Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która dotyka wielu ludzi. Co powinieneś wiedzieć o jej diagnozowaniu, leczeniu oraz ubezpieczeniu? Sprawdź, poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z poziomem cukru we krwi oraz tym, co może powodować.

Jednorazowy nieprawidłowy wynik poziomu cukru nie musi oznaczać, że jesteś chory na cukrzycę. Nie warto jednak unikać badań i lekceważyć zdrowego podejścia do swojego życia. Podwyższony cukier w dłuższej perspektywie może prowadzić do cukrzycy, a ta – do poważnego zagrożenia zdrowia i życia.

Jak powinien wyglądać prawidłowy poziom cukru?

Poziom cukru we krwi świadczy o Twoim stanie zdrowia. Podwyższony poziom glukozy może świadczyć o stanie przedcukrzycowym, a nawet cukrzycy! 

Warto więc wykonywać regularnie badania, by wyłapać pierwsze nieprawidłowości. Wówczas można reagować i np. zmieniać codzienne nawyki, które pozwolą wrócić do zalecanej normy. Pomóc może zdrowa dieta, odstawienie słodyczy lub innych zdrowych przekąsek oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Wczesne sygnały pozwolą Ci na zmiany, które nie będą wymagały leczenia farmakologicznego. 

Pamiętaj o tym, że cukrzyca przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo, a pierwsze sygnały łatwo zrzucić na zmęczenie, stres lub inne czynniki.
 

Stężenie cukru we krwi

Poziom glukozy

Co to oznacza?

70-99 mg/dL

wynik prawidłowy

100-125 mg/dL

Nieprawidłowy wynik – stan przedcukrzycowy

Powyżej 125 mg/dL w co najmniej 2 różnych pomiarach

Cukrzyca

Tabela 1. Opracowanie własne.

Normy dotyczące poziomu cukru we krwi są ustalone przez lekarzy specjalistów i oparte są na wieloletnich badaniach. Dzięki temu możesz zdiagnozować swoje problemy i dostosować odpowiednie leczenie. Poziom cukru może mieć znaczenie zarówno przy diagnostyce cukrzycy, ale i w związku z innymi chorobami. 

Różnice między poziomem przed i po posiłku

Jak przedstawia powyższa tabela – poziom cukru przed posiłkiem nie powinien u Ciebie przekraczać 100 mg/dL. Jedzenie wpływa jednak na pracę trzustki, wzrost glukozy i za sprawą tych czynników poziom cukru rośnie. U zdrowej osoby nie powinien przekroczyć on 140 jednostek w ciągu 2 godzin po posiłku, a z pewnością w żadnym momencie po zjedzeniu posiłku nie powinien przekroczyć 200 md/dL. 

Pomiaru możesz dokonać w przychodni podczas pobierania krwi, ale możesz zbadać to również samodzielnie za pomocą glukometru. Taki sprzęt możesz nabyć w aptece.

Aby dokonać pomiaru musisz dokonać nakłucia na palcu za pomocą lancetu ze sterylną, nową igłą. Po chwili, gdy pojawi się kropla krwi – możesz nałożyć próbkę na test paskowy, który musisz umieścić w glukometrze. Po chwili na ekranie glukometru wyświetli się wynik.

Pamiętaj o tym, że jest to sprzęt do wykonywania pomiarów w warunkach domowych. Może on się mylić i zafałszować wynik. Jeśli Twój wynik jest bardzo wysoki lub niski – wykonaj pomiar po chwili, a nakłucia spróbuj na innym palcu.

Jakie stężenie powinno zaniepokoić i co wtedy?

Zbyt wysokie stężenie cukru powinno sygnalizować, że z Twoim zdrowiem coś się dzieje. Szczególnie, jeśli w Twoim życiu pojawiają się używki, słodycze, niezdrowe przekąski czy brak ruchu. Wprowadzenie zdrowych nawyków na pewno Ci pomoże, jednak na pewnym etapie konieczna będzie farmakoterapia. 

Zbyt wysoki poziom cukru we krwi, który określa się na czczo powyżej 100-120 md/dL oznaczać może:

  • początki cukrzycy, niezdiagnozowaną cukrzycę,
  • choroby związane z trzustką,
  • choroby endokrynologiczne,
  • stres pourazowy,
  • zespół Cushinga.

