Planowany pobyt w szpitalu pozwala przygotować się do hospitalizacji. Dzięki temu możesz zabrać ze sobą rzeczy, dzięki którym taki pobyt będzie dla Ciebie bardziej komfortowy. Zadbaj o to, by zabrać ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy. Poniżej dowiesz się, co powinieneś spakować do szpitala.
Nie ma uniwersalnej listy rzeczy, które każdy powinien zabrać ze sobą do szpitala. Czego innego potrzebować będzie osoba przed krótkim i prostym zabiegiem, czego innego kobieta szykująca się do porodu, a jeszcze czegoś innego osoba, która będzie przechodzić specjalistyczne, długie leczenie.
TU SPRAWDZISZ CENY UBEZPIECZENIA
Lista niezbędnych rzeczy do szpitala
Część rzeczy, które trzeba zabrać ze sobą do szpitala, jest niezbędna, inne z kolei nie są już konieczne. Torba do szpitala musi być dostosowana do powodu hospitalizacji oraz uwzględniać indywidualne, naturalne potrzeby każdego z nas.
1. Skierowanie i dokumentacja
Zacznijmy od rzeczy niezbędnych, a są to: skierowanie do szpitala, dowód osobisty oraz dokumentacja medyczna.
Skierowanie do szpitala stanowi warunek przyjęcia. Musi być ono poprawnie wypełnione oraz wypisane przez odpowiedniego lekarza. Potrzebny jest również dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Jeśli zgłaszasz się do szpitala w celu przejścia określonego zabiegu lub leczenia, lekarz wcześniej powinien uprzedzić Cię o tym, jakie badania powinieneś koniecznie wykonać. Potrzebne mogą być np. aktualne wyniki krwi, RTG płuc lub wyniki badania pod kątem obecności wirusa HIV.
Inne wyniki badań będą potrzebne przy krótkim i prostym zabiegu typu usunięcie przepukliny, a jeszcze inne przy operacji kręgosłupa. Jeśli nie masz pewności, czy udało Ci się skompletować wszystkie najpotrzebniejsze dokumenty, zapytaj lekarza lub zadzwoń wcześniej do szpitala.
Warto pamiętać również o tym, by zabrać ze sobą numer NIP Twojego pracodawcy, aby szpital mógł wypisać zaświadczenie o niezdolności do pracy.
2. Leki
W przypadku chirurgii jednego dnia, kiedy zabieg lub leczenie obejmuje czas krótszy niż 24 godziny, zabranie ze sobą leków może nie być konieczne. Tutaj należy jednak skonsultować się z lekarzem – np. osoby chorujące na cukrzycę typu II powinny mieć potwierdzone przez lekarza, czy powinny rano przyjmować poranną dawkę insuliny.
Dłuższe pobyty mogą oznaczać konieczność zabrania ze sobą leków. Warto dopytać o możliwość ich przechowywania i dostępności na oddziale lodówki. Nie zawsze jednak zachodzi potrzeba pakowania leków, ponieważ leczenie może obejmować również ten zakres lub wykluczać możliwość ich stosowania. Dlatego najważniejsza jest konsultacja tego tematu z lekarzem.
3. Ubrania i higiena
Krótki pobyt, w ramach chirurgii jednego dnia, np. w przypadku operowania zaćmy, nie będzie wymagał zabierania ubrania na zmianę. W takim przypadku lekarz powinien poinformować czy niezbędna będzie piżama czy jednie własne kapcie do poruszania się po oddziale.
Dłuższy pobyt w szpitalu będzie oznaczał, że warto spakować ze sobą piżamę, szlafrok, kapcie, bieliznę oraz kilka koszulek czy spodni dresowych na zmianę. Pamiętaj o klapkach pod prysznic i ręczniku. Zadbaj o to, by były to rzeczy wygodne, które lubisz i nie będą sprawiać Ci dyskomfortu w trakcie zabiegów lub badań.
Bardzo ważne są również środki czystości. Zabierz ze sobą szczoteczkę do zębów oraz pastę, żel pod prysznic i szampon oraz antyperspirant. Z pewnością przyda się grzebień czy szczotka do włosów, nawilżane chusteczki lub krem nawilżający.
Osobom leżącym potrzebne mogą być również inne środki związane z higieną osobistą – np. pieluchy jednorazowe, środki na odparzenia lub odleżyny
4. Jedzenie i picie
Warto zabrać ze sobą do torby szpitalnej butelkę wody niegazowanej oraz przekąski. Szpital gwarantuje wyżywienie, jednak każdy z nas ma własne nawyki żywieniowe. Co innego jednak warto spakować, gdy czeka Cię operacja ręki, a co innego, gdy operowana będzie jama brzuszna, przez co wymagać będziesz diety lekkostrawnej. Warto zapytać lekarza o to, czy możesz zabrać ze sobą coś do jedzenia i czy będzie w szpitalu miejsce wyznaczone do przechowywania własnych posiłków. Nie zawsze obiady przywiezione z domu przez bliskich będą akceptowane i pamiętaj o tym, by stosować się do zaleceń lekarza.
Co jeszcze warto mieć w torbie do szpitala?
W sytuacji, gdy czeka Cię dłuższa hospitalizacja – zadbaj o to, by ten czas Ci się nie dłużył. W szpitalu przyda Ci się ładowarka do telefonu. Możesz zabrać ze sobą książkę lub czytnik, tablet oraz słuchawki, dzięki którym nie będziesz przeszkadzać innym pacjentom, gdy będziesz chciał posłuchać muzyki, podcastu czy obejrzeć serial.
Co spakować do szpitala na poród?
