Nasi Klienci oceniają PZU na
2,69
Zostaw opinię

W towarzystwie ubezpieczeniowym PZU nie ma oficjalnego druku wypowiedzenia umowy OC. Dlatego też w PZU honorowane są wszelkie dokumenty wypowiedzenia OC, napisane we właściwej formie.

Porównaj oferty OC i AC »

Przede wszystkim w takim dokumencie należy podać swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, markę i model samochodu, którego umowa ma być wypowiedziana, nr polisy, datę jej zakończenia oraz podstawę prawną, na podstawie której wypowiadacie Państwo OC.

Jeśli zamierzacie Państwo wypowiedzieć umowę OC lub AC z PZU, a jeszcze nie znaleźliście dla siebie innego towarzystwa ubezpieczeniowego to zapraszamy do porównania ofert w naszej porównywarce ubezpieczeń OC/AC:

Wypowiedzenie umowy OC w PZU

Umowę odpowiedzialności cywilnej można wypowiedzieć w dwóch przypadkach:

  • zbliża się koniec umowy - obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na wypowiedzenie umowy OC najpóźniej w przedostatnim dniu okresu, na jaki została zawarta. Oznacza to, że jeśli polisa kończy się 15 marca, to ostatnim dniem na wysłanie dokumentów będzie 14 marzec. Decydując się na przesłanie wypowiedzenia drogą elektroniczną, należy pamiętać, aby był widoczny odręczny podpis właściciela lub współwłaścicieli. W przypadku, gdy korzystać będzie się z usług poczty, istotna będzie data stempla pocztowego, a nie data wpłynięcia do ubezpieczyciela,
     
  • zakup samochodu - po zakupieniu nowego samochodu, zawsze należy zadzwonić to towarzystwa, w którym ubezpieczony jest samochód. Jeżeli zaproponowana cena będzie niekorzystna, umowa może zostać wypowiedziana w każdym momencie. W takiej sytuacji należy sporządzić odpowiedni dokument i przesłać do towarzystw poprzedniego właściciela.

Odpowiednia forma dokumentu jest bardzo ważna dlatego, jeżeli można, warto skorzystać z gotowych serwisów internetowych, które pomogą wygenerować takie wypowiedzenie, niezależnie od powodu (WypowiadamOC.pl). Jeśli jednak wolicie Państwo napisać takie wypowiedzenie samodzielnie, to nie trudno o znalezienie wzoru w Internecie.

Wypowiedzenie umowy AC w PZU

W przypadku umowy autocasco sytuacja jest nieco inna. Jest to ubezpieczenie dobrowolne i zawierane na podstawie ogólnych warunków ubezpieczenia jakie obowiązują w towarzystwie PZU. Jeżeli dane ubezpieczenie było zawarte na 12 miesięcy to nie ma możliwości, aby z niego wcześniej zrezygnować. Umowa jednak w pewnych sytuacja ulega rozwiązaniu, a dzieje się to, gdy:

  • nastąpi sprzedaż ubezpieczonego pojazdu - kiedy auto zostaje sprzedane innej osobie, umowa AC nie przechodzi na kolejnego właściciela, tylko ulega rozwiązaniu. Kierowcy, który zakupił polisę, przysługuje w takiej sytuacji zwrot środków, za niewykorzystany okres,
     
  • cała suma ubezpieczenia zostanie wypłacona -suma ubezpieczenia może się wyczerpać, gdy pojazd będzie całkowicie uszkodzony lub skradziony. Wypłata sumy, na jaką opiewała polisa, oznacza, ze umowa ulega rozwiązaniu. Może się tak również zdarzyć, gdy wysokość ubezpieczenia określona jest w umowie, a pojazd w ciągu roku miał tyle uszkodzeń, że na naprawy wydano całą sumę.

Porównaj oferty OC i AC »