Śródmieście idealne na rozrywkę, Brzeźno jest eko, a Młyniska drogie pod względem cen mieszkań. Wydaje się, że najlepiej mieszkać blisko plaży i morza, ale czy dzielnice nadmorskie są rzeczywiście najlepsze zdaniem samych mieszkańców?

Portal ogłoszeniowy Otodom przy wsparciu agencji IQS przebadał mieszkańców 12 polskich miast, żeby sprawdzić, jak żyje im się w swoich dzielnicach. Ankietowani oceniali komfort życia w danej części miasta w skali od 1 do 5.

Każda z biorących w badaniu osób wystawiła noty w 13 różnych kategoriach, które w takiej kolejności opisujemy w dalszej części zestawienia:

1. Bezpieczeństwo (poczucie bezpieczeństwa),
2. Relacje sąsiedzkie (przyjaźni sąsiedzi),
3. Okolica przyjazna dzieciom (szkoły, przedszkola, place zabaw, parki, itd.),
4. Ekologia (smog, hałas, zieleń),
5. Zadbana okolica (stan budynków, porządek na ulicach),
6. Sport (darmowe i komercyjne ośrodki sportowe),
7. Komunikacja (korki, miejsca parkingowe, komunikacja publiczna, ścieżki rowerowe, wypożyczalnie rowerów i hulajnóg),
8. Zakupy (oferta handlowa),
9. Koszty życia (ceny mieszkań, czynsze),
10. Okolica przyjazna zwierzętom (dostępność terenów spacerowych),
11. Służba zdrowia (podstawowa opieka medyczna, specjalistyczne gabinety),
12. Kultura (bliskość i jakość ośrodków kultury),
13. Rozrywka (puby, kluby, dyskoteki, itd.).
 

Spokojnie na Przymorzu Małym, niebezpiecznie na Młyniskach

W pięciostopniowej skali 16 spośród 35 dzielnic Gdańska zostało ocenionych na minimum 4 punkty. Większość z nich znajduje się w centralnej lub zachodniej części miasta. Za najbezpieczniejsze miejsce uznano Przymorze Małe (4,34), w dalszej kolejności Brętowo (4,26) i VII Dwór (4,23).

Od stawki wyraźnie odstają natomiast dwie dzielnice, Młyniska (2,51) i Letnica (2,78), które jako jedyne uzyskały notę poniżej 3.

Generalnie za mniej bezpieczne rejony ankietowani mieszkańcy uznali dzielnice znajdujące się we wschodniej części Gdańska – żadna z nich nie została oceniona nawet na 4.

Sąsiedzi przyjaźni na Rudnikach, mniej na Letnicy

W kategorii Relacje sąsiedzkie zdecydowanie najlepsze oceny zebrały Rudniki (4,19), które jako jedyne przekroczyły barierę 4 punktów. Kolejne pozycje zajęły VII Dwór (3,94), Wzgórze Mickiewicza (3,93) oraz Olszynka (3,82).

Ankietowani nie mieli również problemu z wskazaniem dzielnicy, w której relacje sąsiedzkie pozostawiają wiele do życzenia. Letnica (2,72) jako jedyna uzyskała wynik poniżej 3 punktów.

Relacje wśród lokalnej społeczności są do poprawienia również na Matarni (3,17), w Nowym Porcie (3,23), na Orunii (3,27) oraz w dzielnicy Ujeściska-Łostowice (3,31).

Żabianka przyjazna dzieciom, w odróżnieniu od Rudnik

Gdańszczan zapytano również o to, czy ich dzielnice są przyjazne dzieciom. Pod tym względem ankietowani najbardziej docenili Żabiankę (4,37), Przymorze Wielkie (4,32) i Zaspę-Rozstaje (4,3).

Respondenci najwięcej zastrzeżeń mieli do Rudnik, które uzyskały bardzo niski wynik, bo zaledwie 1,67 punktu.

Dostępność infrastruktury dla najmłodszych została również negatywnie oceniona na Letnicy (2,67) i w dzielnicy Krakowiec-Górki Zachodnie (2,71).

