Wyrwanie zęba, leczenie kanałowe czy uzupełnienie ubytków, a nawet piaskowanie są z upływem czasu nieuniknione. Do wyboru mamy darmową opiekę lekarską w ramach systemu NFZ, prywatne gabinety albo polisę zdrowotną. Porównujemy każdą z tych metod.

W ramach NFZ nie wykonamy wszystkich niezbędnych zabiegów związanych z leczeniem stomatologicznym, z kolei w przypadku gabinetu prywatnego – ceny mogą być dla nas zbyt wysokie. W takiej sytuacji dobrze jest posiadać ubezpieczenie zdrowotne, które umożliwi nam darmową opiekę medyczną u stomatologa. Zyskamy łatwy i szybki dostęp do dentysty oraz darmowe leczenie.

Stomatolog – NFZ i prywatna praktyka

Co w swojej ofercie ma Narodowy Fundusz Zdrowia? Do zabiegów, które uda nam się wykonać w publicznej placówce należą:

 • kontrolne badanie lekarskie (3 razy w roku),
 • 2 zdjęcia RTG wewnątrzustne;
 • leczenie próchnicy zębów;
 • znieczulenie do zabiegów;
 • leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej;
 • usuwanie kamienia nazębnego (skaling);
 • leczenie kanałowe zębów przednich u dorosłych,
 • leczenie kanałowe wszystkich zębów u dzieci oraz kobiet w ciąży.

Zakres stomatologa w publicznej przychodni jest dość ograniczony i nie uwzględnia bardziej specjalistycznych zabiegów. W publicznej przychodni nie ma możliwości dopłacenia do środków lepszej jakości, jeśli chcielibyśmy plombę białą, światłoutwardzalną zamiast srebrnej – musimy wybrać prywatny gabinet. Plomby światłoutwardzalne oraz chemoutwardzalne w ramach NFZ są możliwe jedynie w przypadku zębów przednich – od jedynek do trójek.

PAMIĘTAJ!
Na stomatologię przekazuje się każdego roku ok. 2,5% całego budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. W praktyce oznacza to, że na statystycznego Polaka przypada jedynie 50 zł, gdzie założenie plomby przekracza kwotę 100 zł. Stąd właśnie tak powszechna jest praktyka prywatna wśród stomatologów.

W przypadku bardziej skomplikowanych działań – skazani jesteśmy na prywatne gabinety, jak np. w sytuacji, gdy niezbędne jest mikroskopowe leczenie kanałowe zęba. Wówczas zapłacimy ok. 1000-1500 zł. Jest to cena zaporowa, mając na uwadze, że w każdej chwili wymagać leczenia może również inny ząb, co tylko podnosi koszty, jakie poniesiemy z tytułu leczenia stomatologicznego.

Ile kosztuje dostęp do stomatologa prywatnie?

zabiegNFZPrywatnie
Kontrolne badanie lekarskie3 razy w rokuod 50 zł za wizytę
Zdjecia rentgenowskie wewnątrzustne220-50 zł
Leczenie próchnicytak60-240 zł
Znieczulenie do zabiegów-20-30 zł
Usunięcie kamienia nazębnego1 raz w roku100-200 zł
Leczenie kanałoweu dorosłych dotyczy wyłącznie zębów przednichwszystkie zęby, 200-600 zł za ząb
Leczenie pod mikroskopem-+100% ceny leczenia kanałowego
Uzupełnienieplomby srebrneplomby światłoutwardzalne lub chemioutwardzalne - ok. 150 zł

Tabela 1. Opracowanie własne.

Różnica jest spora, biorąc oczywiście pod uwagę czas oczekiwania na wizytę, który może trwać nawet do kilku miesięcy w przypadku darmowej opieki w ramach NFZ. W sytuacji, gdy nasz problem z zębem jest pilny i dotkliwy – decydujemy się na prywatną praktykę, ponieważ czas oczekiwania jest zbyt długi, by móc wytrzymać nasilający się ból.

Polisa zdrowotna jako alternatywa?

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że ubezpieczenie zdrowotne może zapewnić nam dostęp do stomatologa bez kolejek oraz za darmo – lub z niewielką opłatą (to zależy od polisy oraz towarzystwa ubezpieczeniowego).

Dostęp do stomatologa z polisy zdrowotnej

PolisaSkładka za miesiącCo zapewnia?
Luxmed - natańszy wariant54 złdarmowy przegląd stomatologiczny raz w roku
Signal Iduna65 złdarmowy przegląd stomatologiczny raz w roku
Enel Med70 złdarmowy przegląd stomatologiczny raz w roku
Luxmed - warianty droższe109-319 zł
 • bezpłatny przegląd stomatologiczny raz w roku
 • rabat 10% na usługi implantologiczne
 • rabat 20% na usługi ortodontyczne i protetyczne
 • rabat 50% na prfilaktykę stomatologiczną, stomatologię zachowawczą, RTG, znieczulenie i konsultacje specjalistyczne

Tabela 2. Opracowanie własne.

Jak wynika z powyższej tabeli, kupując ubezpieczenie zdrowotne, możemy zapewnić sobie ochronę zdrowia nie tylko w szeroko rozumianym zakresie jako dostępności do lekarzy różnych specjalizacji oraz specjalistycznych badań. Polisa zdrowotna może zapewnić nam również pomoc stomatologiczną, zniżki na poszczególne zabiegi, dzięki czemu nie będziemy zobowiązani do płacenia wysokich kwot za np. proste uzupełnienie zęba czy leczenie kanałowe.

Co niezwykle ważne –ubezpieczenie zdrowotne umożliwia nam szybką wizytę u stomatologa. Zatem, jeśli coś zacznie się dziać z naszym zębem – możemy liczyć na absolutnie szybką pomoc. To niezwykle ważne, szczególnie w bolesnych przypadkach.

Ważne informacje

1. Polisa zdrowotna zapewnia dostęp do stomatologa od ok. 50 zł miesięcznie

2. W ramach polisy realizowane są podstawowe zbiegi stomatologiczne ale i oferowane zniżki na pozostałe zabiegi

3. Ubezpieczenie nie realizuje zabiegów typu wstawianie implanta, chyba że w droższym wariancie po zapłaceniu wyższej składki

4. Zakup polisy zawierającej wizyty u stomatologa (i przy okazji u lekarzy wielu innych specjalizacji) jest tańszym rozwiązaniem niż prywatne leczenie zębów