Terminu porodu nie da się przewidzieć, dlatego warto taką torbę przygotować sobie wcześniej. Standardowy pobyt w szpitalu związany z porodem wynosi 2 lub 3 dni. Warto więc spakować rzeczy, które posłużą w tym czasie – ubrania, środki higieniczne oraz niezbędne leki (podobnie, jak powyżej).
Torba do porodu powinna uwzględnić również aktualne wyniki badań:
- HBS,
- WR,
- grupa krwi i RH z oznaczonymi przeciwciałami odpornościowymi,
- ostatnią morfologia,
- USG z 36 tyg. ciąży,
- ostatnie badanie moczu,
- posiew pochwy i okolic odbytu,
- inne – w zależności od potrzeb i wskazań lekarza.
Przyszła mama powinna zabrać ze sobą również stanik do karmienia piersią, wkładki laktacyjne, lanolinę do pielęgnacji piersi, podkłady poporodowe oraz majtki poporodowe. Torba powinna zawierać również rzeczy dla niemowlaka (body, czapeczki, rękawiczki, pieluchy, ręcznik, rożek lub kocyk). Dokładną listę rzeczy można znaleźć na stronie szpitala, w którym planowany jest poród i może się różnić w zależności od placówki.
Co należy zabrać do szpitala przed operacją?
Planowana operacja może wymagać dodatkowych rzeczy, o które zadbać powinieneś przed zgłoszeniem się do szpitala. Mogą to być konkretne opatrunki, rajstopy lub podkolanówki uciskowe, podkłady higieniczne, ręczniki papierowe.
Porozmawiaj z lekarzem i poproś, by wskazał Ci te rzeczy, które warto mieć ze sobą.
Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu – jakie korzyści?
Z tytułu pobytu w szpitalu możesz liczyć na świadczenie z polisy na życie. Hospitalizacja może stanowić podstawę do otrzymanej określonej kwoty, przewidzianej w umowie przez ubezpieczyciela. Twoje ubezpieczenie na życie musi jednak uwzględniać takie zdarzenie losowe.
Zazwyczaj świadczenie z tytułu hospitalizacji wynosi około 50-100 zł za dzień spędzony w szpitalu, przy czym powinien być to pobyt dłuższy niż 2 dni. Kwota odszkodowania zależna jest od wybranej sumy ubezpieczenia oraz zakresu ochrony.
Pamiętaj o tym, że ubezpieczenie na życie może uwzględniać również inne zdarzenia, które mogą Ci się przydać, np.:
- operacja chirurgiczna,
- poważne zachorowanie,
- uszczerbek na zdrowiu,
- niezdolność do pracy.
Gdzie powinieneś szukać odpowiedniej ochrony?
Ubezpieczenie na życie to produkt, który powinien być dobrze spersonalizowany. Takie rozwiązanie musi uwzględniać Twoje indywidualne potrzeby oraz możliwości finansowe.
Znalezienie odpowiedniej oferty wymaga porównania wielu różnych ofert. Pomoże Ci w tym porównywarka ubezpieczeniowa. Jest to narzędzie, które w prosty i szybki sposób przedstawi Ci najbardziej dopasowane produkty. Sam wybierasz, na który finalnie się zdecydujesz. Dzięki porównywarce możesz dotrzeć do najkorzystniejszych polis oraz wybrać najtańsze rozwiązanie.
TU SPRAWDZISZ CENY UBEZPIECZENIA
To warto wiedzieć
1. Do przyjęcia do szpitala niezbędne będzie Ci skierowanie do szpitala, dowód osobisty oraz dokumentacja medyczna
2. Do torby szpitalnej powinieneś spakować rzeczy do przebrania, środki czystości, leki, wodę, jedzenie
3. Przed udaniem się do szpitala zapytaj swojego lekarza, które rzeczy powinieneś zabrać ze sobą
4. Ubezpieczenie na życie może zapewnić Ci świadczenie z tytułu pobytu w szpitalu
FAQ – Najczęściej zadawane pytania o to, co spakować do szpitala
Czy można zabrać jedzenie do szpitala?
Tak, można zabrać ze sobą jedzenie do szpitala. Warto zadbać, by były to zdrowe i lekkostrawne produkty. Zawsze jednak porozmawiaj o tym z lekarzem, ponieważ plan leczenia może wykluczać spożywanie własnych posiłków.
Czy spakować do szpitala leki, które przyjmuję?
To zależy od powodu oraz czasu hospitalizacji. Przy krótkich pobytach (np. chirurgia jednego dnia) może nie być to konieczne, jednak przy kilkudniowym pobycie spakowanie leków może być koniecznością. Warto ten temat poruszyć ze swoim lekarzem
Czy do przyjęcia do szpitala trzeba być na czczo?
Powodów hospitalizacji może być wiele, dlatego warto omówić to z lekarzem. Jeśli zabieg planowany jest w dniu przyjęcia – jako pacjent powinieneś zgłosić się będąc na czczo. W sytuacji, gdy zabieg poprzedzać będzie kilka dni badań, śniadanie spożyte wcześniej może nie stanowić problemu.
Jakie świadczenie za pobyt w szpitalu?
Za pobyt w szpitalu możesz otrzymać kilkaset, jak i kilka tysięcy złotych. Kwota świadczenia zależna jest od liczby dni spędzonych w szpitalu oraz wybranej wysokości sumy ubezpieczenia.
Kiedy nie dostanę odszkodowania?
Istnieją okoliczności, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Dzieje się tak ze względu na wyłączenie odpowiedzialności lub okres karencji. Jeśli trafiłeś do szpitala w wyniku bójki lub samookaleczenia, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić świadczenia.