Zarówno dla zachowania dobrego zdrowia, jak i w przypadku, gdy jakiś problem się już pojawił  wykonujemy RTG, czyli badanie z użyciem promieniowania rentgenowskiego. Czym dokładnie jest badanie RTG, kiedy jest nam niezbędne oraz jaki koszt możemy ponieść z tytułu wykonania tego badania? Sprawdźmy to.

Badanie RTG oznacza badanie, które wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie w celu obrazowania konkretnego fragmentu naszego ciała (kości, narządu). Jest to badanie nieinwazyjne. RTG może dotyczyć różnych schorzeń oraz dolegliwości – może być konieczne przed leczeniem kanałowym zęba, przed operacją chirurgiczną, pomaga wykryć nieprawidłowości w zakresie działania narządu lub obrazuje rodzaj złamania kości.

Badanie rentgenowskie najczęściej wykonuje się w celu zbadania:

 • układu kostnego,
 • układu pokarmowego,
 • układu oddechowego.

RTG pomaga wykryć zarówno złamania, jak i zwichnięcia, reumatyczne zaburzenia struktury kości, zwyrodnienia, osteoporozę, gruźlicę, zapalenie płuc, rozedmę płuc, wrzody żołądka, stwardnienie ścian żołądka lub zmiany nowotworowe.  

Na czym polega badanie RTG? 

Badanie RTG jest badaniem, którego celem jest prześwietlenie konkretnego fragmentu ciała. Wymaga ono rozebrania się oraz ściągnięcia metalowych elementów. W tym celu używa się aparatu RTG. W czasie badania nie można się poruszać, by zdjęcie RTG było jak najlepszej jakości. 

Samo badanie nie jest groźne, jednak należy pamiętać, że używa się w nim promieniowania, które w określonych przypadkach może być szkodliwe. Dlatego badania RTG nie zaleca się:

 • kobietom w ciąży (jedynie w przypadku bezwzględnej konieczności),
 • osobom wykonującym badanie zbyt często (dopuszczalna ilość wynosi do dwóch badań rocznie),
 • osobom poniżej 18 roku życia (jedynie w przypadku bezwzględnej konieczności).

Samo badanie jest całkowicie bezbolesne. W przeciągu 15 minut otrzymujemy wyniki badań, które odczytywane są przez radiologa.

Ile trwa badanie RTG?

Badanie nie trwa długo – zwykle około kilku minut. Czas trwania RTG jest zależny od rodzaju wykonywanego badania (czy jest to np. RTG żuchwy czy RTG kręgosłupa), jak i również osoby badanej (w przypadku osób o ograniczonej sprawności badanie może trwać nieco dłużej).

Jak szybko przyjmuje lekarz na badanie RTG?

Na badanie RTG kieruje nas lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista. W sytuacji, gdy znajdujemy się w szpitalu – badanie najczęściej odbywa się na miejscu.

Czas oczekiwania na RTG jest uzależniony od przychodni, miasta, jak i osób zarejestrowanych w danym okresie czasu. Na badanie możemy czekać zarówno kilka dni, jak również kilka tygodni oraz miesięcy. Ważny jest stopień pilności wykonania badania – w przypadku podejrzenia poważnego schorzenia lub urazu badanie będzie wykonane szybciej.

Jak długo trzeba czekać na wyniki badania RTG?

Na wyniki badań czekamy zwykle około 15 minut. Radiolog odczytuje z aparatu rentgenowskiego wyniki, po czym możemy je odebrać i udać się do lekarza, który nas skierował na badanie. 

Niektóre przychodnie, z uwagi na wysoką liczbę pacjentów, mogą wydawać wyniki następnego dnia lub przekazywać je od razu do karty pacjenta. 

Ile kosztuje RTG prywatnie? 

W sytuacji, gdy mamy skierowanie na badanie i jesteśmy ubezpieczeni w ramach NFZ – samo badanie RTG jest bezpłatne. Inaczej jednak wygląda sytuacja, gdy nie posiadamy ubezpieczenia lub zależy nam na czasie i wykonujemy badanie w prywatnej przychodni.

Ceny badań RTG nie są jednolite. Różnice dotyczą badanego tą metodą obszaru ciała (klatka piersiowa, kość udowa, czaszka), ale samej lokalizacji szpitala. Przykładowo, w Krakowie te same badania wykonamy taniej niż w Poznaniu. Oczywiście, jeśli udamy się na badanie zupełnie prywatnie, tj. bez polisy.