Zielone Brzeźno i nieekologiczne Młyniska

W kategorii Ekologia mieszkańcy oceniali m.in. ilość zieleni w swojej okolicy, poziom hałasu i jakość powietrza. Pod tym względem ankietowani wyróżnili Brzeźno (4,35), VII Dwór (4,31), Żabiankę (4,19) i Orunię Górną (4,07). To jedyne rejony z notą powyżej 4.

Za najmniej ekologiczną dzielnicę uznano z kolei Młyniska (2,52), na co wpłynęły głównie smog i hałas.

Niewiele lepiej oceniono sąsiadującą z Młyniskami Letnicę (2,63). Tylko te dwie dzielnice uzyskały noty poniżej 3, trzeci od końca Nowy Port zdobył już 3,23 punktu.

Porządek na Brętowie, bałagan na Letnicy

Stan techniczny budynków i czystość ulic najwyżej oceniono na Brętowie (4,35). Ankietowani docenili także porządek panujący w VII Dworze (4,18), dzielnicy Ujeścisko-Łostowice (4,14) oraz na Jasieniu (4,12).

Bardzo negatywne oceny zebrały natomiast trzy inne dzielnice: przede wszystkim Letnica (2,30), w dalszej kolejności Nowy Port (2,62) i Młyniska (2,68). Żadna inna dzielnica Gdańska nie została oceniona poniżej 3 punktów.

Dla aktywnych Przymorze Wielkie, ale już nie Rudniki

Za dzielnicę wręcz stworzoną dla osób aktywnych fizycznie uznano Przymorze Wielkie, które uzyskało najwyższy wynik - 4,49 punktu. Dobre noty otrzymały również Zaspa-Rozstaje (4,32), Brzeźno (4,24), Zaspa Młyniec (4,22), Przymorze Małe (4,20) i Żabianka (4,17). Warto zwrócić uwagę, że wszystkie te dzielnice położone są obok siebie i w bliskim sąsiedztwie plaży, którą też należy uznać za przestrzeń przyjazną dla sportowców.

Skrajnie niską notę uzyskały natomiast Rudniki (1,79). W dolnej części zestawienia znajdziemy również Krakowiec-Górki Zachodnie (2,24), Letnicę (2,45) i Wyspę Sobieszewską (2,88).

Brzeźno wolne od korków, Matarnia i Letnica źle skomunikowane

Jeśli chodzi o kwestie komunikacyjne, zdaniem ankietowanych na wyróżnienie zasłużyło Brzeźno (4,28), które wyprzedziło Przymorze Wielkie (4,01). Na tym kończy się lista dzielnic z notą powyżej czwórki. Znajdujące się ex aequo na trzecim miejscu Żabianka i Wzgórze Mickiewicza otrzymały 3,9 punktu.

Na szarym końcu rankingu najlepiej skomunikowanych dzielnic Gdańska znajdziemy Matarnię (2,80) i Letnicę (2,86). Nieco lepiej oceniono Aniołki (3,04), Jasień (3,08) i Osowę (3,09).

Na zakupy najlepiej na Przymorze, byle nie na Rudniki

W której części miasta najwygodniej zrobić zakupy i gdzie jest najwięcej potrzebnych sklepów? Ankietowani uznali, że na Przymorzu Wielkim (4,54) i Przymorzu Małym (4,51), także w dzielnicy Zaspa-Rozstaje (4,37). Zdaniem respondentów Gdańsk ma atrakcyjną ofertę handlową, bo aż 13 dzielnic uzyskało minimum cztery punkty.

Ogólną dobrą średnią zaniżają przede wszystkim Rudniki (2,36), Krakowiec-Górki Zachodnie (2,43), Letnica (2,49) i Wyspa Sobieszewska (2,67).

Najniższe koszty na Matarni, najwyższe na Młyniskach

Gdańsk uznawany jest za drogie miasto, jeśli chodzi o ceny nieruchomości i wysokość czynszów. W kategorii Koszty życia najwyżej oceniono Matarnię, ale uzyskała ona jedynie 3,44 punktu. Noty powyżej trójki otrzymały jeszcze tylko: Stogi-Przeróbka (3,28), Wzgórze Mickiewicza (3,24), VII Dwór (3,13), Nowy Port (3,07) i Rudniki (3,02).

