Od tego jak urządzisz dom i mieszkanie, może zależeć twoje samopoczucie i codzienny komfort życia lub jego brak. Wyposażenie wnętrza to też aspekt finansowy, bo im jest droższe, tym większa wartość nieruchomości i kosztowniejsze ryzyko zniszczenia czy kradzieży.

Urządzenie wnętrz może okazać się nie tylko kosztowne, ale i skomplikowane, bo jak zdecydować się na konkretne meble i inne dodatki, kiedy wybór jest tak duży? Dlatego, aby ułatwić podjęcie decyzji, zestawiliśmy kilka popularnych obecnie stylów, w jakich urządzane są domy i mieszkania. A przy okazji podpowiadamy, jak ubezpieczyć stylowe mieszkanie i dom.

PORÓWNAJ CENY

Jaki wybrać styl w nieruchomości?

Z naszego poradnika dowiesz się, co charakteryzuje styl glamour, styl skandynawski, styl vintage i inne. Ta wiedza może jednak nie wystarczyć w poprawnym dobraniu stylu do wnętrza.

Pamiętaj, że często wybór stylu wyposażenia powinien uwzględniać kilka czynników:

  • rodzaj nieruchomości – w mieszkaniu znajdującym się w stuletniej kamienicy optycznie lepiej wyglądają meble wysokie, z kolei lokal mieszkalny w budynku dawnej fabryki powinien uwzględniać wyposażenie w stylu loftowym, podobnie nowoczesny dom styl glamour lub skandynawski;  
  • lokatorzy – para młodych ludzi, mieszkający w pojedynkę architekt czy rodzina z dziećmi to adresaci różnych stylów urządzenia wnętrz pod względem ceny, potrzeb czy odporności kupionych materiałów;  
  • miejsce zamieszkania – dom nad morzem czy w górach można wypełnić elementami wyposażenia dopasowanymi do okolicy, podobnie w przestrzeni loftowej wykorzystać historię zakładu, który znajdował się wcześniej w budynku.

Wnętrze w jednym stylu czy eklektyczne?

Zanim zabierzesz się za urządzenie wnętrza, warto wiedzieć, jakie są współczesne trendy, a co zalicza się do klasyki, która będzie pasowała bez względu na umiejscowienie i czas. Przy czym wcale nie musisz decydować się na jeden styl. 

Tak, jak w architekturze postmodernizm czerpie z poprzednich epok, także w swoim domu czy mieszkaniu możesz zdecydować się na wymieszanie nowoczesności, elementów rustykalnych i vintage. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zachowanie umiaru, więc zanim wybierzesz swój ulubiony styl, sprawdź nasze propozycje.

Styl skandynawski

W Polsce spopularyzowany przez szwedzką sieć sklepów wielkopowierzchniowych. Odznacza się prostotą i maksymalnym wykorzystaniem każdej przestrzeni. Ściany, meble i dekoracje są przeważnie w jasnych kolorach, co ma w zamiarze wpuszczenie do wnętrza jak największej ilości światła, którego brakuje na co dzień w krajach skandynawskich.

Nie znajdziesz tu wyszukanych form, a raczej lekkie nawiązanie do klasyki, która ma być przede wszystkim praktyczna w codziennym użytkowaniu. Całość uzupełniają przytulne koce i poduszki.

mieszkanie w stylu skandynawskim

Styl industrialny

Nawiązuje wprost do przestrzeni pofabrycznych i robotniczych dzielnic. Możesz zdecydować się na styl industrialny w dowolnej nieruchomości, ale najlepiej sprawdzi się w tzw. loftach – to dawne budynki przemysłowe przekształcane na mieszkania, z odkrytą cegłą, wysokimi oknami i bardzo przestronne.

