Regularne sprawdzanie poziomu cholesterolu jest bardzo ważne, a gwałtowna zmiana jego poziomu będzie rzutować na naszym zdrowiu. Sam koszt badania podstawowego to kilkanaście złotych, ale przy regularnych pomiarach rachunek może być spory. Dzięki polisie zdrowotnej te i inne wydatki łatwo ograniczyć.

Dbanie o zdrowie kosztuje nas nie mało. Badanie cholesterolu może być początkiem wydatków, bo gdy już uda nam się wybrać do przychodni – oprócz podstawowych wyników często sprawdzamy również inne parametry – tarczycę, hormony czy wykluczamy różnego rodzaju choroby.

Skoro regularnie odwiedzamy dentystę czy okulistę – warto również badać cholesterol. Jak zatem dobrze się do tego przygotować? Czy polisa zdrowotna może jakoś pomóc?

Czym jest cholesterol?

Cholesterolu nie należy się bać, ponieważ jest to związek chemiczny, który jest nam potrzebny do sprawnego funkcjonowania organizmu. Jednak nic, co występuje w nadmiarze, nie jest dobre. 
Istnieją dwa rodzaje cholesterolu: dobry i zły. Ten dobry jest produkowany przez nasz organizm i zajmuje się wytwarzaniem witaminy D3 oraz hormonów nadnerczy czy hormonów płciowych. Potrzebny jest również w zakresie pracy naszego mózgu. Oznacza to, że jest nam zwyczajnie potrzebny. Dobry cholesterol oznaczany jest jako HDL. 

Inaczej wygląda sprawa złego cholesterolu, który oznaczany jest jako LDL. Jest to cholesterol, który powstaje w wyniku spożywania określonych pokarmów. Jego nadmiar utrudnia pracę naczyń krwionośnych, przepływu krwi, a także zmienia poziom tlenu we krwi. Wysoki poziom złego cholesterolu może prowadzić do wielu konsekwencji, m.in. udaru mózgu czy zawału serca. Oba przypadki mogą prowadzić do śmierci, zatem warto monitorować poziom cholesterolu w naszym organizmie. 

Na czym polega badanie cholesterolu? Jak mierzyć?

W celu zbadania, jaki poziom cholesterolu całkowitego utrzymuje się w naszym ciele, wystarczy wykonanie rutynowego badania krwi, gdzie już pojawi się sygnał, że z naszym cholesterolem jest coś nie tak. 

Przyjęta norma cholesterolu w organizmie człowieka to wynik poniżej 200 mg. Poziom między 200 mg a 250 mg to poziom podwyższony, który już sygnalizuje, że powinniśmy dokładnie sprawdzić co się dzieje w naszym organizmie, natomiast wynik powyżej 250 mg to wynik znacząco podwyższony, który może w dłuższej perspektywie zagrażać naszemu zdrowiu. 

Do bardziej szczegółowych wyników powinniśmy wykonać badanie, które nazywa się lipidogram. To badanie, które ma na celu określić gospodarkę tłuszczową w naszym organizmie. Na podstawie lipidogramu wyznacza się 4 parametry: cholesterol całkowity, cholesterol LDL, czyli tak zwany zły cholesterol, kolejnym parametrem jest cholesterol HDL, czyli dobry cholesterol oraz trójglicerydy. Dzięki temu można określić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, np. miażdżycy czy choroby niedokrwiennej serca.

Ile trwa badanie cholesterolu?

Badanie podstawowe krwi, jak i lipidogram trwają chwilę – ponieważ jest to zwykłe pobieranie krwi. W przypadku obu badań powinniśmy stawić się na czczo, najlepiej po ok. 12 do 14 godzin po ostatnim posiłku, by wyniki nie wyszły zaburzone.

Ile kosztuje badanie cholesterolu? 

