Świat staje przed nami otworem i nie ma miejsc, w które nie moglibyśmy dotrzeć. Jedyną przeszkodą mogą być tylko pieniądze. Jednakże wcale nie trzeba posiadać pękatego konta, by podróżować po całym świecie. Wystarczy głowa na karku i kilka trików, dzięki którym wakacje mogą być naprawdę tanie!

Podpowiadamy, gdzie szukać promocji i jakie opcje brać pod uwagę. Przeanalizujemy też, gdzie jest najtaniej oraz jak zadbać o to, by niskobudżetowy wyjazd pozostał bezpieczny. 

Dokąd wybrać się na tanie wakacje?

W Europie do niskobudżetowych kierunków można zaliczyć kraje bałkańskie. W Albanii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie czy nawet w Bułgarii jest dużo taniej niż po zachodniej stronie naszego kontynentu. Wciąż za przystępną ceną można pojechać do Afryki - wakacje w Egipcie, Turcji, Tunezji czy Maroku są dostępne dla przeciętnego turysty, zwłaszcza w ramach promocji last czy first minute.

Do tanich krajów śmiało można zaliczyć również wiele kierunków azjatyckich, jak Kambodża, Tajlandia czy Wietnam. W tym przypadku trzeba jednak liczyć się z wysokimi kosztami podróży. Samo zakwaterowanie, wyżywienie czy atrakcje na miejscu są bardzo tanie, zwłaszcza w porównaniu z kosztami wakacji w Europie.

Last minute, first minute oraz inne promocje w biurach podróży

To naczelna zasada wszystkich, którzy marzą o tańszych wakacjach. Na szczęście biura podróży wychodzą naprzeciw oczekiwaniom oszczędnych. Co rusz, na ich stronach internetowych można znaleźć informacje o promocjach. Najłatwiej można złowić wycieczkę last minute, trudno jednak „wstrzelić się” w termin i miejsce, ale bacznym łowcom okazji z pewnością to się uda.

W międzyczasie pojawia się też wiele innych promocji, trzeba mieć szeroko otwarte oczy i regularnie monitorować strony touroperatorów. Można skorzystać z wyszukiwarek tanich wakacji – w sieci takich nie brakuje, można do nich zaliczyć:

 • wakacyjnipiraci.pl
 • easygo.pl
 • wczasy.esky.pl
 • lastminuter.pl
 • fly.pl
 • mytravel.pl

 Dzięki temu można znaleźć wycieczkę w bardzo korzystnej cenie, nawet do 1000 zł i mniej. Coraz ciekawszą opcją są również wyjazdy typu "first minute". Na długo przed sezonem biura podróży zaczynają oferować wyjazdy w promocyjnych cenach. Dzięki rezerwacji z długim wyprzedzeniem można sporo zaoszczędzić.

Wyszukiwarki hoteli i lotów

Na samodzielnym zaplanowaniu podróży można sporo zaoszczędzić. Zamiast decydować się na to, co znajdziemy w pierwszej kolejności, lepiej dobrze poszukać. Wyszukiwarki, takie jak np.:

 • trivago.pl
 • www.hotele.pl
 • www.booking.com

umożliwiają porównanie cen noclegów i wybranie tego najkorzystniejszego miejsca zakwaterowania. Bazy danych są bardzo bogate – obejmują niemal całą Europę i wiele miejsc na świecie, jest więc z czego wybierać. Podobnie sytuacja ma się z połączeniami lotniczymi.

Można skorzystać z wyszukiwarek, dzięki którym można złapać najtańsze bilety. Co więcej, na tych stronach są też informacje o aktualnych promocjach, można też zapisać się na newsletter i być na bieżąco z wszystkimi nowościami.

Najpopularniejszą wyszukiwarką lotów jest www.fru.pl, ale całkiem dobrze radzą sobie także takie serwisy, jak www.esky.pl, www.skyscaneer.pl czy www.fly4free.pl. Jeśli będziesz śledzić te portale na bieżąco, to uda Ci się polecieć do Paryża za 50 zł czy do Hiszpanii za 30 zł.

Pomysły na tani dojazd

Zaprawieni w bojach podróżnicy zamiast samochodu wybierają carpooling, czyli wspólne przejazdy albo wręcz autostop. Szukają połączeń samolotowych, kolejowych czy autobusowych do 20 zł. Zabierają jedzenie z Polski, ograniczają płatne rozrywki. Zamiast wypraw w pojedynkę wybierają wakacje w grupie.

Tanie wyżywienie na miejscu - jak je zorganizować?

W przypadku niskobudżetowych wyjazdów warto zdecydować się na opcję BB - bed and brekfast, czyli tylko ze śniadaniem. Obiady i kolacje można jadać na mieście, poznając lokalną kuchnię i kulturę. Dobrą opcją będzie też samodzielne przygotowywanie posiłków. 

W przypadku wyjazdów z biurem podróży lepiej wybrać "all inclusive" lub "half board", czyli opcję śniadań i obiadokolacji. 

Zaplanuj wydatki, określ budżet

Przed wyjazdem koniecznie trzeba ustalić, ile chcemy na wakacjach wydać. Jeśli postawimy na spontaniczność, to powrót do rzeczywistości może być brutalny – z pustym kontem i moralnym kacem. Dlatego lepiej zaplanować wydatki albo przynajmniej wyznaczyć sobie określony budżet i się go trzymać.

Nie można oczywiście przesadzić w drugą stronę i odmawiać sobie każdej drobnej przyjemności, czy wyliczać sobie każde zimne piwo i każdego gofra. W końcu wakacje to nie pokuta. Jak zwykle trzeba zachować zdrowy rozsądek. Nie szaleć z wydatkami, ale też nie zaciskać pasa. Zamiast drogich sieciówek, wybierać klimatyczne knajpki z miejscowym jedzeniem.