Koszt badania RTG (bez posiadania polisy zdrowotnej)

Rodzaj badania

KrakówPoznań

RTG klatki piersiowej

50 zł83 zł

RTG kręgosłupa na stojąco

100 zł105 zł

RTG czaszki – urazowej

85 zł

RTG stawu barkowego

60 zł105 zł

RTG kości udowej

50 zł105 zł

RTG stawu biodrowego

50 zł116 zł

Tabela 1. Na podstawie przykładowych cen RTG szpitala im. J. Dietla w Krakowie i szpitala św. Wojciecha w Poznaniu.

RTG w pakiecie polisy zdrowotnej

Rozwiązaniem, które usprawni wykonanie szybko i bezpłatnie RTG jest zakup prywatnej polisy zdrowotnej. Co możemy zyskać dzięki takiemu rozwiązaniu?

Prywatne ubezpieczenie medyczne zapewnia nam:

 • wizytę u specjalisty bez konieczności skierowania,
 • szybkie terminy u specjalistów,
 • darmowe wizyty u specjalistów,
 • darmowe badania diagnostyczne,
 • darmowe szczepienia,
 • wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki.

W sytuacji, gdy zależy nam na szybkiej wizycie u lekarza oraz wykonaniu RTG bez konieczności oczekiwania w długiej kolejce, prywatna polisa naprawdę pomaga. Za niewielki koszt, jaki ponosimy w ramach stałej składki, możemy uzyskać darmowy dostęp zarówno do specjalistów, jak i wielu drogich badań specjalistycznych (np. RTG, tomografia, rezonans magnetyczny).

Warto dodać, że badanie RTG jest oferowane przez każdą prywatną polisę zdrowotną. Oferty mogą jedynie różnić się pod względem ilości wykonywanych badań, rodzaju badań oraz innych możliwości.

Przykładowe badania RTG w polisie zdrowotnej

InterRisk Antidotum Plus w wariancie podstawowym zapewnia wykonanie badania RTG czaszki i zatok, klatki piersiowej,
kręgosłupa, kończyn, stawów, miednicy, przeglądowej jamy brzusznej i górnego odcinka przewodu pokarmowego. Miesięczny koszt polisy InterRisk zaczyna się od 65 zł.

Signal Iduna Pełnia Zdrowia (również wariant podstawowy) obejmuje RTG obojczyka, łopatki, barku, kości ramiennej, stawu łokciowego, kości przedramienia, nadgarstka, ręki/palców, kości udowej, jednego kolana, obu kolan, podudzia, stawu skokowego, stopy/palców, kości pięty, ślinianek podżuchwowych, oczodołu, zatok, biodra, bioder i miednicy u dziecka, klatki piersiowej, kręgosłupa szyjnego, piersiowego, piersiowo-lędźwiowego, lędźwiowo-krzyżowego, stawów krzyżowo-biodrowych, kości ogonowej, krtani warstwowe i przeglądowe jamy brzusznej. Miesięczny koszt polisy Signal Iduna zaczyna się od 41 zł.

AXA Ochrona z Plusem (również wariant podstawowy) to badanie RTG zęba, czaszki, zatok i zębów, ślinianek podżuchwowych, klatki piersiowej, przeglądowe przełyku, żołądka i dwunastnicy, miednicy, kręgosłupa i stawów. Miesięczny koszt polisy AXA zaczyna się od 68 zł.

Uwaga na wyłączenia odpowiedzialności dla badania RTG 

badania RTG w każdej polisie mogą być oferowane w innym zakresie. W zależności od tego, jakie mamy potrzeby, możemy dopasować odpowiedni produkt właśnie do swoich potrzeb. Oczywiście nie możemy przewidzieć wypadków oraz urazów ciała, jakie mogą nas spotkać, jednak zdajemy sobie sprawę z obecnego stanu zdrowia, znamy swoje najczęściej pojawiające się dolegliwości i według nich możemy kierować się przy wyborze oferty.

Przykładowo: gdy cierpimy na dolegliwości układu pokarmowego oraz planujemy leczenie kanałowe – możemy poszukać polisy, która zapewni nam RTG tych konkretnych obszarów ciała.

Przed zakupem polisy powinniśmy również zapoznać się dokładnie z zapisem w umowie, który precyzuje wyłączenia odpowiedzialności. Są to okoliczności zdarzenia polisowego lub przypadku zachorowania lub urazu, w których ubezpieczyciel może odstąpić od warunków umowy. Wyłączenia dotyczą najczęściej sytuacji, w których uszczerbek na zdrowiu powstał w wyniku działań, w których działaliśmy na własną szkodę, np. prowadząc samochód pod wpływem alkoholu.