Według najnowszych danych GUS-u w ubiegłym roku w Polsce zmarło 519 517 osób. Jest to liczba większa o 42 tys. niż w roku wcześniejszym. Oznacza to, że z każdym rokiem jest nas coraz mniej. Co w takiej sytuacji ma do zaoferowania polisa na życie?

Na wzrost liczby zgonów wpływ ma wiele czynników, w tym również pandemia, która spowodowała większą umieralność wśród Polaków. Śmierć mogła być konsekwencją zarówno zarażenia się wirusem, jak i utrudnionego dostępu do opieki medycznej.

Co mówią statystyki dotyczące umieralności?

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący umieralności Polaków. Wynika z niego, że w 2021 roku w Polsce zmarło ponad pół miliona osób (dokładnie 519 517). Płeć ma tutaj znaczenie i większa liczba zgonów dotykała mężczyzn – 268 658 to panowie, 250 859 – to panie. Dane raportu GUS pokazują również dysproporcję dotyczącą miejsca zamieszkania.  322 595 zmarłych mieszkało w mieście, z kolei 196 922 zmarłych zamieszkiwało polskie wsie. Wynika to jednak ze stopnia zagęszczenia ludności – 23 mln Polaków to mieszkańcy miasta, 15 mln to mieszkańcy wsi.

Dane te można zestawić z latami wcześniejszymi – w 2020 roku zmarło 477 355 osób, z kolei w 2019 roku zmarło 409 709 osób. Zgodnie z danymi GUS-u w 2018 roku odnotowano 414 200 zgonów, w 2017 roku zarejestrowano 402 852 zgonów, a liczba zmarłych w 2010 roku wynosiła 378 478

Co jest najczęstszą przyczyną zgonu w Polsce?

Warto zwrócić uwagę na to, co w Polsce najczęściej przyczynia się do śmierci. 35% zgonów było wynikiem chorób związanych z układem krążenia (udar mózgu, zawał serca), 18% dotyczyło chorób nowotworowych, 17,6%  spowodowanych było COVID-19,  choroby układy oddechowego stanowiły 5% wszystkich zgonów, a 4% zgonów wynikało z chorób układu trawiennego. Pozostałych 19% dotyczyło przyczyn niedokładnie określonych, zewnętrznych oraz pozostałych.

W porównaniu z rokiem 2020, liczba zgonów spowodowanych chorobami układu krążenia wynosiła 37% przypadków, z kolei choroby nowotworowe wynosiły 23%, a sam COVID-19 spowodował 9% spośród wszystkich zgonów. 

Warto dodać, że zarówno śmierć, jak i zdiagnozowanie choroby związanej z układem krążenia czy choroby nowotworowej mogą być podstawą do otrzymania odszkodowania. W sytuacji, gdy ubezpieczony zachoruje – otrzyma świadczenie od ubezpieczyciela, a kiedy umrze – pieniądze trafią do jego bliskich lub osób, które wskazał w umowie jako uposażonych. 

Jaką ochronę oferuje ubezpieczenie na życie w zakresie śmierci?

Polisa na życie w swoim podstawowym zakresie oferuje zabezpieczenie finansowe dla bliskich na wypadek śmierci ubezpieczonego. W zależności od tego, na jaką sumę ubezpieczenia się zdecyduje – jego bliscy mogą otrzymać zarówno 10 000 zł, 300 000 zł, jak i 1 000 000 zł. 

Taka forma zabezpieczenia jest ważna z kilku powodów. Przede wszystkim – partner lub partnerka oraz dzieci będą mogły zachować dotychczasowy poziom życia. Takie odszkodowanie jest istotne również wtedy, gdy ubezpieczony posiada zobowiązania finansowe w postaci np. kredytu hipotecznego – wówczas spłata zadłużenia nie obciąży bliskich, a środki z ubezpieczenia pozwolą uporać się z kredytem.

Co oprócz podstawowej ochrony może zapewnić polisa na życie?

Ubezpieczenie na życie oprócz podstawowej ochrony może zapewnić również inne możliwości wsparcia finansowego. Są one możliwe poprzez rozszerzenie zakresu ochrony, które wymagają zakupu odpowiedniej umowy dodatkowej.

Dzięki umowie dodatkowej ubezpieczony może otrzymać świadczenie z tytułu m.in.:

 • zdiagnozowania poważnej choroby,
 • zdiagnozowania nowotworu złośliwego,
 • utraty zdolności do pracy,
 • trwałego uszczerbku na zdrowiu,
 • pobytu w szpitalu,
 • operacji chirurgicznej.

Każde z powyższych zdarzeń może zapewnić wysokie odszkodowanie. Pieniądze z ubezpieczenia można wykorzystać zarówno w celu opłacenia leczenia, rehabilitacji czy dodatkowych zabiegów, jak również środki przeznaczyć można na spłatę kredytu czy zakup zagranicznych wakacji dla całej rodziny.

Oprócz świadczenia ubezpieczony może również liczyć na wsparcie w ramach pakietu assistance. Zapewnia on m.in.:

 • dowóz leków,
 • wizytę domową lekarza lub pielęgniarki,
 • wsparcie psychologiczne,
 • pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji,
 • transport medyczny,
 • pomoc w opiece nad dziećmi na czas pobytu w szpitalu,
 • pomoc w opiece nad zwierzętami domowymi na czas pobytu w szpitalu.