Koszt badania poziomu cholesterolu jest uzależniony od miejsca, w którym go wykonujemy. Zazwyczaj kosztuje to około 15–20 zł. Nie należy jednak sądzić, że jest to jedyny koszt jaki poniesiemy w związku ze zbadaniem cholesterolu, ponieważ lekarz, który będzie podejrzewał u nas wyższy poziom cholesterolu – może wypisać nam dodatkowe skierowanie na inne badania, które będą miały na celu wykryć inne nieprawidłowości, które mogą mieć wpływ na taki stan rzeczy. 

Przyczyną wysokiego cholesterolu mogą być:

  • niedoczynność tarczycy,
  • choroby wątroby,
  • choroba alkoholowa,
  • zespół nerczycowy,
  • łuszczyca,
  • cholestaza,
  • zła dieta.

Zatem dobrze jest wykonać również inne badania, które wspomogą diagnostykę, przy czym koszt może diametralnie wzrosnąć do nawet kilkuset złotych.

Jak szybko przyjmuje lekarz na badanie cholesterolu?

Ważny jest również czas całego tego przedsięwzięcia. Nie ma znaczenia czy wybierzemy się do lekarza na NFZ czy prywatnie – całość może sporo trwać. Przede wszystkim musimy umówić się na wizytę – w ramach NFZ musimy zaczekać około kilku dni lub nawet dłużej. Następnie wykonujemy badanie, wyniki odbieramy w zależności od placówki – tego samego dnia, następnego dnia lub nawet po kilku dniach. Później musimy umówić kolejną wizytę – znowu musimy czekać. Podobnie sprawa wygląda, gdy udajemy się do prywatnego gabinetu.

Wizyta lekarza to już niestety prawdziwa loteria. Bez względu na to czy udamy się do lekarza na NFZ czy prywatnie – lekarz nie musi wypisywać nam skierowania, jeśli o to poprosimy. Jest to niestety coraz częściej spotykana praktyka. Służba zdrowia od lat boryka się z wieloma problemami finansowymi, które prowadzą m.in. do cięcia skierowań na badanie. Każda przychodnia ma określone limity, zatem w prywatnym gabinecie lekarz może nam utrudniać wypisanie skierowania bez ewidentnych podstaw do badania.

Badanie cholesterolu w pakiecie polisy zdrowotnej

Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest posiadanie polisy zdrowotnej, która umożliwia nam szybkie i darmowe badania – w dodatku bez skierowania.

Ponadto – ubezpieczenie zdrowotne zapewnia szybkie terminy wizyt u specjalistów (maksymalnie do kilku dni roboczych), dzięki czemu możemy szybko rozpocząć ewentualnie leczenie.

Każda polisa zdrowotna posiada w swoim zakresie darmowe badanie poziomu cholesterolu. Większość oferuje również badanie tarczycy czy wątroby. Ubezpieczenie pozwoli nam zatem sporo zaoszczędzić, ponieważ większość badań możemy wykonać nieodpłatnie. 

Każdy z poniższych produktów ochronnych umożliwi nam wykonanie badania poziomu cholesterolu. Znaczenie ma jednak to, co oprócz tego oferują nam poszczególne polisy. Jeżeli posiadamy określone schorzenia – np. łuszczycę – warto, by polisa zapewniała nam również dostęp do potrzebnego specjalisty. W sytuacji, gdy oprócz wysokiego cholesterolu lekarz podejrzewa u nas również problemy z tarczycą – warto, by ubezpieczenie umożliwiało nam badanie TSH, fT3 i fT4, jak również wizyty u endokrynologa. 

