Bez ryzyka nie ma zabawy. A przynajmniej tak mówią. Czasem warto zakosztować trochę adrenaliny, przekroczyć swoje granice i spróbować czegoś nowego. Planujesz uprawiać sporty ekstremalne? Zobacz, jakie masz możliwość do wyboru i czy takie aktywności da się ubezpieczyć.

Ubezpieczenie sportów ekstremalnych to standardowa polisa rozszerzona o ochronę dodatkowych aktywności. Warto ją mieć, jeśli podczas wakacji planuje się nie tylko odpoczynek na plaży, ale i sporty wodne, powietrzne czy chociażby wycieczki górskie. Podpowiadamy, jakie sporty uznawane są ekstremalne i jakie ubezpieczenie zapewni najlepszą dla uprawiających je ochronę. 

Czym są sporty ekstremalne?

Nie ma jednej definicji, która mogłaby określić tę grupę aktywności. Uznaje się, że są to sporty uprawiane w trudnych warunkach, podczas których ryzyko kontuzji i wypadków jest bardzo wysokie. Nie istnieje też żadna lista, na której znalazłby się aktywności uznawane za ekstremalne. 

Uwaga!

Pamietaj, To towarzystwa ubezpieczeniowe subiektywnie określają, które sporty są traktowane jako najbardziej ryzykowne. Wiele aktywności przewija się jednak we wszystkich firmach ubezpieczeniowych. Do najpopularniejszych sportów ekstremalnych można zaliczyć, chociażby paralotniarstwo, skoki na bungee, skoki ze spadochronem czy wspinaczkę wysokogórską.

Jakie są rodzaje sportów ekstremalnych?

Nie ma jednego podziału dzielącego sporty ekstremalne na grupy czy klasyfikacje. Wszystkie systematyzacje tych aktywności są dość umowne. 

Sporty ekstremalne można podzielić pod kątem miejsca, w którym się je uprawia:

  • lądowe,

  • powietrzne,

  • wodne.

Wyróżniane są też sporty z uwagi na sposób ich uprawiania:

  • motoryzacyjne,

  • z użyciem sprzętu specjalistycznego,

  • bez użycia specjalistycznego sprzętu.

Poniżej omówimy krótko niektóre z rodzajów tych aktywności.

Lądowe sporty ekstremalne

Jak sama nazwa wskazuje - są to sporty uprawiane na lądzie. Dotyczą wszystkich niebezpiecznych aktywności, które nie wymagają przemieszczania się w powietrzu czy w wodzie. Można je uprawiać z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu (jak sporty motorowe, np. motocross, rajdy samochodowe, quady czy nawet kolarstwo górskie).

Lądowe sporty ekstremalne często uprawiane są w górach (jak większość niebezpiecznych sportów zimowych, np. jazda poza stokami, heliskiing, skiboby, snowtubing czy skitury) lub w jaskiniach (speleologia). 

Ekstremalne sporty powietrzne

To rodzaj aktywności uprawianych w powietrzu, wymagających oderwania się od stałego lądu. Do tych sportów zaliczane są:

  • paralotniarstwo,

  • motolotniarstwo,

  • skoki na bungee,

  • skoki ze spadochronem,

  • lotnictwo i wszelkie pilotowanie samolotów oraz śmigłowców,

  • loty balonem,

  • szybownictwo.

Część ubezpieczycieli klasyfikuje tutaj także aktywności, które nie są związane stricte z unoszeniem się w powietrzu, ale są uprawiane na znacznych wysokościach, jak chociażby wspinaczka skałkowa czy wysokogórska.

Ekstremalne sporty wodne

Są to aktywności, które wykonuje się na wodzie - morzu, rzekach, jeziorach czy potokach górskich. Mogą być wykonywane przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Możemy do nich zaliczyć takie sporty, jak:

  • surfing,

  • kitesurfing,

  • nurkowanie,

  • rafting,

  • kajakarstwo,

  • rejsy jachtem,

  • żeglarstwo,

  • wioślarstwo,

  • sporty motorowodne,

  • hokej podwodny,

  • rugby podwodne,

  • freediving.

Niektóre sporty wodne mogą być wykonywane w zamkniętych pomieszczeniach, np. na basenach czy w kanałach.

