W dzisiejszych czasach jedną z kilku chorób cywilizacyjnych jest cukrzyca. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Zdrowia w Polsce wskazuje, że 25-30% dorosłych nie ma pojęcia o tym, że choruje na cukrzycę.
Prognozy nie są optymistyczne – do 2040 roku co 10 osoba będzie chorowała na cukrzycę. Możemy się jednak przygotować wcześniej i zapewnić sobie ochronę, która zagwarantuje nam właściwą opiekę, wsparcie i konieczne badania. Przyjrzyjmy się zatem ubezpieczeniom zdrowotnym, które cukrzycę uwzględniają.
Co 7 Polak z objawami cukrzycy
Raport Instytutu Dobrego Zdrowia skupia się na danych pochodzących z 2015 r. Pokazuje on jednak, że już wtedy – na cukrzycę chorowało w Polsce ponad 3 miliony dorosłych osób. Tendencja jest wzrostowa – obecnie chorzy stanowią około 8% społeczeństwa, natomiast prognozuje się wzrost do 11%.
Statystyki dotyczą również dzieci – w 2015 roku odnotowano 6 400 dzieci z cukrzycą typu I, natomiast z tym rodzajem cukrzycy żyje w Polsce około 180 00 osób powyżej 14 roku życia.
Słony rachunek za leczenie cukrzycy
Nakłady finansowe, jakich będzie od nas wymagać leczenie cukrzycy są bardzo duże. Możemy podzielić je na koszty bezpośrednie – czyli regularne wizyty u lekarza, badania kontrolne, niezbędne leki czy leczenie szpitalne oraz pośrednie – koszty związane z utratą wydajności na rynku pracy (wcześniejsze przejście na emeryturę lub rentę, nieobecność pracownika w pracy (zwolnienia lekarskie), a także zmniejszenie wydajności pracownika w czasie pracy.
Na podstawie analiz pochodzących z lat 2009-2013 szacowano, że w roku 2017 koszty leczenia cukrzycy w Polsce wzrosną do 9 miliardów złotych rocznie.
Jakie są objawy cukrzycy?
Objawy typowe dla cukrzycy powinny nas zaniepokoić, jednak z różnych przyczyn mogą nie być przez nas szybko zauważone.
Objawy cukrzycy | ||||
Cukrzyca typu I | Cukrzyca typu II | |||
|
|
Tabela opracowana na podstawie informacji zawartych w raporcie Instytutu Dobrego Zdrowia.
O ile powolne gojenie się ran czy nagły spadek wagi łatwo można zauważyć – tak nadmierne pragnienie czy zmęczenie można łatwo wytłumaczyć pogodą, ciężką pracą lub nadmiernym stresem. Zatem pierwsze objawy można naprawdę łatwo przeoczyć.
Jakie są rodzaje cukrzycy?
Choroba powszechnie nazywana cukrzycą, pod swoją nazwą skrywa trzy schorzenia:
- cukrzycę typu I (insulinooporność),
- cukrzycę typu II,
- hiperglikemię rozpoznaną po raz pierwszy w czasie ciąży.
Cukrzyca typu I stanowi 10% wszystkich przypadków choroby cukrzycowej. Jest to choroba genetyczna, wywołana brakiem insuliny wskutek uszkodzeń w trzustce, a nieleczona prowadzi do śmierci. Osoba chora wymaga insulinoterapii.
Cukrzyca typu II to najczęściej występująca forma cukrzycy znana również jako cukrzycę wieku dorosłego. Spowodowana jest nadmiarem glukozy w organizmie.
Hiperglikemia polega na nagłym wzroście glukozy we krwi powyżej górnej granicy uznanej za normę czyli tzw. przecukrzenie.
Powikłania związane z cukrzycą - jak im zapobiec?
Powikłania do jakich może dojść w związku z chorowaniem na cukrzycę są naprawdę poważne. Cukrzyca przede wszystkim może prowadzić do śmierci.
Do powikłań cukrzycy zaliczyć możemy:
- hiperglikemię,
- zawał serca,
- udar mózgu,
- niewydolność nerek,
- martwica dystalnych części nóg (stopa cukrzycowa),
- ślepota,
- miażdżyca.
Powikłaniom cukrzycy oczywiście można zapobiegać. Niezwykle ważna jest wiedza na temat choroby, bardzo dokładna obserwacja oraz dobrze dopasowany sposób leczenia.
