Świat staje przed nami otworem i nie ma miejsc, w które nie moglibyśmy dotrzeć. Jedyną przeszkodą mogą być tylko pieniądze. Jednakże wcale nie trzeba posiadać pękatego konta, by podróżować po całym świecie. Wystarczy głowa na karku i kilka trików, dzięki którym wakacje mogą być naprawdę tanie!

Podpowiadamy, gdzie szukać promocji i jakie opcje brać pod uwagę. Przeanalizujemy też, gdzie jest najtaniej oraz jak zadbać o to, by niskobudżetowy wyjazd pozostał bezpieczny. 

Dokąd wybrać się na tanie wakacje?

W Europie do niskobudżetowych kierunków można zaliczyć kraje bałkańskie. W Albanii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie czy nawet w Bułgarii spędzisz tanie wakacje dużo szybciej niż po zachodniej stronie naszego kontynentu. Wciąż za przystępną ceną można spędzić egzotyczne wakacje i pojechać do Afryki - wakacje w Egipcie, Turcji, Tunezji czy Maroku są dostępne dla przeciętnego turysty, zwłaszcza w ramach promocji last czy first minute.

Do tanich krajów śmiało można zaliczyć również wiele kierunków azjatyckich, jak Kambodża, Tajlandia czy Wietnam. W tym przypadku trzeba jednak liczyć się z wysokimi kosztami podróży. Samo zakwaterowanie, wyżywienie czy atrakcje na miejscu są bardzo tanie, zwłaszcza w porównaniu z kosztami wakacji w Europie.

Wakacje last minute, first minute oraz inne promocje i oferty w biurach podróży

To naczelna zasada wszystkich, którzy planują tanie wczasy. Na szczęście biura podróży wychodzą naprzeciw oczekiwaniom oszczędnych. Co rusz, na ich stronach internetowych można znaleźć informacje o promocjach. Najłatwiej można złowić wycieczkę last minute, trudno jednak „wstrzelić się” w termin i miejsce, ale bacznym łowcom okazji z pewnością to się uda.

W międzyczasie pojawia się też wiele innych promocji, trzeba mieć szeroko otwarte oczy i regularnie monitorować strony touroperatorów. Można skorzystać z wyszukiwarek tanich wakacji – w sieci takich nie brakuje, można do nich zaliczyć:

 • wakacyjnipiraci.pl

 • easygo.pl

 • wczasy.esky.pl

 • lastminuter.pl

 • fly.pl

 • mytravel.pl

Dzięki temu można znaleźć wycieczkę w bardzo korzystnej cenie, nawet do 1000 zł i mniej. Coraz ciekawszą opcją są również wyjazdy typu "first minute". Na długo przed sezonem biura podróży zaczynają oferować wyjazdy w promocyjnych cenach. Dzięki rezerwacji z długim wyprzedzeniem można sporo zaoszczędzić.

Loty first minute (lub po prostu first minute) to oferta wycieczek i biletów lotniczych sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem (zazwyczaj kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem) w niższych cenach niż w standardowym terminie.

Zalety lotów first minute

 • Niższe ceny - główną zaletą lotów first minute są niższe ceny biletów lotniczych i pakietów turystycznych. Linie lotnicze i biura podróży oferują zniżki, aby zachęcić klientów do rezerwacji z wyprzedzeniem, co pozwala im lepiej planować i zarządzać dostępnością miejsc.
 • Szeroki wybór - w ofertach first minute zazwyczaj dostępny jest szeroki wybór kierunków, terminów i typów zakwaterowania. Dzięki temu łatwiej znaleźć wymarzoną wycieczkę w atrakcyjnej cenie.
 • Pewność wyjazdu - rezerwując loty i wycieczki first minute, masz pewność, że wyjedziesz w wybranym terminie, bez ryzyka braku miejsc lub gwałtownego wzrostu cen.
 • Dodatkowe korzyści - często oferty first minute obejmują dodatkowe korzyści, takie jak darmowe śniadania, zniżki na wycieczki fakultatywne lub inne atrakcje.

Wyszukiwarki hoteli i lotów

Na samodzielnym zaplanowaniu podróży można sporo zaoszczędzić. Zamiast decydować się na to, co znajdziemy w pierwszej kolejności, lepiej dobrze poszukać i zarezerwować dużo tańszy wypoczynek.

Wyszukiwarki, takie jak np.:

 • trivago.pl

 • www.hotele.pl

 • www.booking.com

umożliwiają porównanie cen noclegów i wybranie tego najkorzystniejszego miejsca zakwaterowania. Bazy danych są bardzo bogate – obejmują niemal całą Europę i wiele miejsc na świecie, jest więc z czego wybierać. Podobnie sytuacja ma się z połączeniami lotniczymi.