W styl industrialny wpisują się meble przetworzone z różnego rodzaju materiałów, jak stal, beton, drewno czy szkło. Możesz postawić na metaloplastykę i elementy wyposażenia z lat 50. ubiegłego wieku, bo właśnie wtedy w USA zaczęto przekształcać dawne fabryki i zakłady w obiekty mieszkalne. 

mieszkanie w stylu loftowym

Styl glamour

Według założeń tego stylu ma błyszczeć na bogato. Chromowe wykończenia mebli, pudrowe obicia sof i foteli to elementy charakterystyczne dla tego stylu. Ponieważ przepych jest tu dobrze widziany, łatwo przesadzić z nadmiarem zdobień, przez co wnętrze będzie wizualnie ciężkie i niesmaczne.

Styl glamour poznasz po pikowanych obiciach, obecności różu, srebra i złota czy meblach ze sztucznych komponentów wykończonych na wysoki połysk. Obowiązkowe są tu także wysokie lustra, które mają potęgować wrażenie blasku.

mieszkanie w stylu glamour

Styl rustykalny

Bardziej sprawdzi się w domu niż mieszkaniu, do tego na wsi niż w mieście. Z drugiej strony, drewniano-wikliniane wnętrza mogą właśnie wyrażać tęsknotę na mieszkaniem w wiejskiej chacie, blisko natury.

Bez względu na motywacje, styl rustykalny poznasz po jasnych kolorach, naturalnych materiałach (drewno, kamień) i meblach z przeszłością, choć co do tych ostatnich istnieją stolarnie mające w swoich usługach fabryczne postarzanie. Do tego stylu pasują polne kwiaty czy kwieciste wzory. 

mieszkanie w stylu rustykalnym

Styl vintage

Vintage albo old school to trend, który w aranżacji wnętrz dotyczy mebli i dekoracji zaprojektowanych w drugiej połowie XX wieku. Wtedy były w powszechnym użyciu, a dziś, z uwagi na zaprzestanie produkcji, zyskują na uznaniu i wartości. Możesz łączyć stare z nowym, wybierać spośród wielu gatunków vintage, np. space age albo wysoki połysk znany z okresu PRL.

W specyfikę vintage wpisują się nie tylko kultowe projekty mebli (fotel lisek, fotel Chierowskiego, krzesło skoczek, stolik jamnik, regał modułowy Hałasa i inne), ale też roślinność (paprocie, monstery, palmy).

mieszkanie w stylu vintage

Styl nowoczesny

Poznasz go po tym, że… nie ma wyraźnych granic. Często jest utożsamiany ze współczesnymi trendami we wzornictwie. Odznacza się prostotą i przestronnością, bez zbędnych zdobień, ale z zachowaniem funkcjonalności.

Wnętrza w nowoczesnym stylu są minimalistyczne, z umiarkowaną ilością dekoracji, bazują na geometrii (proste linie i formy). Nowoczesna kolorystyka nie lubi jaskrawych odcieni, dlatego przeważa czerń, biel, szarość i beż.

mieszkanie w stylu nowoczesnym

Styl klasyczny

Wnętrze w stylu klasycznym nie musi wyglądać na przestarzałe i często też jest bardzo nowoczesne. Jaka zatem jest różnica między nowoczesnością a klasyką? Ta ostatnia wykorzystuje więcej zdobień, które były obecne w przeszłości. Spotkasz tu także sztukaterie, zabytkowe meble (lub tę zabytkowość imitujące) czy masywne oświetlenie.

Generalnie, w stylu klasycznym dobrze sprawdzą się w elementy wyposażenia wykonane z trwałych materiałów. Styl ten charakteryzują symetria i proste formy, a także spójność, np. dominującego koloru czy motywu. 

mieszkanie w stylu klasycznym

Styl mieszany

Dom i mieszkanie możesz urządzić w połączeniu wszystkich opisanych stylów, tworząc eklektyczne wnętrze. Zaletą takiego podejścia jest możliwość wyeksponowania jednego mebla na tle pozostałych, gdy masz stół z PRL-u na wysoki połysk i współczesne krzesła albo odrestaurowaną sofę vintage w otoczeniu loftowych regałów.