Na poziom cukru wpływ mogą mieć różne problemy ze zdrowiem, ale jeśli już dojdzie do podwyższonego poziomu – należy jak najszybciej reagować. Co jeszcze powinno wzbudzić Twój niepokój? Objawy wysokiego cukru we krwi to:

  • silne pragnienie,
  • ciągłe uczucie suchości w ustach,
  • częste oddawanie moczu,
  • bóle głowy,
  • problemy ze wzrokiem,
  • osłabienie, złe samopoczucie,
  • senność – szczególnie po posiłku.

Oczywiście powyższe objawy mogą wystąpić bez związku z cukrzycą lub łączyć się z innymi chorobami, np. tarczycy. Zmęczenie łatwo zrzucić na trudny okres w pracy, pragnienie może większe w okresie wakacyjnym, a bóle głowy wskazywać na migrenę lub niskie ciśnienie krwi lub anemię. 

Pamiętaj jednak o tym, że objawów nie warto bagatelizować i tłumaczyć. Im szybciej znajdziesz przyczynę – tym szybciej będziesz mógł zareagować i poprawić swoją sytuację. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, jak np. udar mózgu lub zawał serca, ale również do śmierci.

Ochrona na wypadek cukrzycy?

Cukrzyca, podobnie jak inne poważne choroby, mogą stanowić podstawę do tego, by otrzymać odszkodowanie oraz wsparcie z ubezpieczenia na życie. Istnieje również ubezpieczenie na wypadek cukrzycy, co jest formą ochrony dodatkowej do umowy podstawowej.

PORÓWNAJ CENY

Taką ofertę posiada np. towarzystwo ubezpieczeniowe Nationale-Nederlanden. W ramach polisy możesz otrzymać:

  • świadczenie po postawieniu diagnozy,
  • dodatkowe konsultacje medyczne,
  • pomoc w leczeniu (pokrycie kosztów zakupu leków),
  • dostęp do portalu dietetycznego,
  • zestaw sprzętu do wykonywania pomiaru cukru.

Co jeszcze może zapewnić polisa na życie?

Twoje zdrowie i bezpieczna przyszłość są bardzo ważne. Jeśli obawiasz się cukrzycy, sprawdź, jak jeszcze możesz rozbudować swoją ochronę, by skorzystać jak najwięcej.

Polisa na życie może zapewnić Ci również pomoc finansową w sytuacji:

  • pobytu w szpitalu,
  • poważnego zachorowania,
  • operacji chirurgicznej,
  • urazu ciała,
  • niezdolności do pracy.

Możesz zdecydować się na jedną umowę dodatkową lub kilka – decyzja należy wyłącznie do Ciebie i wybierz zgodnie z tym, co czujesz. Oprócz tego, że w określonych okolicznościach możesz otrzymać  świadczenie finansowe, możesz również skorzystać z określony usług, jeśli zdecydujesz się na zakup pakietu assistance. Są to przede wszystkim:

  • dowóz leków do miejsca zamieszkania,
  • dodatkowa opinia medyczna,
  • wizyta domowa lekarza lub pielęgniarki,
  • transport medyczny,
  • pomoc w opiece nad dzieckiem w czasie hospitalizacji,
  • pomoc w opiece nad zwierzętami domowymi w czasie hospitalizacji,
  • pomoc psychologa.

Na to koniecznie zwróć uwagę przed zakupem!

Zanim kupisz konkretną ofertę, czy to polisy na życie czy będzie to też ubezpieczenie na wypadek cukrzycy, pamiętaj o tym, by dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU).

Jest to dokument, który może wydawać się długi i skomplikowany, jednak warto zapoznać się z nim przed podpisaniem. Jest kilka punktów, na które szczególnie powinieneś zwrócić uwagę. Dzięki temu unikniesz rozczarowania lub zbyt pochopnego zakupu, gdy okaże się, że ochrona nie do końca spełnia Twoje oczekiwania.

