Rutynowe wykonanie morfologii nie kosztuje wiele i nie wymaga poświęcania dużej ilości czasu. Utrudnieniem może być długi czas oczekiwana na wizytę. Rozwiązaniem, które może nam pomóc, jest zakup polisy zdrowotnej, która zapewni nam zarówno darmowe badania, jak i wizyty u specjalistów bez kolejek.

Większość z nas nie lubi wizyt u lekarza, ale regularne wykonywanie badań to podstawa, jeśli chcemy dbać o swoje zdrowie. I pomimo tego, że badania te nie są wykonywane zbyt często – system opieki zdrowotnej w Polsce potrafi bardzo utrudniać nawet nasze dobre chęci.

Czym jest morfologia?

Podstawowym badaniem, na jakie może skierować nas lekarz, by sprawdzić czy w naszym organizmie nie dzieje się nic niedobrego – jest morfologia. To podstawowe badanie, które sprawdza skład naszej krwi – liczba czerwonych i białych krwinek, objętość krwi oraz stężenie hemoglobiny.

Badanie możemy wykonać rutynowo – w sytuacji, gdy chcemy na bieżąco monitorować czy nie zachodzą zmiany w naszym organizmie, jak również gdy pojawiają się u nas jakieś problemy zdrowotne – np. powracająca infekcja.

To morfologia może zasugerować lekarzowi jakieś głębsze problemy, które się u nas dzieją. Wyniki morfologii są podstawą do dalszych badań.
Gdy zależy nam, by sprawdzać poziom swojego zdrowia – zaleca się, by wykonywać morfologię co 2-3 lata lub nawet częściej. 

WAŻNE POJĘCIA

Erytrocyty – czerwone ciałka krwi, produkowane przez szpik kostny. Ich niedobór przyczynia się do niedokrwistości (tzw. anemii). Podstawowa funkcja erytrocytów polega na transportowaniu tlenu z płuc do wszystkich tkanek organizmu.

Leukocyty – białe ciałka krwi, chronią przed wirusami, bakteriami i chorobotwórczymi grzybami. Powstają w szpiku, a niektóre także w węzłach chłonnych, śledzionie i grasicy. Podwyższony poziom pojawia się przy dużym wysiłku fizycznym, w stresie i po dłuższym opalaniu; spadek może być wynikiem uszkodzenia szpiku przez chorobę czy spowodowany leczeniem przeciwnowotworowym.

Trombocyty – płytki krwi, niezbędne przy krzepnięciu krwi, chronią organizm przed wykrwawieniem, uniemożliwiają wydostaje się krwi z uszkodzonego naczynia.

Na czym polega morfologia krwi? Jak mierzyć?

Badanie zwane morfologią polega na pobraniu krwi i obliczeniu poziomu krwinek, jaka się w niej znajduje, objętości oraz stężenia hemoglobiny. Badanie możemy wykonać w ramach NFZ – jednak musimy posiadać skierowanie od lekarza. 

Jak szybko przyjmuje lekarz na badanie?

Termin na wizyty u lekarza bywa bardzo różny i zależy od kilku czynników. Przede wszystkim ważne jest to czy korzystamy z publicznych placówek medycznych czy z przychodni prywatnych. Czas oczekiwania wiąże się również z liczbą pacjentów, jaka przypada na jednego lekarza w danym rejonie, jak również od momentu, w którym przychodzimy do lekarza – w sytuacji, gdy chcemy wykonać badania w sezonie zimowym, czyli okresie największej zachorowalności – nasze oczekiwanie na wizytę będzie trwało dłużej.

Po wykonaniu badania i odebraniu wyników, musimy umówić kolejną wizytę, by lekarz mógł zinterpretować nasze wyniki. 

Jak długo trzeba czekać na wyniki badania krwi?

Czas oczekiwania na wyniki badania jest uzależniony od placówki, w której wykonujemy badania. Coraz częściej przychodnie publiczne współpracują z firmami zewnętrznymi, które zajmują się wykonywaniem badań. Część przychodni umożliwia odbiór wyników tego samego dnia, w innych z kolei trwa to kilka dni. 

Ile kosztuje badanie morfologii?

Koszt związany z wykonaniem morfologii raczej nie jest wysoki – wynosi zwykle od kilku do kilkunastu złotych. Musimy jednak pamiętać, że na samej morfologii nasze problemy zdrowotne mogą się nie skończyć i lekarz skieruje nas na dodatkowe badania – poziom hormonu tarczycy, markery nowotworowe czy rezonans. Każde z tych badań to kolejny koszt. 

Zdarza się również, że w obliczu określonych wyników – lekarz kieruje nas do specjalisty, jednak czas oczekiwania na wizytę stanowi kilka miesięcy i decydujemy się na wizytę w prywatnym gabinecie, co może kosztować nas dodatkowo nawet kilkaset złotych. Może się zatem okazać, że chęć rutynowego badania krwi może nas kosztować zdecydowanie więcej niż sama morfologia. 

Morfologia krwi w pakiecie polisy zdrowotnej

Tutaj z pomocą przychodzi ubezpieczenie zdrowotne. Posiadanie takiej polisy gwarantuje nam darmowe badania, jak również wizyty u specjalistów bez skierowania w przeciągu maksymalnie kilku dni roboczych. Mamy zatem pewność, że gdy zaczynają nam się poważniejsze problemy zdrowotne – możemy liczyć na szybką pomoc.

Jak przedstawia poniższa tabela – koszt związany z polisą zdrowotną nie musi być duży. W sytuacji, gdy regularnie korzystamy z wizyt u ginekologa, endokrynologa czy dermatologa – koszty, które ponosiliśmy dotychczasowo – zmniejszą się zdecydowanie. Właśnie dlatego warto porównywać oferty. Dzięki temu znaleźć możemy rozwiązanie najbardziej dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. 

Polisa zdrowotna z badaniem krwi w zakresie

ProduktMinimalna cena składki miesięcznejLiczba lekarzy specjalistów w pakiecieLiczba badań w pakiecie

wariant podstawowy

TU Zdrowie
Polisa Zdrowie

32 zł16190

Signal Iduna
Direct

41 zł5116

Signal Iduna
Polmed

62 zł15110

InterRisk
Antidotum Plus

65 zł1889

AXA
Ochrona z Plusem

68 zł933

Signal Iduna
Start+

99 zł15110

Inter Polska
Inter Vision

125 zł64173

wariant rozszerzony

InterRisk
Antidotum Plus

125 zł65135

AXA
Ochrona z Plusem

130 zł24176

TU Zdrowie
Polisa Zdrowie

168 zl40466

Inter Polska
Inter Vision

245 zł65175

Tabela 1. Na podstawie informacji zamieszczonych na rankomat.pl/ubezpieczenia-zdrowotne.

Ważne informacje

1. Morfologia to podstawowe badanie krwi, na jakie skierować nas może lekarz

2. Koszt związany z morfologią jest nieduży, jednak wyniki mogą być wskazaniem do pogłębionych badań, które będą nas kosztować zdecydowanie więcej

3. Badanie morfologii umożliwia nam każda dostępna polisa zdrowotna

4. Brak porównania przed zakupem polisy może spowodować zbyt pochopny zakup