Pomysły na ekstremalnie tanie podróżowanie, czyli jak jeździć po świecie za pół darmo

Jeśli lubisz sporty ekstremalne, to koniecznie powinieneś sprawdzić na własnej skórze, jak się podróżuje naprawdę tanio. Trzeba mieć świadomość, że metody na hipertanie wakacje nie odpowiadają każdemu. Np. couchsurfing, który polega na tym, że z internetowej bazy wyszukujemy dowolne miejsce na świecie, które chcemy odwiedzić, od razu też widzimy listę członków tej społeczności, którzy w okolicy oferują swoją „kanapę”.

Można tam zamieszkać, nie ponosząc żadnych kosztów, trzeba jednak liczyć się z tym, że trafi się na różne osobowości, nasz gospodarz może okazać się gburem albo imprezowiczem, po drugie couchsurfing to nie luksusowy pokój w hotelu, a często kanapa w salonie albo wręcz namiot w ogrodzie. Można też zdecydować się na house swapping, czyli wymianę domami na zasadzie „Ty mieszkasz u mnie, a ja u Ciebie”, tutaj jednak ryzykuje się niepewnością zapewnionego nam standardu zakwaterowania.

Taki sposób spędzania wakacji jednak nie odpowiada każdemu. Trzeba zrezygnować z wielu wygód, dlatego nazwałam to ekstremalnie tanim podróżowaniem – bo nie jest ono dla każdeg. Jeśli jednak „czujesz klimat”, to warto wypróbować któryś z tych sposobów.

Ubezpieczenie na tanie wakacje - ile kosztuje?

Myśląc o wakacjach, zwykle bierzemy pod uwagę tylko kwestię wypoczynku. Nikt z nas nie myśli o tym, co ewentualnie może się nam na nich przydarzyć. Nie chodzi tu o to, by popadać w czarnowidztwo, ale świadomość tego, że los bywa kapryśny warto mieć. Dlatego tak ważne jest ubezpieczenie turystyczne.

co powinno zawierać ubezpieczenie na tanie wakcje

Dajmy na to, że zachorujemy podczas wyjazdu. Kto z nas zabiera dodatkowe kwoty (i to nie małe!), by opłacić wizytę u lekarza, leki, ewentualne zabiegi czy transport medyczny?

Lepiej dmuchać na zimne i wykupić polisę na wyjazd – jej koszt jest niewielki (około kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za tygodniowy wyjazd) i nie odczujemy go nawet w naszym wakacyjnym budżecie. Dokładną cenę można wyliczyć w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Wiener
Koszty leczenia
90 465 zł
Ratownictwo
36 186 zł
Bagaż
-
39,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złochrona COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
135 698 zł
Ratownictwo
22 616 zł
Bagaż
1 357 zł
63,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 570 zł10 sportów objętych ochronąochrona COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
63,42 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł17 sportów objętych ochronąochrona COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
89,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 zł49 sportów objętych ochronąochrona COVID-19
Wakacje zagraniczne
Wiener
39,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
90 465 zł
Ratownictwo
36 186 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złochrona COVID-19
Europa Ubezpieczenia
63,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
135 698 zł
Ratownictwo
22 616 zł
Bagaż
1 357 zł
Dodatkowo: NNW: 13 570 zł10 sportów objętych ochronąochrona COVID-19
AXA Partners
63,42 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł17 sportów objętych ochronąochrona COVID-19
Allianz
89,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 zł49 sportów objętych ochronąochrona COVID-19

Można zaplanować ciekawe wakacje niskim kosztem, które nie ograniczą się do spania pod namiotem i żywienia się konserwami. Internet daje nam całą paletę możliwości, które połączone z własną inwencją i zdrowym rozsądkiem zagwarantują naprawdę wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć?

 1. W internecie możemy znaleźć szereg wyszukiwarek wakacji typu last minute, tanich biletów oraz noclegów.
 2. Couchsurfing, wymiana domów i car pooling dają możliwość zaoszczędzenia na podróżowaniu oraz noclegach.
 3. Warto przed wyjazdem dokładnie zaplanować swój budżet.
 4. Tanie wakacje da się również tanio ubezpieczyć, wystarczy porównać oferty różnych towrzystw i dopasować polisę do swoich potrzeb i możliwości finansowych. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czym różni się first minute od last minute?

  First minute to rodzaj promocji biur podróży, który polega na rezerwacji wyjazdu na długo przed terminem podróży. Pojawiają się już po zakończeniu jednego sezonu, a długo przed startem kolejnego. Last minute to opcja wykupienia wycieczki na kilka dni przed samym wylotem. Takie promocje z reguły są obecne w biurach podróży przez cały czas. 

 2. Czym jest couchsurfing?

  To możliwość nocowania za darmo u osób z całego świata, w zamian za udostępnienie noclegu u siebie. Miejsca, w których można znaleźć wolną "kanapę" wyszukuje się za pomocą serwisu o tej samej nazwie. 

 3. Na jakiej zasadzie działa air&bed?

  Jest to serwis oferujący bardzo tanie noclegi w kwaterach prywatnych na całym świecie. Każdy może zostać gospodarzem air&bed lub znaleźć idealne dla siebie miejsce na czas wakajci w danym kraju.

 4. Gdzie można szukać tanich noclegów i biletów?

  Najlepszą opcją są oczywiście wyszukiwarki internetowe. Można porównywać różne ceny, zestawiać pakiety. W taki sposób można znaleźć zarówno noclegi, jak i bilety na samolot, autobus czy pociąg.