Co powinieneś sprawdzić przed zakupem:

  • wyłączenia odpowiedzialności – ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia lub wykonania umówionych usług w określonych okolicznościach, np. gdy ubezpieczony przed zawarciem umowy zataił ważne informacje o swoim stanie zdrowia,
  • limity świadczeń – odszkodowanie jest ustalone w konkretnej kwocie i tego będzie trzymać się ubezpieczyciel, jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe w ciągu roku polisowego przewiduje dwukrotne odszkodowanie z tytułu operacji chirurgicznej, to trzeci zabieg nie będzie stanowić podstawy do otrzymania pieniędzy,
  • karencja – ochrona nie zaczyna się z dniem złożenia podpisu na umowie, ponieważ takie rozwiązanie mogłoby prowadzić do wielu nadużyć i prób wyłudzenia odszkodowania, np. ochrona na wypadek pobytu w szpitalu może obowiązywać po upływie 3 lub 6 miesięcy od zakupu polisy, wysokość karencji zależna jest od oferty.

Przed zakupem koniecznie porównaj!

Nie kupuj pierwszej oferty, jaką znajdziesz i wyda Ci się korzystna. To zdecydowanie błąd i nie warto się śpieszyć z zakupem.
Zanim kupisz ubezpieczenie na wypadek cukrzycy, sprawdź, co oferują inne towarzystwa ubezpieczeniowe. Być może zaoferują Ci niższą składkę, lepsze warunki umowy lub bardziej rozbudowaną ochronę.

W poszukiwaniu odpowiedniej polisy pomoże Ci porównywarka ubezpieczeniowa. Może Ci ona pomóc również wtedy, gdy szukasz polisy dla swojego auta, ochrony na wyjazd wakacyjny lub ubezpieczenia mieszkania. Jest to narzędzie, które gromadzi informacje o najlepszych dostępnych rozwiązaniach i po wypełnieniu krótkiej ankiety przedstawi Ci najkorzystniejsze produkty.

PORÓWNAJ CENY

Dzięki temu dowiesz się, gdzie możesz kupić polisę na życie taniej, która oferuje więcej, a które rozwiązanie nie odpowiada Twoim potrzebom. 
 

Sprawdź również:  Ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania

Ważne informacje

1.    Poziom cukru we krwi u zdrowej osoby na czczo nie powinien przekraczać 100 mg/dL

2.    Podwyższony poziom cukru może świadczyć o stanie przedcukrzycowym, cukrzycy oraz kilku innych problemach ze zdrowiem

3.    Ubezpieczenie na życie może oferować również polisę na wypadek cukrzycy w formie umowy dodatkowej

4.    Przed zakupem polisy porównaj dostępne opcje, by znaleźć najlepsze rozwiązanie i nie przepłacić
 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o poziom cukru we krwi

  1. Jaki poziom cukru jest niepokojący?

    Jeśli badasz się regularnie i poziom cukru w Twojej krwi na czczo wynosi powyżej 100 mg/dL to powinieneś pomyśleć o rozszerzeniu badań oraz obserwacji objawów, które mogłyby wskazywać na cukrzycę lub stan przedcukrzycowy.

  2. Kiedy mówimy, że to już cukrzyca?

    Cukrzyca to choroba, w której dochodzi do zaburzenia wydzielania glukozy i wymaga leczenia farmakologicznego. Poziom cukru we krwi na czczo przekracza 120 md/dL, a pacjent obserwuje u siebie objawy związane z cukrzycą.

  3. Ile wynosi stan przedcukrzycowy?

    Stan przedcukrzycowy mieści się w granicach 100-120 mg/dL. Powyżej tego pomiaru mowa już o cukrzycy. 

  4. Czy polisa na życie obejmuje cukrzyce?

    Tak, ubezpieczenie na życie może chronić również na wypadek cukrzycy. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, jak np. Nationale-Nederlanden oferują umowy dodatkowe, które koncentrują się na chorobie cukrzycowej. 

  5. Ile kosztuje polisa na wypadek cukrzycy?

    To, ile kosztuje polisa na wypadek cukrzycy, zależy od kilku czynników: Twojego wieku, stanu zdrowia oraz wybranej sumy ubezpieczenia. Takie rozwiązanie może zatem kosztować dodatkowo około 30 zł, jak i nawet 200 zł miesięcznie do ceny polisy podstawowej.