Zdaniem ankietowanych najmniej atrakcyjne cenowo są Młyniska (2,06), Letnica (2,11) i Ujeścisko-Łostowice (2,32).

Z psem na spacer na Brzeźno, ale już nie na Letnicę

Gdańszczanie najwyraźniej uznają swoje miasto za przyjazne czworonogom, bo aż 21 dzielnic otrzymało od nich w tej kategorii notę powyżej 4. Szczególnie wysoko oceniono trzy lokalizacje: Brzeźno (aż 4,61), Żabiankę (4,55) i Przymorze Wielkie (4,53).

Poniżej trójki oceniono tylko Letnicę (2,76). To, jak bardzo dzielnica ta odstaje od reszty stawki, widać po notach, jakie otrzymały znajdujące się na przedostatnim miejscu Młyniska i Śródmieście (po 3,46).

Najlepsza opieka zdrowotna na Zaspie, najgorsza na Letnicy

Pod względem dostępności szeroko rozumianych usług medycznych najwyżej oceniono Zaspę-Młyniec (4,32) i sąsiadującą z nią Zaspę-Rozstaje (4,25). Powyżej 4 punktów otrzymały jeszcze tylko Przymorze Wielkie (4,12), Strzyża (4,09), Brzeźno (4,03). Wszystkie wymienione dzielnice położone są obok siebie.

W tej kategorii listę zamyka Letnica (2,33). Niewiele lepiej mieszkańcy oceniają poziom opieki zdrowotnej na Rudnikach (2,42), w dzielnicy Krakowiec-Górki Zachodnie (2,61) i na Olszynce (2,67).

Kultura na Strzyżach, Rudniki bez kultury

W których częściach Gdańska jest szeroka oferta kulturalna? Zdaniem mieszkańców najciekawsza pod tym względem jest Strzyża (4,12) i jest to jedyny wynik powyżej czwórki. W dalszej kolejności ankietowani wymieniali Młyniska (3,80) i Wrzeszcz (3,75). Dopiero czwartą lokatę zajęło Śródmieście (3,74).

Za "kulturalne pustynie" uznano z kolei Rudniki (tylko 1,61), Krakowiec-Górki Zachodnie (1,74), Kokoszki (2,11) i Jasień (2,13).

Wesoło na Śródmieściu, nudy na Rudnikach i w Krakowcu

Była już kultura, więc czas na rozrywkę. W tej kategorii nie ma większych zaskoczeń, bo na pierwszym miejscu zagościło Śródmieście (3,68). Dalsze lokaty zajęły również centralnie usytuowane Młyniska (3,64), Strzyża (3,60) i Wrzeszcz (3,39).

Jasnych punktów na imprezowej mapie Gdańska jest niewiele, a aż 8 dzielnic uzyskało wynik poniżej dwójki. Najgorsze oceny mają Rudniki i Krakowiec-Górki Zachodnie (1,53), a zaraz za nimi znalazł się Jasień (1,59). Ciekawe jest też to, że tak nisko punktowane są Aniołki (1,72), dzielnica otoczona przez trzy imprezowe rejony.

Podsumowanie - która dzielnica Gdańska jest najlepsza, a która najgorsza?

Najlepszą dzielnicą Gdańska zdaniem samych mieszkańców jest Brzeźno, a najgorszą Rudniki - wynika z zestawienia opracowanego przez Otodom.

Położone tuż nad Zatoką Gdańską Brzeźno wygrało w 3 kategoriach: ekologia, komunikacja i okolica przyjazna zwierzętom. W 2 kategoriach (zakupy i sport) najlepsze okazało się Przymorze Wielkie. 8 innych dzielnic zwyciężyło w pozostałych kategoriach.