Sporty ekstremalne: motocross

To jeden z popularniejszych sportów ekstremalnych. Motocrossem nazywamy wyścigi motocyklowe rozgrywane na specjalnie do tego przystosowanych torach. Tory te mogą być usypane z piasku, żwiru czy gliny. 

Motocross zwykle uprawiany jest zawodowo. Wyścigi są organizowane, odpowiednio przygotowywane, a zawodnicy muszą posiadać licencje oraz profesjonalny, bezpieczny sprzęt (motocykle oraz ekwipunek, jak strój czy kask).

Sporty ekstremalne: skoki na bungee

Skok na bungee to najczęściej pierwsze skojarzenie, jeśli myśli się o sportach ekstremalnych. To dyscyplina podnosząca poziom adrenaliny i w dodatku dostępna dla amatorów. Jest to skok z dużej wysokości (np. ze skały, mostu, wieży, dźwigu) na długiej i elastycznej linie. 

Osoba skacząca jest opuszczana w dół kilkukrotnie i ponownie wciągana do góry. W ostatnich latach popularne stały się skoki na bungee w malowniczych lub wyjątkowych okolicznościach przyrody (np. do jeziora, w górach, nad morzem czy do starych, nieużywanych kominów przemysłowych).

Uwaga!

Jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne, skonsultuj się z lekarzem przed skokiem na bungee. Niektóre schorzenia, takie jak choroby serca, ciąża czy lęk wysokości, mogą stanowić przeciwwskazanie do tej aktywności.

Sporty ekstremalne: alpinizm

To jedna z najbardziej profesjonalnych aktywności ekstremalnych. Alpinizm wymaga długiego przygotowania, profesjonalnego sprzętu, odpowiedniej kondycji oraz siły charakteru. To nie jest sport dostępny dla każdego. 

Alpinizmem nazywamy wspinaczkę górską nie tylko w samych Alpach, ale i w innych wysokich górach o podobnej rzeźbie. Ten sport zakłada nie tylko samo wspinanie się, ale i:

  • wspinaczkę lodową,

  • narciarstwo wysokogórskie (tzw. skialpinizm),

  • alpinizm jaskiniowy.

Alpinista musi dysponować odpowiednim sprzętem do wspinania się - rakami, czekanem, kaskiem, linami asekuracyjnymi, karabińczykami, butami, uprzężami, a nawet specjalistyczną odzieżą.

Uwaga!

Pamiętaj, upadek z wysokości jest najczęstszą przyczyną śmierci wspinaczy, stanowiąc około 50% wszystkich wypadków podczas uprawiania alpinizmu. Do upadków dochodzi najczęściej z powodu poślizgu, utraty równowagi lub błędu technicznego. Wspinacze powinni regularnie sprawdzać swój sprzęt i wiedzieć, jak go prawidłowo używać.

Sporty ekstremalne: canyoning

To sport wodny, rodzaj kajakarstwa, uprawianego głównie w górach, na rwących potokach, często spadających kaskadami z dużych wysokości. To aktywność, która wymaga dużej kondycji fizycznej, bo wszystkie przeszkody pokonuje się za pomocą siły własnych mięśni.

Do jego uprawiania należy posiadać specjalny kombinezon piankowy, a także odpowiednie zabezpieczenia, jak kask, liny czy uprząż. Canyoning to sport wykonywany w malowniczych okolicznościach przyrody, które wynagradzają trud i strach związany z pokonywaniem przeszkód i wysokości.

Uwaga!

Canyoning to niebezpieczna dyscyplina sportu, gdyż jest ona uprawiana w trudnym i niebezpiecznym terenie. Kaniony są często głębokie i wąskie, z wodospadami, progami skalnymi i stromymi zboczami. W takich warunkach łatwo o wypadek.

Sporty ekstremalne: extreme ironing

Ta aktywność jest bardzo oryginalna - bo, czy prasowaniem ubrań może być niebezpieczne? Okazuje się, że tak. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie miejsce na ten nieraz przykry obowiązek i wszystko się zmienia. Miłośnicy extreme ironingu prasują w wysokich górach, na szczytach skał, podczas skoków ze spadochronem, pod wodą czy w kajaku.

