W październiku 2021 roku osoby stanu wolnego wydawały na obowiązkowe ubezpieczenie samochodu średnio 736 złotych. Kawaler z Jastrzębia-Zdroju otrzymał jednak ofertę OC za jedyne 218 zł. Co mogło być powodem tak dużej obniżki?

Życie w pojedynkę, oprócz niewątpliwych zalet, ma też pewne wady. Singiel sam opłaca wszystkie rachunki, a niektóre mogą być nawet wyższe, z powodu stanu cywilnego. W ubiegłym miesiącu osoby niezamężne wydawały na obowiązkową polisę OC 45% więcej niż kierowcy pozostający w związkach małżeńskich (odpowiednio: 736 zł i 507 zł).

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

35-letni kawaler z Jastrzębia-Zdroju otrzymał jednak propozycję ubezpieczenia swojego Audi 90 o 70% tańszą niż wynosiła średnia cena OC dla wszystkich kierowców stanu wolnego.

Przyjrzeliśmy się bliżej jego historii w OC oraz parametrom ubezpieczanego samochodu i sprawdziliśmy, który czynnik mógł w największym stopniu wpłynąć na tak atrakcyjną ofertę.

Najtańsza polisa OC dla singla

Dlaczego samotni płacą więcej za OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe, opierając się m.in. na statystykach wypadkowych, uznają młode osoby za skłonne do większego ryzyka na drodze. Podobny stosunek mogą mieć do osób stanu wolnego. Często postrzega się ich jako „mniej rozsądnych” niż kierowców pozostających w związkach małżeńskich i - tym bardziej - posiadających dzieci.

Stereotypowy singiel za kierownicą to osoba młoda, która nie lubi brać odpowiedzialności za swoich pasażerów, z zamiłowaniem do szybkiej jazdy. Taka „łatka” nie jest oczywiście przypięta do każdej osoby stanu wolnego. Z pewnością, w oczach ubezpieczycieli większym zaufaniem cieszą się starsi kierowcy z dłuższym okresem posiadania prawa jazdy oraz wypracowaną już historią bezszkodowej jazdy

Daniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.plDaniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl

Czy do takiej grupy można zaliczyć właściciela Audi 90?

Stan cywilny to nie jedyny powód podwyższenia składki OC

Singlem może być zarówno kawaler, panna, jak i wdowiec czy rozwódka. Każdy z nich będzie miał inne cechy, które zadecydują o ostatecznej wysokości składki OC. Gdyby sugerować się wyłącznie stanem cywilnym, mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju stałby na jednej z najgorszych pozycji, bo kawalerowie płacili w ubiegłym miesiącu średnio 803 zł za obowiązkowe polisy. W rankingu cen OC wyprzedziły ich tylko panny, ale ze stawką zaledwie o 2 zł wyższą.

Stan cywilnyCena OC
panna805 zł
kawaler803 zł
rozwiedziona586 zł
rozwiedziony537 zł
wdowa541 zł
wdowiec518 zł
Mediana cen OC dla osób stanu wolnego w październiku 2021 r. na podstawie danych rankomat.pl

Są to jednak ceny uśrednione. Wśród kawalerów i panien może być np. najwięcej młodych kierowców, którzy otrzymują najdroższe oferty OC, a to zawyża średnią cenę ubezpieczenia dla całej grupy.

O właścicielu Audi 90 na pewno nie można powiedzieć, że należy do grupy niedoświadczonych kierowców. Długi staż za kierownicą i wypracowana historia bezszkodowej jazdy, to jego główny walor. Mieszkaniec Jastrzębia- Zdroju posiada maksymalne zniżki w OC, a uprawnienia do prowadzenia pojazdu otrzymał przed kilkunastu laty.

Kawaler w starszym wieku płaci kilkakrotnie mniej za OC niż młody kierowca

Kolejnym atutem właściciela Audi jest jego wiek (35 lat). Droższe OC płacą osoby młodsze, bo właśnie one są postrzegane przez ubezpieczycieli jako najbardziej nierozważne na drodze.