W stylu mieszanym wszystkie chwyty są dozwolone, więc nie obawiaj się zaskakujących w pierwszej chwili połączeń, jak szafa z epoki (art deco, biedermeier, PRL) czy komplet mebli kolonialnych w zestawie ze współczesnym kompletem wypoczynkowym. 

Ważne jest zachowanie zdrowych proporcji i dobrego smaku. Poniżej zebraliśmy najczęściej popełniane błędy przy aranżacji wnętrz.

mieszkanie w stylu mieszanym

Najczęstsze błędy przy urządzaniu wnętrz

Przy urządzaniu domu i mieszkania nie warto się spieszyć. Naprawienie złych decyzji będzie wiązało się ze sporymi wydatkami i straconymi nerwami. Nie wystarczy określić, w jakim stylu chcesz wykończyć wnętrza, ale też pamiętać o kilku błędach, które najczęściej popełniają inni.

BŁĄD 1.
Pstrokate kolory

Ostre kolory skupiają na sobie uwagę i powodują nawet rozdrażnienie lokatorów. Są dopuszczalne w określonych sytuacjach, gdy chcesz urządzić pokój w stylu hiszpańskim, ale nawet wtedy nie mogą to być dowolne połączenia. Zbyt dużo czerwieni i pomarańczowego zaciemni małe, niedoświetlone wnętrze.

BŁĄD 2.
Kropka w kropkę z katalogu

Pamiętaj, że katalog wnętrz jest rezultatem pracy architektów i grafików komputerowych, a więc pewnym wyobrażeniem o wnętrzu, które zostało stworzone w studiu lub przestronnej luksusowej willi. Katalog powinien być jedynie inspiracją, a nie makietą dla twojego wnętrza. 

BŁĄD 3.
Zbyt modne wnętrze

Mody mają to do siebie, że mijają, a następnie wracają, także we wzornictwie. Z drugiej strony, nie musisz ślepo brnąć w klasyczne czy nowoczesne rozwiązania, które na dłuższą metę mogą okazać się po prostu nudne.

BŁĄD 4.
Antyk w bloku

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieszkanie w bloku z wielkiej płyty wyposażyć w komplet mebli ludwikowskich. Tyle że w połączeniu z ciasnym wnętrzem i niskimi sufitami takie połączenie będzie wyglądało co najmniej prowokująco. Już prędzej sprawdzi się nowoczesny mebel w starym budownictwie, ale tu też należy zachować umiar.

BŁĄD 5.
Za dużo wszystkiego

I nie chodzi tu tylko o zagracenie domu czy mieszkania meblami w różnym stylu (eklektyzm ze smakiem to osobny styl), ale przesadne dekorowanie okien przyciężkimi zasłonami, firanami i zazdrostkami czy niepohamowane wykańczanie kuchni i łazienki glazurą i terakotą.

BŁĄD 6.
Oświetlenie

Oświetlenie ma znaczenie, i to niemałe. Wybór stylu wnętrza powinien uwzględniać także górę, więc do mebli kolonialnych czy etno nijak nie pasuje podwieszany sufit z punktowymi halogenami, podobnie jak mały żyrandol w loftowym mieszkaniu.

Jak ubezpieczyć stylowy dom i mieszkanie?

Bez względu na jaki styl się zdecydujesz, urządzenie wnętrza to wydatek ok. 50 000 zł i więcej. Pamiętaj, że w razie zniszczenia nieruchomości przez pożar, powódź, wybuch czy uderzenie pioruna będziesz musiał pokryć szkody ze swojej kieszeni. Podobnie w przypadku włamania – tu z kolei na kradzież narażone są głównie sprzęt RTV, drobne, ale cenne przedmioty (biżuteria, pieniądze, dzieła sztuki) chociaż przy twojej dłuższej nieobecności złodzieje mogą też wynieść kosztowne meble.