Uwaga!

Extreme ironing to wymagająca forma aktywności, dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem uprawiania tego sportu zdobyć odpowiednią wiedzę i umiejętności. Należy również upewnić się, że posiadany sprzęt jest w dobrym stanie.

Do uprawiania tego sportu wystarczy mieć deskę do prasowania, żelazko i mnóstwo fantazji. Chociaż niektórzy łączą ekstremalne prasowanie z innymi sportami. Prasowano już na szczytach Everestu czy Kilimandżaro, a tam już potrzeba znacznie więcej ekwipunku. 

Wypadki przy sportach ekstremalnych. Dlaczego warto mieć ubezpieczenie od kosztów rezygnacji?

Nie da się ukryć, że aktywności tego typu nie należą do najbezpieczniejszych - w końcu dlatego są uznawane za ekstremalne. Często przy ich uprawianiu dochodzi do kontuzji, wypadków, a czasem i śmierci.

Decydując się na skoki adrenaliny, trzeba też mieć świadomość, jakie ryzyko się z tym wiąże. Poniższa grafika obrazuje najpopularniejsze sporty ekstremalne wraz z opisem niebezpieczeństwa, na jakie są narażeni miłośnicy tych dyscyplin:

Infografika sporty ekstremalne

Na wypadek kontuzji doznanych podczas uprawiania sportów ekstremalnych warto mieć odpowiednie ubezpieczenie, zwłaszcza podczas wakacji zagranicznych.

Czym jest ubezpieczenie sportów ekstremalnych?

Standardowa polisa nie obejmuje uprawiania aktywności uznawanych za zdecydowanie bardziej ryzykowne niż amatorskie sporty. Konieczne jest więc posiadanie stosownego rozszerzenia ochrony dostępnego za dodatkową składką. Wówczas w razie wypadku czy kontuzji towarzystwo opłaci koszty leczenia i wypłaci odszkodowanie.

Dlaczego zwykła polisa nie wystarczy?

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia uprawianie sportów uznawanych za aktywności ekstremalne bądź wysokiego ryzyka jest wyłączeniem ochrony. Oznacza to, że ubezpieczyciel nie pokryje kosztów leczenia ani nie wypłaci odszkodowania, jeśli ma się tylko podstawową wersję ubezpieczenia. 

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, konieczne jest posiadanie rozszerzenia ochrony o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Należy podczas zakupu polisy zaznaczać, że w czasie wyjazdu będzie uprawiało się taką aktywność.

Wypowiedź eksperta

Wykupienie ubezpieczenia z rozszerzeniem o uprawianie sportów ekstremalnych daje pewność, że nawet w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia, nie musisz ponosić wysokich kosztów związanych z leczeniem czy naprawą sprzętu, co ma niewątpliwy wpływ na zachowanie spokoju podczas urlopu i dużo większą szansę na odpoczynek.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Pamiętaj też, że podczas wakacji, na których planujesz uprawiać ulubiony sport, EKUZ to zdecydowanie za mało. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia jedynie pomoc medyczną w publicznych placówkach, na poziomie dokładnie takim, do którego dostęp mają obywatele danego kraju. Oznacza to, że jeśli trzeba będzie wykonać dodatkowe badania, przeprowadzić akcję ratowniczą, czy skonsultować się ze specjalistą - za wszystko zapłacisz z własnej kieszeni. 

Czym różnią się sporty ekstremalne od sportów wysokiego ryzyka?

Ubezpieczyciele różnie klasyfikują poszczególne sporty. Najczęściej wyróżniane są:

  • sporty zimowe,

  • sporty wysokiego ryzyka,

  • sporty ekstremalne.

Sporty zimowe to narciarstwo i snowboarding. Za aktywności wysokiego ryzyka uznawane jest wyczynowe uprawianie sportu, zarówno na poziomie amatorskim, jak i zawodowym. Z kolei sporty ekstremalne definiowane są jako aktywności wymagające ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach wysokiego ryzyka.