Polisa zdrowotna z badaniem cholesterolu w zakresie

ProduktMinimalna cena składki miesięcznejLiczba lekarzy specjalistów w pakiecieLiczba badań w pakiecie

wariant podstawowy

TU Zdrowie
Polisa Zdrowie

32 zł16190

Signal Iduna
Direct

41 zł5116

Signal Iduna
Polmed

62 zł15110

InterRisk
Antidotum Plus

65 zł1889

AXA
Ochrona z Plusem

68 zł933

Signal Iduna
Start+

99 zł15110

Inter Polska
Inter Vision

125 zł64173

wariant rozszerzony

InterRisk
Antidotum Plus

125 zł65135

AXA
Ochrona z Plusem

130 zł24176

TU Zdrowie
Polisa Zdrowie

168 zl40466

Inter Polska
Inter Vision

245 zł65175

Tabela 1. Na podstawie informacji zamieszczonych na rankomat.pl/ubezpieczenia-zdrowotne.

Przy wysokim cholesterolu potrzebny będzie z całą pewnością kardiolog czy chirurg naczyniowy. W sytuacji, gdy poziom naszego cholesterolu okaże się naprawdę wysoki, a jego poziom może grozić zawałem lub udarem – ważne, by polisa posiadała również w swojej ofercie wsparcie w postaci rehabilitacji, która pomoże nam wrócić do zdrowia. 

Warto zatem przyjrzeć się poszczególnym ofertom różnych towarzystw ubezpieczeniowych i przeanalizować je pod kątem naszych, indywidualnych potrzeb. Przykładowo – sprawdźmy, co oferuje grupa TU Zdrowie. 

Zakres ochrony w pakietach BASIC i PRESTIGE TU Zdrowie

ZakresWariant BASIC – od 32 zł miesięcznieWariant PRESTIGE – od 168 zł miesięcznie
Opieka podstawowa

choroby wewnętrzne, medycyna rodzinna, pediatria, zabiegi pielęgniarskie

choroby wewnętrzne, medycyna rodzinna, pediatria, zabiegi pielęgniarskie
Opieka specjalistyczna

chirurgia, chirurgia onkologiczna, laryngologia, neurologia, okulistyka, onkologia, pulmonologia, urologia

chirurgia, chirurgia onkologiczna, laryngologia, neurologia, okulistyka, onkologia, pulmonologia, urologia, alergologia, anestezjologia, chirurgia naczyniowa, dermatologia, hematologia, kardiologia, ortopedia, proktologia, reumatologia, choroby zakaźne, diabetologia, endokrynologia, gastroenterologia, nefrologia, neurochirurgia, ginekologia, konsultacje profesorskie

Badania obrazowe

RTG, USG, badania czynnościoweRTG, USG, badania czynnościowe, endoskopia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Badania laboratoryjne

hematologia, biochemia, markery nowotworowe, badanie moczu

hematologia, biochemia, markery nowotworowe, badanie moczu, diagnostyka cukrzycy, hormony, serologia, mikrobiologia

Wizyty domowe lekarskie

nietak

Wizyty domowe pielęgniarskie

nietak

Szczepienia

przeciw grypieprzeciw grypie/inne

Profilaktyka (raz w roku)

dla kobiet – cytologia, USG piersi/mammografia
dla mężczyzn – kardiolog, lipidogram, ECHO serca/test wysiłkowy

dla kobiet – cytologia, USG piersi/mammografia
dla mężczyzn – kardiolog, lipidogram, ECHO serca/test wysiłkowy

Rehabilitacja (nielimitowane zabiegi po złamaniach i zwichnięciach)

nietak

Leczenie szpitalne (planowane zabiegi szpitalne)

nietak

Tabela 2. Na podstawie informacji zawartych na stronie tuzdrowie.pl.

Zwracajmy więc uwagę na szczegóły każdej z polis. Każda z nich oferuje również pomoc assistance, która również może okazać się przydatna. 

Ważne informacje

1. Cholesterol dzielimy na dobry (HDL) i zły (LDL)

2. Poziom cholesterolu możemy wykryć przy rutynowych badaniach krwi, następnie będzie potrzebne wykonanie lipidogram

3. Każda polisa na życie umożliwia darmowe badanie poziomu cholesterolu

4. Wysoki cholesterol może wynikać z innych problemów zdrowotnych, zatem warto szukać polisy o szerokim zakresie usług