Wiek singla a cena OC

Ile płaci się za OC w Jastrzębiu-Zdroju?

Właściciel Audi 90 mieszka w dużym mieście, gdzie liczba ludności wynosi ok. 90 tys. Przez miejscowość biegną ważne szlaki komunikacyjne, co dodatkowo może podnosić cenę obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. Zazwyczaj, w takich regionach płaci się więcej za OC niż w małych miejscowościach. Jednak w przypadku Jastrzębia-Zdroju, ubezpieczyciele oceniają ryzyko ubezpieczenia dość łagodnie.

W październiku 2021 r. kierowcy stanu wolnego z tego miasta płacili za OC średnio 648 zł. Dla porównania, w stolicy województwa śląskiego (Katowicach) cena OC wynosiła już 684 zł. To i tak niewiele, gdy przyjrzymy się średnim stawkom OC w innych miastach wojewódzkich. 

Miasto wojewódzkie Cena OC dla singla
Wrocław946 zł
Bydgoszcz911 zł
Lublin808 zł
Gorzów Wielkopolski702 zł
Łódź883 zł
Kraków769 zł
Warszawa869 zł
Opole 641 zł
Rzeszów747 zł
Białystok803 zł
Gdańsk896 zł
Katowice684 zł
Kielce734 zł
Olsztyn763 zł
Poznań833 zł
Szczecin871 zł
Mediana cen OC dla osób stanu wolnego w październiku 2021 r. na podstawie danych rankomat.pl

Zawód właściciela pojazdu również ma znaczenie

Niektóre towarzystwa podczas wyceny składki biorą pod uwagę szczegółowe dane kierowcy. Należy do nich m.in. wykonywany zawód. W przypadku niektórych profesji może on wpłynąć na obniżenie ceny OC. Mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju jest pracownikiem technicznym. W październiku 2021 r. osoby wykonujące ten zawód płaciły jedne z najniższych stawek w OC. 

Zawód singlaŚrednia cena OC
rolnik516 zł
nauczyciel576 zł
kierowca zawodowy697 zł
pracownik biurowy713 zł
pracownik techniczny719 zł
gospodyni domowa724 zł
pracownik służby zdrowia727 zł
pracownik fizyczny806 zł
pracownik działu obsługi klienta837 zł
bezrobotny892 zł
sportowiec1168 zł
student / uczeń1620 zł
Mediana cen OC dla osób stanu wolnego w październiku 2021 r. na podstawie danych rankomat.pl

Najtańsze OC towarzystwa proponowały singlom wykonującym zawód nauczyciela oraz rolnikom. Najdroższe polisy trafiały natomiast do sportowców, studentów oraz uczniów. W przypadku tych grup, o średniej cenie OC mógł także zdecydować zazwyczaj młody wiek kierowców.

Singiel zaoszczędzi, jeśli porówna ceny OC

Musimy w tym miejscu koniecznie podkreślić, że nie tylko cechy kierowcy z Jastrzębia-Zdroju zdecydowały o tak atrakcyjnej ofercie OC. Gdyby nie porównał on propozycji OC innych towarzystw, mógłby przepłacić za OC nawet ok. 422 złote. Tyle wynosiła różnica pomiędzy najtańszą a najdroższą ofertą obowiązkowego ubezpieczenia jego samochodu.

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
Benefia
218,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
349,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
365,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
369,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
390,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
415,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
435,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
597,36 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
640,41 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja cen OC z 18.10.2021 r.

Singiel zaoszczędzi, jeśli kupi...

1. Samochód z małą pojemnością silnika

Parametry ubezpieczanego pojazdu mogą mieć bardzo duże znaczenie podczas wyceny składki OC. Do najważniejszych należy pojemność silnika. Zazwyczaj, najtańsze polisy udaje się kupić właścicielom aut z niewielkim silnikiem. Taka tendencja utrzymuje się już od kilku lat.

pojemność silnika a cena OC

Wprawdzie mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju posiada samochód z silnikiem 2.3 l, czyli nie najmniejszej pojemności, ale i tak miał on większe szanse na zakup taniego OC niż np. właściciele aut  z silnikiem 3.1 l lub większym.

