • Kirgistan - wjazd możliwy na podstawie negatywnego wyniku testu.

  • Kuwejt - wjazd bez dodatkowych obostrzeń dla ozdrowieńców i zaszczepionych.

  • Malediwy - wymagany negatywny wynik testu na Covid-19 oraz wypełnienie deklaracji na temat stanu zdrowia.

  • Nepal -  osoby zaszczepione mogą wjechać bez kwarantanny, jeśli posiadają zaświadczenie lekarskie w języku angielskim stwierdzające negatywny wynik testu RT-PCR wykonanego w ciągu 72 godzin przed wylotem. Zobowiązani są do wykonania testu antygenowego w ciągu 24 godzin od zameldowania w hotelu i powtarzania go co 72 godziny.

  • Oman - wjazd tylko dla zaszczepionych, wymagane okazanie testu PCR na Covid-19 wykonanego 48 godzin przed wjazdem drogą lądową lub 72 godziny w przypadku podróży lotniczej. Test musi zawierać QR kod. Konieczność zarejestrowania się na stronie https:// travel.moh.gov.om, Osoby poniżej 18 roku życia zwolnione są z obowiązku wykonania PCR testu oraz nie muszą być zaszczepione.

  • Pakistan - osoby zaszczepione mogą podróżować bez kwarantanny, podczas przekraczania granicy podróżni są obligowani do wypełnienia ankiety nt. stanu zdrowia, podania danych osobowych i kontaktowych, zainstalowania aplikacji śledzącej na telefonie oraz poddania się testom na obecność koronawirusa.

  • Sri Lanka -  konieczne jest otrzymanie otrzymania wizy online, a następnie okazanie negatywnego wyniku testu PCR wykonanego w ciągu 72 godzin przed wylotem oraz oryginału dokumentu potwierdzającego pełne zaszczepienie (wraz poświadczoną kopią tłumaczenia na język angielski jeśli dokument nie jest sporządzony w języku angielskim), ozdrowieńcy i niezaszczepieni muszą pozostawać w obszarze wyznaczonych stref w ramach turystycznej „bańki sanitarnej”, a także posiadać ubezpieczenie pokrywające leczenie COVID-19 i opłacić testy PCR po przylocie.

  • Turcja - wymagany negatywny wynik testu na Covid-19 lub zaświadczenie o szczepieniu bądź wyzdrowieniu.
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie (dotyczy tylko Dubaju) - wymagany wydrukowany negatywny test  PCR na obecność SARS-CoV-2 wykonany w ciągu 72 godzin przed odlotem.

Jakie kierunki azjatyckie są popularne wśród Polaków? Jesień 2021

Największą popularnością wśród Polaków podróżujących do Azji cieszyła się Turcja - wskazało ją 32% klientów rankomat.pl. Na podium znalazły się jeszcze Zjednoczone Emiraty Arabskie (15%) oraz Tajlandia (10%) i Wszystkie te trzy kierunki to jeden z najchętniej wybieranych wycieczek zorganizowanych w okresie jesienno-zimowym.

Poza tym wśród popularnych kierunków azjatyckich znalazły się jeszcze takie kraje, jak:

  • Gruzja (9%)
  • Jordania (8%)
  • Malediwy (5%)
  • Indonezja (2%)
  • Izrael (2%)
  • Nepal (1%)
  • Sri Lanka (1%)

Kraje znajdujące się na miejscach 4-10 to miejsca wybierane przez podróżników samodzielnie planujących swoje wyjazdy. Wyjątek stanowią tu Sri Lanka i Malediwy, które częściej są wskazywane przez klientów biur podróży.

Na jak długo Polacy wyjeżdżają do Azji? 

Turyści z Polski planują dłuższy pobyt w Azji. Większość wyjeżdżających na Wschód decyduje się na pobyt od 8 do 14 dni - tak wskazało aż 53% klientów rankomat.pl. 15% turystów wyjeżdża na czas od 4 do 7 dni. Powyżej dwóch tygodni urlop w Azji zaplanowało 9% klientów rankomat.pl. Co ciekawe, 1,5% wskazań dotyczył wyjazdów trwających rok. 

Najczęściej podróż zaczynała się w sobotę (21%) lub w piątek (18%). Najrzadziej wyjeżdżano w czwartki (10%) i wtorki (8%).

Z kim podróżujemy do Azji?

Do Azji najchętniej wyjeżdżają osoby podróżujące samodzielnie – w okresie od września do października aż 44% turystów deklarowało wyjazd w pojedynkę. 39% turystów wybrało wyjazd z osobą towarzyszącą. Azja nie jest kierunkiem wybieranym przez grupy oraz rodziny – na takie wyjazdy zdecydowało się odpowiednio 8% i 9% wyjeżdżających. Podróże do Azji są dość wymagające i niezbyt popularne wśród osób szukających głównie wypoczynku i rodzinnych atrakcji.

Kto najczęściej wyjeżdża do Azji jesienią?