Można skorzystać z wyszukiwarek, dzięki którym można złapać najtańsze bilety. Co więcej, na tych stronach są też informacje o aktualnych promocjach, można też zapisać się na newsletter i być na bieżąco z wszystkimi nowościami.

Najpopularniejszą wyszukiwarką lotów jest www.fru.pl, ale całkiem dobrze radzą sobie także takie serwisy, jak www.esky.pl, www.skyscaneer.pl czy www.fly4free.pl. Jeśli będziesz śledzić te portale na bieżąco, to uda Ci się polecieć do Paryża za 50 zł czy do Hiszpanii za 30 zł.

Pomysły na tani dojazd

Zaprawieni w bojach podróżnicy zamiast samochodu wybierają carpooling, czyli wspólne przejazdy albo wręcz autostop. Szukają połączeń samolotowych, kolejowych czy autobusowych do 20 zł. Zabierają jedzenie z Polski, ograniczają płatne rozrywki. Zamiast wypraw w pojedynkę wybierają wakacje w grupie.

Istnieje kilka form carpoolingu. Spontaniczny, kiedy kierowcy i pasażerowie umawiają się na konkretny przejazd za pomocą aplikacji lub platform internetowych. Zorganizowany, kiedy przejazdy organizowane są przez firmy lub stowarzyszenia, które dopasowują kierowców i pasażerów pod względem trasy, terminu i preferencji i prywatny, kiedy współdzielenie przejazdów z rodziną, przyjaciółmi lub współpracownikami.

Carpooling niesie wiele korzyści:

 • Ekologiczny: mniejsza liczba samochodów na drogach oznacza mniej spalin i emisji CO2.
 • Ekonomiczny: oszczędność pieniędzy na paliwie, opłatach drogowych i parkingu.
 • Społeczny: możliwość poznania nowych osób i nawiązania znajomości.
 • Komfortowy: czas spędzony w samochodzie można wykorzystać na relaks, czytanie lub pracę.

Należy jednak pamiętać o pewnych kwestiach:

 • Bezpieczeństwo: ważne jest, aby upewnić się, że kierowca jest wiarygodny, a samochód sprawny. Należy również zachować ostrożność podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu.
 • Komfort: należy wziąć pod uwagę osobowość i nawyki kierowcy oraz pasażerów, aby zapewnić komfortową podróż.
 • Jasne zasady: przed wyjazdem należy ustalić jasne zasady dotyczące kosztów, trasy, czasu podróży i innych kwestii.

Carpooling może być świetnym sposobem na oszczędzanie pieniędzy, ochronę środowiska i poznanie nowych osób. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i zdrowym rozsądku, aby zapewnić bezpieczną i komfortową podróż.

Tanie wyżywienie na miejscu - jak je zorganizować?

W przypadku niskobudżetowych wyjazdów warto zdecydować się na opcję BB - bed and brekfast, czyli tylko ze śniadaniem. Obiady i kolacje można jadać na mieście, poznając lokalną kuchnię i kulturę. Dobrą opcją będzie też samodzielne przygotowywanie posiłków. 

W przypadku wyjazdów z biurem podróży lepiej wybrać "all inclusive" lub "half board", czyli opcję śniadań i obiadokolacji. 

Zaplanuj wydatki, określ budżet

Przed wyjazdem koniecznie trzeba ustalić, ile chcemy na wakacjach wydać. Jeśli postawimy na spontaniczność, to powrót do rzeczywistości może być brutalny – z pustym kontem i moralnym kacem. Dlatego lepiej zaplanować wydatki albo przynajmniej wyznaczyć sobie określony budżet i się go trzymać.

Nie można oczywiście przesadzić w drugą stronę i odmawiać sobie każdej drobnej przyjemności, czy wyliczać sobie każde zimne piwo i każdego gofra. W końcu tanie wakacje to nie pokuta. Jak zwykle trzeba zachować zdrowy rozsądek. Nie szaleć z wydatkami, ale też nie zaciskać pasa. Zamiast drogich sieciówek, wybierać klimatyczne knajpki z miejscowym jedzeniem.

Pomysły na ekstremalnie tanie podróżowanie, czyli tanie wczasy za pół darmo

Jeśli lubisz sporty ekstremalne, to koniecznie powinieneś sprawdzić na własnej skórze, jak się podróżuje naprawdę tanio. Trzeba mieć świadomość, że metody na hipertanie wakacje nie odpowiadają każdemu. Np. couchsurfing, który polega na tym, że z internetowej bazy wyszukujemy dowolne miejsce na świecie, które chcemy odwiedzić, od razu też widzimy listę członków tej społeczności, którzy w okolicy oferują swoją „kanapę”.