Rudniki zdobyły ostatnie miejsce aż w 5 kategoriach (okolica przyjazna dzieciom, sport, zakupy, kultura, dzielnica dla imprezowiczów). Niewiele lepsza była Letnica z 4 ostatnimi lokatami oraz Młyniska z 3 przegranymi. Po jednej przegranej kategorii mają na swoim koncie Matarnia i Krakowiec-Górki Zachodnie.

Odległość dzielnicy od morza nie zawsze okazuje się atutem dla mieszkańców Gdańska. Według statystyk Otodom szukający mieszkań najczęściej wybierają Przymorze, Wrzeszcz, Morenę, Śródmieście i Oliwę. Ci, którzy chcieliby mieszkań w domu,  najczęściej sprawdzają oferty na Osowie, we Wrzeszczu, na Oliwie, w Kokoszkach i Jasieniu

– wyjaśnia Michał Ratajczak, ekspert Rankomat.

Najlepsze i najgorsze dzielnice Gdańska – zestawienie

Kategoria

Najlepsza dzielnica (+)

Najgorsza dzielnica (-)
Bezpieczeństwo

Przymorze Małe

Młyniska
Relacje sąsiedzkie

Rudniki

Letnica
Okolica przyjazna dzieciom

Żabianka

Rudniki
EkologiaBrzeźno

Młyniska

Zadbana okolicaBrętowo

Letnica

SportPrzymorze Wielkie

Rudniki

Komunikacja

BrzeźnoMatarnia

Zakupy

Przymorze WielkieRudniki

Koszty życia

MatarniaMłyniska

Okolica przyjazna zwierzętom

BrzeźnoLetnica
Służba zdrowiaZaspa-Młyniec

Letnica

KulturaStrzyża

Rudniki

RozrywkaŚródmieście

Rudniki
Krakowiec-Górki Zachodnie

Łącznie

BRZEŹNO
3 razy najlepszą dzielnicą Gdańska

RUDNIKI
5 razy najgorszą dzielnicą Gdańska

Źródło: Ranking Dzielnic Otodom, Gdańsk 2020.

Ważne informacje

1. Najlepszą dzielnicą w Gdańsku jest Brzeźno, które zwyciężyło w 3 na 13 kategorii

2. Ankietowani za najgorszą dzielnicę uznali Rudniki, które w 5 kategoriach zajęły ostatanie miejsce

3. Wśród przegranych w poszczególnych kategoriach znalazło się 5 dzielnic, natomiast pierwszymi miejscami podzieliło się aż 10 rejonów

4. Gdańszczanie najwyżej oceniają w swoim mieście poziom bezpieczeństwa, ofertę handlową, a także dostępność terenów spacerowych dla zwierząt i obiektów sportowych

FAQ najczęściej zadawane pytania o mieszkanie w Gdańsku

  1. Ile kosztuje mkw. mieszkania w Gdańsku?

    Na koniec roku 2020 metr kwadratowy mieszkania w Gdańsku kosztował średnio nawet 10 999 zł. Tak drogie były mieszkania najmniejsze (do 30 mkw.). Lokale średniej wielkości (30-60 kmw.) kosztowały 9 251 zł, a duże (ponad 60 mkw.) trzeba było zapłacić 9 167 zł. Gdańsk ma jedne z najwyższych cen mieszkań w całym kraju, za Warszawą i Krakowem.
  2. Czy jako mieszkaniec Gdańska zapłacę więcej za ubezpieczenie nieruchomości?

    Cena polisy mieszkaniowej zależy od wartości nieruchomości, jednak także od kilku innych czynników. Wybierając wąski zakres ochrony z łatwością można się zmieścić w przedziale 100 - 200 zł rocznie, choć warto czasem dopłacić za dodatkową ochronę, zwłaszcza że ubezpieczenie jest ważne aż 12 miesięcy.
  3. W której dzielnicy Gdańska kupić nieruchomość?

    Cytowany w artykule portal Otodom podaje po 5 dzielnic najchętniej wyszukiwanych przez zainteresowanych zakupem mieszkania i domu. Jednak to kwestia bardzo indywidualna, na którą składa się cena, ale i np. odległość od morza, szkoły dziecka czy miejsca pracy.