Ile kosztuje polisa na życie?

Cena ubezpieczenia na życie jest zależna od kilku ważnych czynników. Na koszt wpływa wybrana suma ubezpieczenia, wiek ubezpieczonego oraz jego aktualny stan zdrowia, zakres ochrony oraz brak porównania ofert. 

Ważne, by nie wybrać ubezpieczenia, które znacznie obciąży miesięczny budżet. Może to prowadzić do szybkiej rezygnacji z polisy, a to z kolei oznaczać będzie utratę ochrony.

Koszt polisy na życie powinien być dopasowany do możliwości finansowych klienta, jego potrzeb względem ochrony oraz celu, jaki przyświeca mu przy zakupie ubezpieczenia (spłata kredytu, zabezpieczenie bliskich, dodatkowa gotówka na pokrycie kosztów leczenia).

Przykłady ofert ubezpieczeń na życie

TUSUPoważne zachorowaniePobyt w szpitalu

1% uszczerbku na zdrowiu

Składka miesięczna
NNLife TUnŻiR S.A.40 000 zł40 000 zł100 zł/dzień

200 zł

od 51 zł
Avivaustalana indywidualnietaktak

tak

ustalana indywidualnie
ERGO Hestia22 000 zł4 000 zł40 zł /dzień

250 zł

od 55 zł
Generali35 000 zł2 000 zł45 zł/dzień

300 zł

od 68 zł
NNLife TUnŻiR S.A.100 000 zł100 000 zł100 zł/dzień

500 zł

od 100 zł
ERGO Hestia100 000 zł20 000 zł100 zł/dzień

750 zł

od 130 zł
Generali70 000 zł6 000 zł60 zł/dzień

550 zł

od 140 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych rankomat.pl z dnia 06.06.2022 r.

Jak przedstawia powyższa tabela - dobrze jest porównywać ze sobą różne oferty. Dwa ubezpieczenia mogą oferować podobne sumy ubezpieczenia, jednak zakres ochrony będzie dotyczył zupełnie innych kwot świadczeń z tytułu tego samego zdarzenia. 

Wysoka cena składki niekoniecznie jest gwarancją jakości ubezpieczenia, dlatego nie ma sensu decydować się na dowolnie wybraną ofertę. Ważne jest, by nie przepłacać i dopasować polisę do swoich potrzeb. Zbyt wysoka składka w niedalekiej przyszłości może doprowadzić do tego, że podejmie się decyzję o rezygnacji z polisy, ponieważ za bardzo będzie obciążać miesięczny budżet.

Gdzie znaleźć dobre ubezpieczenie na życie?

Z ubezpieczeniem na życie można złączyć się umową na długie lata, warto więc, żeby była to decyzja dobrze przemyślana, a sama oferta dopasowana. Znalezienie odpowiedniej polisy może zająć sporo czasu – porównanie produktów, dokładna analiza różnych szczegółów ubezpieczeń, selekcja ofert.

Rozwiązaniem w tej sytuacji może być porównywarka ubezpieczeniowa, która ułatwi nam znalezienie tej jednej, najbardziej dopasowanej polisy, która uwzględni wszystkie nasze wytyczne względem ubezpieczenia.

Wystarczy, że poświęcimy 2 minuty na uzupełnienie formularza, w którym zaznaczamy parametry polisy, jakie nas interesują. Na tej podstawie dokonana zostanie selekcja, która wyeliminuje oferty, które całkowicie odbiegają od naszej wizji polisy. Dzięki porównywarce możemy zaoszczędzić sporo cennego czasu, ale i pieniędzy – ponieważ możemy dotrzeć do kilku najlepszych ofert i wybrać najlepszą i zaraz najtańszą z nich.
 

Ważne informacje

1.    W Polsce w 2021 roku zmarło pół miliona osób, a to 42 tys. więcej niż w roku wcześniejszym

2.    Najwięcej zgonów spowodowanych jest chorobami układu krążenia oraz nowotworami złośliwymi

3.    Polisa na życie może zapewnić wsparcie finansowe dla bliskich na wypadek śmierci ubezpieczonego, ale również on sam może otrzymać świadczenie z tytułu poważnego zachorowania

4.    Porównanie ofert pozwoli dotrzeć do najbardziej korzystnej oraz najtańszej dostępnej oferty
 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o przyczyny śmierci w polisie na życie

 1. Jak wysoka jest liczba zgonów w Polsce?

  Umieralność w naszym kraju już od lat zachowuje tendencję wzrostową. W 2021 roku zmarło dokładnie 519 517 osób i jest to wynik wyższy o 42 tys. od roku poprzedniego.

 2. Na co najczęściej umierają Polacy?

  Najczęściej notowaną przyczyną śmierci w Polsce są choroby związane z układem krążenia, np. zawał serca ub udar mózgu. Kolejnym powodem zgonów są choroby nowotworowe. Oba przypadki stanowią ponad połowę wszystkich zarejestrowanych zgonów.

 3. Co nam daje ubezpieczenie na życie?

  Polisa na życie może zapewnić nam oraz naszym bliskim pomoc finansową w trudnych życiowych chwilach. Może zagwarantować wysokie świadczenie z tytułu śmierci ubezpieczonego, jak również wypłacić odszkodowanie z powodu poważnego zachorowania lub pobytu w szpitalu. Takie zabezpieczenie jest szczególnie ważne, gdy np. spłacamy wysoki kredyt.