Zapobiegać możemy poprzez aktywność fizyczną, która korzystnie wpływa na cały organizm – regularnie uprawiany sport lub nawet zwykły spacer – oddziałują bardzo dobrze na metabolizm, pracę serca, krążenie krwi.
Niezwykle ważna jest oczywiście dieta, jednak tutaj warto współpracować z dobrym dietetykiem i kierować się jego wskazówkami.
Czy polisa zdrowotna pomoże leczyć cukrzycę?
Z całą pewnością możemy stwierdzić, że posiadanie polisy zdrowotnej może znacznie pomóc w leczeniu cukrzycy.
Głównym zadaniem polisy zdrowotnej są:
- wizyta u lekarza pierwszego kontaktu tego samego dnia lub następnego,
- wizyta u specjalisty bez skierowania w ciągu kilku dni roboczych,
- darmowe badania diagnostyczne,
- wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki,
- dodatkowy assistance.
Musimy mieć jednak świadomość, że oferty znacząco różnią się od siebie. Dla tych osób, które już chorują na cukrzycę, jak również tych, którzy cukrzycy się obawiają np. z powodu podwyższonego poziomu glukozy we krwi – ważne powinno być, by polisa zdrowotna oferowała możliwość skorzystania z wizyty u diabetologa, dietetyka, psychologa czy rehabilitanta. W zależności od stopnia choroby, jak i ewentualnych powikłań ważny może być również kardiolog, nefrolog, okulista czy urolog.
Które TU oferuje pomoc finansową dla chorych na cukrzycę?
Maksymalną liczbę specjalistów, bo aż 65 specjalizacji oferują dwa towarzystwa ubezpieczeniowe w wariantach rozszerzonych – INTER Ubezpieczenia oraz InterRisk. W przypadku, gdy potrzebujemy szerokiego zakresu badań – 466 różnych badań oferuje towarzystwo TU Zdrowie (w tym również 40 specjalistów).
Ceny polis zdrowotnych są bardzo różnorodne, zatem warto sprawdzać oferty dokładnie. Możemy znaleźć oferty w cenach od 32 zł (TU Zdrowie) do 245 zł (INTER Ubezpieczenia).
Jedną z wartych uwagi ofert jest polisa grupy TU Zdrowie, która posiada aż 4 różne pakiety. Wśród nich znajdziemy 2 takie, które gwarantują wsparcie diabetologa, nefrologa, kardiologa, okulisty i urologa (Premium dla Zdrowia i Prestige dla Zdrowia).
Inną możliwość daje grupa AXA Ochrona z Plusem – zapewnia konsultacje u diabetologa, a także wspiera leczenie cukrzycy typu I.
W przypadku oferty InterRisk Antidotum w wariancie Pełnym oraz Prestiż – ubezpieczony może liczyć na pomoc diabetologa oraz diabetologa dziecięcego, na co również warto zwrócić uwagę.
Zakup dobrego ubezpieczenia zdrowotnego powinien być poprzedzony porównaniem ofert, dzięki któremu znajdziemy taką, która zapewni nam maksymalne korzyści na przyszłość.
Dla osób, które jeszcze nie zdiagnozowały cukrzycy z całą pewnością dobrym rozwiązaniem będzie pakiet w wariancie rozszerzonym, który uwzględni szeroki zakres specjalistów oraz badań. Diagnoza cukrzycy nie polega bowiem wyłącznie na zbadaniu poziomu glukozy we krwi, ale może być rozszerzona o wiele innych badań, jak również może wymagać leczenia w innym zakresie (okulista, nefrolog).
Osoby, które już mają zdiagnozowaną cukrzycę – będą wiedziały, których specjalistów oraz badań potrzebują najbardziej. Tutaj sprawa jest trochę łatwiejsza, dzięki czemu można wybrać zakres ochrony o bardziej sprecyzowanym profilu.
Co warto wiedzieć?
1. Cukrzycę dzielimy na cukrzycę typu I, II oraz hiperglikemię
2. Na cukrzycę choruje ponad 3 mln dorosłych Polaków
3. Powikłania cukrzycy są bardzo poważne, mogą prowadzić również do śmierci
4. Polisa zdrowotna może zapewnić nam wizyty u diabetologa, dietetyka, nefrologa, kardiologa, okulisty czy urologa, darmowe badania oraz wizyty domowe lekarza oraz pielęgniarki