Jeden dzień spędzony w szpitalu za granicą może być nawet siedem razy droższy od doby hotelowej, a za złamanie nogi można zapłacić nawet 250 000 zł. Sprawdzamy, w których krajach należy spodziewać się najwyższych kosztów leczenia.

Na terenie Europy oraz w dobrze rozwiniętych państwach świata służba zdrowia stoi na naprawdę wysokim poziomie. To oznacza, że koszty leczenia w takich placówkach bywają bardzo wysokie. I o ile na terenie Unii Europejskiej i EFTY przynajmniej niewielką część usług zrefunduje karta EKUZ, to już poza Europą nie można liczyć na żadne wsparcie Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto więc wiedzieć, ile trzeba wyłożyć na leczenie za granicą, jeśli zapomni się o ubezpieczeniu turystycznym.

Najwyższe koszty leczenia w Europie

Monako to synonim luksusu, kraju choć administracyjnie związanego z Francją, to jednak silnie niezależnego i bardzo bogatego. Nie dziwi więc fakt, że to tam leczenie kosztuje najwięcej i to zarówno biorąc pod uwagę Stary Kontynent, jak i cały świat. Ponad 12 000 zł trzeba zapłacić za jeden dzień pobytu w szpitalu, podczas gdy średni koszt doby hotelowej w 5-gwiazdkowym hotelu to 1 863 zł. Prawie o połowę mniej zapłacą zagraniczni pacjenci w Luksemburgu (6 570 zł/dzień). Jeszcze mniej turyści odwiedzający Norwegię (4 865 zł/dzień), Szwajcarię (3 198 zł/dzień) czy San Marino (3 063 zł/dzień).

Nie tylko USA. Najwyższe koszty leczenia na świecie

W świadomości przeciętnego człowieka krajem z najwyższymi kosztami leczenia są Stany Zjednoczone. I choć leczenie w nich i tak sporo kosztuje (2 333 zł za dzień pobytu w szpitalu), to okazuje się, że i tak są daleko za czołówką krajów, w których najwięcej trzeba zapłacić za opiekę medyczną. Poza Europą najwięcej za leczenie zapłacimy w Zatoce Perskiej i to także nie powinno nas dziwić, że względu na zamożność państw władanych przez szejków. I tak w Katarze jeden dzień w szpitalu kosztuje 4 748 zł, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich 2 633 zł, a w Kuwejcie 2 507 zł.

ile kosztuje 1 dzień pobytu w szpitalu w danym kraju

Szpital jak 5-gwiazdkowy hotel. Koszty leczenia w popularnych kierunkach turystycznych

Przeanalizowaliśmy również koszty leczenia w krajach, do których Polacy często podróżują - pod uwagę wzięliśmy najpopularniejsze kierunki turystyczne minionych wakacji. I tak wśród tych destynacji najdroższe są Włochy, w których jeden dzień pobytu w szpitalu kosztuje 1 795 zł, czyli prawie tyle samo ile nocleg w 5-gwiazdkowym włoskim hotelu (1 766 zł). Na kolejnych miejscach uplasowały się Hiszpania (1 605 zł/dzień), Grecja (1 388 zł) i Chorwacja (657 zł).

ceny pobytu w szpitalu i hotelu 5 gwiazdkowym

Złamana noga może kosztować 250 000 zł

Omówione powyżej koszty leczenia to oczywiście uśrednione parametry. Wiadomo, że dokładny koszt usług medycznych zależy od indywidualnych potrzeb i może być zdecydowanie wyższy niż średnia cena pobytu w szpitalu. Przykładowo, towarzystwo ubezpieczeniowe Mondial Assistance informuje o tegorocznym zdarzeniu na Wyspach Kanaryjskich, gdzie mężczyzna złamał podgłówkową kość udową, co wiązało się z hospitalizacją, operacją, późniejszą rehabilitacją oraz transportem powrotnym do Polski. Całkowity koszt udzielonej pomocy wyniósł więc 250 000 zł.

ile kosztuje wypadek za granicą

Nagłe zachorowania i nieszczęśliwe wypadki - najczęstsze plagi wakacyjne

Według danych Mondial Assistance Polacy przebywający za granicą najczęściej zwracają się do ubezpieczyciela po pomoc w przypadku nagłego zachorowania - w lipcu i sierpniu takie przypadki stanowiły aż 79% zgłoszeń, 19% z nich dotyczyło nieszczęśliwych wypadków. Z pomocy ubezpieczyciela najczęściej korzystano w Grecji (22%), Bułgarii (10%) oraz Chorwacji (8%). Z kolei serwis Travel Insurance.com donosi, że w kurortach turystycznych najczęściej dochodzi do złamań i zwichnięć, zaś w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej ubezpieczeni najczęściej zmagają się z zatruciami pokarmowymi oraz urazami na skutek wypadków komunikacyjnych.

Dopasuj ubezpieczenie turystyczne do kosztów leczenia

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia do wybranej sumy gwarantowanej można znaleźć już od 2,5 zł. Biorąc pod uwagę różnorodność opłat za usługi medyczne w poszczególnych krajach, lepiej jednak dopasować wysokość sumy gwarantowanej kosztów leczenia do realnych cen w kraju, do którego się podróżuje.

koszt pobytu w szpitalu, wybrane kierunki

I tak na terenie Europy zaleca się polisę z kosztami leczenia na 20 000 - 30 000 euro, jednakże powyższa analiza i przypadki opisywane przez towarzystwa pokazują, że w Monako, Norwegii, Hiszpanii czy Włoszech, ta kwota na pewno nie wystarczy. Ubezpieczyciele oferują naprawdę szeroki wybór sum gwarantowanych od 10 000 euro do opcji bez limitu. Tym bardziej, że koszt polisy jest nieporównywalnie niższy od ewentualnych kosztów leczenia.

Co warto wiedzieć?

1. Na terenie Europy i wysokorozwiniętych państw świata trzeba liczyć się z wysokimi kosztami leczenia.

2. Dzień pobytu w szpitalu może być nawet 7-krotnie wyższy od noclegu w 5-gwiazdkowym hotelu.

3. Za leczenie w Europie najwięcej zapłacą turyści odwiedzający Monako, Luksemburg, Norwegię, Szwajcarię czy San Marino.

4. Do drogich kierunków należą również Włochy, Hiszpania, Grecja, Chorwacja i Turcja.

5. Poza Europą z najwyższymi kosztami leczenia należy się liczyć w Zatoce Perskiej - w Kuwejcie, Katarze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

6. Polacy przebywający za granicą najczęściej zwracają się do ubezpieczyciela po pomoc w przypadku nagłego zachorowania (79%) i nieszczęśliwych wypadków (19%).

7. W kurortach turystycznych powodem hospitalizacji najczęściej są złamania i zwichnięcia, zatrucia pokarmowe oraz urazy na skutek wypadków komunikacyjnych.

8. Sumy gwarantowaną kosztów leczenia należy dopasować do średnich opłat za pobyt w szpitalu w danym kraju.

9. Ubezpieczyciele oferują rożne sumy gwarantowane - od 10 000 euro do opcji bez limitu.