Można tam zamieszkać, nie ponosząc żadnych kosztów, trzeba jednak liczyć się z tym, że trafi się na różne osobowości, nasz gospodarz może okazać się gburem albo imprezowiczem, po drugie couchsurfing to nie luksusowy pokój w hotelu, a często kanapa w salonie albo wręcz namiot w ogrodzie. Można też zdecydować się na house swapping, czyli wymianę domami na zasadzie „Ty mieszkasz u mnie, a ja u Ciebie”, tutaj jednak ryzykuje się niepewnością zapewnionego nam standardu zakwaterowania.

Taki sposób spędzania wakacji jednak nie odpowiada każdemu. Trzeba zrezygnować z wielu wygód, dlatego nazwałam to ekstremalnie tanim podróżowaniem – bo nie jest ono dla każdeg. Jeśli jednak „czujesz klimat”, to warto wypróbować któryś z tych sposobów.

Ubezpieczenie na tanie wakacje - ile kosztuje?

Myśląc o wakacjach, zwykle bierzemy pod uwagę tylko kwestię wypoczynku. Nikt z nas nie myśli o tym, co ewentualnie może się nam na nich przydarzyć. Nie chodzi tu o to, by popadać w czarnowidztwo, ale świadomość tego, że los bywa kapryśny warto mieć. Dlatego tak ważne jest ubezpieczenie turystyczne.

co powinno zawierać ubezpieczenie na tanie wakcje

Dajmy na to, że zachorujemy podczas wyjazdu. Kto z nas zabiera dodatkowe kwoty (i to nie małe!), by opłacić wizytę u lekarza, leki, ewentualne zabiegi czy transport medyczny? Nawet jeśli masz przy sobie EKUZ, to wciąż za mało. 

Wypowiedź eksperta

Korzystając z EKUZ za granicą pamiętaj, że podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z przepisów państwa pobytu na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Jeżeli w danym kraju istnieje obowiązek współpłacenia, również poniesiesz takie koszty.
pacjent.gov.pl

Lepiej dmuchać na zimne i wykupić polisę na wyjazd – jej koszt jest niewielki (około kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za tygodniowy wyjazd) i nie odczujemy go nawet w naszym wakacyjnym budżecie. Dokładną cenę można wyliczyć w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.

Wypowiedź eksperta

Dobre ubezpieczenie zapewniapokrycie kosztów leczenia, ale również ubezpieczenie OC, NWW i pakiet Assistance. Warto także poszukać oferty, zapewniającej dodatkowo pokrycie kosztów ratownictwa i poszukiwania. Ubezpieczyć można również sprzęt sportowy, bagaż sportowy i lot na wypadek rezygnacji z podróży.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
mtu24.pl
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
44,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
58,52 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
81,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wakacje zagraniczne
mtu24.pl
44,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
58,52 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
81,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Można zaplanować ciekawe wakacje niskim kosztem, które nie ograniczą się do spania pod namiotem i żywienia się konserwami. Internet daje nam całą paletę możliwości, które połączone z własną inwencją i zdrowym rozsądkiem zagwarantują naprawdę wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć?

 1. W internecie możemy znaleźć szereg wyszukiwarek wakacji typu last minute, tanich biletów oraz noclegów.
 2. Couchsurfing, wymiana domów i car pooling dają możliwość zaoszczędzenia na podróżowaniu oraz noclegach.
 3. Warto przed wyjazdem dokładnie zaplanować swój budżet.
 4. Tanie wakacje da się również tanio ubezpieczyć, wystarczy porównać oferty różnych towrzystw i dopasować polisę do swoich potrzeb i możliwości finansowych. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czym różni się first minute od last minute?

  First minute to rodzaj promocji biur podróży, który polega na rezerwacji wyjazdu na długo przed terminem podróży. Pojawiają się już po zakończeniu jednego sezonu, a długo przed startem kolejnego. Last minute to opcja wykupienia wycieczki na kilka dni przed samym wylotem. Takie promocje z reguły są obecne w biurach podróży przez cały czas. 

 2. Czym jest couchsurfing?

  To możliwość nocowania za darmo u osób z całego świata, w zamian za udostępnienie noclegu u siebie. Miejsca, w których można znaleźć wolną "kanapę" wyszukuje się za pomocą serwisu o tej samej nazwie. 

 3. Na jakiej zasadzie działa air&bed?

  Jest to serwis oferujący bardzo tanie noclegi w kwaterach prywatnych na całym świecie. Każdy może zostać gospodarzem air&bed lub znaleźć idealne dla siebie miejsce na czas wakajci w danym kraju.

 4. Gdzie można szukać tanich noclegów i biletów?

  Najlepszą opcją są oczywiście wyszukiwarki internetowe. Można porównywać różne ceny, zestawiać pakiety. W taki sposób można znaleźć zarówno noclegi, jak i bilety na samolot, autobus czy pociąg.