Najchętniej do Azji podróżują trzydziestolatkowie - ta grupa stanowiła 32% klientów rankomat.pl. Kierunek wschodni wybrało też 28% osób w przedziale wiekowym 20-29 lat. 19% podróżujących do Azji stanowili czterdziestolatkowie, a 10% pięćdziesięciolatkowie. Na jesienny urlop na Wschód zdecydowało się też 9% seniorów w grupie 60+. Najrzadziej do Azji podróżowano z dziećmi - ta grupa stanowiła tylko 2% wszystkich turystów.

Zdecydowana większość klientów rankomat.pl (97%) wybrała się do Azji w celach wypoczynkowych. Dodatkowo cześć z nich w czasie wyjazdu zaplanowała dodatkowe aktywności:

  • nurkowanie (5%)
  • sporty wysokiego ryzyka (4%)
  • sporty ekstremalne (3%).

Niespełna 2% wszystkich wyjazdów w okresie jesiennym do Azji dotyczyło podróży służbowych.

Ile kosztuje ubezpieczenie do Azji?

Najtańsza polisa do Azji w naszym kalkulatorze kosztuje 5 zł dziennie. To pakiet zapewniających pokrycie kosztów leczenia na 30 000 euro, kosztów ratownictwa na 5 000 euro, NNW na 3 000 euro, ubezpieczenie bagażu na 300 euro, a także 10 sportów objętych ochroną oraz wsparcie w razie zachorowania na Covid-19.

Najlepiej ubezpieczenie do Azji jednak dopasować pod kątem swoich potrzeb, planowanych aktywności oraz kierunku wyjazdu. W ten sposób można zapewnić sobie pełną ochronę i bezpieczeństwo finansowe na czas podróży.

 

Osoby planujące podróż na wschód są bardziej świadome konieczności zakupu ubezpieczenia na czas wyjazdu. W Azji 100% kosztów leczenia pokrywa sam poszkodowany. Najlepszą ochronę świadczą szpitale prywatne, w których usługi medyczne nie należą do najtańszych. Podróżujący decydują się zatem na lepsze ubezpieczenie, które zapewni pomoc w każdej sytuacji.

Tomasz Masajło, CEO rankomat.pl

Warto też pamiętać, by w dobie pandemii Covid-19 polisa zapewniała ochronę tego typu. Obecnie oferuje ją większość ubezpieczycieli, ale w różnym zakresie. Najlepiej więc porównać różne opcje i zdecydować się na tę najlepszą. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji ubezpieczenia na 2-tygodniowy pobyt w Azji:

Ubezpieczenie turystyczne na 14-dniowy urlop w Azji
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
199,00 zł
2 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
458 024 zł
Ratownictwo
32 062 zł
Bagaż
4 580 zł
267,00 zł
2 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 45 802 złOC: 458 024 złOC sportowe: 458 024 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
280,00 zł
2 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
483,56 zł
2 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne na 14-dniowy urlop w Azji
Proama
199,00 zł 2 os. / 14 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
267,00 zł 2 os. / 14 dni
Koszty leczenia
458 024 zł
Ratownictwo
32 062 zł
Bagaż
4 580 zł
Dodatkowo: NNW: 45 802 złOC: 458 024 złOC sportowe: 458 024 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
280,00 zł 2 os. / 14 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
483,56 zł 2 os. / 14 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Polisę na wyjazd do Azji można zakupić w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. W kilka chwil zestawi się kilkanaście różnych ofert, które można porównywać między sobą. Ubezpieczenie można zakupić online, wystarczy opłacić składkę, a dokument polisy zostanie wysłany na podany adres mailowy.

Co warto wiedzieć?

  1. Jesienią 2021 roku do Azji wybrało się 8% klientów rankomat.pl
  2. Najczęściej wyjeżdżali oni do Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Tajlandii.
  3. Azja cieszy się największą popularnością wśród trzydziestolatków oraz singli.
  4. Ubezpieczenie na podróż do Azji można mieć już od 5 zł dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Które kraje azjatyckie są najpopularniejsze wśród Polaków?

    Największą popularnością cieszy się Turcja. Na podium znalazły się jeszcze Emiraty Arabskie oraz Tajlandia. Rzadziej Polacy wyjeżdżają do Gruzji, na Malediwy czy do Sri Lanki.

  2. Jakie dokumenty należy mieć przed wyjazdem do Azji?

    Konieczny jest paszport, ważny przynajmniej 6 miesięcy. By wjechać do niektórych krajów azjatyckich potrzebna może być wiza. Obecnie większość państw w Azji wymaga też zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko koronawirusowi, przejściu Covid-19 lub negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2.

  3. Czy ubezpieczenie jest obowiązkowe przed wyjazdem do Azji?

    To zależy, do którego kraju się wybiera. Niektóre państwa mogą wymagać zaświadczenia o zaszczepieniu na Covid-19. W innych może wystarczyć test lub odbycie kwarantanny.