2. Klasyka lub nowsze auto

Audi 90, które jest w posiadaniu 35-latka to już prawdziwy klasyk - auto zostało wyprodukowane w 1989 roku. Takie pojazdy należą zazwyczaj do miłośników motoryzacji, którzy bardzo o nie dbają i pomimo wieku, utrzymują je w dobrym stanie technicznym. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują więc tańsze oferty OC na najstarsze modele niż np. samochody 16-letnie.

Wiek samochodu a cena OC dla singla

Jak znaleźć najtańsze OC dla singla?

35-letni mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju posiada wiele atutów, które pozwoliły mu kupić tanie OC. W znacznie gorszej sytuacji mogą być młode osoby stanu wolnego. Nie dość, że nie posiadają wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę, to jeszcze niektóre towarzystwa przypisują im wyższe ryzyko ubezpieczeniowe. Ich zdaniem, singiel jest bardziej skłonny do brawurowej jazdy niż osoba ustatkowana, która odpowiada za utrzymanie rodziny.

Sposobem na znalezienie najtańszej polisy może być w ich przypadku porównanie ofert wielu ubezpieczycieli i wybranie firmy, która zaproponuje im najtańszą na rynku polisę.

Co warto wiedzieć

 • W październiku 2021 r. kierowcy stanu wolnego płacili za OC średnio o 45% więcej niż osoby zamężne lub żonate.
 • Singiel, który otrzymał najtańszą ofertę OC (218 zł) zaoszczędził na ubezpieczeniu kilkaset złotych, dzięki porównaniu propozycji różnych ubezpieczycieli.
 • Na tak atrakcyjną ofertę wpływ mogły mieć dane kierowcy (wiek, doświadczenie w prowadzeniu pojazdu, bezszkodowa jazda, miejsce zamieszkania) oraz samochodu (głównie wiek).
 • Najmłodsze osoby stanu wolnego zaoszczędzą na obowiązkowym ubezpieczeniu jeśli kupią samochód z jak najmniejszą pojemnością silnika i sprawdzą oferty wielu firm w internetowym kalkulatorze OC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Od czego zależy wysokość składki OC?

  Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają własne taryfikatory i w każdej firmie wycena składki może opierać się na nieco innych danych. Zazwyczaj jednak, wpływ na cenę OC mają dane kierowcy (głównie: wiek, miejsce zamieszkania, historia ubezpieczenia), pojazdu (pojemność silnika, marka, model, sposób użytkowania) oraz statystyki wypadkowe.

 2. Czy osoby po ślubie mogą korzystać ze zniżek małżonka?

  Tak, ale nie w każdym towarzystwie. Obecnie, jeśli samochód jest własnością tylko jednego z małżonków, na korzystanie ze zniżek męża/ żony zgadza się tylko kilka firm. Inaczej jednak wygląda sytuacja, gdy małżonkowie są współwłaścicielami auta. Wówczas zdecydowana większość ubezpieczycieli obliczy składkę na podstawie korzystniejszych (większych) zniżek jednego z nich.

 3. Co jest ważniejsze w OC – stan cywilny czy wiek kierowcy?

  Zdecydowanie – wiek kierowcy. Ten parametr jest uwzględniany przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Tymczasem stan cywilny jest tylko dodatkowym czynnikiem, który może, ale nie musi wpływać na wysokość składki OC.

 4. Za jaką markę samochodu trzeba zapłacić najwięcej w OC?

  Z reguły towarzystwa ubezpieczeniowe windują składkę, gdy do ubezpieczenia zgłaszany jest samochód o sportowym charakterze, z dużą pojemnością silnika. Do tej grupy zaliczają się zazwyczaj auta marki BMW, Alfa Romeo czy z wyższej półki – Ferrari i Lamborghini. Przykładowo, w III kwartale 2021 r. za OC Lamborghini trzeba było zapłacić średnio 1209 zł, a za ubezpieczenie Toyoty już tylko 543 zł.