PORÓWNAJ CENY

Wyposażenie w domu i mieszkaniu możesz chronić finansowo już za ok. 100 zł rocznie na wypadek wielu zdarzeń losowych. Wystarczy, że w porównywarce określisz wartość najlepiej całej nieruchomości, wtedy w podobnej cenie zyskasz ochronę nie tylko przedmiotów w pomieszczeniach, ale także dla instalacji, ścian, innych lokatorów, a nawet zwierząt domowych

Leszek Drozdalski, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości rankomat.pl

Ubezpieczenie mebli i wyposażenia
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
mtu24.pl
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
 
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Wiener
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
 
Dodatkowo: All Risk    powódź    przedmioty szklane    dewastacja    RankoPomoc Prawna  
Benefia
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance    RankoPomoc Prawna  
INTER Polska
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
 
Dodatkowo: Dewastacja    Home Assistance    RankoPomoc Prawna  
Europa Ubezpieczenia
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
 
Dodatkowo: Dewastacja    Home Assistance    RankoPomoc Prawna  
Link4
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
 
Dodatkowo: Dewastacja    Home Assistance    RankoPomoc Prawna  
Generali
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
 
Dodatkowo: Dewastacja   Pomoc medyczna   Home Assistance   RankoPomoc Prawna  
Proama
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
 
Dodatkowo: Dewastacja   Home Assistance   RankoPomoc Prawna  
Ubezpieczenie mebli i wyposażenia
mtu24.pl
Cena roczna
79,00 zł
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
 
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Wiener
Cena roczna
85,00 zł
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
 
Dodatkowo: All Risk  powódź  przedmioty szklane  dewastacja  RankoPomoc Prawna
Benefia
Cena roczna
100,00 zł
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance  RankoPomoc Prawna
INTER Polska
Cena roczna
110,00 zł
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
 
Dodatkowo: Dewastacja  Home Assistance  RankoPomoc Prawna
Europa Ubezpieczenia
Cena roczna
112,39 zł
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
 
Dodatkowo: Dewastacja  Home Assistance  RankoPomoc Prawna
Link4
Cena roczna
174,00 zł
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
 
Dodatkowo: Dewastacja  Home Assistance  RankoPomoc Prawna
Generali
Cena roczna
178,00 zł
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
 
Dodatkowo: Dewastacja Pomoc medyczna Home Assistance RankoPomoc Prawna
Proama
Cena roczna
188,00 zł
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
 
Dodatkowo: Dewastacja Home Assistance RankoPomoc Prawna

Jeśli chcesz ubezpieczyć wyposażenie w domu lub mieszkaniu, możesz to zrobić bezpośrednio w kalkulatorze polis mieszkaniowych, w którym wcześniej porównasz oferty.

Zakup ubezpieczenia domu w kalkulatorze nieruchomości online jest bardzo prosty. Wystarczy:

1.Kliknąć „Kup online” przy wybranej polisie mieszkaniowej.
2.Uzupełnić dodatkowe dane potrzebne do umowy.
3.Zaczekać na e-mail z niezbędnymi dokumentami do ubezpieczenia domu.
Ubezpieczenie nieruchomości kupione przez Internet zwykle działa już od następnego dnia.

Podsumowanie

1. Wybór stylu wnętrza to kwestia gustu, jednak decyzja powinna uwzględniać specyfikę nieruchomości

2. Jednym z błędów przy urządzaniu wnętrza jest kierowanie się aktualną modą, która we wzornictwie dość szybko przemija

3. Urządzenie domu i mieszkania to koszt od 50 000 zł w górę, przy czym ostateczna cena zależy od zakresu dokonywanych zmian we wnętrzu

4. Bez względu na koszt urządzenia wnętrza, możesz ubezpieczyć taką inwestycję z polisy mieszkaniowej od 100 zł rocznie