Wypowiedź eksperta

Należy jednak pamiętać, że każdy ubezpieczyciel ma prawo do własnej klasyfikacji i definicji poszczególnych sportów. To, co w jednym towarzystwie uznawane jest za aktywność wysokiego ryzyka, u innego może być sportem ekstremalnym. Niektóre firmy ubezpieczeniowe w ogóle wyróżniają tylko sporty amatorskie i wysokiego ryzyka lub tylko amatorskie i ekstremalne. Przed zakupem polisy warto zawsze zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia - tam znajdziemy najpewniejsze i dokładne informacje.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Ile kosztuje ubezpieczenie sportów ekstremalnych?

Do ceny standardowej polisy należy doliczyć dodatkową składkę za uprawianie sportów uznawanych za bardziej ryzykowne. Każdy ubezpieczyciel ma swoje wyliczenia dotyczące tej kwestii. Rozszerzenie o dodatkowe aktywności może podnieść cenę ubezpieczenia o 100%, 200% lub nawet i 300%.

Szczegółowe informacje na ten temat są zawarte w OWU. Cenę takiej polisy można sprawdzić również za pomocą naszego kalkulatora. Ubezpieczenie sportów ekstremalnych można mieć już od niespełna 10 zł dziennie. 

Tygodniowy wyjazd do Egiptu na nurkowanie bez tlenu dla jednej osoby
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
300 000 eur
Ratownictwo
10 000 eur
Bagaż
1 000 eur
126,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 eurOC: 100 000 eurOC sportowe: 100 000 eurosporty objęte polisą: 27zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
128,24 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 zł181 sportów objętych ochroną, w tym freedivingzdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
ERGO Ubezpieczenia Podróży
Koszty leczenia
100 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
2 000 zł
140,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 eurOC sportowe: 40 000 eurosporty objęte polisą: 25zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy
Allianz
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
2 000 zł
249,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 123 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Tygodniowy wyjazd do Egiptu na nurkowanie bez tlenu dla jednej osoby
Europa Ubezpieczenia
126,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 eur
Ratownictwo
10 000 eur
Bagaż
1 000 eur
Dodatkowo: NNW: 10 000 eurOC: 100 000 eurOC sportowe: 100 000 eurosporty objęte polisą: 27zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
128,24 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 zł181 sportów objętych ochroną, w tym freedivingzdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
ERGO Ubezpieczenia Podróży
140,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
100 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 eurOC sportowe: 40 000 eurosporty objęte polisą: 25zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy
Allianz
249,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 123 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Polisę dla aktywnych, uprawiających sporty ekstremalne zakupisz online. Dokument ubezpieczenia zostanie wysłany na maila. Wystarczy go zapisać lub wydrukować i szukać adrenaliny ma tysiąc różnych sposobów. 

Co warto wiedzieć?

  1. Do najbardziej ekstremalnych sportów można zaliczyć bungee jumping, skoki ze spadochronem, paralotniarstwo, wysokogórską oraz skałkową wspinaczkę, nurkowanie, rafting oraz zorbing.
  2. Tego typu aktywności wymagają dodatkowego rozszerzenia ochrony.
  3. Zwykła polisa turystyczna nie wystarczy.
  4. Cena polisy uzależniona jest od długości pobytu, zakresu ochrony oraz rodzaju uprawianego sportu.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Jakie ubezpieczyciele definiują sporty ekstremalne?

    Są to aktywności wymagające wysokich umiejętności, ponadprzeciętnych kwalifikacji i charakteryzujące się dużym ryzykiem.

  2. Czym różnią się sporty wysokiego ryzyka od ekstremalnych?

    Sporty wysokiego ryzyka są określane przez ubezpieczycieli jako nieco mniej wymagające od tych ekstremalnych, częściej są uprawiane przez amatorów. Charakteryzują się też niższą składką niż te ekstremalne.

  3. Jak ubezpieczyć aktywności ekstremalne w ramach polisy turystycznej?

    Na etapie porównania różnych ubezpieczeń, należy w formularzu zaznaczyć jako cel wyjazdu sporty ekstremalne. Warto sprawdzić też w szczegółach polisy, czy na pewno dany sporty jest traktowany przez ubezpieczyciela jako ekstremalny.

  4. Czy warto mieć EKUZ na wyjazd?

    EKUZ warto zabrać na wyjazd do Europy, ale jest to dokument, który zdecydowanie nie zapewni pełnej ochrony w razie wypadku.